Jump to content
IGNORED

Stanje u IT sektoru


Svarog

Recommended Posts

* bruto plate nisu veće, makar ranije nisu bile, ne znam kako je sad.

* manje neradnih dana, manje slobodnih dana. generalno dok sam radio u firmi u DE bilo je sasvim uobičajeno da ljudi s decom nema i po dva meseca godišnje. Mislim da smo imali 30 dana odmora, plus bolovanje

* radno vreme prilagođeno američkim vremenskim zonama je generalno nezamislivo

* manja sigurnost radnog mesta

 

To sve ulazi u konačnu cenu. Ja danas ne bih mogao da radim od 14-22, osim ako nemam ništa drugo i to je to.

  • +1 1
Link to comment

Nisam baš u toku što se tiče stvari kod nas, ali me zanima kako ljudi zamišljaju recimo školstvo na zapadu i koje su prednosti istog da bi ljudi bježali "zbog djece". 

Link to comment
8 minutes ago, red star forever said:

Nisam baš u toku što se tiče stvari kod nas, ali me zanima kako ljudi zamišljaju recimo školstvo na zapadu i koje su prednosti istog da bi ljudi bježali "zbog djece". 

Deca našto nauče u školi?

 

Da nema nasilja kakvog ovde ima? Da nastavnici u većini ne dolaze u školu da bi otaljali posao, nego ga odrade profesionalno... Da ne šire versku i nacistiočku prpagandu?

 

Znam ja da na zapadu nije idelano, ali ovde je malo gore...

 

 

  • +1 3
Link to comment

Da, shvatam. Ja to gledam iz ugla što vidim u Australiji, a vidim:

- isto profesori koji otaljavaju posao

- profesori mladi i nekako bez autoriteta

- isto nasilje, svaki drugi dan čini mi se neko dijete je izbodeno u nekoj školi (hiperbolisem malo, ali ...)

- "bullying" ili nasilje nad (uglavnom slabijim) vršnjacima je  ogroman problem

- droga u školama je nerješiv problem

 

Samo kažem jer mi se čini da se zapad po tim pitanju malo i nekada dealizuje.

Mislim razumijem donekle zašto ljudi idu iz zemlje, ne bih ja bio ovdje da nemam nekih razloga, ali ...

 

 

  • +1 1
  • -1 1
Link to comment
1 hour ago, red star forever said:

kako ljudi zamišljaju recimo školstvo na zapadu

 

Znam jednog u Švici, zvalo ga u školu na razgovor kad mu se klinka u nižim razredima u školskom dvorištu demonstrativno zaletela i sa obe noge zagazila puža ispred zabezeknutih drugara iz razreda/škole. Uglavnom, ćaleta joj napušilo da se ovaj dobro dimio, pretilo mu socijalnim službama i šta još. 

  • +1 2
  • Haha 2
  • Tužno 1
Link to comment
9 hours ago, dragance said:

Smeš, nego nećeš :D 

Pa pazi, nismo svi superstar pa da nam nude poslove po celoj planeti. Meni do sada nikada nije bio ponuđen posao van Sidneja koji bi u najmanju ruku bio na istom nivou kao posao koji sam radio trenutno. A nema svrhe da se selim negde i prihvatam daleko lošiji posao...

Da mi je bio ponuđen posao koji je uporediv sa trenutnim odavno bih zapalio.

Edited by noskich
Link to comment
3 hours ago, red star forever said:

Da, shvatam. Ja to gledam iz ugla što vidim u Australiji, a vidim:

- isto profesori koji otaljavaju posao

- profesori mladi i nekako bez autoriteta

- isto nasilje, svaki drugi dan čini mi se neko dijete je izbodeno u nekoj školi (hiperbolisem malo, ali ...)

- "bullying" ili nasilje nad (uglavnom slabijim) vršnjacima je  ogroman problem

- droga u školama je nerješiv problem

 

Samo kažem jer mi se čini da se zapad po tim pitanju malo i nekada dealizuje.

Mislim razumijem donekle zašto ljudi idu iz zemlje, ne bih ja bio ovdje da nemam nekih razloga, ali ...

 

 

Sve tačno a rešava se vrlo lako. Kupiš kuću od 2-3 miliona pa upises dete u lokalnu javnu školu u bogataskom kraju. Alternativa: privatna škola od 30K godišnje, international bachelorette.

Edited by noskich
Link to comment
2 hours ago, desboj said:

 

Znam jednog u Švici, zvalo ga u školu na razgovor kad mu se klinka u nižim razredima u školskom dvorištu demonstrativno zaletela i sa obe noge zagazila puža ispred zabezeknutih drugara iz razreda/škole. Uglavnom, ćaleta joj napušilo da se ovaj dobro dimio, pretilo mu socijalnim službama i šta još. 

Kontam da oduzimaju decu ako detetu das da obavi malu nuždu "iza žbuna"...

  • Haha 1
Link to comment
13 hours ago, radisa said:

Pau IT-ju...

 

Ili misliš u kojim branšama IT-ja? Kod mene, u implementaciji SAP rešenja sigurno, mislim, tu mi podaci možda jesu anegdtalni, ali gde god sam radio sa nekim SAP timom iz zapadne Evrope, paraleno, deo projkta koji su radili ljudi iz Srbije je bio značajno brži ...

 

Brat koji je .NET developer, ima sličan utisak iz kontakta sa zapadnjacima, kao i ja kod mene...

 

Interesantno, mislila bih da su nasi losiji od zapadnoevropljana. Bazirano na iskustvima iz moje branse mi vs oni, ali cinjenica je da je najveci deo te razlike u mojoj struci u uslovima rada (life sciences u principu ne mogu kao IT, imas laptop i internet i opremljen si kao bilo ko drugi iz bilo kog dela sveta).

Link to comment
53 minutes ago, Mel said:

 

Interesantno, mislila bih da su nasi losiji od zapadnoevropljana. Bazirano na iskustvima iz moje branse mi vs oni, ali cinjenica je da je najveci deo te razlike u mojoj struci u uslovima rada (life sciences u principu ne mogu kao IT, imas laptop i internet i opremljen si kao bilo ko drugi iz bilo kog dela sveta).

u IT-u ima supertalenta,ostalo je teski prosek. Ukrajinci I Rusi su za klasu bolji od nas.

  • +1 3
Link to comment

Ne bih se bas slozio. Problem sa Ukr/Ru je sto su u proseku jako teski ljudi za raditi. Nefleksibilni i tvrdoglavi, ali kvalitet nije sporan.

Ovo misljenje sam formirao nakon 10 god rada sa njima.

 

Mi, Hrvati, Rumuni i Bugari su puno laksi za day to day rad, ali i cesce sjebemo.  :)

 

 

 

  • +1 1
  • Haha 2
Link to comment
10 minutes ago, bags said:

Ne bih se bas slozio. Problem sa Ukr/Ru je sto su u proseku jako teski ljudi za raditi. Nefleksibilni i tvrdoglavi, ali kvalitet nije sporan.

 

 

Pa da, inace bi samo njih i zaposljavali. Iz mog iskustva, izuzetno teski i izuzetno strucni.

 

Ali ovde se pricalo o skill levelu a tu ubijaju.

 

Link to comment

Kao neko ko se aktivno bavi freelance mrezama poslednjih 10 godina, najcenjeniji su uvek bili SRB+CRO, Rumuni, Poljaci i Ukrajinci, uz juznoamerikance, najvise Brazil i Argentina. Rusi nesto manje jer su skuplji za angazman.

 

Ono sto je bilo uocljivo u poslednje 2-3 godine je da je postojao znacajan nedostatak radne snage usled koje su zaposljavani i ljudi koji za taj posao nisu spremni, a najvise jer je obim posla porastao, a firme su gramzive i ne zele da ga odbijaju. To onda sve zajedno srozava utisak o profesionalnosti u bransi.

  • +1 2
Link to comment
15 minutes ago, bags said:

Ne bih se bas slozio. Problem sa Ukr/Ru je sto su u proseku jako teski ljudi za raditi. Nefleksibilni i tvrdoglavi, ali kvalitet nije sporan.

Ovo misljenje sam formirao nakon 10 god rada sa njima.

 

Mi, Hrvati, Rumuni i Bugari su puno laksi za day to day rad, ali i cesce sjebemo.  :)

 

 

To je vrlo chesto povezano. Moj bivsi koji sad radi u ITju je bas bas high level, ali fleksibilnost, adaptabilnost, to mu definitivno nisu osobine.

Link to comment
23 minutes ago, bags said:

Problem sa Ukr/Ru je sto su u proseku jako teski ljudi za raditi. Nefleksibilni i tvrdoglavi, ali kvalitet nije sporan.

 

Kako najbolje hendlovati te situacije?
Meni je opet problem sto nisam strucan niti cu ikada biti na tom nivou. Ali opet fleksibilnoscu dolazio sam do vrlo dobrih rijesenja, koje mozda u nekim situacijama po subjektivnom misljenju ne bi bile ni moguce. Najvise zbog vremenskog okvira, obima posla, prethodno uradjenog posla, broja ljudi i kvaliteta njihovih vjestina, i sl.

Edited by mackenzie
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...