Jump to content
IGNORED

Gnevna generacija


dare...

Recommended Posts

  • Replies 2.3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Аврам Гојић

    103

  • MancMellow

    93

  • Caligula

    72

  • morgana

    70

svoditi problem huliganizma samo, ili čak i pretežno, na socijalno-ekonomsku osnovu bi bilo prilično promašeno (makar u srbiji), jer sam prilično ubeđen da se nasilje koje navijačke grupe - a i to je prilično širok pojam za ovu problematiku - čine ne formira iz neodređene mase frustracije zbog loše materijalne situacije. ima tamo svega i svačega, svakakvih motivacija za pripadnost istima i tučnjavu i lomljenje. ipak, ravanelijev post mi se čini kao čista minijatura makar zato što je gotovo preslikao skorašnju situaciju mene lično i pojedinih ljudi oko mene, samo bez ćaleta i keve kao tehnoloških viškova (što se onda može činiti i kao još više poražavajuća situacija za društvo u celini). ta sve veća i sve vidljivija frustracija i iz nje proisteklo društveno neprihvatljivo ponašanje (i razmišljanje) definitivno ima ekonomsku potku, samo ona nema baš mnogo veze sa navijačkim nasiljem.

Edited by Malvo
Link to comment

postoje li u srbiji neka istrazivanja navijaca, da vidimo demografiju?

jel imamo nekog sociologa ili etnologa na forumu?

 

Koliko je meni poznato, ne. 80-tih se na tome ozbiljno radilo (Ivan Kovačević i Furio Radin). Ono što sam čitao od savremene domaće produkcije (M. Đorić) je otkrivanje rupe na saksiji (otuđena omladina itd.). Čolović je zanimljiv mada on priča o stvarima koje su iz današnje perspektive davno prošlo vreme.

 

Хулигани у војсци :lolol:

 

BDF (čiji je vođa hapšen zbog pretnji Brankici Stanković) čine gotovo isključivo oficiri i podoficiri VS i pitomci Vojne gimnazije.

Link to comment

BDF kao Brain Damage Firm  :s_w:

 

Jbte, bice dobro da nas stvarno ne napadne niko iz okruzenja ako su ovi stvarno nekakva vojska

 

Људи моји истина је жива, попили смо цирка 8 гајби пива. Ходамо улицом пијани ко вране, нико не сме на пут да нам стане, јер важан је дан, игра Партизан! Док се црно-бели на терену боре, наше се заставе поносно вијоре. Певамо, урламо, гори бакља свака, Југ је препун пијаних лудака. Важан је дан, игра Партизан. ЦРНО-БЕЛУ БОЈУ НА МЕНИ, BRAIN DAMAGE x2, НИШТА НЕ МОЖЕ ДА ЗАМЕНИ, BRAIN DAMAGE x2, ЗА ВЕЧНУ СЛАВУ И ПАРТИЗАН МОЈ,BRAIN DAMAGE x2, ЈУЖНИ ФРОНТ САД КРЕЋЕ У БОЈ, BRAIN DAMAGE x2. У лудару нас можете стрпати све, ал никада нећемо напустити те. Здравог разума и оштећеног мозга, верујемо вечно у Партизан и Бога, и на судњи дан, увек Партизан! А кад се придружимо ЈФЛО браћи, фитиљ нам је дупло краћи, па нас све тад мурија стрпа у ћелије, из затворске ћелије певамо смелије. Важан је дан, победио је Партизан! ЦРНО-БЕЛУ БОЈУ НА МЕНИ, BRAIN DAMAGE x2, НИШТА НЕ МОЖЕ ДА ЗАМЕНИ, BRAIN DAMAGE x2, ЗА ВЕЧНУ СЛАВУ И ПАРТИЗАН МОЈ,BRAIN DAMAGE x2, ЈУЖНИ ФРОНТ САД КРЕЋЕ У БОЈ, BRAIN DAMAGE x2.

 

Link to comment

BDF (čiji je vođa hapšen zbog pretnji Brankici Stanković) čine gotovo isključivo oficiri i podoficiri VS i pitomci Vojne gimnazije.

 

bog te jebo, kako bih ih sve izbacio iz vojske momentalno...

Link to comment

svoditi problem huliganizma samo, ili čak i pretežno, na socijalno-ekonomsku osnovu bi bilo prilično promašeno (makar u srbiji), jer sam prilično ubeđen da se nasilje koje navijačke grupe - a i to je prilično širok pojam za ovu problematiku - čine ne formira iz neodređene mase frustracije zbog loše materijalne situacije. ima tamo svega i svačega, svakakvih motivacija za pripadnost istima i tučnjavu i lomljenje. ipak, ravanelijev post mi se čini kao čista minijatura makar zato što je gotovo preslikao skorašnju situaciju mene lično i pojedinih ljudi oko mene, samo bez ćaleta i keve kao tehnoloških viškova (što se onda može činiti i kao još više poražavajuća situacija za društvo u celini). ta sve veća i sve vidljivija frustracija i iz nje proisteklo društveno neprihvatljivo ponašanje (i razmišljanje) definitivno ima ekonomsku potku, samo ona nema baš mnogo veze sa navijačkim nasiljem.

ja nisam baš mislio da to svedem na nivo navijača. oni jesu deo toga, ali tu ima još gomila ekipe koja ne ide na utakmice.

Link to comment

Koliko je meni poznato, ne. 80-tih se na tome ozbiljno radilo (Ivan Kovačević i Furio Radin). Ono što sam čitao od savremene domaće produkcije (M. Đorić) je otkrivanje rupe na saksiji (otuđena omladina itd.). Čolović je zanimljiv mada on priča o stvarima koje su iz današnje perspektive davno prošlo vreme.

 

 

 

BDF (čiji je vođa hapšen zbog pretnji Brankici Stanković) čine gotovo isključivo oficiri i podoficiri VS i pitomci Vojne gimnazije.

hvala :)

mislila sam da otudjenje vise ne prolazi ni na akademiji umjetnosti.

 

kako su izgledale navijacke grupe prije 90tih?

i odakle po tebi poticu sadasnji huligani?

Link to comment

nije bilo upućeno meni, ali da odgovorim: devedesetih su se ponašali kao klasična rušilačka horda. stepen brojnosti, uticaja i organizacije, a nakon toga posledično i uvezivanja sa osobama i mestima gde leži kinta, eksponencijalno je rastao u poslednjih desetak godina, sa klimaksom u odnosu između alkatraza i đure i opštom stagnacijom otkako je krenula kriza. "sadašnji huligani" je prilično neodređen pojam, prvo zato što ima onih koji su prisutni i po više od deset i dvadeset godina, i za to vreme se menjaju (ili ne menjaju), a zatim i što se mi se čini da postoje nemale razlike u strukturi na gotovo petogodišnjem nivou. složeno je sve to i valja uzimati u obzir i tako je svuda u svetu™ faktor, ne svodeći na lokalni karater i aktuelnu društvenu problematiku.

Edited by Malvo
Link to comment

ako neko ko dobro zivi prica o getu, necu ga shvati ozbiljno. kao ni nekog ko radi u koorporaciji a sere o zenskim pravima, npr.

:D

 

može to sve ako si omnipotentan recimo baš ja živim u getu radim u korporaciji bogat sam i zalažem se za više ženskih prava u islamu :fantom:

 

Link to comment

A što ste se toliko dohvatili huligana, mislim naziv topica je "gnevna generacija" pa kontam kao uzroci, manifestacije, široka je to priča, ali huliganizam je baš samo jedno ishodište, što reče Manč, bavite se posledicama... Valjda je to iz onih istih razloga iz kojih svi ipak čitaju crnu hroniku..,

 

Hoću reći, hajde da pričamo o prekarijatu, o tome kakvi su mladi danas i zašto, iokej, huliganizam je jedan deo toga, ali uopšte nije toliko veliki kao što se čini, a i na prezupču to ne forsiraju, nego žele da prikažu baš tu gnevnu generaciju o kojoj je ovde reč, da je upoznamo i da tako malo otkrijemo uzroke, ali jebote ljudi ovde dolaze s nekim predrasudama izgleda na osnovu delimičnog poznavanja dela "ekipe" koja stoji iza sajta i nekih projekcija.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...