Jump to content
IGNORED

Stanje u IT sektoru


Svarog

Recommended Posts

4 minutes ago, mackenzie said:

Kako najbolje hendlovati te situacije.

 

Zen budizam. :fantom:

 

Mi smo imali na jednom projekt BA koja je radila jako dobar posao sa pisanjem user storija. Imala je recimo dobre tabele sa svim mogucnostima kod nekih kalkulacija ili recimo detaljan mockup UI-a koji je trebalo uraditi. E sad povremeno i ona ne uradi nesto potpuno savrseno. Vecina ostalih developera poprica sa njom pa se popravi i razjasni u toku sprinta, osim kod ove ekipe. Oni nadju gresku i bukvalno nece da rade taj story. Ili recimo skoro nadjemo svi zajedno da nisu odradili neki SQL bas sasvim ok. Potrosili smo sate i sate akademske diskusije, da bi na kraju odustali i sad imamo ticking bomb. :)

 

Na drugoj strani stvari koje oni mogu odraditi su neverovatne recimo komplikovani, ciljani refactoring i optimizacije. 

 

Kad bolje razmislim njima samo treba dati jasan cilj i pustiti ih.

Link to comment

Moja nova firma kupila jednu drugu firmu koja koristi Slovence. Imaju dobre uspehe, a u ponedeljak ću da popričam sa njima i da vidim kakvi su stvarno. Uglavnom nisam naletao na njih pre sada.

Link to comment
13 minutes ago, bags said:

 

Zen budizam. :fantom:

 

Mi smo imali na jednom projekt BA koja je radila jako dobar posao sa pisanjem user storija. Imala je recimo dobre tabele sa svim mogucnostima kod nekih kalkulacija ili recimo detaljan mockup UI-a koji je trebalo uraditi. E sad povremeno i ona ne uradi nesto potpuno savrseno. Vecina ostalih developera poprica sa njom pa se popravi i razjasni u toku sprinta, osim kod ove ekipe. Oni nadju gresku i bukvalno nece da rade taj story. Ili recimo skoro nadjemo svi zajedno da nisu odradili neki SQL bas sasvim ok. Potrosili smo sate i sate akademske diskusije, da bi na kraju odustali i sad imamo ticking bomb. :)

 

Na drugoj strani stvari koje oni mogu odraditi su neverovatne recimo komplikovani, ciljani refactoring i optimizacije. 

 

Kad bolje razmislim njima samo treba dati jasan cilj i pustiti ih.


Ja takve nogiram jer će dugoročno više štete da naprave i sjebu atmosferu u timu.

  • +1 2
Link to comment
3 minutes ago, bags said:

Na drugoj strani stvari koje oni mogu odraditi su neverovatne recimo komplikovani, ciljani refactoring i optimizacije. 


Ovo je 100% tacno 😂😂
Meni je fascinantno do kog nivoa mogu da odrade refactor, cak i trivijalne algoritme. Sve je to veoma genijalno ali po meni ulazi u sferu preuranjene optimizacije/refaktoringa i jeste da imas (vjerovatno) savrsen kod ali s druge strane pati flow u radu zbog pr-ova i uopste vrijeme se gubi na te neke nekad nebitne stvari.
Opet s druge strane, kao druga krajnost, domaci devovi znaju biti toliko nonsalantni da poludis od doze kurcobolje koju posle moras otepetljavati kada dodje do bagova i slicnih gluposti.

  • +1 2
Link to comment
22 minutes ago, dragance said:

Uglavnom nisam naletao na njih pre sada.

 

Zamaskirani Bosanci. :)

 

20 minutes ago, dragance said:

Ja takve nogiram jer će dugoročno više štete da naprave i sjebu atmosferu u timu.

 

To mozda mogu ovi iznad mene. :)

  • Haha 1
Link to comment
1 hour ago, mackenzie said:

 

Kako najbolje hendlovati te situacije?
Meni je opet problem sto nisam strucan niti cu ikada biti na tom nivou. Ali opet fleksibilnoscu dolazio sam do vrlo dobrih rijesenja, koje mozda u nekim situacijama po subjektivnom misljenju ne bi bile ni moguce. Najvise zbog vremenskog okvira, obima posla, prethodno uradjenog posla, broja ljudi i kvaliteta njihovih vjestina, i sl.

Ja kad radim sa inzenjerima iz sovjetskog saveza, samo idem glavom kroz zid dok ne odustanu. Dobro je sto ne uzimaju ka srcu kad nisu u pravu. 

 

Mene izludje kod nasih devova i admina kolicina kurcobolje za pravila i uopste pracenje onoga sto rade. To cesto ide tako sto kad se desi problem ljudi menjaju sve zivo ko pomahnitali dok ne ubodu resenje.  A sta su u medjuvremenu sjebali pitaj boga...

 

Sa druge strane zapadnjaci cesto pate od bezmudosti kad treba da se pritisne dugme. Tu nasa kurcevitost dobro dodje :D 

Link to comment

Iz mog iskustva u radu sa strancima i tokom rada u razlicitim drzavama rekao bih da su:

1) Svajcarci najstrucniji i najvise zainteresovani za inovacije i stalno razmisljaju o poboljsanju procesa

2) Poljaci s kojima sam radio su vecinom lenji, ne pada im na pamet da se iscimaju za nesto, jako cesto cekaju stvari na tanjir i kad su nezadovoljni promene firmu. Imao sam intervjue s ljudima koji imaju 5-7god iskustva i 6-8 firmi promenjenih. Neka manjina je bila izuzetno strucna i bilo mi je fenomenalno raditi s njima jer smo se bas kontali.

3) Indijci puno pricaju i pametuju a malo rade. Jeftini su pa se zato firme zalete za njih. Soft skills im nisu jaca strana i oni koji su u menadzmentu imaju tedenciju da "bicuju" svoje zaposlene i najcesce se kao robovlasnici ponasaju prema svojim zemljacima. A i ti koji su u podredjenom polozaju kad skoce malo vise na lestvici, ponasaju se isto tako prema ljudima ispod sebe. Neverovatno.
Neki klijenti s kojima sam radio su se okrenuli nesto skupljim timovima iz drugih drzava, jer su skontali da ti timovi brze zavrse posao i tako im zapravo ustede budzet.
4) Britanci i Ameri su me iznenadili jer su puni razumevanja. Vole da saslusaju tudja misljenja i ideje. Ne padne im kruna s glave ako priznaju da su u necemu pogresili i da je neko drugi u pravu.
5) Sto se Ukrajinaca tice, tek s par njih sam radio i saradnja je bila savrsena, iako je trebalo malo vremena da pocnemo da verujemo jedni drugima. Nakon sto taj period prodje, sve je islo kao na traci.
6) Na jednom projektu sam radio sa par Italijana i Francuza. Oni su carevi :D Sve lagano, nema frke, nema tenzije. Ako i pukne projekat - jbg desava se, teramo dalje :D
7) O Austrijancima jos uvek gradim misljenje

  • +1 2
Link to comment
1 hour ago, bags said:

 

Zamaskirani Bosanci. :)

 

 

To mozda mogu ovi iznad mene. :)


Još se smejem na zamaskirane Bosance :D 

Pitaću Jerneja (nije boske sigurno) o brojevima bosanaca. 

Link to comment
2 hours ago, dragance said:

Moja nova firma kupila jednu drugu firmu koja koristi Slovence. Imaju dobre uspehe, a u ponedeljak ću da popričam sa njima i da vidim kakvi su stvarno. Uglavnom nisam naletao na njih pre sada.

 

Jako variraju, od sjaja do ocaja. 10 godina radio s njima.

 

Generalno manje spremni da zalegnu (cast izuzecima) nego nasi.

  • +1 1
Link to comment

Što se tiče rada s tvrdoglavim developerima, delim stav koji je @dragance izneo, dugoročno više štete nego koristi. Ne samo što usporavaju proces rada nego i truju ostatak tima, pa dolazimo do toga da junior dev proziva BA jer nije stavio tačku negde u user story-ju. 

 

Teško je naći ravnotežu između perfekcionizma ("savršena" arhitektura, sve dokumentovano, sve testirano, sve refaktorisano) i potpunog nemara (0 dokumentacije, kod pisan ko nogama, loše testiranje). Ljude koji su negde na pola između ove dve krajnosti treba plaćati zlatom.

 

Inače nikako, nikako, nikako ne bih imao više od 2 seniora u istom timu osim ako nije neka već uigrana ekipa. Recept za katastrofu, samo će se baviti patkometrijom rešenja.

  • +1 4
Link to comment
On 31. 5. 2023. at 14:28, bags said:

I Austrije i veceg dela Nemacke.

 

Kako je ovo moguće, da su u Srbiji veće plate u IT-ju nego u Austriji i Nemačkoj? Mislim, ne žalim se, samo mi izmiče logika koja je dovela do toga da (obično inostrane) kompanije više plaćaju srpske IT stručnjake od zapadno-evropskih?

Link to comment

Moja 2 centa sto bi rekli:

  • IT generalno nije cenjen u zapadnoj evropi. Nema politike podizanja plata jer je priliv stranaca bio do sada uvek dovoljan tako da mozes raditi dumping. Ja sam imao juce razgovor u nemackoj firmi "En pal" iz Berlina , gde su mi za mesto Lead Developera ponudili junor platu iz Beograda. Mada srecom je bila prva runda. :)
  • Nas sistem obrazovanja koliko god se cinio raspadnut proizvodi dobar IT kadar. Dosta doprinosi i taj neki nas sportski mentalitet gde vecina ljudi nece bude najgori clan tima nego bas obrnuto.
  • Fime iz Srbije imaju generalno dobar delivery. Ljudi su uglavnom motivisani da urade posao. Posto smo generalno alavi na pare ljudi rade dosta i zele da napreduju. Tako da i kad imas na pocetku nizu cenu, odradis par projekata cak i da im podignes cenu iznad zapadne njima odgovara jer isporucujes.

 

  • +1 1
Link to comment
59 minutes ago, bags said:

Moja 2 centa sto bi rekli:

  • IT generalno nije cenjen u zapadnoj evropi. Nema politike podizanja plata jer je priliv stranaca bio do sada uvek dovoljan tako da mozes raditi dumping. Ja sam imao juce razgovor u nemackoj firmi "En pal" iz Berlina , gde su mi za mesto Lead Developera ponudili junor platu iz Beograda. Mada srecom je bila prva runda. :)
  • Nas sistem obrazovanja koliko god se cinio raspadnut proizvodi dobar IT kadar. Dosta doprinosi i taj neki nas sportski mentalitet gde vecina ljudi nece bude najgori clan tima nego bas obrnuto.
  • Fime iz Srbije imaju generalno dobar delivery. Ljudi su uglavnom motivisani da urade posao. Posto smo generalno alavi na pare ljudi rade dosta i zele da napreduju. Tako da i kad imas na pocetku nizu cenu, odradis par projekata cak i da im podignes cenu iznad zapadne njima odgovara jer isporucujes.

 

nismo samo mi alavi na pare,svi su!

Link to comment

Mozda ima i do toga da se najpametniji ljudi u Srbiji bave ITjem jer samo tu ima para. Dosta mojih zapadnih kolega su sljakeri koji se muce sa kompleksnijim konceptima. 

  • +1 3
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...