Jump to content
IGNORED

Hi-Fi


yolo

Recommended Posts

:D quad vrhunski lakira, vidi samo taj odsjaj!quad_11.jpgta razlika u ceni je (verovatno) vise zbog videa, sto pusta blue-ray (?), sto vrata ne otpadaju, mozes dvd da uhvatis sa strane da ga izvadis, a ne samo prstom u rupu, sto za starije ljude moze biti problem, daljinski vata veci ugao od 15 stepeni i sl.a o zvuku ne mora nista da govori. tj sigurno je taj ok kad kaze gazza, s tim sto oni jeftini neki mogu da zvuce isto a neki ne, potpuno je slucajno rekao bih, jer im nije prioritet al nabodu (ti dac cipovi ionako kostaju nista), i da postoje dvd-evi iste (niske) cene koji proizvode vrlo razlicite kvalitete zvuka.secam se cak prica sa nekih foruma, gazza ce znati bolje, gde su ljudi svojedobno kupovali po vise komada istog jeftinog modela jer su (navodno) ljudi imali vise suppliera (opskrbivaca?) dac-ova, pa koja ti serija zapadne.ali za 200 evra su verovatno vec svi isti.edit: sad vidim da je i gazza napisao - do par stotina parama dobijas samo ergonomiju, potpuno se slazem.i taj oppo je verovatno tu jaci od ovog mog (stvarno je etsko zamisliti nesto gore... ako pokusas nedo bog da preskaces pesme, tu nikad ne znas gde ces da zavrsis)

Edited by kurdi
Link to comment
Ne pusta Blue-Ray, ali dobro radi upscaling DVD rezolucije na HD. Iskreno, nije mi jasno kako taj upscaling radi jer ti dodatni pikseli moraju odnekud da se stvore, sto znaci da ih OPPO izmislja/ekstrapolira. Opet, ljudi tvrde da daje super sliku, ne mogu da ne poverujem.
ne znam sta radi upscaling u dvd-u, ali mogu da ti dam jednu ideju kako je moguce nesto postici, sto nije izmisljanje informacija nego se stvarno povecava ukupna kolicina informacija, i radi se u praksi - za sada koriste samo cia i slicni, ali ideja je da se taj picture enhancer koristi recimo za skype i slicno, da sa malim protokom informacija napravis sa druge strane bolju sliku.fora (u tom slucaju za koji ja znam) je da ti je potrebna pokretna slika, i onda (uz minimalno bufferoravanje/kasnjenje) koristis u svakom trenutku nekoliko sukcesivnih frame-ova da bi povecao rezoluciju.znaci fora je da se objekat izmedju framova malo pomeri (netrivijalni problem koji je cela oblast image processinga je dinamicko definisanje i pracenje objekta - recimo kako u zivom prenosu utakmice da obojis loptu u crveno?), mozda i za manje od piksla, i onda recimo tacka (e.g. rupa na dugmetu kaputa) koja je u prvom frame-u podeljena izmedju dva piksla (oba su osrednje osvetljena) se u sledecem pretvori u samo jedan svetliji (ili ne, ili za drugu tacku obrnuto), a pritom znas kolko se pomerio ceo objekat pa mozes sa preciznoscu vecom od jednog piksla da odredis velicinu tacke. itd, grubo se izrazavam al kapiras otprilike.alternativno (pokretnoj slici) isto tako mozes npr da slikas objekat malom rezolucijom iz vise blago razlicitih uglova/polozaja i onda sve te slike/informacije iskoristih da iskonstruises jednu sliku vece rezolucije.ja sam video kako to radi i jeste ocigledno poboljsanje.u njihovom slucaju je vise ideja da se od jako loseg napravi pristojno nego od solidnog odlicno, ali eto to je makar jedna ideja kako je nesto u principu moguce.
Nego, sta odredjuje cenu CD playera? Brzi DACovi nisu nesto skupi, transport opet ne bi trebalo da bude znacajna stavka, ipak su to nule i jedinice. Sve mi se vise svidja ideja kupovine polovnog seksi gramofona, a ova digitalna muzika moze i preko jeftinih uredjaja.
ne znam... mislim znam mnoge price ali su nepotpune i nije ocigledno da sve jos uvek uopste vaze.nabacano...recimo jedna ideja je da su sve nule i jedinice i recimo da ih sve tacno procitas, sta ti govori kojom brzinom da ih pustas? ta informacije nije nigde na samom cd-u. to vidi pod "jitter" diskusijama...al sad kolko to pije vodu u kojoj generaciji playera nije ocigledno.jedna opet neproverena prica je da je to imalo smisla nekada dok nije bilo malo bufferovanja i gde je pasivna stabilizacija transporta bila kljucna (postoji neka legenda o tome kako je neki lik, valjda dizajner u meridian-u, slavan po tome sto je otkrio da cd drugacije zvuci ako u player (top loader naravno) stavis dva cd-a umesto jednog, gde drugi smao pritiska), ali da to nema nekog smisla vec mnogo godina.druga stvar je sto nisu bas nule i jedinice, svejedno nekada stigne 0.4 ili 0.6 (citanje je sustinski analogno) pa treba odluciti sta je.(i ima smnogo tih prica od kojih su neke imale manje neke vise smisla kada sam citao, a sad s evise i ne secam tako da ne pricam odgovorno, vise ilustrujem)trece su cisto analogne stvari, kakvi su ac to dc transformatori, (izlazni) kablovi i sl, kolko tu nesto interferuje, kolko je izolovano, kako je vezano za zemlju, kolko su stabilni dc naponi na opampovima, dal su iste komponente na oba kanala... mislim sve to nesto kosta.i msilim ja znam kad pravim nesto (ili bar kad sam pravio ko student), ne audio, ali bilo sta rf recimo, da mislim na osciloskopu jeste ocigledno kakvh sve govana u signalu ima i kolka je razlika kad neko ume da isfiltrira i stavi kondenzatore na prava mesta, i kakve su komponente itdto ono sto je bitno za zvuk (u principu, a druga je stvar kolka je to stvarno razlika), a plus ergonomija kosta mnogo (u odnosu na jeftine uredjaje).mislim samo daljinski i prijemnik koji dobro rade kostaju vise od jeftinih playera, bez da kompanije tu nesto izmisljaju.i jeste drugaciji osecaj kad ne moras ni da okrenes daljinski prema uredjaju naspram kad moras nesto da se ekecis da nabodes ugao (druga je prica da li je to neophodno).pa samo metalno kuciste playera od 500+ funti kosta sigurno preko 50 funti prazno (kad ja kupim nesto slicno za lab, ali ne verujem da su njihove serije tolike da nesto mnogo mogu da ustede), a imas player koji ceo kosta pola toga.no bottom line je da si u pravu, digitalno moze i jeftino. makar sto se zvuka tice.i u zvuku postoji razlika (bez da nacisto razumem zasto), ali je razlika izmedju playera od 100 i 500 funti mnogo mnja nego izmedju zvucnika od 100 i 500 funti.
Link to comment
  • 2 weeks later...

jebiga izrikao mi jedan kanal na pojacalu [ARCAM].samo bruji i nema zvuka.ne kupuje mi se sada neko sranje mada bi mi lego jedan dobar risiver, voleo bih da ga popravim kako da dijagnosticiram sta mu je?

Link to comment

Onako naslepo, liči mi na riknuli izlazni tranzistor. Ako je to, onda bi čak mogao i sam da zameniš (ili serviser). (EDIT. svakako bolje servis nego da baciš)(EDIT2, ako već nisi, probaj da obrneš zvučnike, da eliminišeš crknuti zvučnik kao problem, mada iz davne memorije se sećam da su izlazni tranzistori bili najverovatniji da riknu, a takođe problem može da bude i polumrtav potenciometar za Volume; pošto je on "dupli", tj. radi i za L i R, ako crkne jedna strana, onda na njoj nema zvuka...).

Edited by Indy
Link to comment

hvala, probao sam to naravno. proradilo sad iznebuha kad sam nakacio cedej.sada sam tek zbunjen, nije bio los kontakt u pitanju ali moguce je da ulaz za VCR nesto zajebava, na njega mi je nakacen jebeni ROKU

Link to comment

Da, svašta sa mnom, naravno da bi se ti setio da to probaš. Zarđao sam s tim stvarima (šta ću kad mi je iPod postao glavni muz. uređaj), u stvari po tvom opisu je i ličilo više na problem sa ulazom.

Link to comment

meni na jednom pojacalu tako samo jedan kanal na samo jednom ulazu povremeno ne radi - u mom slucaju zajebanije posto je gramofonski ulaz koji je samo jedan - i to kazu lako moze da se desi da jeste samo kontakt na onom tocku za biranje ulaza.al nisam otvarao posto imam dva pojacala a jedan gramofon, pa mi je to sada za tv.

Link to comment
  • 1 month later...

poklekao sam zloj propagandi i kupio technics 1210 mkii.165 dinara u dobrom stanju sa nekom najjeftinijom ortofon om pro dj-skom glavom (i cini mi se nekom onom laznjackom zamenjenom iglom).ne znam sta da kazem osim da se pospem pepelom.sa tepiha (jos ih poredim pa ga nisam stavio na policu, doduse deluje mi kao neko kome tepih ni ne smeta) i sa tom glavom je bolji od nad533/goldring elektra kombinacije. jebes regu, japan do tokija.plus svira i na 45, plus exchangeable headshell pa konacno imam zelju da se igram sa glavama, plus sve bre prakticnije i lako.e sad sta dalje...kapiram da vredi eksperimentisati sa jos jedno stotinak dindzi.koja glava? jel ima smisla investirati u headshell?tu kapiram da mi ionako treba jos jedan, al jel bitno kakav je? taj sumiko hs-12 deluje da je dovoljno jeftin da nije bitno dal kosta tolko ili nista?i da, jos jedno pitanje - ova moja dj glava je navodno 4 +/- 1 grama (sto je nemoguce sa standardnim tegom, al aj moze 3.5) ali meni radi sve do 2g. sta se preporucuje?

Link to comment
poklekao sam zloj propagandi i kupio technics 1210 mkii.165 dinara u dobrom stanju sa nekom najjeftinijom ortofon om pro dj-skom glavom (i cini mi se nekom onom laznjackom zamenjenom iglom).ne znam sta da kazem osim da se pospem pepelom.sa tepiha (jos ih poredim pa ga nisam stavio na policu, doduse deluje mi kao neko kome tepih ni ne smeta) i sa tom glavom je bolji od nad533/goldring elektra kombinacije. jebes regu, japan do tokija.plus svira i na 45, plus exchangeable headshell pa konacno imam zelju da se igram sa glavama, plus sve bre prakticnije i lako.e sad sta dalje...kapiram da vredi eksperimentisati sa jos jedno stotinak dindzi.koja glava? jel ima smisla investirati u headshell?tu kapiram da mi ionako treba jos jedan, al jel bitno kakav je? taj sumiko hs-12 deluje da je dovoljno jeftin da nije bitno dal kosta tolko ili nista?i da, jos jedno pitanje - ova moja dj glava je navodno 4 +/- 1 grama (sto je nemoguce sa standardnim tegom, al aj moze 3.5) ali meni radi sve do 2g. sta se preporucuje?
sta bre 165 din?zajebavas ili ti neko poklonio?
Link to comment

ma ovih engleskih dinara.al bargain je zesci svakako.jesi ti uopste nabavio gramofon?ako nisi, ovo je na prvi utisak do jaja, i slobodno moze da se kupi polovno, jedino sto ne znam da li su tu skuplji.ali znam da rege sigurno jesu tu skuplje tako da je ovo opet bolji deal.ortak je nedavno u audiolabu (u garazi) kupio p2 za $500 nov, i zadovoljan, ali ja sada mislim da je ovo bolje.(p2 je dosuse kao malo bolji od onoga sto su napravili za nad i nisam ga slusao, al svejedno)

Link to comment

Danas, u zemlji "Nebeskog naroda", teško da mogu da se nađu nove ili barem pristojno očuvane 1210-ke bilo kog MK modela.Ali zato ima "overpriced plastikanera" (komentar poznanika u vezi Pro-Ject, Rega i novijih Thorens modela).A poznanik je, iznerviran preteranom osetljivošću na spoljne smetnje starijih Thorens-ovih gramofona (a na moj nagovor), prešao na Technics-a, i nije mogao da veruje da je tolike godine trpeo brujanje i zujanje Thorensa koje se čulo tokom slušanja ploča, a pogotovo kada bi pipnuo ručicu gramofona.Technics gramofoni (oni stariji, iz perioda 1975-1982) su bili neverovatna tehnička dostignuća, kako po pozudanosti svojih mehanizama tako i po praktičnosti.Ja sam tokom svog tinejdžerskog doba maštao o jednom takvom, ali para - njet!A onda sam tokom inflatorne '93. iskoristio neke ponude i pazario tri Technics-a (SL-D1, SL-Q2 i SL-Q202) za neku bagatelu (100 DEM đuture), zato što se na mom starom Lenco L-133 isteglio remen, pa je "zavijao", a imao je i običaj da "hvata" komšijinu brusilicu.

e sad sta dalje...kapiram da vredi eksperimentisati sa jos jedno stotinak dindzi.koja glava? jel ima smisla investirati u headshell?tu kapiram da mi ionako treba jos jedan, al jel bitno kakav je? taj sumiko hs-12 deluje da je dovoljno jeftin da nije bitno dal kosta tolko ili nista?
što se tiče headshell-a, pazario sam 10-tak rezervnih po nekoj prihvatljivoj ceni (8 EUR komad) i sada mogu da biram između sledećih glava/igala: Audio Technica AT95E i AT440MLa, Stanton 500 u nekoliko varijanti (E, EE i AL-II), Stanton 680EL-II i 681EEE, Sumiko Black Pearl, Ortofon OM10 i ponos kolekcije: Pickering XEV/3001.Iz mog dosadašnjeg iskustva sa gore navedenim glavama, Pickering i AT440MLa imaju najviše detalja, OM10 ima najbolje visoke, 680/681EEE imaju najbolje basove, Sumiko je neutralan (čitaj: dosadan), a AT95E i 500-ke koristim za testiranje polovnih ploča koje i dalje kupujem.Ako si gramofon pazario van ovog "šupka sveta", imaćeš mnogo veći izbor kvalitetnih glava, a onda ti je najbolje da se prijaviš na neki gramofonski ili Hi-Fi forum (www.vinylengine.com, www.audiokarma.org, www.stevehoffman.tv...) i tamo pročitaš tuđa iskustva pa na osnovu toga odlučiš koju glavu da pazariš.
i da, jos jedno pitanje - ova moja dj glava je navodno 4 +/- 1 grama (sto je nemoguce sa standardnim tegom, al aj moze 3.5) ali meni radi sve do 2g. sta se preporucuje?
Ako nameravaš da nastaviš koristiti dotičnu "Pro" glavu (samo mi reci, jel' to ova?), moraćeš na headshell dodati neki šrafčić i sl. da bi dobio dodatnih 2-3g, a ako hoćeš neku kvalitetniju glavu/iglu, one i onako ne idu preko 2g, pa ti taj eksperiment možda neće biti ni potreban.Ako imaš još neke "muke", slobodno ih iznesi, We aim to please...
Link to comment
Danas, u zemlji "Nebeskog naroda", teško da mogu da se nađu nove ili barem pristojno očuvane 1210-ke bilo kog MK modela.
Polovni 1200/1210 kod nas su uglavnom od DJ-eva i za celih 100€ (verovatno i više) prelaze cenu koju je kurdi platio, a koja mi se čini razumnom (uzgred, kurdiju čestitke na kupovini).Novi Technicsi su mogli da se kupe do nedavno konačno po razumnoj ceni od 42 000 dinara (ICC u Bežanijskoj ul u Zamunu, u Megastore Elektroniki...). Ne znam trenutno stanje, a cena je verovatno korigovana u odnosu na rast evra.
Sumiko Black Pearl
Taj Black, ili samo Pearl sam želeo da probam na Thorensu....
Sumiko je neutralan (čitaj: dosadan),
...i sad me ubijaš u pojam :) Svejedno, postoji li naka mogućnost da od tebe pozajmim taj kertridž na par dana i sam izvedem zaključke?
Link to comment
Svejedno, postoji li naka mogućnost da od tebe pozajmim taj kertridž na par dana i sam izvedem zaključke?
što bi rekle naše od-skora-nezavisne južne komšije (a.k.a. Shqip?ri): Shka problem.Javi mi na e-mail devet@sezampro.rs kada i gde od sledeće nedelje možemo da se nađemo radi primopredaje.Naime, sva skalamerija mi u Crepaji, a zbog posla sam prinuđen ostati u Beogradu do vikenda pa ne mogu ove nedelje...
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...