Jump to content
IGNORED

Stanje u zdravstvu(TM)


JozoMujica

Recommended Posts

1 minute ago, Frank Pembleton said:


Nadam se da čim si izašao nije bilo neophodno da ležiš, a i pošto si "iz struke" da možeš da se oporavljaš u kućnim uslovima.
Drži se...



....shiit has hit the fan.

 

Da, da. 

Bilo je kao , dal da ostanem još par dana ili ne, ali pravo da ti kažem, nisam imao volje da ostanem u onom haosu -  a realno, kao kolega, sam imao još i dobar tretman u smislu nege i brige. 

Problem nije toliko u ljudima - iako je pad kvaliteta srednjeg kadra neverovatan - koliko u očajnim uslovima - od toga da su kreveti razvaljeni, do loših sistema, očajne higijene, promaje i vlage koja je na sve strane.......ma loše jednom rečju. 

Link to comment
9 minutes ago, brusli said:

Sta je srednji kadar, jel to u smislu godina (npr 40-50) ?

 

 

Medicinski tehničari. 

Verovatno najdeficitariniji kadar u Srbiji. 

Do COVIDa unazad par godina se manjak profesionalnog kadra pokrivao prekvalifikantima sa onih zloglasnih kurseva od 2 meseca po privatnim školama. 

U COVIDu je ogroman broj tehničara otišao što u inostranstvo i mnogo manje u privatan sektor i sada postoji problem da se taj manjak ne može pokriti. 

 

Kvalitet kadra se više i ne spominje. To je katastrofa jer Srbijanski zdravstveni sistem ima takvu koncepciju da počiva na medicinskom tehničaru. 

 

Ovo što sam napisao plus očigledan pad u kvalitetu školovanja lekara je uzrok istinske katastrofe zdravstva. Bukvalno katastrofe. 

  • Tužno 1
Link to comment

Kad smo kod školovanja...
Rođaka je doktor opšte prakse, dobila je specijalizaciju za pedijatra.
Od 4-7 ustanova (koliko sam je razumeo) u svega 2 su je zapravo primili. U većini rekli: Nemamo mi vremenacda se bavimo vama nemojte da dolazite...
Na šta će to da izađe, ne može ni ona da zamisli...



....shiit has hit the fan.

Link to comment
5 minutes ago, Frank Pembleton said:

Kad smo kod školovanja...
Rođaka je doktor opšte prakse, dobila je specijalizaciju za pedijatra.
Od 4-7 ustanova (koliko sam je razumeo) u svega 2 su je zapravo primili. U većini rekli: Nemamo mi vremenacda se bavimo vama nemojte da dolazite...
Na šta će to da izađe, ne može ni ona da zamisli...



....shiit has hit the fan.

 

Ma nema ko da je nauči. To je tek cirkus sa akademskim delom medicine - tu se diplome štancuju na kilo - imaš situacije da lekari doktoriraju a da nisu završili specijalizacije. 

Ja sad da treba da krenem u specijalizaciju tačno ne znam gde bi otišao. 

Link to comment
21 minutes ago, steins said:

Ja sad da treba da krenem u specijalizaciju tačno ne znam gde bi otišao. 

 

Uvek tacan odgovor na ovo pitanje je radiologija. :fantom:

 

Edited by bags
Link to comment
14 minutes ago, steins said:

ne šta, nego gde

 

Mali grad 30k-50k sa svojom bolnicom, ne vise od 90 min do prvog aerodroma.

 

Sto se tice drzava Nemacka, Rumunija, Slovenija, Hrvatska pa Srbija...

 

 

 

Link to comment
19 minutes ago, bags said:

 

Mali grad 30k-50k sa svojom bolnicom, ne vise od 90 min do prvog aerodroma.

 

Sto se tice drzava Nemacka, Rumunija, Slovenija, Hrvatska pa Srbija...

 

 

 

 

Nije to baš tako jednostavno. 

Pokušavao sam. 

 

Link to comment
8 minutes ago, steins said:

Nije to baš tako jednostavno. 

Pokušavao sam

 

Slazem se u potpunosti. U mom mehuru procenat uspesnosti je 50%.

 

Ima recimo decko hirurg, bio 3 god u Nemackoj i vratio se.

Na drugoj strani pedijatri slicnih godina ostali u SLO i prezadovoljni.

Link to comment
7 hours ago, bags said:

procenat uspesnosti je 50%.

Au. Do sad sam čuo samo za jednog da se vratio.

 

 

7 hours ago, steins said:

Nije to baš tako jednostavno

 

Ne znam kako je kad ideš sa faksom, sa višom najbolja ponuda do sad je da će mi plate nostrifikaciju, B2, ubrzano spajanje porodice, stan za sve nas po povlašćenoj ceni i vrtić za klince. Na oglasima sa srednjom školom sam naleteo na sve to plus bonuse dobrodošlice koji se broje hiljadama evra.

 

Link to comment
2 hours ago, desboj said:

Au. Do sad sam čuo samo za jednog da se vratio.

 

 

 

Ne znam kako je kad ideš sa faksom, sa višom najbolja ponuda do sad je da će mi plate nostrifikaciju, B2, ubrzano spajanje porodice, stan za sve nas po povlašćenoj ceni i vrtić za klince. Na oglasima sa srednjom školom sam naleteo na sve to plus bonuse dobrodošlice koji se broje hiljadama evra.

 

 

Kazi da imas srednju.

 

Salu na stranu, bice katastrofa. Kako ce da izgleda? Verovatno kao po nekim africkim ili juznoamerickim nedodjijama.

Link to comment
2 hours ago, desboj said:

Au. Do sad sam čuo samo za jednog da se vratio.

 

 

 

Ne znam kako je kad ideš sa faksom, sa višom najbolja ponuda do sad je da će mi plate nostrifikaciju, B2, ubrzano spajanje porodice, stan za sve nas po povlašćenoj ceni i vrtić za klince. Na oglasima sa srednjom školom sam naleteo na sve to plus bonuse dobrodošlice koji se broje hiljadama evra.

 

 

Da njima treba srednji i NK kadar  i mi im dodjemo vrh jer imamo odlične tehničare koji mogu da odrade deo obaveza koje tamo rade lekari. 

E sad, kad odu ove kursadžije onda dobiju baš ono što traže - negovatelje i bolničare mada i tu može da bude problem kad greškom zaglave u ozbiljnoj bolnici. 

Visokoobrazovani kadar im nije prioritet jer tu imaju uglavnom svoje, plus postoji teleradiologija pa mogu da iznajme™ radiologa sa druge strane kugle. A i da bi mogao da konkurišeš treba ti pored sertifikovanog znanja najčešće i prijem u esnaf odnosno neki ekvivalent komore a to je tek cirkus - pokušao ja sa onim Britanskim ali nisam imao nerve da se zajebavam i trošim pare do 101 i natrag sa vrlo neizvesnim rezultatom 

Link to comment
20 minutes ago, Mel said:

Kako ce da izgleda?

 

Kao i sve, uvozićemo sa istoka, bliskog i dalekog. Ali tek kad dogori, izgori i ugljeniše se onda će se sete. 

 

@steins

 

Znači nisu očajni. A jesi gledao Švajcarsku? Iz iskustva ljudi koji su otišli i par razgovora sa njihovim HRovima izgledaju vrlo fleksibilni, ako im se subjektivno svidiš vrlo lako se papirologija reši. Austrija mi organizaciono deluje kao Srbija, samo sa mnogo više keša i malkice manje haosa.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...