Jump to content
IGNORED

Stripovi


precog

Recommended Posts

Ne znam da li ste ovde pominjali The Invisibles? Ja stigoh do Entropy In the UK, i ne znam, zabavno jeste ali radnja bolno meandrira... da sam ja autor, ne bih se hvalio sličnostima sa Matriks zapletom.
uh... ja se za sada pravim lud i ne da mi se da se u to upustam... meni je taj grant morrison... totalna misterija (da imamo ovde topic a la priznanja na muzici, tu bi mi bio).procitao sam jedno tri, cetiri knjige invisibles, i nit sam mogao da se nateram da zavrsim niti se sada ista secam. a ljudi se kunu.i sve deluje kao jebiga mozda je genijalno samo da shvatim, al kurac.arkham asylum mi je isto pretenciozno i konfuzno smaranje (pretenciozno u izvedbi a ne ambiciozno u cilju, sto je tragicna kombinacija), mada tu naravno u smaranju pomaze i dave mckean najopterecujucim mogucim crtezom.ono sto je meni dobro d morrisona je par kratkih pricica za vertigo (seaguy, we3) gde taj njegov konfuzni stil ispada nekako poetican.i stalno se nagovaram da jos jednom pokusam da shvatim te njegive velike radove, ali nikako.(a da, citao sam i jos nesto superherojsko, neku ligu ovoga ili onoga, sto je pak bilo prilicno banalno)(pljuvanje warrena ellisa ostavljam za drugi put...)
Link to comment
Tehnički, Trenchcoat Brigade je spin-off Books of Magic, zar ne?
To stoji, ali ja nekako komplet Books of magic smatram spi-off-om Konstantina :)
posebno kad se ima u vidu da je publika ovog drugog uglavnom vrištala za crossover sa Preacherom, tačnije za priču na temu "Cassidy i Constantine walk into a bar..." :rolleyes:
Pa jeste malo nategnuto. Ne mora Konstantin upoznati bas svakog strip junaka u univerzumu.
Inače, moram da priznam da je mene Hellblazer prilično razočarao, sad kad sam iščitao sve. Mrzi me sad da elaboriram, ali više sam očekivao.
I ja se tesko teram da citam novije brojeve, ali ne bih mogao ovako bas o Hellblazeru. Ipak gajim duboki respect prema liku koji mi je otvorio Vertigo poslasticarnicu. Razumem i druga misljenja, ali...
Glede Fables, pročitao sam do 50 i neke, ostalo nemam kad/odakle da skinem. Vrlo simpatično, iako na momente dosadno. Bukvalno sam zaspao dok sam čitao Đepetov "evil overlord" ekspoze. Bolje od Lucifera? Blasphemy.Ne znam da li ste ovde pominjali The Invisibles? Ja stigoh do Entropy In the UK, i ne znam, zabavno jeste ali radnja bolno meandrira... da sam ja autor, ne bih se hvalio sličnostima sa Matriks zapletom.
Fables nije skroz fer porediti sa Luciferom iz mnogo razloga. Stoji da ima dosadnih delova, ali sve ukupno je u najmanju ruku zabavno (IMHO). Ako ima problema sa skidanjem, posalji mail :rolleyes: Luciferov greh (original sin:), je po mom misljenju nepotkovana pretencioznost kombinovana sa lack of entertainment. Opet dozvoljavam da je problem u meni...@kurdi - nisu mi diskovi pri ruci, pa ces za detalje iz Y morati da sacekas. Ionako planiram ispocetka, kad vec nemam mozak da zapamtim...
Link to comment
Luciferov greh (original sin:), je po mom misljenju nepotkovana pretencioznost kombinovana sa lack of entertainment. Opet dozvoljavam da je problem u meni...
neko je u jednoj recenici sumirao da je ono sto luciferu najvise zapravo fali u odnosu na sandmana to sto nema topline i humora, nema ljudskosti. mislim nema apsolutno nikakvog saosecanja sa likovima.jedan svetli izuzetak je jedna prelepa vinjeta negde na pola serijala o onim kao nekim svilenim bubama... jebiga zaboravio sam tacno, mozda nije svila nego staklo, ali nesto oni tu kao kenjaju i pletu.pa onaj mali muzjak i ona ogromna nezajazljiva zenka.jebiga, al ga sad reklamiram... ali ta pricica je stvarno topla i driljiva.
Link to comment
Nisam siguran da postoji ta sa Titom ali vrlo moguće da je bio izbačen npr "No.007 Ucviljeni diktator" koji se dešava u J.Americi i gde diktator svu kintu od američkih donacija (namenjenih oružju) trpa u džep.Beše jedno vreme zabranjen i jedan Miki Maus, zaboravio sam koja je radnja.. Nešto oko kraljeva i prevrata..
Ucveljeni diktator je, cini mi se, izasao i kao deo trobroja! U svakom slucaju, citao sam ga, pa ne verujem da je bio zabranjivan ili preskocen. Mozda privremeno...
ucveljeni diktator nije prskocen ni u originalnom superstrip izdanju.
To sam pričao napamet, a posle malo traganja, evo malo informacija o izbacivanim i cenzurisanim epizodama:http://www.libellus.hr/alanford/af_popis_neob.htmlhttp://www.libellus.hr/alanford/af_cenzura.html
Link to comment
neko je u jednoj recenici sumirao da je ono sto luciferu najvise zapravo fali u odnosu na sandmana to sto nema topline i humora, nema ljudskosti. mislim nema apsolutno nikakvog saosecanja sa likovima.jedan svetli izuzetak je jedna prelepa vinjeta negde na pola serijala o onim kao nekim svilenim bubama... jebiga zaboravio sam tacno, mozda nije svila nego staklo, ali nesto oni tu kao kenjaju i pletu.pa onaj mali muzjak i ona ogromna nezajazljiva zenka.jebiga, al ga sad reklamiram... ali ta pricica je stvarno topla i driljiva.
Stichglass Slide? Jeste.Ali ne vidim zašto Lucifera porediš sa Sandmanom, jeste spin-off ali nikakve veze nema (osim par Endless cameo appearances koji nemaju mnogo smisla). Gaimanov Lucifer je mnogo rečitiji i otvoreniji od Kerijevog... čak se i smeje kad daje Morpheusu ključ, onako impishly, što ovom drugom nikad ne bi palo na pamet.Ne znam da li bih se složio po pitanju manjka empatije sa likovima. Oni jesu vrlo dehumanizovani, ali za mene tu i leži privlačnost, u toj hladnoći i alienness-u. Opet, mislim da nije tako teško osetiti šta se dešava u likovima Mazikin (odanost Luciferu vs. odanost "porodici"), Mihajla (letargija vs. bes), i Susano-a ("I have a cunning plan, Mr. Blackadder, sir.") Moja zamerka su samo nedovoljno razrađeni likovi, pre svih Elaine Belloc i Lilith, a to što su strani i neljudski... to je kolateralna šteta u bavljenju takvim temama. (Gejmenovi Endless su mnogo humaniji jer su njima u osnovi ljudski porivi, to je drugo.)U svakom slučaju, mislim da više stoji Gaučosova primedba, "nepotkovana pretencioznost", mada je diskutabilno koliko je tu šta "potkovano". FTR, nisam bio impresioniran poslednjim izdanjima Lucifera. Rasplet je nekako sitničav, flashback samog pada je... mlak (bolje je to opisano u pola strane Books of Magic), a i dalje ne razumem šta je tačno Izanami htela.
Link to comment
uh... ja se za sada pravim lud i ne da mi se da se u to upustam... meni je taj grant morrison... totalna misterija (da imamo ovde topic a la priznanja na muzici, tu bi mi bio)....(pljuvanje warrena ellisa ostavljam za drugi put...)
kad ne volis jasona i sonica, pa potom spiritualized, ne mozes da volis ni granta morrisona :Da za ovog warrena ellisa, za srce si me ujeo.samo nemoj molim te raspravu pre nove godine, imam vremena samo za onelinere.sj.jpg
Link to comment
procitao sam jedno tri, cetiri knjige invisibles, i nit sam mogao da se nateram da zavrsim niti se sada ista secam. a ljudi se kunu.i sve deluje kao jebiga mozda je genijalno samo da shvatim, al kurac.
:lol: Baš takva je bila i moja reakcija.Ne znam, meni je sam koncept vrlo interesantan, građenje sveta u koji ćeš posle moći da ubaciš svaki half-assed plot device, svaku 4 AM ideju, i svaki acid trip bez problema.Izvođenje, sa druge strane... ne znam, dinamika mi tu je nekako skroz sjebana, iz nejasnih razloga. Cima nas te tamo te 'vamo, upoznaje malo sa ovim malo sa onim likom, teško je za ispratiti i često deluje kao da se tu sve izmišlja as we go along. A zaplet sa "Chosen One" je naravno potpuno nepotreban, nadam se da se kasnije ipak ne ide previše u tom pravcu.
Link to comment
dakle abc (america's best comics, i ime je deo velike ozbiljne sale) edicija kao istovremeno perfekcionisticki dosledna stilska vezba i iskrena emotivna posveta, posveta medijumu i konceptu mita u stripu, i stripa kao mita u nasim zivotima, svaki paralelno razvijan serijal kao razrada jedne uske jasno definisane teme... mada su zrna svih ideja mozda donekle vec u watchmenu, ovde su razradjene istovremeno sa nepatvorenim postovanjem i ah-don't-i-get-it too-smart-by-half ironijskim odmakom. i treba ih gledati kao celinu. iliti opet o lepoti nekonzistencije i football in the groin. iliti moore je najveci jer je rovario iznutra i radio u zadatim okvirima. iliti gaiman je najdrazi but he had it easy (hvala karen berger). iliti opet sam se napio i mozda bi bolje bilo da napisem jos jedan not-just-now-playing umesto ovoga. iliti blah, blah, blah... (iliti ack ack ack?)
Stripovi = trivijalnost. Deo populacije to voli. Neka im.
Link to comment
Stripovi = trivijalnost. Deo populacije to voli. Neka im.
Deo populacije smatra kako treba ukazati ranije pomenutom delu koliko je trivijalan.Sto je jos cudnije, dolaze iz zemlje u kojoj se strip valjda najozbiljnije shvata.
Link to comment
Nisam siguran da postoji ta sa Titom ali vrlo moguće da je bio izbačen npr "No.007 Ucviljeni diktator" koji se dešava u J.Americi i gde diktator svu kintu od američkih donacija (namenjenih oružju) trpa u džep.Beše jedno vreme zabranjen i jedan Miki Maus, zaboravio sam koja je radnja.. Nešto oko kraljeva i prevrata..Ovo je već sasvim moguće, oni su se dosta zezali.
Nije bila sa Titom (bar ne do No 75, dok je crtao Magnus). Iz politickih razloga je preskocen originalni broj 10 "Formule" - generalno se podsmevao komunizmu (kasnije objavljen u hrvatskim trobrojima a u Srbiji kao piratsko izadanje). Za ostale preskocene brojeve nije bilo bas jasno zasto su preskoceni, verovatno neka sitna autocenzura ili aljkavostMiki maus i kralj Mihajlo od medioke je pre WWII prekinuto objavljivanje jer je vlast nasla da zli ministar lici na Kneza Pavla Karadjordevica u odnosu namaloletnog kralja Petra II. Posle WWII objavljena nekompletno u Politikinom Zabavniku, fali nekoliko zadnjih strana gde Miki pomaze kralju, pa se umesto toga Miki vraca u Ameriku sa recenicom otprilike "neka se Mihajlo vadi sam, ni jedan kralj nikada nije nista dobro uradio" Celovita epizoda je tokom 90-tih objavljena kao posebno izdanje.
Link to comment
Stichglass Slide? Jeste.
e to. lepota, to moram da mu priznam.
Ali ne vidim zašto Lucifera porediš sa Sandmanom, jeste spin-off ali nikakve veze nema (osim par Endless cameo appearances koji nemaju mnogo smisla). Gaimanov Lucifer je mnogo rečitiji i otvoreniji od Kerijevog... čak se i smeje kad daje Morpheusu ključ, onako impishly, što ovom drugom nikad ne bi palo na pamet.Ne znam da li bih se složio po pitanju manjka empatije sa likovima. Oni jesu vrlo dehumanizovani, ali za mene tu i leži privlačnost, u toj hladnoći i alienness-u. Opet, mislim da nije tako teško osetiti šta se dešava u likovima Mazikin (odanost Luciferu vs. odanost "porodici"), Mihajla (letargija vs. bes), i Susano-a ("I have a cunning plan, Mr. Blackadder, sir.") Moja zamerka su samo nedovoljno razrađeni likovi, pre svih Elaine Belloc i Lilith, a to što su strani i neljudski... to je kolateralna šteta u bavljenju takvim temama. (Gejmenovi Endless su mnogo humaniji jer su njima u osnovi ljudski porivi, to je drugo.)
pa pazi, poredim ga iz sasvim licnih razloga, jer sam zbog toga poceo da ga citam, nadajuci se luciferu iz season of mists. i razocarao se.mislim jebiga nema tu sad mnogo fer/nefer, nemamo mi neku odgovornost da kao objektivno ocenimo trud, nego vise subjektivno ocenjujemo konacne rezultate, pricamo sta se nama na kraju vise svidja.recimo to sto su gaimanovi likovi po samoj konstrukciji humaniji... to je tacno, ali meni to nije neko opravdanje, nego bas razlog za (subjektivnu) kritiku.mislim meni to zvuci kao da si prosto bolje formulisao zasto je gaimanova ideja (meni) bolja/draza, a ne da si opravdao carey-a.i jebiga niko ga (carey-a) nije terao, sam je (ne) definisao svoje likove.sta sad, treba na kraju da kazemo jebiga nije to fer porediti, lako je gaimanu kad je imao bolju ideju, smislio lepse likove, i kad je generalno bolji i pametniji, a ovaj se jebiga trudi, ali takva mu tema, a i sta ce kad ne ume bolje... :Dhladnoca moze da bude neat point... u mnogo kracoj formi, ali ga smori samo tako na duze staze.slazem se doduse da je mazikin super lik. ta njena ljubav je nekao bas dirljiva.
U svakom slučaju, mislim da više stoji Gaučosova primedba, "nepotkovana pretencioznost", mada je diskutabilno koliko je tu šta "potkovano".
salzem se da je to objektivnja primedba, ovo moje je subjektivna zamerka, ali meni zapravo bitnija. besmisao i konfuznost mi ne bi toliko smetale da je sarmantan.(ima mnogo primera...)
FTR, nisam bio impresioniran poslednjim izdanjima Lucifera. Rasplet je nekako sitničav, flashback samog pada je... mlak (bolje je to opisano u pola strane Books of Magic), a i dalje ne razumem šta je tačno Izanami htela.
ma... ja sam procitao 9 knjiga i nema nikavu zelju da procitam poslednje dve, cutting my losses. a cak ih i imam.mozda jedino ako bih se naterao da polako i pazljivo citam od pocetka, s nadom za nalazenje novog smisla.inace sam posle 9 vec bio u fazonu da me zabole sta biva na kraju, (skoro) ni do koga/cega mi tu nije stalo.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...