Jump to content
IGNORED

Stanje u IT sektoru


Svarog

Recommended Posts

12 minutes ago, salerokada said:

Imao sam ja u timu devojku koja je baš sporo radila od kuće, očigledno nije ni radila. Ali to nije do remote-a, već do čoveka. Profesionalac će sa istom odgovornošću da pristupi poslu i u kancelariji i kod kuće, a ko je neodgovoran taj ti nije dobar ni u kancelariji.

 

sustina

  • +1 5
Link to comment
3 hours ago, garmonbozia said:

Nema spletkarenja i glupog small talka. Nema kolege koji se ne tušira pa ti smrdi toliko da se otpada boja sa zidova. Nema jednog kolege kome je toplo, drugog kome je hladno. Jedanput godišnje se vidimo i stekao sam toliko prijatelja u firmi da stvarno nisam očekivao.

Ne znam kakva je to firma, ali recimo kod mene nista od ovoga, ekipa savrsena, svi normalni, nema spletkarenja, i nemerljivo je bolje kada usput cujes neke fore, opalis partiju stonog tenisa, popricas sa nekim na hodniku i to sa ljudima sa kojima se remote nikada ne cujes, jer niste u istom timu/projektu.

 

Remote rad je unistio tu drustvenu/humanu strukturu firme.

Prednost remote je sto ne trosis vreme u prevozu, mozes da radis u gacama ako hoces, mozes da zavrsis neke sitne stvari u kuci, i to je to.

 

Edited by brusli
  • +1 4
Link to comment

Hvala za post @garmonbozia. Vidi ste da ste kompanija koja je razvila kulturu za remote rad. Vecini, ukljucujuci i moji firmu, to bas fali. Jako mi je tesko ukljuciti juniora , svezeg sa faksa bez toga da bude u kancu. Bukvalno ne moze da cuje kako treba razgovarati sa klijentom :( .

 

Ali ono sto mi je zanimljivije ... imas li mozda neki research na ovu temu 

"Da ne spominjem koliki je benefit remote posla na mentalno zdravlje..."

 

Laicki, nije mi blisko da otudjenost i zivot sa drasticno smanjenim konkaktom sa drugim ljudima blagotvorno utice na psihu. 

Edited by Lezilebovich
  • +1 2
Link to comment
8 minutes ago, Lezilebovich said:

Bukvalno ne moze da cuje kako treba razgovarati sa klijentom :( . Mozda je posao specifican ( puno kobtakta sa klijentima, manji taskovi, komunikacija konsultant - developer..), a verovatnije da nam treba jos dosta ucenja. 

Slažem se, to je baš specifična situacija, doduše, da li bi mogao da te shadowuje dok pričaš sa klijentima na Zoom/Teams/Meet sastancima? Imali smo takve neke situacije da sam objašnjavao partnerima da su novi ljudi i da samo slušaju i ne učestvuju, a što je najbolje i oni su tako imali ljude (pričam o sastancima sa Google-om, AWS, Cloudflare i sličnim).

 

8 minutes ago, Lezilebovich said:

Ali ono sto mi je zanimljivije ... imas li mozda neki research na ovu temu 

"Da ne spominjem koliki je benefit remote posla na mentalno zdravlje..."

Mogao bih da pretražim - ranije sam se baš interesovao i istraživao, ali onako malo i subjektivno, a i iz onoga što sam čitao:
- otprilike je mnogo "izvesnije" u smislu da nećeš da naletiš na sudar u saobraćaju, vremensku nepogodu i slično, koji će te poremetiti na bilo koji način
- bolji balans pos'o-lični život. Ovo je dokazano da naravno utiče na anksioznost i depresiju (pozitivno)
- ono što sam napomenuo je da mora se imati disciplina, pa da se ubaci i neki trening, šetnja, bukvalno bilo kakva fizička aktivnost i da to postane rutina. Ovo nije vezano baš direktno za remote posao, ali ljudi imaju više vremena pa se lakše odlučuju na taj korak.
- uglavnom ljudi koji rade od kuće se hrane zdravije, barem iz mog iskustva, a ko se hrani zdravije, to ima uticaja i na psihu :)


Naravno ima i ne baš toliko reprezentativnih slučajeva gde se ljudi zatvore u stan, nikad ne izlaze čak ni u šetnju, ne tuširaju se po 5 dana i ne govore ni sa kim pogotovo ako je neki freelance posao.
 

Edited by garmonbozia
Link to comment

Ne treba generalizovati. Meni vise odgovara rad iz ofisa, mada kombinujem oba. Ja sam samac i ta ljudska komponenta mi puno znaci, ipak je to veliki deo dana. 

  • +1 4
Link to comment
3 minutes ago, Shan Jan said:

Ne treba generalizovati. Meni vise odgovara rad iz ofisa, mada kombinujem oba. Ja sam samac i ta ljudska komponenta mi puno znaci, ipak je to veliki deo dana. 

Apsolutno! Nisam ni mislio da generalizujem, ali sam malo "grublje" odgovorio na post jer me nervira površno gledanje na stvari.

To sam hteo i da napišem, ali nisam hteo da se neko oseti prozivanim jer mi to nije namera - ljudi koji su samci uglavnom vole da idu u kancelariju jer im to obogaćuje socijalni život. Još ako je neko samac i introvertan, lako može da upadne u zamku sa remote poslom :) Razumemo se

Edited by garmonbozia
  • +1 2
Link to comment

Uzgred, nije to samo "vreme", 2-3 sata u prevozu je iscrpljujuće i mentalno i fizički, nije tek tako da profesionalni vozači moraju da prave pauze na svaka 4 sata ako se dobro sećam.

  • +1 1
Link to comment

Kod mene u firmi, praktikujemo full hybrid sta god to znacilo :D Ljudi imaju potpunu slobodu da biraju pa tako imamo i one koji svojevoljno dolaze full office do ekipe koja je dvaput dosla u kanc za 5 godina koliko postoji ofis u Beogradu.  Ja praktikujem 3-4 puta nedeljno u kancu jer to je ritam koji mi najvise lezi. Btw ta flexibilnost nam je jedan od jacih aduta i ljudi su generalno zadovoljni uslovima.                                                                             

  • +1 4
  • Hvala 1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...