Jump to content
IGNORED

Stanje u zdravstvu(TM)


JozoMujica

Recommended Posts

Moja majka je nedavno išla u pokrajinsku kliniku kod oftamologa po naloga lekara za konsultacije i drugo mišljenje nakon pregleda oka, ova u pokrajinskoj joj je rekla i napisala da se levo oko kod nas ne operiše, a da se obrati nekoj privatnoj ordinaciji na OCT za 6000 dinara.Eto, kako radi zdravstvo kod nas kao ne rade operacije na određenom oku, ali zato može da ide kod određenog privatnika za određene pare.Da je samo rekla da može da ide u bilo koju privatnu ordinaciju,nego je naznačila jednu.

Link to comment
Moja majka je nedavno išla u pokrajinsku kliniku kod oftamologa po naloga lekara za konsultacije i drugo mišljenje nakon pregleda oka, ova u pokrajinskoj joj je rekla i napisala da se levo oko kod nas ne operiše, a da se obrati nekoj privatnoj ordinaciji na OCT za 6000 dinara.Eto, kako radi zdravstvo kod nas kao ne rade operacije na određenom oku, ali zato može da ide kod određenog privatnika za određene pare.Da je samo rekla da može da ide u bilo koju privatnu ordinaciju,nego je naznačila jednu.
Nisam sigurna da li sam te dobro razumela: rekli su da se desno oko operiše a levo ne?
Link to comment
Nisam sigurna da li sam te dobro razumela: rekli su da se desno oko operiše a levo ne?
Da,upravo tako.Da se samo desno oko operiše kod nas , a da se levo ne operiše.Glupost.
Link to comment
Da,upravo tako.Da se samo desno oko operiše kod nas , a da se levo ne operiše.Glupost.
ček, da proverim još jednom:da li to znači da se bilo šta na levom oku ne operiše? ili su u tvom slučaju bila u pitanju različita oboljenja?pitam jer imam rođaku slepu na levo oko od detinjstva. uzrok je bio tumor operisan u parizu, slepilo je ostalo kao posledica.
Link to comment

Ministar zdravlja Tomica Milosavljević nije želeo da razgovara na temu ?evropskih" zakona i uredbi koje nije doneo jer je ?vreme ručka".- Pobogu, pa nedelja je. Ručam i žao mi je, ne mogu sada da razgovaram. Pošaljite sva pitanja u Ministarstvo - rekao je Milosavljević.

Link to comment
Ali ponešto se i radi. :)
Hm, opet ulaganje u tercijarnu ZZ. Da se na vreme otkrivaju ta srčana oboljenja i konsekventno uvede par tabletica i izbaci krmetina i 2 pakle Lucky Strikea broj potrebnih opetacija bi se garant drastično smanjio.Ali nije mi to u ovoj vesti najzanimljivije, već ovo:
Problem Srbije je i nedostatak kardiohirurga, vaskularnih hirurga i kardiovaskularnih anesteziologa, što je posledica neadekvatnog planiranja u periodu 1990-ih godina.
U ovoj zemlji i dalje treba minimum popušiti Tomici da bi se dobila specijalizacija. Većina specijalista koje imamo su jednom nogom u penziji, već za pet godina ćemo imati ozbiljan problem manjka specijalista.
Link to comment
U ovoj zemlji i dalje treba minimum popušiti Tomici da bi se dobila specijalizacija. Većina specijalista koje imamo su jednom nogom u penziji, već za pet godina ćemo imati ozbiljan problem manjka specijalista.
Postoji veliki broj specijalista koji su van zemlje - npr. u Americi i Kanadi - koji imaju radno iskustvo u Srbiji, ali zbog nepriznavanja diplome u drzavama u kojima sada borave rade kao tehnicari u zdravstvu, medicinske sestre, hiropraktori i sl. Iako pristojno zaradjuju (mada daleko od cifre koji uzimaju doktori u tim zemljama), mnogima smeta to sto ne rade u struci (sto je logicno i sasvim razumljivo). Mnogi od njih su u nekom rasponu izmedju 40 i 50 godina i mogli bi da rade jos nekih 15-20 godina ako ne i duze (uzimam 65. kao godinu penzionisanja).Ako drzavi stvarno fale specijalisti, bilo bi pametno da stupe u kontakt sa tim ljudima i pokusaju da ih privuku nazad. Uz odgovarujucu platu (min. 1000 evra, pa recimo do 1500) bi se dosta ljudi vratilo. To bi bilo jeftinije od skolovanja novih specijalista (sto takodje placa drzava), i ti ljudi bi velikim delom dosli sa odgovarajucim sredstvima za zivot tako da bi im plata omogucila lagodan zivot, manje-vise, a glavna stvar bi bila sto bi imali satisfakciju sto rade u struci. Naravno, to ne vazi za sve ljude u takvoj situaciji, ali za dobar deo, da.
Link to comment

Trenutna plata kliničkog lekara specijaliste je oko 1.000 evra bez dodataka (viski i čokolada). Sa dodacima to je i više od 1.500 evra.Treba ih samo animirati da se vrate. Međutim, Tomica & Co ne žele ništa smisleno da urade. Sedam godina je neprekidno ministar, a ništa nije uradio.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...