Jump to content
IGNORED

Stanje u IT sektoru


Svarog

Recommended Posts

39 minutes ago, Willow said:

 

 Izgleda sam imao/imam žešće iskrivljenu sliku o visini primanja IT kolega sa zapada :(

Kako gde. Ima jedan naš što radi u Japanu i bio je napisao da je svojevremeno primao višu platu od Kondolize Rajs kada je bila aktuelna. Ne mogu da napišem o kome je reč da me @Trojka ne bi opet banovao.

  • Haha 1
Link to comment

Ko hoće stvarno visoku platu u IT, ide u Ameriku. Premda i tamo to varira od firme do firme i od države do države, ali senior developeri u Googlu su imali komotno pola miliona-milion. Naravno, štos je i u tome da su to uvek bruto plate, a neretko u tu cifru upadaju i stock opcije pa je nemoguće izračunati tačno koliko neto dobijaju bez mnogo dodatnih informacija.

 

Ova plata je uvredljivo niska za Nemačku. Nudili su i jednom mom drugu sličnu platu da se relocira u Pariz, izračunao je da bi morao da živi 2h izvan Pariza i rentira neki sobičak da bi išta mogao da uštedi. Njihovo je da probaju, pa ako se neko naivan upeca.

 

U Srbiji su seniorske plate 50-100k eur bruto, a znam i neke koji zarađuju više od toga.

  • +1 4
  • Hvala 1
Link to comment

Na to dodaj da je Nemačka velika zemlja. Nisu iste plate u Hamburgu, Berlinu ili Drezdenu, tako da i takve stvari treba dodati u racunicu. Plus, pitanje je kakva je sad situacija i koliko su ljudi ispregovarali plate na gore u poslednjih godinu dana (inflacija i tako to). Svajcarska je do pre par godina bila tu negde na 100k godisnje +- zavisno od firme, lokacije. Sad je takođe verovatno više.

 

Ali svejedno stoji da ocekuje iznenadjenje svakog ko se vodi platama u Srbiji i ocekuje skok kao za neke druge profesije.

  • +1 1
Link to comment
2 hours ago, bags said:

@Willow

Ovi su bas dziberi ispali iako se useravaju od para.

 

Lead developer je od 75-90 inace u Nemackoj i Austriji.

 

Ono sto mi je chudno, dolazis sa pozicije neko ko je trenutno zaposlen, a ne sa klupe. Zasto ti daju ponudu za koju i sami kapiraju da je verov niza od tvoje trenutne plate. Jel dajes indikaciju plate kad pregovaras?

Mene su to pitali svaki put, u nekom obliku.

Link to comment

Mozda igra i ulogu sto je trenutno trziste u losem stanju. Cuo da je i HTEC krenuo sa ozbiljnim otpustanjima.

 

Ja sam nekog misljenja da sada vredi menjati samo ako ste bas trazena i retka roba, ostali da se sakrijemo dok ne prodje oluja :D 

  • +1 2
Link to comment
1 hour ago, Mel said:

Jel dajes indikaciju plate kad pregovaras?

 

Kod ovih je bilo "nista ne brinite za platu iznad average". Hehe. I ja reko ajde vidim da imaku sjajan rast i brojeve i nastavim.

3 minutes ago, Shan Jan said:

Mozda igra i ulogu sto je trenutno trziste u losem stanju.

 

Ovo je isto tacno.Ja sam barem sa dve firme prosao sve runde i na kraju kazu ne mozemo ponuditi minimum koji ste trazili iz prve runde. Ne razumem kako im se isplati da gube tako vreme a na kraju nista.

 

Inace i ovde je doslo dosta da se placa preko bonusa kod ovih visih pozicija. Tipa evo vam x plata godisnja ali i onda imas tabelu sa pozicijom i njihovim obrtom. I sad recimo imas 5% bonusa sigurno , ali ako firma ima veci obrt raste tvoj procenat i do nekih 35%. Za ove pozicije ispod CEO na default obrtu je bas mali bonus ali kasnije ako probiju ocekivanja ide i do 75%.

 

Od povoljnih stvari je lepa praksa da skoro svi daju 45 dana rada izvan EU, 185 iz EU a vecina daje jos uvek 3 ili 4 dana home office.

 

  • +1 2
Link to comment
3 hours ago, bags said:

Ovi su bas dziberi ispali iako se useravaju od para

 

Proseravaju se. Hoće leba bez motike, što bi se reklo. Znaju oni lepo koliko sve to košta al se sve nešto nadaju da će da naleti neki imigrant kome treba posao pod hitno zbog papira pa pecaju i nadaju se da će da upecaju i da sebe posle potapsu po ramenu i daju si dobar bonus za job well done

  • +1 3
Link to comment
6 minutes ago, Zlurad said:

 

Proseravaju se. Hoće leba bez motike, što bi se reklo. Znaju oni lepo koliko sve to košta al se sve nešto nadaju da će da naleti neki imigrant kome treba posao pod hitno zbog papira pa pecaju i nadaju se da će da upecaju i da sebe posle potapsu po ramenu i daju si dobar bonus za job well done

 

 

Meni isto zaizgledalo da hoce da upecaju nekog non-EU jer se Hans iz firme/hodnika preko puta hvalio kakvog je on Indijca dobio, pa kao sad ce i oni tako... Svakako neozbiljno.

Link to comment
4 hours ago, Sammael said:

U Srbiji su seniorske plate 50-100k eur bruto, a znam i neke koji zarađuju više od toga.

 

Jel mozes da pojasnis koji su to poslovi koji se u Srbiji placaju 100K eura (koliko je to neto?)? CIO nivo?

Link to comment
1 minute ago, noskich said:

 

Jel mozes da pojasnis koji su to poslovi koji se u Srbiji placaju 100K eura (koliko je to neto?)? CIO nivo?

 

Neto izađe nešto ispod 7k EUR.

 

Znam iz ličnog okruženja ljude koji toliko imaju na senior architect, CTO, director of development pozicijama, ali znam i za startape koji su toliko davali prošle godine "redovnim" senior developerima.

  • +1 1
  • Hvala 1
Link to comment

To su bolesne cifre (ovo za devove u startapima). U firmi gde radim developeri i devopsi ne uzimaju 4k neto a mi kao dobro placamo. Jel te onda i jasu kao blesavog?

Link to comment

Na prvi pogled izgleda kao dobar odnos primanja i troskova, ali nije ni Srbija vise jeftina. Sva uvozna roba je u principu u najboljem slucaju ista cena kao na zapadu ili u gorem jos skuplja. Jedino sto su neki lokalni proizvodi jeftini tipa burek i jogurt. Citam na temi o nekretninama 4000 eura za kvadrat stana u Novom Sadu. Ma mani se, ako moze da se radi online ima daleko boljih i povoljnijih lokacija.

 

Evo primer za 500 eura kvadrat, renovirana namestena kuca u centru grada: 

 

Edited by noskich
  • Haha 1
Link to comment
6 hours ago, Sammael said:

U Srbiji su seniorske plate 50-100k eur bruto, a znam i neke koji zarađuju više od toga.

Da li si ovo napisao na osnovu neke zvanicne statistike ili na osnovu nekog subjektivnog uzorka? 
Sudeci po postu, pises o celoj Srbiji, a ja znam dosta seniora koji imaju nizu platu od navedene donje granice, znam takodje da zaposleni u istoj firmi u unutrasnjosti imaju nize plate nego kolege na istoj poziciji u BG, pa mi ova generalizacija, cak i u ovolikom opsegu, ne izgleda primerena za celu Srbiju.

Mozda si gledao samo firme koje rade za americko trziste, to ne znam.

Zasto bi neko iz npr Nemacke, placao developera iz Srbije 7500€ neto mesecno, kad za taj novac sasvim sigurno moze imati in-house dev?

Edited by LaLinea
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...