Jump to content
IGNORED

Stanje u IT sektoru


Svarog

Recommended Posts

5 minutes ago, Shan Jan said:

Mozda ima i do toga da se najpametniji ljudi u Srbiji bave ITjem jer samo tu ima para.

 

A lekari, advokati, inženjeri, ekonomisti i drugi stručni ljudi u Srbiji?

  • +1 1
Link to comment

Kvaka 22 sa ovim nacinom rada o kojem @bags pise, ako je konstantno tako, sto naviknu drugu stranu na takav rad, isti pocne da se podrazumeva i onda tesko ide navikavanje da se tako ne moze u kontinuitetu, inace ode zdravlje. Gotovo svi exyu su takvi. Oni koji su vredni, bez obzira cime se bave.

U Srbiji i ostatku ex yu koji nije Slovenija, a mozda i Hrvatska koliko god novca da ljudi zaradjuju stalno postoji nekakav podsvesni osecaj nesigurnost da ce nesto da se desi i sta onda.  Nije samo sportski mentlitet ili uopstena kompetitivnost iza toga. Ima dosta egzistencijalnog straha.
 

A ako se desi i nemaju druge papire ili ne moze porodica da se seli. Uvek visi iza.

Edited by Moonwalker
  • +1 5
Link to comment
18 minutes ago, napadaj said:

A lekari, advokati, inženjeri, ekonomisti i drugi stručni ljudi u Srbiji?

Ne kazem da nema na drugim zanimanjima strucnih ljudi ali bas je heavy pritisak na svakog sa malo mozga da se bavi ITjem u Srbiji. Skoro celokupni Matematicki i ETF idu u IT, ti ljudi bi u nekoj drugoj zemlji se bavili naukom, R&D, bili inzenjeri u raznim naprednim industrijama... toga ima na zapadu a u Srbiji ne.

  • +1 1
Link to comment

Mislim da se Shan malo nespretno izrazio ali da je u sustini tacno. Imas masu ovde ljudi sa minimalnim ocekivanjima od IT. Recimo ja sam radio sa covekom koji je bio policajac pa presao u developere. Kasnije nekad dosli do plate i lik opusteno imao manju platu nego pre ali bio prezadovoljan uslovima rada u odnosu na policajca na terenu.

  • +1 2
Link to comment
3 minutes ago, Shan Jan said:

R&D, bili inzenjeri u raznim naprednim industrijama... toga ima na zapadu a u Srbiji ne.

 

Upravo ovo. Nama su profesori govorili na zavrsnoj godini da nikako ne trcimo za parama i budemo developeri. Nego da trebamo ostajati na institutima ili ici barem u R&D. Najbolji studwnti su to mahom i radili a mi ostali smo sada ili frustrirani ili u burnoutu.

  • +1 1
Link to comment
42 minutes ago, Shan Jan said:

Mozda ima i do toga da se najpametniji ljudi u Srbiji bave ITjem jer samo tu ima para. Dosta mojih zapadnih kolega su sljakeri koji se muce sa kompleksnijim konceptima. 

da,najbolji djaci u anglosaksonskim zemljama biraju da budu advokat/doktor/fiannsije. opet dovoljno su lovarni da imaju da uvezu sto im fali.

Link to comment
23 minutes ago, bags said:

 

Upravo ovo. Nama su profesori govorili na zavrsnoj godini da nikako ne trcimo za parama i budemo developeri. Nego da trebamo ostajati na institutima ili ici barem u R&D. Najbolji studwnti su to mahom i radili a mi ostali smo sada ili frustrirani ili u burnoutu.

 

Pa da, samo gde u srbiji da radidš ozbilja R'n'D u bilo kojoj oblasti, ako nisi baš bio vrhinski student?

 

Mislim, u mojoj generaciji oni sa velikim prosecima su ostali na faksu, a mi svi ostali smo na kraju, bez obzira na smer završili u nekom IT-ju, jer drugde nije bilo posla koji se plaća... Mislim, ja sma na početku karijere radio u fabrici kablova, u skladu sa smerom koji sma završio (telekomunikacije), i to je bio baš težak fail, a hteo sam da se bavim nekim R'n'D, koliko toliko...

  • Hvala 1
Link to comment
24 minutes ago, bags said:

 

Upravo ovo. Nama su profesori govorili na zavrsnoj godini da nikako ne trcimo za parama i budemo developeri. Nego da trebamo ostajati na institutima ili ici barem u R&D. Najbolji studwnti su to mahom i radili a mi ostali smo sada ili frustrirani ili u burnoutu.

 

Nije vise potrebno biti developer da bi u firmi imali epidemiju burnouta. Sad se to prosirilo na mnoge grane, pogotovo sto je 'americhkiji' biznis da tako kazem, i po EU firmama.

  • +1 1
Link to comment

@Mel kako izgleda burnout pod uticajem poslovne kulture? 

 

Pitam jer ja sam jedini burnout imao kad sam sam pokusavao da odradim apsolutno sve sa cime su nas zasipali a pomoci ni od kuda i onda... samo dignes ruke, kreces da odradjujes i polako trazis drugu firmu. 

 

Nisam imao nekih pritisaka od strane same kompanije/menadzmenta ali to je mozda i sto smo mi IT pa se malo paze jer nas nema toliko na trzistu. 

Link to comment
1 minute ago, Shan Jan said:

@Mel kako izgleda burnout pod uticajem poslovne kulture? 

 

Pitam jer ja sam jedini burnout imao kad sam sam pokusavao da odradim apsolutno sve sa cime su nas zasipali a pomoci ni od kuda i onda... samo dignes ruke, kreces da odradjujes i polako trazis drugu firmu. 

 

Nisam imao nekih pritisaka od strane same kompanije/menadzmenta ali to je mozda i sto smo mi IT pa se malo paze jer nas nema toliko na trzistu. 

 

Ja sam radila u timu koji je imao sestoro zaposlenih u mojoj grupi, i saradjivali smo jako blisko sa dve asocirane grupe gde su tim lidovi bile normalne i korektne zene. Posao san u smislu sadrzaja i mojih interesovanja. Meni je dosao sef psiho (mislim to su mi rekli posle 3-4 godine, ja tad nisam bila upoznata sa fenomenom korporativnog psihopate niti bi ikad sama mogla sebi da objasnim sta je to bilo, evo pogledaj ovde par redaka dole na wiki linku - organizacioni psihopata: https://en.wikipedia.org/wiki/Psychopathy_in_the_workplace)


Prvo 2-3 godine radis i sve super sef super ne mikromenadzuje, maniri fini, sarmantan i korektan, ti uspesan na poslu, ali nekako radis sve vise i vise i ni ne kapiras da ti se neko igra sa mozgom. Kad pukne, kod nas je to ovako izgledalo, jedan socijalno inteligentan kolega je pobegao, taj je bio dovoljno prepreden i sposoban da se ne upetlja u mrezu, ja i jedna koleginica iz tima teski burnouti, treca na pola burnouta ili neki aj da kazem koliko toliko laksi oblik, peta koleginica dobra sa CEOom, nju nikad nije dirao, jednu je sve vreme pokusavao da izbaci ne znam u kom stanju je ta bila ali ona je svakako i bila no comment pa me na kraju i nije ni briga. Da ti opisem sto je i kako doslo do toga mislim da ne bih umela, to su neke igre sa mozgom, mreze kojih nisi ni svestan, iskrivljavanja realnosti... ali da nisam prosla kroz to niko ne bi mogao da mi objasni. Ali overload tu nije bio jedini uzrok kao tosto ti sad opisujes, mada moze da bude i doprineo je dobro i kod nas sigurno, medjutim kod nas vazniji uzrok je bio taj psiholoski...


Ove dve zene lidovi asociranih grupa, koje su formalno bile u istoj ravni sa mojim sefom ali ih je efektivno nekako potchinio i napravio pravu mrezu protiv njih - obe tezak burnout. Jedna nije dolazila na posao mesecima, druga dolazila ali kao da nije. To je ludilo potpuno bilo. Sef je naravno unapredjen, dovedena je neka nova zena da kao sredi stvari jer timovi vise nisu funkcionisali i deliverovali. Sve u svemu vrlo bolesno.
Mi smo life science, sto se tiche IT tima u firmi kasnije sam saznala da kad ovaj moj sef uleti i izpodaje im naredjenja oni samo klimaju glavama, a kad izadje podigne se srednji prst (bukvalno, ne kao figure of speech) a njegove aktivnosti ostaju za dno dna to do liste IT tima dok ih ne potera neko odozgo.

Toliko o socijalno neinteligentnim ITjevcima btw :fantom: nisu ni oni uvek za dismissovati

  • Tužno 2
Link to comment
36 minutes ago, radisa said:

Pa da, samo gde u srbiji da radidš ozbilja R'n'D u bilo kojoj oblasti, ako nisi baš bio vrhinski student?

 

Isto je i ovde u Austriji. Mozda malo bolje jer ima barem nekoliko firmi koje rade solidan R&D.

 

Ali cinjenica jeste da izvestan broj ovih najboljih je sprzilo 10-15 godina po faksu i da su kasnije dobro zavrsili.

Link to comment
5 hours ago, Willow said:

 

Kako je ovo moguće, da su u Srbiji veće plate u IT-ju nego u Austriji i Nemačkoj? Mislim, ne žalim se, samo mi izmiče logika koja je dovela do toga da (obično inostrane) kompanije više plaćaju srpske IT stručnjake od zapadno-evropskih?

Tebi iz Srbije nude manju platu nego nekome u lokalu. Nemcu bi ponudili barem 20% vise para. 

 

Na zapadu, u drugim inzenjerskim profesijama plate su slicne kao u IT (+-10%). Kod nas je IT super placen i puno ljudi iz drugih oblasti, zbog para, ide (ili se prekvalifikuje) u IT. Zato imas nesto bolje, u proseku, kadrove u ITu u Srbiji. Imas naravno i papane koji zele da imaju dobru platu ali generalno nisu za IT. Nemaju potreban talenat.

 

Takodje, kvalitet potice iz vaspitanja i nacina zivota. Stalno se resavaju problemi, mozak je u treningu da nalazi resenje. Takav nacin razmisljanja je dobar/koristan za IT. 

  • Hvala 1
Link to comment
6 minutes ago, x500 said:

Tebi iz Srbije nude manju platu nego nekome u lokalu. Nemcu bi ponudili barem 20% vise para.

 

Moj muz je u startu u IT poslu u EU dobio znatno vise bruto nego sto sam ja tad imala, sa solidnom platom, i potpuno u ravni nekog solidnog mesta u drugim industrijama. I to u nekomercijalnom sektoru, jos mu se izvinjavali jer kao u industriji bi uzeo vise ali nisu mogli da mu ponude vise od najviseg platnog razreda. Tako da ne znam sta da mislim kad ovo chitam da je u SR placeniji IT, ne vidim da bi u SR uzimao toliko. Verov je razlika negde na potesu junior/medior/senior/specijalista plus tip IT posla.

  • Hvala 1
Link to comment

Samo comment- za nauku u Srbiji nema para, faxovi  (etf et similar) kubure sa manjkom asistenata, svi pobegose. Lepa je to prica malog Perice o R&D i institutima, ali, sto rece jedan nas eminentni strucnjak "posao treba i da plati racune"

 

@Mel bio je zestok bum pre 3-4 godine, stanje od pre npr 2015 i sad su nebozemlja

Edited by placenik
  • +1 2
Link to comment

@Mel naravno da uvek ima drugacijih primera.

 

Moj poznanik od pre 10+, Talijan koji je zavrsio fiziku, je radio u Nemackoj kao tester za startnu junior platu od 35k eur bruto (pritom SK1) i posle 2 godine izasao na 38k. Trazio je 42k i nisu hteli da mu daju. 

 

Trazio u CH platubod 75k CHF, i dobio posao za 90k CHF zato sto i drugi na toj poziciji imaju takvu platu. Pametna firma. 

 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...