Jump to content
IGNORED

Stanje u IT sektoru


Svarog

Recommended Posts

4 minutes ago, Time Crisis said:

 

Nisam siguran... crno ili ne, ali 400 maraka 2000-2001 su bile opasne pare. moji su u to vreme radili u nekom društvenom preduzeću za 80-100 maraka plafon

 

Nisu bile nikakve opasne pare, ali jesu bile 4x više nego što je moja keva farmaceut primala u državnoj apoteci. 

 

Klima je koštala oko 400 maraka, dakle od jedne plate sam mogao da kupim 1 klimu. Toliko je otprilike koštalo i letovanje u Grčkoj ili Bugarskoj. Na prvo ozbiljnije putovanje (Engleska) otišao sam 2006, a tada sam imao dosta veću platu - i uprkos tome sam jedva izgurao uz spavanje po hostelima. 

 

Instagram mi je pun fotki juniora koji danas idu po Meksiku. Dubaiju, takvim mestima, po nekoliko puta godišnje. Za 1 platu mogu da kupe ne samo klimu nego i još 2-3 uređaja. Nije baš isto...

Link to comment
12 minutes ago, Sammael said:

Instagram mi je pun fotki juniora koji danas idu po Meksiku. Dubaiju, takvim mestima, po nekoliko puta godišnje. Za 1 platu mogu da kupe ne samo klimu nego i još 2-3 uređaja. Nije baš isto...

 

Ok te stvari iz uvoza, kola ili televizor, kompjuter itd. su drugo, ali npr. hrana i računi onda i danas, Informatika/grejanje/struja, mogao si platiti kubika gasa da se ošašaviš. Sećam se da sam s drugarom komentarisao tada (leto 2000. otprilike) vest da je u CG plata bila negde oko 200 maraka i to nam je bilo "vau"

  • +1 1
Link to comment

400 DM 2000 godine je bilo puno para zato sto su ocekivanja ljudi bila manja.

Danas su ocekivanja veca, vise se ocekuje od zivota, plus globalna i lokalna inflacija. Zato danas plata od 4000DM/2000 eur pruza manje.

Link to comment
30 minutes ago, radisa said:

To je pitanje i godina i svega, žena i ja smo 2005 počeli da živimo zajedno, imali smo po 200€ platu, plus sam ja radio nešto na crno, otprilike sam uzimao još toliko...  Živeli smo u maloj garsonjeri, bez dece... I bili smo srećni, sa manje briga i sad kad se osvrnem život nam je u stavri bio opušten i lep...

 

ALi, to suštinski, nema veze sa parama, nego sa nekim drugim stvarima, mladošću i slobodom...

 

Imam ja jednu drugaricu koja je svojom odlukom zamrznula zivot u svojoj 30toj, kako tad tako i sad sto se tiche onoga sto radi u zivotu. Svojevremno mi nije bila privlachna ta njeba konstrukcija zivotna, ali iz ove perspektive ne moze se poreci da ta nema jos nijednu ozbiljniju brigu. Ono opushteze zhivot, ide na posao, sa posla, vikendom posecuje majku i sestru, i svake godine ide na nekoliko putovanja. I to je to. Nikad nije htela porodicu, mimo te majke i sestre koje ima.

  • +1 1
Link to comment
On 23. 5. 2023. at 0:19, Time Crisis said:

 

Nisam siguran... crno ili ne, ali 400 maraka 2000-2001 su bile opasne pare. moji su u to vreme radili u nekom društvenom preduzeću za 80-100 maraka plafon

 

Opasne pare u odnosu na sta? Opsti prosek u Srbiji mozda. 

Farmaceuti su masovno odlazili da rade po apotekama u BiH za 800-1000. Ja sam radio za 300 i to mi je bilo za prevoz, hranu i cigare otprilike.

 

2001 sam otisao iz zemlje na ovaj kraj sveta ovde i primanja su mi se povecala za vise od red velicine.

 

Finansijski, neuporedivo je bolje stanje u zemlji za IT struku danas, ne samo u poredjenju sa opstim prosekom u zemlji, nego i globalno.

Link to comment
1 hour ago, CPP said:

 

Opasne pare u odnosu na sta? Opsti prosek u Srbiji mozda. 

 

 

Pa da, to je tad bilo 4-5 prosečnih plata ili penzija. Ja sam u to vreme bio na faksu i dobijao studentski kredit koji je bio nekih 340 ili 350 dinara ako se dobro sećam, odnosno 10-ak maraka. Kad stigne kredit bude pun hodnik kao da se dele karte za koncert

Link to comment

Nikad nisam čuo da neko ovako radi brainstorminge.

 

Al zato s većinom klijenata ne možeš da se razumeš ako ne odeš kod njih uživo i kreneš da im crtaš na tabli.

  • +1 5
Link to comment

Celog zivota radim proizvode (end to end informacione sisteme) koji se potom implementiraju kod klijenata uz kastomizacije. Milionski projekti koji traju godinama, visemesecne gap/fit analize, hiljade strana funkcionalnih specifikacija, i tako to.

Link to comment
On 22. 5. 2023. at 23:19, Time Crisis said:

 

Nisam siguran... crno ili ne, ali 400 maraka 2000-2001 su bile opasne pare. moji su u to vreme radili u nekom društvenom preduzeću za 80-100 maraka plafon

prosveta je imala 60 marona 2000,to su bile dobre pare tad.

  • +1 1
Link to comment
On 24. 5. 2023. at 11:31, radisa said:

To je pitanje i godina i svega, žena i ja smo 2005 počeli da živimo zajedno, imali smo po 200€ platu, plus sam ja radio nešto na crno, otprilike sam uzimao još toliko...  Živeli smo u maloj garsonjeri, bez dece... I bili smo srećni, sa manje briga i sad kad se osvrnem život nam je u stavri bio opušten i lep...

 

ALi, to suštinski, nema veze sa parama, nego sa nekim drugim stvarima, mladošću i slobodom...

da,to je zal za mladost!

Link to comment
On 24. 5. 2023. at 22:57, Time Crisis said:

 

Pa da, to je tad bilo 4-5 prosečnih plata ili penzija. Ja sam u to vreme bio na faksu i dobijao studentski kredit koji je bio nekih 340 ili 350 dinara ako se dobro sećam, odnosno 10-ak maraka. Kad stigne kredit bude pun hodnik kao da se dele karte za koncert

Studentski dom, menza i mesecna markica za prevoz. Menis cini da je taj kredit mogao to da podmiri. Masa ljudi je tako prezivljavala. Pa posle diplomiranja se kredit otplacivao sa kamatom ko je imao posao... Ko nije roditelji od penzije... 

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...