Jump to content
IGNORED

Gnevna generacija


dare...

Recommended Posts

Pa to sto je puno stereotipa i jeste glavni dokaz da je autenticno. Oh boze, unajmi ghost writera da ti izmisli intervju, dobices pokusaj da se pobegne od klisea. Zivot na margini i jeste tezak klise do teskog klisea i nista drugo.

Link to comment
  • Replies 2.3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Аврам Гојић

    103

  • MancMellow

    93

  • Caligula

    72

  • morgana

    70

hahah bulzaj

to jeste bio bulzaj, ja ga citam i kao autoironiju. jesam li u krivu?

 

ni meni nije jasno. onaj intervju je sranje najobicnije. wow, napravio sam intervju sa prosecnim klincem kakvog poznaje svako ko je dva puta izasao iz kuce. pa jos ovo sranje o bratu streberu i demokrati koji hoce da pali u ameriku i o njemu kao navijacu koji ponavlja razrede i gadja pedere ciglama. 

meni se ne dopada to 'prosečarenje'. ne u smislu da ne treba pričati sa prosečnima, ali praviti intervju sa nekim da bi ga predstavio kao prosečnog je, sto bi rekli intelektualci, anahrono i dosadno. podsetilo me na keca na intervju koji je kapor, m. dao vidojkovic, m. u plejboju, ali tog dela nema na netu. kako kapor zamislja tipicnu porodicu

tj. ako to nije paternalistički, ja ne znam šta je. urbanizam u najdizajniranijem ruhu 

 

ograda: pročitala sam samo ovaj intervju, ne znam ko su ljudi, ne znam ni ideju sajta

Link to comment

meni se ne dopada to 'prosečarenje'. ne u smislu da ne treba pričati sa prosečnima™, ali praviti intervju sa nekim da bi ga predstavio kao prosečnog je, sto bi rekli intelektualci, anahrono i dosadno. podsetilo me na keca na intervju koji je kapor, m. dao vidojkovic, m. u plejboju, ali tog dela nema na netu. kako kapor zamislja tipicnu porodicu

tj. ako to nije paternalistički™, ja ne znam šta je. urbanizam u najdizajniranijem ruhu 

 

ovo je i moj utisak. 

Link to comment

Pa to sto je puno stereotipa i jeste glavni dokaz da je autenticno. Oh boze, unajmi ghost writera da ti izmisli intervju, dobices pokusaj da se pobegne od klisea. Zivot na margini i jeste tezak klise do teskog klisea i nista drugo.

 

Pričaj mi bezbroj puta na sličan način o nesreći, siromaštvu, masovnom umiranju (verujem da ti sve zvuči više nego poznato) i postaće mi emocionalno manje-više neutralan deo svakodnevice, bezličan. To je mejnstrim način doživljavanja rugobe stvarnosti koji možeš prihvatiti, odbaciti, ili ga iskoristiti. 

Link to comment

Koliko je meni poznato, ne. 80-tih se na tome ozbiljno radilo (Ivan Kovačević i Furio Radin). Ono što sam čitao od savremene domaće produkcije (M. Đorić) je otkrivanje rupe na saksiji (otuđena omladina itd.). Čolović je zanimljiv mada on priča o stvarima koje su iz današnje perspektive davno prošlo vreme.

 

 

BDF (čiji je vođa hapšen zbog pretnji Brankici Stanković) čine gotovo isključivo oficiri i podoficiri VS i pitomci Vojne gimnazije.

 

Portparol SPOa i aktivista Istarskog Demokratskog Sabora (ili bese nezavisni zastupnik iz redova italijanske manjine)?

Link to comment

Portparol SPOa i aktivista Istarskog Demokratskog Sabora (ili bese nezavisni zastupnik iz redova italijanske manjine)?

 

Pa živelo se i radilo i pre demokratije...

 

Navijačko pleme : prvo YU istraživanje, Magdalenić, Ivan; Perasović, Benjamin; Radin, Furio, Zagreb : RZ RK SSOH, [1989] (Varaždin : Varteks, Tiskara)

Tipovi stadionske publike i uloga ekstremnih navijača / priredio Furio Radin, Zagreb : Institut za društvena istraživanja Sveučilišta u Zagrebu, 1991- .

Zagrebački nogometni navijači: grupni portret s BBB u središtu / Nenad Fanuko, Ivan Magdalenić, Furio Radin, Zoran Žugić, Zagreb : Institut za društvena istraživanja Sveučilišta, 1991. ([s. l.] : Darko Kajić)

 

Fudbalski ritual / Ivan Kovačević, Gledišta : časopis Beogradskog univerziteta ISSN: 0017-1166 SG=p 7276.- God. 28, br. 5/6 (1987), str. 71-82

 

itd...

Edited by Dr Arslanagić
Link to comment

Šta je sad radnička klasa, kad više nemamo fabrike? Rekao bih da je to pitanje...

 

Ili sam preumoran i ne kontam?

 

svako čiji su primarni prihodi od iznajmljivanja/prodavanja sopstvenog rada.

 

Nego

 

poučno od 3:25 do 3:43

 

 

 

isto ko i kod nas, samo tamo malo ranije, navijačka grupa je suštinski - cover

Edited by MancMellow
Link to comment

Ajdeee Arslanaga!!!

 

Što se Jugoslavije (1945-1991) tiče, socijalna, ekonomska, geografska i politička struktura navijača pojedinih klubova se značajno menjala tokom godina. U stvari, može se reći, prema sačuvanim i dostupnim dokumentima (kojih nema puno jer su ozbiljne analize rađene ili na fakultetima ili društvenim institutima za potrebe partijskih ili policijskih struktura i takvih je analiza sačuvano malo mada je npr. sačuvan epski referat podnet plenumu CK KPH o osnivanju Torcide 1950.), da je ozbiljno interesovanje za navijače u Jugoslaviji počelo posle 1971. godine (Hajduk-Dinamo-Savka-Tripalo). E sad, interni materijal za najzanimljiviji period (80-te), koji zasigurno postoji i koji su pripremali sociolozi, politikolozi, bezbednjaci i drugi je još uvek pod arhivskim ključem ako je uopšte i donet u arhive. Da on postoji znam sigurno jer mi je to pričao jedan ugledni srpski antropolog.

 

Parafraziraću sad ono što je on meni rekao: za Beograd, tokom 80-tih godina, navijači koji su tretirani kao problematični (dakle oni koji su skloni incidentima i koji su se okupljali na severnoj ili južnoj tribini stadiona), su otprilike odgovarali sledećem profilu: muškarci, 16-22 godine, uglavnom rođeni u Beogradu ali iz porodica koje su se u prethodnoj generaciji doselile u Beograd, očevi nkv radnici, vojna lica, milicajci, majke domaćice ili radile honorarno slabo plaćene poslove, sa oboda grada ili iz predgrađa (Žarkovo, Železnik, BBrdo, Rakovica, Jerković, Konjarnik itd.), svih nacionalnosti, politički neatikulisani, problemi sa autoritetom u porodici, školi ili na poslu, iznadprosečan broj dosijea, prekršajnih prijava i sitnih krivičnih dela, nadprosečna zloupotreba alkohola i droge. Nema razlike između navijača Crvene zvezde i Partizana. Slično je i za druge gradove u Jugoslaviji. Za Zagreb je rađena detaljnija analiza (koja čak mislim da se može naći u nekom sportskom listu onog vremena, Sprintu recimo), gde su nalazi slični: siromašniji mladići iz predgrađa, često poreklom iz Slavonije, Hercegovine čak i jako velik broj Bošnjaka iz zapadne Bosne i Bosanske krajine, sukobi sa zakonom, alkohol, droga itd itd.

 

Zaključak je njihov bio (istraživača) da su navijači zapravo društvena grupa u pokušaju, koja je afirmaciju i koheziju tražila van sistema jer su pojedinci koji su je činili zapravo smatrali da su od sistema odbačeni od samog starta. U stvari, raznorazni otpadnici koji su na tribini fudbalskog stadiona stali pod jedan kišobran, spremni da zarad afirmacije sopstvene posebnosti, snage i uticaja rade sve ono što je protivno državnom ustrojstvu i socijalističkom moralu i stoga, potencijalno opasni za državu i partiju.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...