Jump to content
IGNORED

Stripovi


precog

Recommended Posts

Skinuo sam sa torrenta kompletnog Sandmana i Y*. (i jos ponešto B) ). Čitam ih uporedo. Nisu uopšte ista kategorija stripa. Y je zabavna, on road, post apokaliptična, feministička priča. S tim što, makar meni, postaje sve bolji i bolji u kasnijim epizodama, a dogurao sam do 40te. Moja najveća zamjerka Y-u je realističan i sterilan crtež. To je dobar strip, ali nije nešto što bi me oborilo s nogu. Sandman je teška artiljerija stripa. Sigurno jedan od najboljih stripova koje sam čitao. Strip koji traži široku opštu kulturu ili upotrebu wikipedije. ( šta je dođavola Livonija i gdje se nalazi? npr.) Fabule radnje su užasno maštovite, nema mnogo klišea i nemoguće je ubaciti ovaj strip u bilo koji žanr. Prosto drugačiji je od svega što sam čitao.* Naravno ono što je izadato od Y

Edited by nautilus
Link to comment
Skinuo sam sa torrenta kompletnog Sandmana i Y. (i jos ponešto B) ). Čitam ih uporedo. Nisu uopšte ista kategorija stripa. Y je zabavna, on road, post apokaliptična, feministička priča. S tim što, makar meni, postaje sve bolji i bolji u kasnijim epizodama, a dogurao sam do 40te. Moja najveća zamjerka Y-u je realističan i sterilan crtež. To je dobar strip, ali nije nešto što bi me oborilo s nogu.
sjajno :lol:a meni neke zene rekle da je Y just some guy's wet dream.sto ti je razlika u perspektivi.ali ima dobra fora na tu temu u 54. epizodi.citati Y sa ekrana je nekako kontradiktorno samoj mu svrsi. to je vise strip za opustanje, i crtez zapravo na papiru prija, i ne ometa tok radnje. ali kapiram da na ekranu mozda ne drzi paznju.jebiga nista zapravo ne treba citati sa ekrana, ali sta da radis.
Sandman je teška artiljerija stripa. Sigurno jedan od najboljih stripova koje sam čitao. Strip koji traži široku opštu kulturu ili upotrebu wikipedije. ( šta je dođavola Livonija i gdje se nalazi? npr.) Fabule radnje™ su užasno maštovite, nema mnogo klišea i nemoguće je ubaciti ovaj strip u bilo koji žanr. Prosto drugačiji je od svega što sam čitao.
jes teska. (ima foruma na tu temu...)citas redom?to je svakako jedan validan pristup za prvo citanje, najposle tako su citali oni koji su citali kad je izlazilo.ali ima stvari koje mogu da se shvate (primete) samo ako se ne cita redom, posto reference idu u oba smera. na pocetku propustis neke stvari za koje se posle ispostavi da su bitne. pa posle kada citas drugi put drugim redom neka kripticna recenica bila zapravo kljucna.primera radi: jos u cetvrtoj epizodi, a hope in hell, etrigan namerno vodi morpheusa kroz pakao putem koji vodi pored nad(a-)ine celije. pa ona kada ga vidi trazi dreamov oprost, i pita zar je ne voli. a on joj kazeit has been ten thousand years, nada. ...yes. i still love you. but i have not yet forgiven you.to se sve odvija u jednoj nepunoj strani (na kojoj se nalazi i jedan zbunjujuci crtez koji nenametljivo podcrtava ideju da se dream naravno svakome drugacije prikazuje, shodno rl iskustvima) i nema sanse da se shvati kao bitno za celu pricu; tek jos jedan stanovnik pakla.kasnije joj je posvecena cela epizoda tales in the sand (prolog u doll''s house), ali vec tu se mozda ne setis da se radi o istoj osobi, a i da se setis nije jasno zasto je to prolog u doll's house, makar negde do kraja season of mists.a tek kad sve procitas (bar jednom) postaje jasnije koliko je ceo odnos sa nadom bitan u kontekstu morpheusovog razvoja (a i porodicnih odnosa u endless-a) koji je zapravo pokretac cele price.neki rasplet zapravo krece tek oko 50. epizode, sa brief lives kao centralnim i najdrazim mi (dobrim delom i zato sto mu je protagonista moja omiljena clanica porodice) story arc-om.da ne govorimo o usputnim referencama tipa kada john constantine kaze i ought to introduce you to the big green bloke... ko je big green bloke?kako god, dobrodosao u dreaming :)----------------------kad zavrsis Y, popularni/standardni vertigo kandidati za uporedno citanje su preacher, fables i 100 bullets.100 bullets je po meni najbolji, ali nije jos gotov, pa je mozda glupo da se navlacis dok imas drugog materijala za citanje. (ni fables nije gotov, ali to ne frustrira).takodje od hellblazera nije los eprocitati prvi azzarellom story arc - hard time (#146-150, nacrtao richard corben)edit:
* Naravno ono što je izadato od Y
Y se zavrsava u 60. epizodi, trebalo bi uskoro da imas sve, ako nije vec dostupno. Edited by kurdi
Link to comment

Feministička priča:Na više mijesta se pojavljuju tačni podatci o tome koliko je postotaka svjetskih bogataša, poljoprivrednih radnika, vojnika itd. ostalo na svijetu. U tom kontekstu Y jeste feministički strip. Nemam ja ništa protiv toga, naprotiv, interesantno mi je. Sa druge strane, muškarci koji imaju fantazije da budu jedini muškarci na svijetu imaju obično manje od 14 godina i ne prate fudbal. Gospodar snova:Čitam ga redom. Završio sam Season of Mists. Sjećam se te scene sa Nadom. ( kada ulazi u pakao da povrati helmet(kacigu!?!?)). Poprilično sam oduševljen sa istim.Eh. Čitanje stripova sa ekrana jeste svetogrđe ali trenutno nemam bolju varijantu. Uzdam se u torrent i CDisplay.Hvala za preporuke. trenutno imam materijala do nove godine (tu je i Sin City)

Edited by nautilus
Link to comment
Feministička priča:Na više mijesta se pojavljuju tačni podatci o tome koliko je postotaka svjetskih bogataša, poljoprivrednih radnika, vojnika itd. ostalo na svijetu. U tom kontekstu Y jeste feministički strip. Nemam ja ništa protiv toga, naprotiv, interesantno mi je. Sa druge strane, muškarci koji imaju fantazije da budu jedini muškarci na svijetu imaju obično manje od 14 godina i ne prate fudbal.
:lol:, slazem se, samo prenosim da ima i drugacijih misljenja (doduse povrsnih, bez stvarnog citanja, vise je bio komentar na premisu stripa)
Gospodar snova:Čitam ga redom. Završio sam Season of Mists. Sjećam se te scene sa Nadom. ( kada ulazi u pakao da povrati helmet(kacigu!?!?)). Poprilično sam oduševljen sa istim.
da, to je ta scena.ja nisam prvi put citao redom, tako da ne mogu vise da procenim sta se u kom redosledu bolje primeti.recimo ja posto preludes & nocturnes i doll's house nisam citao u istom periodu, kada sam citao prvu epizodu nisam primetio da se medju onim raznim ljudima sirom sveta koji (ne) spavaju i (ne) sanjaju nalazi i unity kinkaid, koja je sanjala da je rodila dete...a samo za stripase, medju njima je i wesley dodds, koji je u snu dobio ideju da postane the sandman, ne bi li nadomestio odsutnog pravog sandmana... ovo je zapravo referenca na prvi strip sandman, iz tridesetih.
Link to comment
Zombi stripovi koji mogu da se porede sa The Walking Dead. Zato sto svaki novi broj cekam kao ozebao sunce, diveci se genijalnosti autora i briljantnosti same ideje da se zombi stavi u bilo koje umetnicko delo. Po mom misljenju, gde god ima zombija, ne moze biti bas toliko lose, a ovom prilikom bih naglasio da svako poredjenje sa gore pomenutim remek delom koje ne naglasava superiornost istog ce u startu biti odbaceno kao neozbiljno :)
odlicno, ti mi trebas...posto se oko vertiga makar principijelno slazemo, aj mi molim te objasni o cemu se tu radi i sta tu valja. elem, palo mi na pamet konkretno posto danas udjem u 2nd hand radnju (o tome mozda kasnije) i vidim walking dead vol 1-6.i setim se tvoje preporuke, al onda pomislim jebote zombiji. sta moze da spase strip sa zombijima? cak ni seks, jer koga interesuje seks sa zombijima. a ne moze da se lista, sve zapakovano.te odustanem.mada nije da inace nerado rizicim, nego sam inicijalno odabrao previse za potencijalnu kupovinu, pa kao morao nesto da izbacim.(nasao izmedju ostalog kopiju munoz & sampayo - joe's bar :wub:. eto jednog dobrog poklona za bozic/ng, samo jos da smislim ko ga zasluzuje)al mogu u petakda svratim opet do iste radnje ako me ubedis da vredi probati... i jesu knjige povezane i ako nisu koja je najbolja?
Link to comment
taj mike carey stvrano nema neku svoju jaku ideju, nego eto tako solidno radi zanat u okvirima koje neko drugi zada.najveca vrednost lucifera je sto kao podseca na sandmana.drugi veliki projekat mu je trenutni rad na hellblazeru, koji doduse moze da se cita uvek, ali koji opet kod njega podeca prosto na neku kombinaciju ennisa (koji je tu bio prvi veliki autor) i azzarella (od kojeg ga je preuzeo)evo sad je uradio i adaptaciju gaimanovog neverwhere (onako, nista psoebno, doduse nisam citao knjigu pa ne znam ni to kakvo je).sve onako prijatno, ali u principu sve imitacija.mozda je uradio i nesto stvarno svoje, ali ja nesto nemam motivacije da istrazujem.
kasno palim, ali ako jos rabis striparnice, evo jednog majka kerija koji vredi. super duhoviti likovi, crtez malo andergraundovskiji neko sto volim, ali mnogo, mnogo simpaticno. jedino sto ne znam da li ce biti nastavka.51XBYE4G60L_SS500_.jpginace, keri mi je super hek, mislim u onom holivudskom smislu, da moze od govna da napravi pitu koja ce da dobije i slag na korici, recenice su mu jasne. ne bih rekla da je cista imitacija, to se vidi sad u crossing midnight. a ovaj stripic je stvarno pravo osvezenje.kad je hellblazer u pitanju, u pravu si, nije se proslavio, ali nije ni zasrao srcu dragog detektiva. ipak, pravi hit za hellisu je zena, nabavite obavezno br 216, jedna mnogo talentovana krimi spisateljica denise mina (velsanka?) dobila sansu, i nije pogresilacover_hellblazer_216.jpg
Link to comment
kasno palim, ali ako jos rabis striparnice, evo jednog majka kerija koji vredi. super duhoviti likovi, crtez malo andergraundovskiji neko sto volim, ali mnogo, mnogo simpaticno.51XBYE4G60L_SS500_.jpg
marc hempel... znamo se iz the kindly ones (sandman vol. 9) i jos odenkud (lucifer mozda?)...meni bi mogao biti ok, zavisi kakvu pricu crta.meni su svi ameri (u sirem smislu) bili gadni sve do pre nekih 7, 8 godina... to mi je stvaralo blok i sandmana da pocnem da citam.ali sad mi se oni nekada omiljeni evropljani nikako ne bi uklopili u dinamiku vertiga.mada mi je i dalje draze kada je neko malo blizi evropi ili juznoj americi... eduardo risso (100 bullets) je meni tu optimalan, veliki kralj i savrseno se uklapa stil u pricu, makar u prvoj polovini serijala, sada je malo poceo da fuseri i pojednostavljuje, svodi sve na gro plan a gube se atmosfera i pozadina.hempel (not to be confused with teddy kristansen) jes malo iz skole magde dulcic (:wub:), stil koji je primereniji kratkoj poetskoj formi nego vodjenju price, ali to je recimo u kindly ones radilo ok. ovo sto reklamiras u zivotu nisam video, obraticu paznju.btw, jukstapozovanja cross-pdf-ovanja radi - onaj john cale (circus live ili kako se vec zove) sto ga izspominjasmo na muzici, to je dave mckean dizajnirao omot i knjiziciu. ne kazem ovo kao vrednosni sud.edit: ne smem da priznam sta sam se bio zajebo, izedoh se na putu od skole do kuce.edit2: ovaj frenki je jeftin i na amazonu, sacu da narucim. Edited by kurdi
Link to comment

sad sam bio i knjizari da izvidim malo, prelistavao sam neverwhere procitao sam pre knjigu i odgledao onu mini seriju, serija je dosta dobro uradjena ali veoma skromnocrtez je zaokruzen i mozda ponmalo an momenet suvoparan pogotovo glavni lik mi je nekako previse uprosecenlady Door naravno ima dosta delirijumskog u sebi previse je nabildovana trebalo je da bude mnogo neznija i mozda negde na granici izmedju devojcice u devojkemr Croup i Vandemar dosta dobri mada i tu imam zamerki mogli su da budu suptilnije uradjeni, Vandemar deluje previse moronski a mr Croupa nije lako definisatimarkiz mi je dobar sve u svemu preporucujem mada prvo treba procitati knjigu ovako se dosta gubijebote da oce neko od glavonja da uradi film recimo Hal Hartley ili neka takva faca, necu da se istrcavam sa olivudjanima

Link to comment
odlicno, ti mi trebas...posto se oko vertiga makar principijelno slazemo, aj mi molim te objasni o cemu se tu radi i sta tu valja. elem, palo mi na pamet konkretno posto danas udjem u 2nd hand radnju (o tome mozda kasnije) i vidim walking dead vol 1-6.i setim se tvoje preporuke, al onda pomislim jebote zombiji. sta moze da spase strip sa zombijima? cak ni seks, jer koga interesuje seks sa zombijima. a ne moze da se lista, sve zapakovano.te odustanem.mada nije da inace nerado rizicim, nego sam inicijalno odabrao previse za potencijalnu kupovinu, pa kao morao nesto da izbacim.(nasao izmedju ostalog kopiju munoz & sampayo - joe's bar :wub:. eto jednog dobrog poklona za bozic/ng, samo jos da smislim ko ga zasluzuje)al mogu u petakda svratim opet do iste radnje ako me ubedis da vredi probati... i jesu knjige povezane i ako nisu koja je najbolja?
Uf, bas si me nas`o.1) Zasto volimo price sa zombijima?Pa postapokalipticne price uvek (nastavicu da pricam 'uvek', mada mislim 'uvek kada su kvalitetne') pokusavaju transcendentirati i sa sadasnjim drustvom (kritikujuci ga isticuci razlike prema svom svetu), ali najvaznija je ideja ogoljavanje coveka, uklanjajuci sa njega slojeve kulture natalozene zivotom u sredjenom svetu. Koliko nasih osobina zaista cini nas, sta su norme, a sta instinkti, dokle je covek spreman da se odrice komfora i koliko zivotinje zaista ima u nama... Na sva ta pitanja pokusava odgovoriti ovaj zanr.E sad, konkretno kod zombija imas jednu sferu mitskog (poput azdaje koju neki junak ubija u svakoj mitologiji). Zombi je najsavrseniji protivnik coveku, jer je njegov savrseni antipod + je jos nastao od coveka, sto nas cini lakse uporedivim. Zombi ima samo glad. Nikakva emocija, zelja, misao... Samo primordijalna, iskonska glad. Covek u sukobu sa njim neminovno istrazuje granice do kojih moze otici, a da ne pocne liciti na samo stvorenje protiv koga se bori. Jer teske situacije zahtevaju odricanje od mnogih emocija, zelja i misli, pa se postavlja pitanje postoji li na horizontu spajanje tih dvaju koncepata zivota (u svom najosnovnijem smislu). Da li bez uzvisenih ideja postajemo masine za prozdiranje? (jos jedna referenca na moderno drustvo). itd, itd...Ovde bih se ogradio, jer je ogromna vecina filmova i stripova o zombijima obicno sranje koje su pravili retardi koji ne razumeju osnovni koncept, za retarde kojima je dovoljno da bude nesto odvratno na ekranu, pa da se uplase.2) Zasto Walking Dead?Zato sto se u svojoj osnovi bavi LJUDIMA, a ne zombijima. Zato sto su svi junaci sasvim obicni ljudi, koji su imali srecu da prezive, svako herojstvo koje se moze videti je produkt ogromnog zrtvovanja i to zrtvovanje je obavezno u svrhu zastite svojih voljenih i sebe.Iluzija sigurnosti koju donosi zatvor (u kome nasi junaci pocnu da zive), ima jaku simbolicnu poentu i donosi dileme u vezi slobode, potrebe za domom i zasticenosti. Istovremeno, druga grupa prezivelih ima svoj grad, drustvo varvara i otimaca, pa dolazi do potrebe da se brani sopstveni zatvor, mozda jedino sigurno mesto u okolini, a zombiji koji kruze oko zice postaju najbolja zastita od drugih ljudi (sto je po mom misljenju jedna od jacih poenti u ovom stripu - ne postoji nista sto je opasno za coveka, kao sam covek). Sto je najbolje, ti drugi ljudi nisu u osnovi zli, samo im se zadesilo da moraju tako da se ponasaju. Predvodjeni autenticnim psihopatom, koji drzi na lancu svoju umrlu kci i hrani je lesevima ljudi koje ubije, negativci i nisu negativni - samo uplaseni. Borba sa svojim strahovima, problemi iz proslog, polako zaboravljanog, zivota, pitanje odrastanja dece u novim uslovima... Samo su delic sveka onoga sto mozete procitati u ovom briljantnom stripu. Pored svega toga, ostaje mesta i za mnogo akcije, napetosti i iscekivanja sledeceg broja. Gorepomenuti psiho siluje jednu od 'nasih' (jedna od boljih scena silovanja racunajuci i silovanj na filmu), nakon cega biva mucen toliko surovo da je i meni bilo gadno (a bez prikazivanja mnogo gadarija). Kirkman ovde dokazuje da moze sta god pozeli u stripu i da to moze uraditi na potpuno nov nacin. Svakako jedan od najjacih strip autora danas, a ovde je svoj na svome. Sam je napravio, sam progurao i sam naterao Image da ga objavi (zauzvrat je prinudjen da jede govna na nekim drugim projektima), pa se moze reci da bi i ovim jednim delom upisao sebe u "prvu ekipu" americkog stripa.Evo, ovo je moj pokusaj da 44 epizode prepricam u tri reda, a ako i dalje ne zvuci primamljivo, verovatnije je da je to zato sto ja nisam dovoljno deskriptivan, nego da je problem u stripu.kurdi - ako zelis, mogu ponesto (ili sve) da ti posaljem, pa ti vidi da li se isplati. Inace, knjige cine radnju koja tece, nema previse smisla preskakati, a te sa pocetka mogu razocarati ako ocekujes previse, jer se u radnju ulazi dosta postepeno. Ceo strip je zamisljen kao film, dobar deo radnje je smisljen unapred i prica se razmotava. Ako nameravas da kupis 1 - 6, to je mnogo dobar poklon za nekoga ko ce nastaviti dalje, ali sam po sebi nije nista posebno. Preporucio bih gikovima kao sto sam ja, ali intelektualci u konvencionalnom smislu imaju obicaj da povrsno pogledaju i odbiju dublje razmisljanje "jer su zombiji za decu". Cuo sam da neki cak ocekuju seks u nedostatku bolje price :rolleyes:
Link to comment

ok, hvala, aj probacu bar prvu knjigu pa da vidimo.dovoljno mi je da je neko ko voli last man stvarno toliko entuzijastican.mada meni ono na zadnoj korici deluje kao malo... previse eksplicit(ira)na poruka na tu post-everything temu, korporacije su nam uzele sve itd.al probam, bas trazim nesto sto ce stvarno da me uzbudi, sa vecinom stvari sam poceo malo da se razvlacim.ne vredi da mi saljes, hvala, ali ne mogu da citam sa ekrana, tako mi se sigurno nece svideti, jedva stizem da citam i ono sto imam na papiru.u medjuvremenu sam otkrio da ni na amazonu nije nesto skuplje od onoga sto sam video 2nd hand, tako da mi nije sad neka frka da odmah odlucujem da li da kupujem sve.btw, kolko ja vidim samo je 7 knjjiga izaslo do sada, a po debljini deluje da je samo 4 epizode po knjizi, jel moguce da toliko kasne sa tradovima za mesecnim sveskama?i jel se zna koliko epizoda/knjiga treba da bude ukupno?

Link to comment

Pazi, ja nisam previse upoznat sa nacinom na koji se ovaj strip prodaje, jer ga citam u cbr-u. Ja sam verovatno jedini covek na svetu koji vise voli citati sa ekrana, nego sa papira. Nije samo ekonomski faktor u pitanju, jer imam podosta toga i u papirnoj kolekciji, ali hvatam sebe da ti stripovi nisu skinuti s police od trenutka kad su prvi put procitani, dok neke favorite redovno otvorim CDisplayom :). Znam da je ovo huljenje za svakog fana, ali sta da radim - ja i neke strucne knjige skeniram da se ne bih zajebavao sa papirom :huh: Cudak...Tako da ja ne znam kako su podeljeni po knjigama, ali mogu ti reci da je u novembru izasao 44 broj, a koliko ih ukupno ima, mislim da ne znaju tacno ni autori. To sam mogao zakljuciti iz pisama fanova koji se objavljuju na kraju, a na koja Kirkman odgovara.Inace, strip zaista nije upucen na "zle korporacije nam jedu decu" poruku. Cak nema ni stereotipa gde smo sami krivi za to sto nam se desilo, jer nismo pazili na planetu. Jednostavno, dobri ljudi prezivljavaju losa vremena i to je to.Sto se tice ostalih stvari pomenutih na temi:Scalped je po meni jako lepo zamisljen, ali za moj ukus se preteralo sa onakvim crtezom, a i prica je bolje zvucala prepricana na koricama drugog stripa, nego u samom delu. Zali boze para...Neverwhere imam i kao knjigu u pdf-u (na srpskom), pa ako nekome treba za reference, nek` se javi. Inace, nema neke razlike izmedju knjige i stripa (ja sam citao obrnutim redom), a sve ukupno je malo ispod mojih ocekivanja (sto ne znaci da je lose, nego da sam ja previse ocekivao).I samo da kazem da ja nisam pokusao porediti sandmana i Y. Kako je neko vec primetio, sandman je kamion, a Y sportski automobil i svako poredjenje je besmisleno. To sto nema tezinu i dubinu sandmana, Y ne cini losim stripom, jer je drukcije napravljen. Kada bih poredio, prirodnije bi bilo sa Fables, Preacher ili 100 bullets.Kad smo vec kod sandmana, sta mislite o "The Sandman Presents" kolekciji. Meni je bas onako... dopunjujuca. Evo, za kurdija blasfemicne epizode "Sandman Presents: Lucifer", gde autori potpuno potvrdjuju njegovu tezu o Luciferu. Takodje bih se slozio sa gore napisanim u vezi citanja sandmana. Za njega je potrebno mnogo slobodnog vremena i truda. Posto sve redje imam volju za tako necim, mogu reci da uopste nisam procitao sve sto imam. Stidim se toga, jer je sandman jedan od retkih stripova koje vise postujem nego sto volim. Valjda zato sto me ponekad natera da se osetim neobrazovano, pizda mu materina pretenciozna :)

Edited by Kudravi Gaucos
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...