Jump to content
IGNORED

Stanje u IT sektoru


Svarog

Recommended Posts

Ja ovo što sam radio sa mlađim programerima njih baza ne interesuje 5%.

A baš skoro pričao sa bivšim kolegom koji je skoro prešao u korporaciju, on nije pošteno mogao da počne da radi dok nije spustio bazu na lokal, da može da vidi i razume podatke. Što je u korporaciji skoro nemoguća misija.

Link to comment
1 hour ago, Sammael said:

 

Moja firma eksplicitno ne radi sa agencijama (nikad nije), i isključivo zapošljava ljude iz Srbije koji su na teritoriji Srbije. Laptop ne smeš da poneseš na privatni put sa sobom uopšte, pravno tumačenje je da je to carinski prekršaj i da si takođe u poreskom prekršaju ako radiš sa teritorije druge države.

 

 

Mora da se popunjava BTAT obrazac pred sluzbeni put kao deo obracuna putnih troskova, gde se u jednom segmentu proverava da li si u potencijalnom riziku da narusis (tj. firma) poreske zakone te zemlje?

 

Edited by Moonwalker
Link to comment
30 minutes ago, salerokada said:

Ja ovo što sam radio sa mlađim programerima njih baza ne interesuje 5%.

A baš skoro pričao sa bivšim kolegom koji je skoro prešao u korporaciju, on nije pošteno mogao da počne da radi dok nije spustio bazu na lokal, da može da vidi i razume podatke. Što je u korporaciji skoro nemoguća misija.

Ne razumem, kao spustio bazu na lokal?

 

Ja radim na bazama od po par tera, kako misliš da to mogu da spustim na lokal?

 

Problem su verovatno autorizacije, koje firme neće da daju svim zaposlenima, to jeste problem, ali to se rešava sa testnim bazama i ostalim sličnim forma...

  • +1 1
Link to comment

@radisa Dobro, nije skidao produkcionu bazu kod sebe. :) Ne znam tačno, pretpostavljam da je uzeo testnu bazu. Projekat je još uvek u povoju, pa verovatno i nema previše podataka i na testnoj bazi. I da, radi u korporaciji tako da su autorizacije itekako problem. Ali je uspeo da se izbori da dobije tu neku bazu i podigne je u lokalu.

Link to comment
11 minutes ago, Lezilebovich said:

Ma picimo lowcode nocode platforme i bog da nas bidi ...

Da, i onda kad treba da se kodira, čudo neviđeno šta sve može sa kodom...

 

Prošle nedelje sma ispizdio od grafičkih alata u bazama, toliko je nepregledno, kad radi neko koga bole krac sa standarde, da je to strašno...

Link to comment
2 hours ago, bags said:

 

Ovde je to slucaj sa ozbiljnijim ( u smisli etabliranim) firmama. Dosta startup-a daje do 120 dana.

 

 

media_ESA50OWXsAAJk8k.jpg.ca415da10f4d2b123e5244a2942ed4a7.jpg

Počele su i etablirane firme da dozvoljavaju rad iz inostranstva. Za sada obično 30 dana i samo unutar EU. Porez i osiguranje su problem. 

@Moonwalkerjedna je stvar kada te firma šalje na službeni put (BTAT i platiće šta treba od poreza i osiguranja zemlji u koju te šalju), a sasvim je drugo (iz ugla firme) kada ti jednostavno želiš da odeš na jezero u Italiji da radiš odatle. Zakon ne pravi razliku, ali nisu sve firme spremne da se zajebavaju sa porezom i osiguranjem u tim slučajevima. Mada je trend takav da će postati standard da smeš to da uradiš par meseci godišnje. 

  • +1 3
Link to comment
2 minutes ago, Heaviside said:

Počele su i etablirane firme da dozvoljavaju rad iz inostranstva. Za sada obično 30 dana i samo unutar EU. Porez i osiguranje su problem.

 

Pa to. Mada ja mislim da je to pritisak posle pandemije i da ce poceti postepenno da ogranicavaju. Zbog izlaska na teren na ovaj ili onaj nacin. Ne moze sve online. Ko snosi troskove u slucaju iznenadne potrebe da se instalira na terenu/kod klijenta etc.

 

 

I mislim da ce zbog svega ovoga sajber sekjuriti da postane jos cupavija stavka.

Link to comment

Pa, ne može svako i kada god hoće da ode da radi iz druge zemlje. Mora da se dogovori sa šefom i mogu uvek da te pozovu da se vratiš. Neke pozicije ne mogu nikad i podrazumeva se da su sva putovanja tog tipa o trošku zaposlenog.

 

Ja pričam o uspostavljanju pravnog okvira i politike na nivou korporacije, a svako se za sebe dogovara, kao i za remote iz istog grada. U istoj firmi neki ljudi moraju da dolaze u ofis 3 puta nedeljno, a neki nikad, ali je remote principijelno dozvoljen. Sledeći nivo je remote iz inostrantva.

 

Što se tiče trenda, ne da ne počinju da ograničavaju nego se te velike etablirane firme tek sada otvaraju što se rada iz inostranstva tiče. Ograničenja će biti sve manje, a već sada se smatra za krajnje nepovoljne uslove ako moraš baš svaki dan da se pojaviš u ofisu. Firme smanjuju prostor koji rentaju i ide se ka ukidanju rasporeda jedan čovek jedan radni sto, obično kroz međufazu u kojoj ima previše ljudi u jednoj prostoriji. Pre korone je bio trend da se prave "kancelarije" za po 20+ ljudi, sad je tu 30-40 manjih stolova. I onda ljudi ne dolaze, onda firma kaže, ok zvrji prostor prazan, smanjujemo još više, od sada dan ranije morate da rezervišete sto, obezbedićemo vam ormariće za ličnu tastaturu i miša. Sada su uslovi još lošiji zbog štednje energije i praktično firme ne žele da se dolazi u ofis. 

 

Za sajber sekjuriti si 100% u pravu. To je apsolutni hot topic sada, ne samo zbog remote rada. IoT, cloud i edge na primer.

Edited by Heaviside
  • +1 2
Link to comment

Zivi bili pa videli. Ja sam skepticna za neke poslove i branse. Vreme ce pokazati. Mozda nisam u pravu.

 

Ta politika lendskejp prostora, manjeg broja stolova i nemanja svog stola je bila i pre pandemije.

 

Link to comment

Mislim da je to ograničavanje koliko možeš da radiš remote i odakle više način kontrole. Moja firma ima preko 150 zaposlenih iz preko 50 zemalja i svi rade odakle god hoće, a krenuli smo tako debelo pre pandemije (4 godine pre covida).

 

Hoću da kažem - sigurno postoje neki limiti, ali ako postoji volja menadžmenta, postoji i način.

  • +1 1
Link to comment
6 minutes ago, garmonbozia said:

Mislim da je to ograničavanje koliko možeš da radiš remote i odakle više način kontrole. Moja firma ima preko 150 zaposlenih iz preko 50 zemalja i svi rade odakle god hoće, a krenuli smo tako debelo pre pandemije (4 godine pre covida).

 

Hoću da kažem - sigurno postoje neki limiti, ali ako postoji volja menadžmenta, postoji i način.

Nije toliko do firme nego do propisa. U većini zemalja ako radiš van zemlje gde si prijavljen duže od mesec dana, firma je dužna da te tu prebaci zbog poreza što je verovatno pakao za papirologiju.

 

A ograničavanje odakle možeš da radiš u zemlji u kojoj si prijavljen jeste kontrola i potpuna glupost. Srećom nisam čuo za puno slučajeva.

  • +1 1
Link to comment
On 10.10.2022. at 12:01, garmonbozia said:

^ Isto tako, firma u kojoj radiš ne deluje kao najbolja firma ako plaća više člana tima, nego team leada. Druga stvar je ako si project manager, to je već normalno da bude niža plata nego developerima ili team leadu. Ali ako si team lead i imaš manju platu od nekoga kome si ti team lead - to baš i nije normalno.

Meni je ovo carski.

Onaj ko direktno odlucuje sta (ne)ce biti napravljeno i time uspeh i buducnost proizvoda je obicno jedan od slabije placenih u timovima.

 

Dakle, firma ulozi X puta po 3-5000e mesecno u programere i onda ustedi na PM.u, koji ce im dati da prave gluposti. Ili koga ce oni da vuku za nos.
Mislim da sam vec pisao ovde kako u meni znanoj e-commerce firmi jeftini PM.ovi bukvalno svake godine prave "novi" checkout i spale po 3-4 meseca u bekend i frontend timovima. Jer bitno je ustedeti par stotina evra mesecno na plati PM.a :D

Link to comment
8 hours ago, *edited by mod said:

Nije toliko do firme nego do propisa. U većini zemalja ako radiš van zemlje gde si prijavljen duže od mesec dana, firma je dužna da te tu prebaci zbog poreza što je verovatno pakao za papirologiju.

 

A ograničavanje odakle možeš da radiš u zemlji u kojoj si prijavljen jeste kontrola i potpuna glupost. Srećom nisam čuo za puno slučajeva.

 

Ja radim za klijenta (veliku poznatu banku) koja ne dozvoljava da se radi van teritorije države u kojoj su te smestili.

 

Iako imaju lokacije u nekoliko država Evrope, USA, UK i po Aziji, ja npr. iako mi je deo tima u Londonu, po pravilu ne smem da odem i radim iz londonske kancelarije tek tako.

Treba milion "papira" da se sredi da bih to smeo po njihovom zakonu da uradim.

I možda mi bude, a možda ne bude odobreno.

 

Rad iz država u kojima banka nema kancelarije (a i iz onih u kojima ima a ti nisi dobio odobrenje) nije moguć i smatra se ozbiljnim kršenjem pravila i iznošenjem podataka van sigurne lokacije (teritorije države u kojoj radiš).

 

Ja čak ne smem iz ove naše kancelarije da odem u kancelariju koja je u drugom gradu a u istoj državi :D

 

Edited by Have_Fun
  • +1 2
Link to comment
23 hours ago, radisa said:

Pa jbg, neke stvari se planiraju srednjeročno, trebala je da radi na nekim projektima, sad ću ja da sam ginem na tome, ili eventualno sa još nekim polujuniorom, za koga je ova genije, a nije dobacila ni do 20% svog potencijala još...,

 

A pitana je 100 puta da li je sve ok, da li je sve u redu, izlazilo joj se u suret za 100 stvari, neke poprilično i privatne, a ona nije jebeno ni htela da razgovara o ostanku... Na sve to sam je 100x pitao da li planira da ide, da li treba nekog da cimam za platu, za neke uslove, da li je zadovoljna sa saradnjom... Bila je jošđjedna, malo starija i malo lošija sa sličnom pričom, njoj su ponuđeni bolji uslovi, finansijski, pa je ipak otišla...,

 

Mislim, ja kontam zašto su obe otišle, kad nas se mnogo radi, nekad su suludi pritisci. ali se jebeno mnogo može naučiti iz jako puno oblasti, ne samo IT-ja (on tu ispadne sporedna stvar, često, jer je to nama smao alat, znaanje se nalazi na drugom mestu)...

 

Zajedno smo nas troje radili, sa još jednim kolegom , i taman sam mislio da sam apravio dobar tim i jebi ga, svi troje odu u par meseci... Jako je teško napraviti doabr tim da ljudi kliknu i da se razumeju...


Sad treba sve iz početka praviti, a klijenti ne čekaju da ti napraviš tim...

ko te jebe kad si programer :P

 

kod nas u kompaniji je par likova otislo, ali boze moj, kolko su znali, to kantom mozes zameniti... ali sve programeri. kod mene u networkingu, svi presretni jer imamo super tim. plate su pristojne(mozda i malo jace), posao ko posao, ali najvaznija stvar, tim radi kao tim. plus, samo dva lika su mladji od 35. znaci ozbiljna ekipa od 10 ljudi 35-45, sa gomilom znanja i iskustva koja je vec videla sve moguce i nemoguce barabe i koja zna da pare nisu sve...

 

ja sam naucio, ako ti neko ima ispod 35 godina, taj ili ta ce neminovno otici. 

  • +1 1
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...