Jump to content
IGNORED

Stanje u IT sektoru


Svarog

Recommended Posts

^ to je najbolji model prema mom mišljenju, dozvoliš svakome da bira kako im odgovara, a da procesi ne pate...

Edited by garmonbozia
  • +1 2
Link to comment
1 hour ago, garmonbozia said:

E, to, baš si pogodio, partija stonog tenisa ili stonog fudbala je baš ono što mi treba na poslu. Treba mi više vremena za svoje prijatelje i porodicu i više novca za svoje hobije. Uvek sam prijateljski nastrojen prema kolegama, ali ne želim da provodim sa njima i slobodno vreme.

 

90% firmi u kojima sam radio u kancelariji je takvo, a radio sam u puno firmi i iza sebe imam karijeru u ITu dugu već 20 godina. Čujem se i ja sa ljudima sa kojima ne radim direktno, jer HR radi na tome da se ljudi povežu čak iako ne rade zajedno, ali treba imati malo sluha za to sa strane menadžmenta. Ne radimo outsourcing, imamo svoj, uspešan SaaS.

 

 

Naravno da nije uništio, šta više.

 

Ali, da, "samo" je prednost da ne trošiš vreme u prevozu. Prosečno u Beogradu svaki radnik provede 20 dana godišnje u prevozu. "Samo" ne trošiš vreme koje bi trebalo da bude uključeno u radno vreme, jer izgubiš dodatno +2 sata svaki dan da odeš na posao i da se vratiš. Nađeš nove hobije. Možeš u sred dana da odeš u teretanu, bilo koji trening, šta god i da se vratiš osvežen na posao.

 

Mikromenadžment je drastično veći kada ideš na posao vs remote. Produktivnost - isto ne može da se meri. U kancelariji se efektivno mnogo manje radi nego remote. Niko te ne gleda da li si bio na poslu 2 sata i 12 sati, bitno je da završiš posao. Hajde da vidim koliko bi se dugo neko zadržao u firmi da par puta završi svoj posao za 2 sata i ode kući.

 

Često organizujemo i pair programming koji je postao toliko lak uz današnje alate, da kancelarija nikome nedostaje od naših inženjera.

 

Ono gde kancelarija i dalje ima prednost, to je obučavanje juniora. Ako remote kompanija nema dobar proces za onboarding i mentorstvo, junior se može lako izgubiti u svemu tome. Kod nas to nije slučaj jer već 10 godina radimo remote, pa se proces ustalio.

 

Disciplina je, naravno, bitna, kako ne bi proveo 15 sati dnevno radeći, već odrediti svoje neko standardno vreme i uz par izuzetaka ga poštovati i isključiti se nakon svog radnog vremena. Ja uglavnom napravim tako da za pauzu izađem i prošetam jedno 4-5km ili odem negde na ručak da razbijem monotoniju.

 

Kao što rekoh, nekome više prija da ima tu rutinu, da ustane, obuče se, otputuje na posao i tamo radi i vrati se kući i to je ok. Nekome više prija da ne gubi 22 dana godišnje u prevozu koje može da iskoristi za svoju porodicu, prijatelje, sebe. Naravno, jako je bitno imati svoju kancelariju iliti odvojenu sobu kako bi se distrakcije smanjile na minimum, ali u najgorem slučaju ćete gubiti isto vremena kao i u kancelariji.


Da ne spominjem koliki je benefit remote posla na mentalno zdravlje...


Ne znam da li si ikada radio remote, i to ne pričam da imaš kolege koje su u drugoj zemlji, već potpuno remote na neki vremenski period, ali da jesi ne bi napisao da je to "samo" više vremena.

Moram da te razocaram, ali kod mene u firmi stanje nije takvo kako navodis.

I da, ima ljudi kojima odgovara full remote, cak i u mojoj firmi, to ne sporim, takodje verovatno ima firmi u kojima je atmosfera takva da svima/vecini odgovara.

 

Radim remote vec 3 godine, pre toga full office, tako da mogu da uporedim.

 

Link to comment
2 minutes ago, brusli said:

Moram da te razocaram, ali kod mene u firmi stanje nije takvo kako navodis.

Verujem da nije i drago mi je da je tako :D

Link to comment

Usudio bih se da kažem da nije isto nekome ko obavlja C-level posao i nekome ko tek počinje ;) Zato sam i rekao da je bitno da procesi budu prilagođeni full remote načinu rada, a u većini firmi za koje znam - nisu.

 

Meni bi lično bilo katastrofalno po mentalno zdravlje da nemam opciju da odem u kancelariju, a znam za više introvertnih ljudi koji su zbog remote-a postali totalno asocijalni. Jedna od funkcija kancelarija i jeste bila socijalizacija za ljude kojima te veštine nedostaju i nemaju razvijen krug prijatelja. Sve se to može nadomestiti ali zahteva napor i trud.

  • +1 2
Link to comment

U time i jeste poenta, dati ljudima izbor. Ako neko voli kancelariju neka izvoli samo nemoj meni nametati te standarde ako sam već vidio da remote može odlično da radi, i na ličnom i timskom nivou.

  • +1 4
  • Hvala 1
Link to comment
3 minutes ago, red star forever said:

U time i jeste poenta, dati ljudima izbor. Ako neko voli kancelariju neka izvoli samo nemoj meni nametati te standarde ako sam već vidio da remote može odlično da radi, i na ličnom i timskom nivou.

Ne znam koji bi ludak menjao ono sto radi odlicno. Mozda ne radi odlicno tamo gde zele da vrate dolazak u kancelariju ?

Link to comment
7 minutes ago, Lezilebovich said:

Ne znam koji bi ludak menjao ono sto radi odlicno. Mozda ne radi odlicno tamo gde zele da vrate dolazak u kancelariju ?

Nije (samo) to. Kukaju menadžeri raznih kategorija (project manageri, scrum masteri, tech leadovi koji samo rukovode timom) kako ne mogu da kontrolišu tim i da garantuju koliko će odraditi ako rade remote ili hibridno.

 

Neretko sam video u hibridnom modelu da kukaju i zaposleni koji dolaze na posao zašto neke kolege ne dolaze na posao.

A u korporacijskom svetu je to naravno zbog vlasnika koji bi da mogu više da kontrolišu svoje zaposlene.

Naravno, sigurno negde postoji da ne funkcioniše taj model, ali opet mislim da onda nije dovoljno resursa upućeno na to da bi model funkcionisao. Ako je moglo da funcioniše sve vreme tokom najveće pandemije, dok su ostvarivali rekordne profite, može i sada, ali ne žele. Gubitak kontrole je za njih slabost.

  • +1 3
Link to comment

Rekordni profiti u vreme pandemije teško da su imali mnogo veze s remote radom, nego su online usluge i prateća infrastruktura odjednom eksplodirale pa je to čitavu industriju poguralo. 

 

Ima zaposlenih koji zahtevaju više i manje kontrole. Kad ti dođe novi zaposleni, kako znaš u koju kategoriju upada? Ja sam skoro imao situaciju da je arhitekta s ogromnim iskustvom koji je pokidao intervju potpuno podbacio, bio nezainteresovan za posao, preskakao (bitne) sastanke, stalno bio distraktovan nečim. Da nisam otišao iz firme verovatno bih probao da ga navedem da dolazi češće da ustanovim da li je do njega lično ili prosto radi još 5 tezgi sa strane pa ga za ovo zabole.

Link to comment
15 minutes ago, Sammael said:

Rekordni profiti u vreme pandemije teško da su imali mnogo veze s remote radom, nego su online usluge i prateća infrastruktura odjednom eksplodirale pa je to čitavu industriju poguralo. 

Nigde nisam ni rekao da su imali veze sa rekordnim profitom, nego da je remote posao funkcionisao u vreme najviše posla.

 

15 minutes ago, Sammael said:

Ima zaposlenih koji zahtevaju više i manje kontrole. Kad ti dođe novi zaposleni, kako znaš u koju kategoriju upada?

Ne vidim kakve to veze ima sa remote poslom, kontrolu možeš imati i remote i lično. Ne mora čovek da dolazi u firmu kako bi radio follow-up sa tim čovekom oko taskova i brzine izvršavanja. Ako se sećam ti si u PM svetu, ubeđen sam da možeš da skapiraš kada te neko bullshituje i zabušava.

 

16 minutes ago, Sammael said:

Da nisam otišao iz firme verovatno bih probao da ga navedem da dolazi češće da ustanovim da li je do njega lično ili prosto radi još 5 tezgi sa strane pa ga za ovo zabole.

Da li je bitno na kraju? Ako je do njega lično - nije za firmu, ako radi još 5 tezgi sa strane - nije za firmu. :)

Link to comment
6 hours ago, garmonbozia said:

Nigde nisam ni rekao da su imali veze sa rekordnim profitom, nego da je remote posao funkcionisao u vreme najviše posla.

 

Ne vidim kakve to veze ima sa remote poslom, kontrolu možeš imati i remote i lično. Ne mora čovek da dolazi u firmu kako bi radio follow-up sa tim čovekom oko taskova i brzine izvršavanja. Ako se sećam ti si u PM svetu, ubeđen sam da možeš da skapiraš kada te neko bullshituje i zabušava.

 

Da li je bitno na kraju? Ako je do njega lično - nije za firmu, ako radi još 5 tezgi sa strane - nije za firmu. :)

 

Moja bivša firma pravi desetine milijardi USD godišnje iako je masa zaposlenih potpuno neproduktivna. Inercija + stara slava/klijenti + dobar sales tim.

 

Remote kontrola zahteva više aktivnog rada na tome da se kontroliše šta zaposleni rade. Po mom iskustvu, lakše je nekome da se provuče i ne radi ništa kad se radi remote nego kad se radi iz kanc. Doduše, da budem fer, znam i primer developera koji je skoro godinu dana uspeo da se provlači i ne radi ništa u kancelariji pre nego što je menadžment nešto preduzeo - ali su makar sve kolege odlično znale da ne radi ništa. Developer je inače sada vrlo medijski eksponiran kao direktor prominentnog startapa....

 

Za firmu ultimativno ne pravi razliku, za mene lično kao menadžera pravi razliku da li je ponašanje rezultat nekih problema na ličnom planu ili bezobrazluka. Prvo može da se popravi, drugo teško.

Link to comment
12 hours ago, Shan Jan said:

Ono sto sam ja primetio je da je remote znacajna prednost za ljude sa malom decom.

 

Ja nisam iz IT sveta..pokrivam logistiku..ali mi je ovo sve i svja.

 

Radim za US firmu, radno vreme je od 14 do 22 ili 23. Ako radim iz ofisa, svoje dete vidim samo kad ga odvezem u vrtic ili za vikend. Pre izvesnog vremena sam odlucio da mi posao radi ili remote ili nista drugo. Firma kojoj smeta sto ja svoj posao zavrsim za sat, dva ili tri dnevno..neka trazi robove. 

 

Jedan od zanimljivijih slucajeva..kancelarija u BG, gazda u Americi..instalirao kamere sa mikrofonom u ofis i prati radnike..komunikacija na srpskom zabranjena. Ako se slucajno i desi, odmah zove i preti kaznjavanjem. Mislim da su opstali nesto besmisleno malo vremena.

  • +1 1
Link to comment

Full remote je, po iskustvu, skroz OK za nezavisne mediore i seniore (ako su normalni i odgovorni)

Za juniore i njihove mentore je killer. Overhed sastanaka, zakazivanja, nemogucnost juniora da sam prepozna kad mu treba pomoc itd...

  • +1 3
Link to comment
3 hours ago, Sammael said:

 

Moja bivša firma pravi desetine milijardi USD godišnje iako je masa zaposlenih potpuno neproduktivna. Inercija + stara slava/klijenti + dobar sales tim.

 

Remote kontrola zahteva više aktivnog rada na tome da se kontroliše šta zaposleni rade. Po mom iskustvu, lakše je nekome da se provuče i ne radi ništa kad se radi remote nego kad se radi iz kanc. Doduše, da budem fer, znam i primer developera koji je skoro godinu dana uspeo da se provlači i ne radi ništa u kancelariji pre nego što je menadžment nešto preduzeo - ali su makar sve kolege odlično znale da ne radi ništa. Developer je inače sada vrlo medijski eksponiran kao direktor prominentnog startapa....

 

Za firmu ultimativno ne pravi razliku, za mene lično kao menadžera pravi razliku da li je ponašanje rezultat nekih problema na ličnom planu ili bezobrazluka. Prvo može da se popravi, drugo teško.

 

NASA bivsa firma :) Ja tu krivim prevashodno menadzment. Ako ti nisi u stanju da procenis koliko je potrebno ljudima za koji posao i da kontrolises na taj nacin efikasnost radnika onda jbg. 

 

2 hours ago, SNARC said:

Jedan od zanimljivijih slucajeva..kancelarija u BG, gazda u Americi..instalirao kamere sa mikrofonom u ofis i prati radnike..komunikacija na srpskom zabranjena. Ako se slucajno i desi, odmah zove i preti kaznjavanjem. Mislim da su opstali nesto besmisleno malo vremena.

Ovo je protivzakonito.

 

1 hour ago, placenik said:

Full remote je, po iskustvu, skroz OK za nezavisne mediore i seniore (ako su normalni i odgovorni)

Za juniore i njihove mentore je killer. Overhed sastanaka, zakazivanja, nemogucnost juniora da sam prepozna kad mu treba pomoc itd...

Ja radim kao sys admin i cesto imam slucajeve gde nam se skrsi nesto bitno pa troubleshootuj. Tu se skupi nas nekoliko na call i onda radi. Takodje, juri po teamsu kolegu ako ti treba neka informacija ili brz savet a non stop ti treba i jedno i drugo. Mnogo bi bilo lakse i efikasnije da smo svi u ofisu al jbg, ja jedini u timu iz Srbije, napravili su sistem bukvalno da svaka zemlja ima po jednog sys admina a imamo centralizovane data centre. Verovatno neka zaostavstina proslosti dok je jos svaka lokacija bila koliko toliko nezavisna. 

 

Sta hocu da kazem... za moj posao je mnogo efikasnije da je ceo tim na jednom mestu i da radimo iz kanca ali dobro, i ovako se tera :) 

  • +1 2
Link to comment

Sve firme su neproduktivne i svuda je sranje i svi kukaju. To sto mislimo da je to gde smo mi ispodprosecno je samo "kod komsije je trava uvek zelenija" slucaj. Postoji vrlo lak nacin se to utvrdi: zapitajte se ko su bili ljudi s kojima ste bili okruzeni u skoli, ili na fakultetu. Bilo je par vrlo bistrih, talentovanih, vrednih itsl. par glupaka i vecina koja je bila tu negde, ponesto im je islo, ponesto ne i to je to. Svi ti ljudi sad rade za konkurenciju.

 

Moja firma je imala solidan security breach i pricam sa sefom pre neki dan, kaze security je previse neozbiljan kod nas, kao u bankarskom sektoru itsl. je to sve mnogo ozbiljnije. Ja kazem, znam lika koji je kasnije radio za Deutsche Bank, osim sto je bio pametan, studije su mu se dobrim delom svodile na duvanje i LoL. Ne bih stavio ruku u vatru da je ista sta je on radio sigurno.

  • +1 2
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...