Jump to content
IGNORED

Stripovi


precog

Recommended Posts

ludilo je ipak prelazno:poceo sam ponovo da citam Sandmana, upravo zavrsio doll's house i mogu da kazem da mi je bas prijaloglavni utisak je da su najjaci momenti dramaturski oslabljeni pretencioznim uvodjenjem nevaznih likova i bledim pricama, prelako ubijanje Korincanina, odlican Gilbert i meni potpuno suvisna prica o Morpheusu i liku s kojim se vidja svakih 100 godinacrtez mi je na drugo citanje povremeno uzasno dvodimenzionalan i neubedljiv, dosadan, mozda je razlog sto neki segmenti brief lives najjace ostaju utisnuti u pamcenje bilo bi divno da Gaiman sedne, napise jedan direktorski odrezak i malo sazme svu liriku u zaokruzeniju celinu a onda to nacrtaju samo izabrani likovi

Edited by 3opge
Link to comment

@Kurdi: Po pitanju Lucifera ćemo morati da se agree to disagree. Meni je strip fenomenalan, rasplet notwithstanding, možda zato što sam slab na myth-mash, makar mu u osnovi bio Judeo-Hrišćanski. FWIW, sam Lucifer je više plot device nego lik, praktično. Toliko je alienated da ima vrlo malo dodirnih tačaka sa ostatkom sveta, a ti kontakti i jesu uglavnom u backstage-u. Njegovu priču pričaju Mazikeen, Elaine Belloc, Christopher Rudd, i razni epizodisti. Takva ekspozicija je možda nestandardna, ali IMHO Keri to odlično sprovodi u delo, sve do pred kraj.

meni potpuno suvisna prica o Morpheusu i liku s kojim se vidja svakih 100 godina
!!!Meni je Hob Gadling možda i omiljen lik. Taj one-shot je odličan, opisuje i ljudsku priču iz neljudske (neumiruće) perspektive, a daje i insight u neke Morpheusove falinke, kao i u novog njega (post-captivity).Crtež u Sandmanu se postepeno unapređuje, meni se možda najviše sviđa onaj svedeni, ćoškasti, iz The Kindly Ones (Marc Hempel). Ne volim preterano kako izgledaju Doll's House i Season of Mists, da ne govorimo o starijima.
Link to comment
@Kurdi: Po pitanju Lucifera ćemo morati da se agree to disagree. Meni je strip fenomenalan, rasplet notwithstanding, možda zato što sam slab na myth-mash, makar mu u osnovi bio Judeo-Hrišćanski.
-_-
!!!Meni je Hob Gadling možda i omiljen lik. Taj one-shot je odličan, opisuje i ljudsku priču iz neljudske (neumiruće) perspektive, a daje i insight u neke Morpheusove falinke, kao i u novog njega (post-captivity).
slazem se... kada se procita samo doll's house, i to po prvi ili eventianlo drugi put (:D), prica moze da deluje na silu umetnuta (ja cak nisam primetio ono kada morpheus u prethodnoj epizodi kaze i have a prior appointment...), ali u kontekstu celog serijala je jako bitna, i hob se vise puta ponovo pojavljuje kao motiv/prijatelj, a i na tu samu pricu se cesto vracam.i to sa promenom u sandmanovom odnosu izmedju 1889 i 1989 je kljucan detalj za celu pricu o morpheusovoj transformaciji... i konacno i njenim posledicama.
Crtež u Sandmanu se postepeno unapređuje, meni se možda najviše sviđa onaj svedeni, ćoškasti, iz The Kindly Ones (Marc Hempel). Ne volim preterano kako izgledaju Doll's House i Season of Mists, da ne govorimo o starijima.
meni je jill thompson u brief lives vrhunac, tu mi je crtez optimalan, ako uzmemo u obzir i cisto vizuelni efekat i podrzavanje i vodjenje price, stvaranje atmosfere. cisto vizuleno, za razgledanje, je i meni hempel (i kristiansen na trenutke) mozda lepsi, ali je ipak malo previse sveden i hladan... mada to u the kindly ones funkcionise verovatno bolje nego sto bi u bilo kojoj drugoj prici... sad ne umem bas da se izrazim... recimo da mi se cini da bi hempel bio nepodoban za emotivno gradjenje likova (ne moze on recimo da ima emotivnu snagu prve scene u brief lives, she no longer loves me..., ili kasnije one scene sa morpheusom i lady delirium na mostu, ili...), medjutim u kontekstu raspleta u the kindly ones nekako dobro funkcionise da crtez prvo kao da se sklanja u stranu, ne sluzi sam po sebi za gradjenje likova ili atmosfere, jer kasno je za to, nego u kroki fazonu, simbolicki stilizovano pusta da samo saznamo sta se desava sa likovima koji su nam vec poznati i koje smo vec sami sebi definisali, a drugo taj emotivno neutralan i gotovo karikaturan crtez donekle offsetuje ozbiljnost samih dogadjaja.
Link to comment
bilo bi divno da Gaiman sedne, napise jedan direktorski odrezak i malo sazme svu liriku u zaokruzeniju celinu a onda to nacrtaju samo izabrani likovi
moram da priznam da sam i ja vise puta razmisljao o tome kako bi se mogao napraviti remake, sta bi se moglo editovati, ispremestati, kompresovati, koje greske ispraviti... ali ko zna kako bi to na kraju ispalo, mozda bi bilo previse sterilno, mozda je ovako sa svim svojim nesavrsenostima organskije.
Link to comment
meni je jill thompson u brief lives vrhunac, tu mi je crtez optimalan, ako uzmemo u obzir i cisto vizuelni efekat i podrzavanje i vodjenje price, stvaranje atmosfere.
Ju, naopako. Brief Lives je odličan serijal, ako se izuzme IMHO ošljarenje Jill Thompson. Nepostojeći izrazi lica. Nepostojeći osećaj za proporciju. Ma užas.To vizuelno vođenje priče nema veze sa njom, to je sve Gaiman. Čovek "runs a tight script", tako da je za genijalnu sekvencu bez reči kad se Morpheus vraća kući, pere ruke od sinovljeve krvi, i prekriva lice rukom zaslužan on, a ne Jill Thompson.FWIW, Jill je sjajna u At Death's Door, chibi i to... Ali u Brief Lives nikako. IMHO. YMMV.Delirium_moe.PNG

post-186-1198628677_thumb.jpg

Link to comment
Sto se tice ostalih stvari pomenutih na temi:Scalped je po meni jako lepo zamisljen, ali za moj ukus se preteralo sa onakvim crtezom, a i prica je bolje zvucala prepricana na koricama drugog stripa, nego u samom delu. Zali boze para...
evo procitah prvi trade, 5 epizoda.pa meni nije tako lose, ne zalim para.lako se cita, pricica je standardna al nije losa, i ima cliff hanger na kraju prve knjige -_-nema shege, al ima shorke i sheve, 2 for 3.jebiga za opustanje mi je ovo bolje od neuspelih pretencioznih pokusaja (da im ne spominjemo imena...)a nas gera... nije mi nesto genijalan, ali mi se svidjaju neki tragovi nasih starih stripova (doduse ovde u kolorisanoj i komercijalizovanoj verziji), zapravo podseca me crnilom i pokretom malo na darka perovica, kojeg sam kao klinac mnogo voleo (ne znam sta sa njim bi tamo negde od kraja osamdesetih).evo jos jedne slicice...racerxscapled01p025bk.jpg
Link to comment

Dobar je Scalped, Geri takva prljava prica vise lezi od onoga sto traze francuski izdavaci.Perovic je i meni odlican, inace je u Beogradu, vratio se pre nekoliko godina, i radi stripove za strane izdavace takodje.

Link to comment

ohoho, imamo znalca insidera u drustvu :)ja danas kupio grant morrisonov sebastian O, i dalje opipavam sa kratkom formom (i tri kosulje i par dugmadi za manzentne :wub:, al to nije za ovaj topic)512HJ25DNTL._AA240_.jpg

Link to comment
evo procitah prvi trade, 5 epizoda.pa meni nije tako lose, ne zalim para.lako se cita, pricica je standardna al nije losa, i ima cliff hanger na kraju prve knjige -_-nema shege, al ima shorke i sheve, 2 for 3.jebiga za opustanje mi je ovo bolje od neuspelih pretencioznih pokusaja (da im ne spominjemo imena...)
Eto sta su ti ukusi... Ostavljam mogucnost da se voli scalped. Kazem da uopste nije losa ideja. Ja kad sam procitao o cemu se radi u privjuu, mislio sam da ce strip biti izvanredan. Ipak ne mogu podneti kada crtac onako "isfleka" rad, pa nisam siguran ko je ko, iako je faca u prvom planu. Znam da je to legitiman umetnicki izraz, ali ja to vodim pod "bolelo me uvo da se iscimam". Verovatnije je da je problem u meni, nego u njima. Ovako mi je trip da mi autor otezava pracenje sopstvenog dela i ja to nagradjujem simbolicnim sutiranjem u dupe.A svakako da je "sibadzijska" priroda stripa pokupila pluseve...
Link to comment

kurdi, ovo moras da overis '5 is the perfect number' , igor tuveri, poznatiji kao igort, dragulj iz evrope skoro nepoznat amerikancima...pa zamisli samo hitmana u beloj kosulji i naravno, bela masna, crne, zalizane kose, a ime mu je nino.prica toliko obiluje simpaticnim i nepredvidljivim malim digresijama, da pomislim da dijalozi iz soprana skoro da nemaju takav vrcavi humor .crtez te sigurno nece odusviti, ali atmosfera hoce kao i dijalozi.toliko sam poneta pricom da sam u jednom trenutku bila spremna da prekucavam stranice sa dijalozima...anyways, deo kada objasnjava za '5 is the perfect number'. pa onda mala kontemplacija o americkom stripu /ubacena bas pred krvoprolice i obracun izmedju mafijasa/ je fascinantna.bojim se da cu se opet /posle overdoziranja sa pradom a i 'pradom'/ opet da se vratim evropskom savremenom stripunego, jel to nas sandman ili what?.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...