Jump to content
IGNORED

Ljaptop


Musharaf

Recommended Posts

Smrt za baterije je vrućina i kompletno pražnjenje, idealno je držati ih oko 40% punog kapaciteta, i u frižideru. Nemam link na članak, zagubio sam ga.
Nije baš sasvim točno. Litij-ion gubi kapacitet protekom vremena pa makar ga i gladio peruškom. U komšiluku sa heisse prozessorom i hot grafom, gubi ga poprilično brže. Koja god punoća, hladno i suho mjesto i kad ti ustreba za neki web-kahve ili tako nešto, možda će dat od sebe sat i po i nakon godine dana na klupi..
Link to comment
  • 2 weeks later...

Sto se tice baterije, zar nije najjednostavnije pogledati sta za istu preporucuje proizvodjac (uputsvo, na sajtu FAQ, KB). Meni recimo ovo sa punim ciklusom praznjenja i punjenja bar dva puta sedmicno deluje potpuno besmisleno (za litijum-jonske baterije).

Link to comment

Hm. Nisam ni mislio na puni ciklus, valjda bi bilo bolje da sam napisao 'trošiti'. Treba ju upotrebljavati bar ta dva puta tjedno, doći do negdje ispod 1/2. S druge strane, Appleove baterije ni ne idu van, a navodno traju i traju...Postoje te dvije škole, jedna kaže koga briga, isto ti je vadio ne vadio, trošio ne trošio, druga kaže frižider etc.. Ja sam za kompromis, jer ono malo što čuo i vidio od drugih u mom okolju zorno kaže da ju režim puna&uvijek unutra ubiva u manje od 1 godine.

Link to comment

Toplota bi, bar teotertski, trebalo da najvise steti litijum-jonskim baterijama. Koliko ce se baterija zagrejati pri punjenju zavisi od duzine punjenja, zbog toga je logicno da ove baterije bolje bilo dopunjavati, a ne potpuno prazniti pa puniti (na starijim modelima ASUS-a ovo je pisalo i u upustvu). Za novije modele, mislim da se pri punjenju kontrolise temperatura, pa da se posle oderedjene granice smanjuje struja punjenja, ali je pitanje za koje modele ovo vazi. U svakom slucaju, mislim da ne postoji jedinstveno pravilo za sve, pa sam zato rekao da treba proveriti sta proizvodjac preporucuje za dati model.Apple ne proizvodi svoje baterije (celije), desava se da neke serije budu losije. Zbog toga povremeno produzuju garanciju na baterije i van garantnog roka racunara. Zanimljivo je kako Apple racuna broj ciklusa praznjenja punjenja. Svako dopunjavanje racuna sa procentom kojim je baterija dopunjena. Prema ovome jedan ciklus je i kada ispraznis bateriju do kraja, i kada je pomalo praznis pa dopunjavas, recimo pet puta po 20%. Posto je kod njih mera koriscena baterije broj ovih ciklusa, ispada da nacin na koji se koristi baterija ne utice na njen zivotni vek. Oni to eksplicitno i kazu jer preporucuju da se jednom u mesec do dva dana prodje pun ciklus punjenja-praznjenja-punjenja ne radi produzenja zivotnog veka baterije, vec radi kalibrisanja sistema za merenje njenog kapaciteta. Medjutim, ono sto vazi za njihove notebook-ove, ne mora da vazi za ostale.

Link to comment

Moguce je, imam stari model MacBook-a, plasticni sa izmenjivom baterijom, kod koga je baterija prakticno van kucista tako da nije problem da procenim kolika njena temperatura - ona je veca kada se baterija puni nego pri normalnom radu. Ali kako sto rekoh, sto vazi za jedne, ne mora da vazi sve.

Link to comment

I'm with Roger. Probao sam da primenim ovaj koncept 'izvadi bateriju i drzi je sa strane' i potpuno je riknula nakon duzeg vremena nekoriscenja. S druge strane, drugi lap - koji je doduse u startu imao krs bateriju koja nije duzala drze od sat vremena - je imao uglavom bateriju unutra i opet je riknula posle godinu dana. Doduse tako da drzi tipa 10 minuta max, tj drzala je dok nije i ceo lap riknuo.U principu, mislim da ne vredi gubiti vreme na takve stvari.

Link to comment

imam laptop vec jedno 5,6 godina. kontam da ga otvorim i malo usisam. jel ima smisla raditi tako nesto, postoje li neki redovni servisi koje sami mozemo raditi?

Edited by Hustler
Link to comment
  • 4 weeks later...

pregore mi punjac za laptop. pokusao sam da iskoristim punjac od drugog ali bananica nije ista.jel ima nekakve razlike ili je samo bitno da kupim punjac koji ima bananicu koja odgovara mom laptopu? takodje me zanima da li ima neke velike razlike u kvalitetu?

Link to comment
pregore mi punjac za laptop. pokusao sam da iskoristim punjac od drugog ali bananica nije ista.jel ima nekakve razlike ili je samo bitno da kupim punjac koji ima bananicu koja odgovara mom laptopu? takodje me zanima da li ima neke velike razlike u kvalitetu?
Nemoj se igrati, koliko ja znam punjači nisu standardizovani (što je čist zločin). Idi na sajt proizvođača tvog modela pa nađi specifikacije, ili nosi laptop u servis.
Link to comment
Nemoj se igrati, koliko ja znam punjači nisu standardizovani (što je čist zločin). Idi na sajt proizvođača tvog modela pa nađi specifikacije, ili nosi laptop u servis.
ovaj radi na 19V. raspitacu se sutra . jel imas predstavu gde bi mogao da kupim? usce, delta city, merkator...? verovatno ima tamo?!
Link to comment
ovaj radi na 19V. raspitacu se sutra . jel imas predstavu gde bi mogao da kupim? usce, delta city, merkator...? verovatno ima tamo?!
Svaki model laptopa ima svoje napajanje. Šta ja znam, ove novije generacije napajanja imaju, recimo, zaštitu od preopterećenja baterija. Napiši model laptopa, pokušaću da nađem da li postoji zamena za njegovo napajanje u Beogradu.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...