Jump to content
IGNORED

Stanje u zdravstvu(TM)


JozoMujica

Recommended Posts

Upravo to. Nenormalno je teško dobiti specijalizaciju iako ispunjavaš sve uslove. Ministarstvo zdravlja jednostavno neće da ti izda dozvolu. Zašto - zato. Meni je to poptuno sumanuto, jer mi koji iz privatne praxe hoćemo specijalizaciju istu plaćamo po komercijalnim cenama. Glavno pitanje je: ukoliko neko ispunjava uslove za specijalizaciju i spreman je da je sam iskešira, odakle pravo državi (čitaj: Tomici) da ga sprečava u nastavku školovanja? Jedina opcija je ganjati vezu, što naravno otvara more prostora za mito i slična sranja.

Link to comment

a to je prica koja traje jako dugo, poprilicna je konstanta bar jedno 10 godina (i vise), nezavisna i od promene vlasti i promene politike obrazovanja, zaposljavanja i sl. kako taj postupak dodeljivanja specijalizacije formalno funkcionise? s jedne strane imamo stalnu kuknjavu zbog deficita na primer anesteziologa, a sa druge strane ljude koji izlaze sa medicinskog i upadaju u limbo neizvesne profesionalne buducnosti jer prosto ne znaju da li ce imati priliku ista da specijaliziraju.

Link to comment

To oko specijalizacija,to je tek bolesna prica,postoje neki formalni uslovi koje lekar mora da ispuni da bi dosao u obzir da konkurise spec,no naravno kako to kod nas inace biva u real wordu stvari funkcionisu totalno drugacije,tako kao sto je Dig opisao.Licno smatram da je sve to cimanje,jurenje veze za spec je jedno ogromno gubljenje vremena sa neizvesnim ishodom tim pre ako se zna da je nivo tog daljeg skolovanja odavno ispod svakog nivoa.

Link to comment

a sta je ishodisna tacka u celom postupku? da li,recimo, neka medicinska ustanova periodicno dostavlja zahtev npr. ministarstvu gde kaze "imajuci u vidu planirani obim posla u sledece 4 godine, mi bi da otvorimo mesta za toliko i toliko anesteziologa, trazimo odobrenje da raspisemo konkurs"? pa onda ovi odlucuju.

Link to comment

mislim da je odprilike ta procedura (nisam do u tancine upoznata sa tom problematikom jer je prestala da me zanima vec nekoliko godina unazad),mada koji ce lekar iz zdr.ustanove na kraju da dobije spec to je cista lutrija u vecini slucajeva pravila igre su ko da vise direktoru zdr.ustanove.

Edited by lena21
Link to comment
Trenutna plata kliničkog lekara specijaliste je oko 1.000 evra bez dodataka (viski i čokolada). Sa dodacima to je i više od 1.500 evra.Treba ih samo animirati da se vrate. Međutim, Tomica & Co ne žele ništa smisleno da urade. Sedam godina je neprekidno ministar, a ništa nije uradio.
Znas, nije samo visina plate momenat koji bi naterao nekoga da se vrati,od onih koje sam upoznala a koji su otisli iz Srbije jako malo je onih koji ozbiljno razmisljaju da se vrate.
Link to comment
ček, da proverim još jednom:da li to znači da se bilo šta na levom oku ne operiše? ili su u tvom slučaju bila u pitanju različita oboljenja?pitam jer imam rođaku slepu na levo oko od detinjstva. uzrok je bio tumor operisan u parizu, slepilo je ostalo kao posledica.
Tako joj je rečeno.Da se operacije ne rade na levom oku.
Link to comment
Pa ne rade se bre takve operacije, a ne da li je oko levo ili desno.Kod tvoje majke je slucajno levo oko.
Hajde, možeš li ti malo da ne pišeš o nečemo o čemu nemaš pojma?
Link to comment
Hajde, možeš li ti malo da ne pišeš o nečemo o čemu nemaš pojma?
Naravno da mogu, al prvo ti treba da se potrudish i zayebesh ovakve nebulozeda se u Srbiji ljudima operishe samo desno oko. Usput jel to vazi za sve sto je desno ?Mislimmooda, noga,dojka,ruka,jajnik,uvo, ili samo za oko?Ili i srce ne operishu jer je na levoj strani?
Link to comment
Naravno da mogu, al prvo ti treba da se potrudish i zayebesh ovakve nebulozeda se u Srbiji ljudima operishe samo desno oko. Usput jel to vazi za sve sto je desno ?Mislimmooda, noga,dojka,ruka,jajnik,uvo, ili samo za oko?Ili i srce ne operishu jer je na levoj strani?
Ovde ti je korupcija u zdravstvu na veoma visokom nivou i neće da rade ako im ne platiš barem 100 ?.Čast izuzecima.I to je još jedan razlog zašto Srbija neće skoro u EU,naravno zato se vlast i ne trudi uopšte.
Link to comment
Ovde ti je korupcija u zdravstvu na veoma visokom nivou i neće da rade ako im ne platiš barem 100 ?. Čast izuzecima.
Mislim da su upravo ti koji uzimaju pare izuzetak u struci. I bilo bi lepo povesti računa pre ovako prostačkih kurirolikih definicija "lekar=korumpiran". Radio sam skoro dve godine u državnoj zdravstvenoj ustanovi u kojoj za to vreme niko nije uzeo ni dinara mita (suprotno uvreženom mišljenju, to nije teško provaliti), te sam sklon da nakon tog iskustva svakom prosipaču floskula poput ove gore bez trunke griže savesti kažem da je malouman i bezobrazan i da se slobodno tera u 3pm.
Link to comment
Mislim da su upravo ti koji uzimaju pare izuzetak u struci. I bilo bi lepo povesti računa pre ovako prostačkih kurirolikih definicija "lekar=korumpiran". Radio sam skoro dve godine u državnoj zdravstvenoj ustanovi u kojoj za to vreme niko nije uzeo ni dinara mita (suprotno uvreženom mišljenju, to nije teško provaliti), te sam sklon da nakon tog iskustva svakom prosipaču floskula poput ove gore bez trunke griže savesti kažem da je malouman i bezobrazan i da se slobodno tera u 3pm.
OK Dig, i moja iskustva su takva ( radilo se u jednom, slucaju o jako teshkoj i komplikovanoj operacijina Ortopediji U Beogradu, pa sam videla i drugu stranu medalje).Ali nesto drugo:Sinoc si napisao da se jako teshko dobija specijalizacija.A ja pre nekoliko godina citala, mozda i slushala na TV da u Srbiji ima mnogo specijalista,svako ko zavrshi medicinu zeli na specijalizaciju tako da nema dovoljno lekaraopste prakse. Ili si ti mislio samo na ovu kardiologiju?
Link to comment
Znas, nije samo visina plate momenat koji bi naterao nekoga da se vrati,od onih koje sam upoznala a koji su otisli iz Srbije jako malo je onih koji ozbiljno razmisljaju da se vrate.
Nije, ali kao sto rekoh postoje ljudi koji su specijalisti ali "vani" ne rade u svojoj struci - a voleli bi. A drugo, oko toga ko ozbiljno razmislja da se vrati - pre nego sto ljudi pocnu da razmisljaju ozbiljno o vracanju, treba im ponuditi nesto konkretno.
Link to comment
Mislim da su upravo ti koji uzimaju pare izuzetak u struci. I bilo bi lepo povesti računa pre ovako prostačkih kurirolikih definicija "lekar=korumpiran". Radio sam skoro dve godine u državnoj zdravstvenoj ustanovi u kojoj za to vreme niko nije uzeo ni dinara mita (suprotno uvreženom mišljenju, to nije teško provaliti), te sam sklon da nakon tog iskustva svakom prosipaču floskula poput ove gore bez trunke griže savesti kažem da je malouman i bezobrazan i da se slobodno tera u 3pm.
A kako onda objašnjavaš da ti daju uput za određenu privatnu ordinaciju i još ti kažu i cenu?Kako onda nisu rekli da to možeš da radiš u drugim ordinacijama?
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...