Jump to content
IGNORED

Trčanje


Pixie

Recommended Posts

adidas-universal-6854.jpg
Mozes da biras, ili da poslusas prethodne savete oko patika za trcanje, ili da sacekas da te zabole zglobovi (iskusio na licnom primeru sa slicnim modelom, u stilu "sta ima veze koje su, izadjes i trcis").Varijanta za zimu je da se skracuju rute za trcanje kad je bas aprijatno vreme, a vise ide na cross-training, plivanje, vezbe i sl.
Link to comment
Mozes da biras, ili da poslusas prethodne savete oko patika za trcanje, ili da sacekas da te zabole zglobovi (iskusio na licnom primeru sa slicnim modelom, u stilu "sta ima veze koje su, izadjes i trcis").
Ja to jednom nedeljno, kao pauza od teretane. Ako mi od toga stradaju zglobi, onda zaslužujem..
Link to comment
u novom sadu je dosta jak vetar, mini-kosava. uz vetar je bilo uzasno tesko trcati, dok sam se niz vetar suzdrzavao od spontanog sprintanego kako udisete vazduh na ovim temperaturama? da li drzite ritam da sve moze da ide preko nosa i izdisaja na usta, imate sal preko usta, pokusavate preko zuba kako je neko vec savetovao?
ti još imaš kakve sreće ja možda ugrabim večeras trčanje posle 10 dana netrčenja,ucrvljah se,jer kiša samo pada,i pada... :wacko:Kada je hladno vreme ne izlazim bez zimskih rekvizita kapa,šal,rukavice. Kad stavim šal,disanje na nos nije problem,udišem zagrejan vazduh čime je trčanje pri temperaturi oko i ispod 0C krajnji ugodjaj
Link to comment

kapa je obavezna, posto u toj situaciji preko glave oslobadjas najvise topote iz tela.

Varijanta za zimu je da se skracuju rute za trcanje kad je bas aprijatno vreme, a vise ide na cross-training, plivanje, vezbe i sl.
Krenucu sa teretanom koja ima i traku unutra, pa cu resiti problem (onda ide citanje drugog topika sa ovog foruma :D ). Bazen otpada kao opcija jer mi se ne rizikuje treci po redu problem sa gljivicama iz novosadskih bazena. Edited by Hustler
Link to comment

Pozdrav svima od jednog Košutnjak'zavisnika. Trčanjem se bavim dosta dugo, tako da nemam nekih nepoznanica u pogledu dužine, brzine, i ritma, a bar okvirno imam neki scenario sto se tice vremenskih prilika, pa najčešće zbog njih ne odgađam planirano trčanje. Do trim staze, zatim 5 krugova (dodam jos jedan ako sam dobro raspoložen) i nazad, ukupno malo više od 8 km, sve za oko 55 min. Naravno, zagrevanje pre trčanja, uključuje odredjena istezanja, sklekove i čučnjeve, i ne izostavlja se nikada. Udisanje isključivo na nos, izdah na usta, 2 uzdaha, 2 izdaha, itd. Ovaj ritam nikada ne narušavam, pa ako sam ponekad manje odmoran, onda usporim brzinu, samo da bih održao ritam disanja. Poslednjih meseci trčim oko 3 puta nedeljno, ali ovo može da se menja na gore ili dole, u zavisnosti od raznih obaveza.Pored patika (trenutno Nike Air Sedro, pre njih Air Secede, jos jedne Sedro cekaju kraj prvih), meni lično najvažniji deo opreme su headband-traka za oko glave koja sprečava znoj da uđe u oči, kao i naočare, koje ne štite samo od sunca vec i od raznih insekata i sitnih predmeta. Ako je temperatura oko ili ispod nule, traku može da zameni kačket postavljen obrnuto. Ako je toliko tmurno da naočare smetaju, a nema insekata, i one mogu da se izostave.Na forumu je, koliko sam video, dosta pisano o odeci, ovde svako treba da nađe šta mu odgovara, ja do oko 6-7 stepeni nosim deblji pamučni šorts, koji pokriva kolena, a ako je hladnije, onda trenerku. Gore je uz telo uvek nešto od pamuka, a onda par debljih stvari. Ako očekujem kišu, uzmem windstopper jaknicu sa pamučnom postavom, pa se vlaga lepo rasporedi po toj postavi i uglavnom ne smeta telu, pa može lepo da se izdrži celo trčanje. Ista jakna je zgodna i ako duva vetar. Kod vetra treba biti jako obazriv sa drvećem, jer grane hoće da padnu bez ikakve najave (video svojim očima). ......

Link to comment

....ako je na stazi blato do te granice, da ne moze bezbedno da se trči, sada je tu pre 2 godine izgradjeni trotoar od visoke škole za hotelijerstvo, do ulice B. Parovića, pa 5 puta tamo-vamo uzvuče stvar. Klizanja na ovom trotoaru skoro da nema, osim ako nije pokriven snegom i ledomVidim da neki clanovi/ce foruma imaju problem sa niskim temperaturama. Pre 19 god sam prvi put trčao na 3 stepena i tada sam navukao (prvi i jedini do sada) bronhitis, pa mi je pokojna ujna, inače dečiji lekar zabranila da 10 dana izlazim napolje. Kada je sve prošlo, ponovo sam posle toga trrčao takođe na 3 stepena - i ostao zdrav. Vremenom sam snižavao tu barijeru, pa je sada granica oko -2 ili -3, ništa šalovi i slično, 2 uzdaha, 2 izdaha, rukavice obavezne. Jednom sam pogresno razumeo vrem. prognozu da je -1, a bilo je u stvari -7, ja istrčao standardno i sve OK. Ovo je sve moje lično iskustvo i ne bih da utičem ni na koga da pokušava slično, odustati od trčanja na niskim temperaturama ne može biti greška, a suprotno itekako može.Mislim da je isto neko pomenuo, a ja se 100% slazem da je trčanje po utabanom snegu (nikako po ledu) mnogo lepa stvar, posebno ako je vedar sunčan zimski dan i ako se patike ne klizaju.Po povratku sa trčanja imam vec rutinski ritual tegića od 5 kg, istezanja i par serija trbušnjaka na klupici, pa tuš i to je to....

Link to comment

...nadam sa da nije bilo previše... o nekim drugim aspektima, povredama, kolenima, tetivama, ligamentima, vidim ima ko drugi da piše...moji problemi sa istim su bili sporadični i minimalni...možda pomaže što između ostalog prilično često vozim bicikl (blagotvorno za kolena)...Naravno, pre nego što iko počne da se bavi bilo čime, u ovom slučaju trčanjem, treba ispred sebe da stavi dve stvari:sta ja želim od ovoga i koliko sam u to spreman/na da uložim. Ako ćete posle 2 ili 3 neuspešna pokušaja odustati, mrzeti sebe i to proslaviti obilnim obrokom ili slično, onda ni ne počinjite. Ali ako znate sta hoćete i u to ste spremni da uložite, samo napred, postepeno i umereno.

Link to comment

šta reći osim kakva fascinantna priča..... :o Lepi moj ja sam te već zamislila kao da si sišao sa modne piste, odeven u kolekciju zima - proleće.Kada te žensko vidi sigurna sam da nećeš proći (ne)zapaženoZamisli i ja sam nekada trenirala duge pruge.Trčala sam čak i maraton.Jednom prilikom sam došla na trening sa adidas patikama koje su me žuljale i skinula sam ih i trčala bosa.Kada me je video moj trener Franjo Mihalić, samo se nasmejao i rekao:"Trči se srcem a ne patikama".To mi je ostalo do dana današnjeg da šta god radim - radim srcem.Lepo je to što toliko polažete na stajling ali je još lepše ostavljati kilometre pod nogama i gledati u nebo onda kada više ničeg u tebi nema osim volje koja ti govori - još jedan krug istrči.... :Hail: Sigurna sam da ću te poznati na stazi - čest sam gost tamo....

Link to comment
šta reći osim kakva fascinantna priča..... :o Lepi moj ja sam te već zamislila kao da si sišao sa modne piste, odeven u kolekciju zima - proleće.Kada te žensko vidi sigurna sam da nećeš proći (ne)zapaženoZamisli i ja sam nekada trenirala duge pruge.Trčala sam čak i maraton.Jednom prilikom sam došla na trening sa adidas patikama koje su me žuljale i skinula sam ih i trčala bosa.Kada me je video moj trener Franjo Mihalić, samo se nasmejao i rekao:"Trči se srcem a ne patikama".To mi je ostalo do dana današnjeg da šta god radim - radim srcem.Lepo je to što toliko polažete na stajling ali je još lepše ostavljati kilometre pod nogama i gledati u nebo onda kada više ničeg u tebi nema osim volje koja ti govori - još jedan krug istrči.... :Hail: Sigurna sam da ću te poznati na stazi - čest sam gost tamo....
Einsten(ovice), unapred se radujem. Nego da probam da dam odgovor na neke teme koje si načela.Moje pisanije nema veze sa modnom pistom niti bilo cime slicnim. Realnost je sledeca: bilo šta što nosiš na sebi i pere se u mašini nikoliko puta nedeljno, tj. posle svakog trčanja mora biti određenog kvaliteta da bi to izdržalo. Tu nema mesta za trenerke, majice i čarape, a pogotovo patike sa tezgi i kartonskih kutija. Dobro ne može biti jeftino, ali ako je skupo ne mora biti dobro. Meni se sportska oprema jedne firme od 4 slova pokazala manje'više prihvatljivog kvaliteta, pa nju uglavnom koristim, mada su letošnja iskustva sa šortsevima jednog italijanskog proizvođača za sada takođe pozitivna. Lepo je što imaš veliko srce, a bilo bi još bolje da su ti patike bile odgovarajuće veličine. Znači, da rezimiram, to što ti zoveš stajlingom, za mene je samo adekvatna oprema i ništa više. Sve ispod toga bi snizilo kvalitet koji dobijemo baveći se trčanjem. Posedujem jednu trenerku (pomenute firme) koja je sigurno oprana bar 600 puta, i još uvek sasvim pristojno izgleda. O adekvatnosti patika i važnosti tog aspekta su pisali mnogi članovi/ce foruma.Na kraju, i tu si 100% u pravu, razumemo se ti i ja odlično, ostaju samo nebo, staza i ja (ti) (bilo ko). Ti i ja i još neki smo ovaj osećaj doživeli, ti mnogo više od mene (ja nisam trčao maraton, moj maksimum je bio 16,5 km do sada). Mnogi nisu. A mogli bi. Možda sam i zato napravio ovih par postova, Kad bi se više ljudi , pogotovu mladih, bavilo sporotom, svet bi svakako bio bolji,a i njima samim bi bilo bolje. Na pomenutoj stazi u Košutnjaku nikada nije bilo manje trkača u poslednjih petnaestak godina.Veliki pozdrav od mene Einsten(ovic)e!!! cool.gif Edited by East_Clintwood
Link to comment

Srbija nije švajcarska.Trbušasti se bave sportom tako što se parkiraju ispred TV-a, zagrle Jelen pivo (muškarci znaju zašto) i krene ole, ole....ala smo im pokazali.Ima i onih koji drže do stava - važno je biti vidjen, a to znači parkirati džip sa diferencijalom blokade i san rufom ispred Bakijevog kafića i dok konobar donese kapućino, ajde da prošeprljamo dupence sa niskim težištem po stazi.Nažalost ovde se mnogo više poklanja modnom stajlingu, nego samom sportu.To je ovdašnja psihologija naroda.Ruku na srce globalno gledano, sport je i u svetu izgubio na svojoj prvobitnoj idei.Veliki biznis uzima svoje...Nemam ja ništa protiv firmirane garderobe.Lepo je videti zgodnu i sportski obučenu osobu, ali ja sam ona garda koja i u ritama trči zato što to voli i briga me šta će svet da kaže....Pre nego što te pozdravim, samo da te "prosvetlim" - ko kaže da u Košutnjaku nema ljudi?! Ima ih po kafićima od Bakija do Alexandera sve sami sportisti...... :wub:

Link to comment
Srbija nije švajcarska.Trbušasti se bave sportom tako što se parkiraju ispred TV-a, zagrle Jelen pivo (muškarci znaju zašto) i krene ole, ole....ala smo im pokazali.Ima i onih koji drže do stava - važno je biti vidjen, a to znači parkirati džip sa diferencijalom blokade i san rufom ispred Bakijevog kafića i dok konobar donese kapućino, ajde da prošeprljamo dupence sa niskim težištem po stazi.Nažalost ovde se mnogo više poklanja modnom stajlingu, nego samom sportu.To je ovdašnja psihologija naroda.Ruku na srce globalno gledano, sport je i u svetu izgubio na svojoj prvobitnoj idei.Veliki biznis uzima svoje...Nemam ja ništa protiv firmirane garderobe.Lepo je videti zgodnu i sportski obučenu osobu, ali ja sam ona garda koja i u ritama trči zato što to voli i briga me šta će svet da kaže....Pre nego što te pozdravim, samo da te "prosvetlim" - ko kaže da u Košutnjaku nema ljudi?! Ima ih po kafićima od Bakija do Alexandera sve sami sportisti...... :wub:
Jeste, "splavizacija" Košutnjaka je prilično uzela maha, mada se dosta dobro držao do kraja devedesetih. Srećom, primerci koje pominješ čim malo zaduva, zahladi ili zakiši pronađu neku drugu lokaciju, pa velikodušno prepuste Košutnjak pravim ljubiteljima, nažalost ne tako mnogobrojnim. Kao i kad je osoba u pitanju, Košutnjak treba voleti i kad mu ne ide baš najbolje, ja lično ga tada najviše volim. Tada nema dima, roštilja, po travi parkiranih krševa sa evropskih otpada, članova nečije šire porodice koji se zgusnu po širini staze kao ragbi-odbrana...U vezi kako ti kažeš "firmirane garderobe", a a ja bih rekao jedinog mogućeg izbora za ozbiljne rekreativce, citiraću jednu osobu, koja mi je, kada je čula koliko sam platio jedan šorts firme sa 4 slova, rekla "pa imaš isto to kod Kineza za 200 din"... Isto baš nije, taj kinez bi posle par pranja bio bivši, dok ovaj drugi može da se rabi mnogo meseci...O patikama i posledicama je već bilo reči. U privatnom razgovoru poznati beogradski lekar (i sam se bavi sportom) mi je najtoplije preporučio da trčim isključivo u patikama sa tzv. "federima" na peti, da bi se umanjile posledice na kičmu. Nažalost, cena od (tada) 11500 din me je sprečila da ga poslušam, pa se nekako snalazim sa "običnim" AIR modelima.Mislim da dileme ili stajling ili sport nema. Stajling je samo posledica, a sport je veliki tata u svemu tome.Veliki pozdrav !!! :Hail: (samo da dodam da nije "diferencijal blokade" već blokada diferencijala, prednjeg, zadnjeg ili oba) Edited by East_Clintwood
Link to comment

stvarno bizarno. osuditi čoveka koji ima iole pristojnu opremu za bavljenje sportom.oko te dileme ladnoća / trčanje - najviše mi prija trčanje na 0 stepeni +/- 5stepeni. još ako padne sneg ... :D

Link to comment

Nikoga ne osudjujem zbog dobre opreme.Reč je bilo o tome da se na ovom prostoru više poklanja pažnje stajlingu nego samom sportu.Čast izuzecima, ali je na žalost mnogo "rekreativaca" kojima je važno samo da budu vidjeni....Kod dotičnog gospodina, koga ste uzeli u odbranu, bilo mi je simpatično kako je živopisno opisao svoju opremu i posvećenost trčanju.Moj komentar koji ste pogrešno protumačili ima i svoju pozadinu.Ja sam trenirala tenis (pre nego što me je Mihalić uzeo za svog učenika), u vreme kada se u Beogradu nije mogao kupiti teniski reket.Na terenima Partizana sam se nagledala operskih pevačica, glumica i glumaca i ostalih javnih ličnosti koji su bili samo pozeri i ništa više....

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...