Jump to content
IGNORED

Stanje u IT sektoru


Svarog

Recommended Posts

Nevjerovatne gluposti. Tačno imam neku teoriju zavjere da države stimulisu na neki način kompanije kako bi radnici dolazili u gradske centre i "vukli" ekonomiju. Jer drugi objašnjenje nemam.  Apsolutno nema logike ovo što rade. 

  • +1 3
Link to comment

Da li neko ima neko mišljenje za 4create. Moze na PP ako nije za javno. Nude dosta remote opcija ali su recenzije na Hello world jezive. 

Htela bih takav remote posao. 

Link to comment
1 minute ago, red star forever said:

Nevjerovatne gluposti. Tačno imam neku teoriju zavjere da države stimulisu na neki način kompanije kako bi radnici dolazili u gradske centre i "vukli" ekonomiju. Jer drugi objašnjenje nemam.  Apsolutno nema logike ovo što rade. 

Sa Portugalcima sam pričala skoro i tamo ista prica. Svi se vraćaju na office. Po LinkedIn kruže priče kako je office bolji i poštenije. Propaganda se podigla protiv remote 

Link to comment

Itekako ima objasnjenja. Radjeno je istrazivanje tokom korone o uticaju remote posla na rad kompanije i zakljucak je bio da oni koje rade remote odrade daily taskove ali da nepostojanje tima na jednom mestu utice na nove ideje, optimizaciju i poboljasnje procesa. Sve ono sto se radja kroz neobavezan razgovor sa kolegama. Ovi iz moje firme su upravo to naveli kad su nas vratili da radimo pola nedelje iz ofisa. A verovatno postoje i ovi saletovi control freakovi koji misle da ako ti ne stoje iza ledja nista ne radis. 

 

Meni to deluje kao trenutna moda a da ce u buducnosti da se napravi neki balans. Problem je sto i IT zaposljavanje je u padu pa poslodavci imaju vecu moc i mogu da guraju svoje zahteve. 

  • +1 2
Link to comment

Ja iskreno mislim da je to propaganda i da o tom "procvatu razmjena ideja" najviše pričaju oni koji najmanje vremena provode sa timovima, počev od middle menadžmenta koji moraju da opravdaju svoje postojanje pa naviše. 

Ja nemam takvo iskustvo, nalazim da su ljudi srecniji i produktivniji kada ne troše sate dragocjenog vremena dnevno u prevozu i slično.

Za razmjenu ideja postoje slack i zoom i odlično su funkcionisali sve ove godine, samo se sada odjednom  menadžment dosjetio da "nismo produktivni".

Moj tim je u Manili, moj šef je u Manili, ali mi onda direktor kaže "bilo bi lijepo da nekada dođeš srijedom u kancelariju, tada su tu SLTs pa da te vide"🤮

 

Ne znam, vidim da se stvari mijenjaju, ali još se držim pa do kada vidjecemo. :)

  • +1 2
Link to comment

Mi smo presli na full office jos pocetkom 2021. zbog par sekcija koje moraju biti onsite. Realno produktivnost je puno veca. Remote je sigurno bolji sa vrhunskim i motivisanim ljudima (recimo neki start-up) ali u klasicnim firmama je ipak 'ladovina.

 

Meni bi najvise odgovarao neki hybrid tipa moze svaki dan office od 8 do 15 i onda jos navece od kuce.

 

  • +1 2
Link to comment

Počeo sam bio da radim remotely za vreme korone, uopšte nisam imao osećaj pripadnosti firmi, timu, ili da je bilo koga zapravo briga za to da li nešto radim ili ne, dok nismo počeli opet da idemo u kanc.

 

Da bi se radilo full remote, mora ceo sistem tako da bude organizovan i prilagođen, plus da ljudi kupe ideju. Bez toga... piši propalo.

  • +1 4
Link to comment

Izvinite što upadam kao padobranac, ali zanima me tema ovog "rada od kuće".
Koliko od vas je počelo da radi u firmama kada su te firme radile "full office "?



....shiit has hit the fan.

Link to comment

Problem je što to jeste funkcionisalo odlično u mnogim firmama pa opet nešto hoće da  palamude i mijenjaju. 

Ako je produktivnost pala ili timovi nemaju osjećaj pripadnosti firmi, to je problem firme i menadžera koji ne znaju kako da motivisu, povećaju "engagement"  ili produktivnost.

Mislim, ako neko voli da ide u kancelariju to je ok, ali tjerati programere koji to ne žele, a rade od kuće već nekoliko godina, je najveća glupost.

  • +1 3
Link to comment

Ja sam do korone sve vreme radio u full office modu, no to su bile firme sa srpskom kancelrijom. Kapiram da su neki startupovi ili oni koje nisu imale office u Srbiji terali remote i ranije. 

  • +1 1
Link to comment

Ne znam za mnogo firmi u kojima je funkcionisalo odlično, najiskrenije.

 

U prethodnoj firmi je prelazak na remote rad zbog korone rezultovao time da niko više ne može da odvoji posao od privatnog života. A produktivnost je baš varirala od osobe do osobe, premda se to može opravdati i samom koronom...

  • +1 1
Link to comment

Kad pomenuh JPM, videh sad i ovo (zasto hoce sve nazad u ofisu)



Ima link za Business Insider clanak u prvom komentaru.


Sent from my iTelephone using Tapatalk
Link to comment

Gospode boze, ovo je 1984.

 

Mi kad smo instalirali kamere u nasem ofisu, morali smo strogo da pokrivamo samo neophodne ulaze/izlaze. Protivzakonito je da snimas zaposlene u kancelarijama ako ne postoji bas neki specifican razlog.

 

Znam da su neke firme uvele software za pracenje aktivnosti na laptopu. Ja ako moja to uvede odmah trazim drugi posao.

  • +1 1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...