Jump to content
IGNORED

Stanje u IT sektoru


Svarog

Recommended Posts

12 minutes ago, salerokada said:

Mislim da su neki odavde već radili u Luksemburgu. I da imaju negativna iskustva. Doduše ne sa državom, nego sa poslodavcem.

Ih, da je samo jedan... :lolol:

  • Haha 1
Link to comment
1 hour ago, Shan Jan said:

Javili mi se neki luksemburzani za posao VMware inzenjera, onsite. Kad sam sracunao koliko sve kosta tacno bi mi trebalo jedno 10 000 evra bruto mesecno da bih imao slican stil zivota kao ovde :gospode:

 

Inace da bi ste stekli pravo na luksembursku pemziju morate da radite tamo bar 10 godina. Eto, ako nekom zatreba da zna :) 

Oni koji rade tamo verovatno zive u obliznjim gradovima u Bel, Nem ili Fra pa moze da ispadne jeftinije, mada koliko vidim ima ljudi koji su radili pa znaju bolje.

Link to comment
24 minutes ago, Choda said:

Oni koji rade tamo verovatno zive u obliznjim gradovima u Bel, Nem ili Fra pa moze da ispadne jeftinije, mada koliko vidim ima ljudi koji su radili pa znaju bolje.

 

Jako puno ljudi koji radi u Lux ne živi u tamo, ali onda je pomalo zajeban dolazak na posao...

 

Inače, grad je, kad sam bio tamo, bio jeftiniji za smeštaj od okolnih sela, bar kako su mi rekli... Mirno je, tiho, dosadno... Mislim da bi život bio lep tamo, ali plata bi morala baš da bude velika...

@Shan Jan

Ja ne znam koliko su ti nudili, ali ono što sam ja pokupio, pričajući sa strancima, SRbija je što se tiče odnosa plata/troškovi života za ljude koji rade u IT-ju, verovatno najbolja u Evropi... Naravno, ovde je jako puno toga sranje, no govorim čisto o finansijama... Možda još neka istočnoevropska zemlja može da parira, ali, ne verujem... Mislim, u ITju su plate u SRbiji u apolutnim iznosima veće nego bilo gde u SFRJ, na primer...

Edited by radisa
  • +1 1
Link to comment

Ma nismo ni dosli do toga koliko nude. Videcu da li nude neki remote sa dolascima inace nema sanse. Plus sto mi se ne zivi u nekom selu usred nicega.

 

Sto se tice odnosa plata/kvalitet zivota, ja sam gledao nesto Spaniju, i cene i plate slicne kao u Srbiji, eventualno skuplji smestaj a ipak imas koliko toliko normalniju drzavu.

 

Uopste, sto se tice kvaliteta zivota tacno je da je Srbija na papiru mozda odlicna destinacija ali kad uzmes u obzir korupciju, bezvlasce, zagadjenje, lose zdravstvo, raspad u skolama... jbg.

 

 

  • +1 1
Link to comment
24 minutes ago, Shan Jan said:

Ma nismo ni dosli do toga koliko nude. Videcu da li nude neki remote sa dolascima inace nema sanse. Plus sto mi se ne zivi u nekom selu usred nicega.

 

Sto se tice odnosa plata/kvalitet zivota, ja sam gledao nesto Spaniju, i cene i plate slicne kao u Srbiji, eventualno skuplji smestaj a ipak imas koliko toliko normalniju drzavu.

 

Uopste, sto se tice kvaliteta zivota tacno je da je Srbija na papiru mozda odlicna destinacija ali kad uzmes u obzir korupciju, bezvlasce, zagadjenje, lose zdravstvo, raspad u skolama... jbg.

 

 

 

Ja da nemam dete nervirala bih se ali manje mnogo.

Sedis na Adi i Kalisu dok i to ne zatru, pijuckas sok vikendom, radnom nedeljom radis i to ti je to.

Mada ako ces da ides sad ti je vreme, u principu malo ko ode posle 40/45 max.

Link to comment
42 minutes ago, Shan Jan said:

Sto se tice odnosa plata/kvalitet zivota, ja sam gledao nesto Spaniju, i cene i plate slicne kao u Srbiji, eventualno skuplji smestaj a ipak imas koliko toliko normalniju drzavu.

 

Meni je Spanija dugo bila pri vrhu ali plate u IT su im bas tanke. Pogotovo ako hoces da zivisu vecim gradovima. Valencia/Malaga su recimo ok i bilo je dosta pozicija kada sam gledao.

 

42 minutes ago, Shan Jan said:

Uopste, sto se tice kvaliteta zivota tacno je da je Srbija na papiru mozda odlicna destinacija ali kad uzmes u obzir korupciju, bezvlasce, zagadjenje, lose zdravstvo, raspad u skolama... jbg.

 

Boldovano nazalost resavas doenkle velikom platom u odnosu na ostatak stanovnistva. :(

 

 

  • +1 1
Link to comment

Ali ne resavas @bags. Dete ako ti ide u obdaniste/skolu ima da pokupi narativ ponasanja oko sebe, ma dovoljno je i da pogleda medije, sta se vrti po tik toku... uzas.

 

A sto se tice korupcije i bezvlasca ja stvarno ocekujem, ako ne skinemo ove uskoro, da krene i reketiranje ITevaca. Dal po firmama dal kuc kuc po stanovima. 

  • +1 2
Link to comment

Verujem ti jer sigurno znas bolje uzevsi u obzir da zivis tu.

 

Ja sam okruzen ljudima iz jugoistocne i srednje evrope (UK, RO, BG, SK, CZ, PL) i svi su ovde samo zbog dece. U IT plate su tamo daleko bolje ali sta ako jednog dana se to promeni ili deca ne odu u IT.

  • +1 1
Link to comment

Vec sam valjda pisao da se meni vec par godina ne isplati da radim sa Srbijom (skupo).

Na licnom nivou, ima dosta Rumuna koji su otisli odavde nazad, Bugara ne da znam.

iz mog iskustva, ljudi (koji odlaze) odlaze iz Srbije zbog dece a ne para. Uglavnom sa decom skolskog uzrasta i vise manje resenom egzistencijom.

Pored tog reseta koji je sam po sebi tezak tu na prelazu iz 30 u 40 (i preko), slag je opste nerazumevanje (bivse) okoline zasto kad im nista ne fali.

Mladje boli uvo, oni gledaju samo cifru.

 

  • +1 2
Link to comment

Pre neki 5-6 god mi je jedna drugarica iz EU koja je se upoznavala sa jako puno ljudi rekla da u zadnjih par godina iz Srbije se iseljavaju bogati ljudi.

Kaze pre tako izbeglice i studenti, a sad ljudi koji su dobro zaradjivali, i upoznala me je sa jednim parom, dechko je otprilike isforsirao svoju devojku da beze is SR kad mu je jos tad SNS upao u prostorije firme gde je on bio radnik i izvrsili primopredaju vlasti. Dosao kuci, i devojci rekao da trazi bilo sta bilo gde u EU (ona ima neku atraktivnu profesiju).

Link to comment
10 hours ago, bags said:

 

 

Boldovano nazalost resavas doenkle velikom platom u odnosu na ostatak stanovnistva. :(

 

 

Ne možeš ništa od toga da rešiš velikom platom... Čak ni da ti koruptuješ druge, zagađenje ne možeš time da rešiš, dobro školstvo gotovo da ne postoji nikako, ni sa parama (osi ako ti dete nijeiznad prosečno, pa da ga od 7 razreda furaš u neka specijalna odeljenja), a oko lekara je pitanje, dok si manje-više zdrav, sve je oK, ali ako postaneš bolestan od nečeg bitnog, treba ti poprilično para da to saniraš, a ne zarađuju svi u IT-ju baš toliko...

 

 

  • +1 4
Link to comment
8 hours ago, radisa said:

Ne možeš ništa od toga da rešiš velikom platom... Čak ni da ti koruptuješ druge, zagađenje ne možeš time da rešiš, dobro školstvo gotovo da ne postoji nikako, ni sa parama (osi ako ti dete nijeiznad prosečno, pa da ga od 7 razreda furaš u neka specijalna odeljenja), a oko lekara je pitanje, dok si manje-više zdrav, sve je oK, ali ako postaneš bolestan od nečeg bitnog, treba ti poprilično para da to saniraš, a ne zarađuju svi u IT-ju baš toliko...

 

 

I pored svega toga ne pomeras se?

  • -1 2
Link to comment

U zadnjih par godina ne znam nikog da je otisao napolje iz IT-a, pre toga je bilo svakih par meseci neko ode.

Pogotovo su odlazili pre 10 i vise godina.

Neki su se skoro i vratili.

Srbija raj za IT.

 

Link to comment
37 minutes ago, noskich said:

Tax free?

neproporcionalno visoka primanja u odnosu na druge struke ovde, zive u Srbiji sa Nemackom platom

  • +1 3
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...