Jump to content
IGNORED

Stanje u IT sektoru


Svarog

Recommended Posts

35 minutes ago, Sammael said:

 

Dobijem obećanje da će se desiti u nekom neodređenom vremenskom momentu u budućnosti, tzv. "za par meseci."

 

Trenutna realnost je da je potražnja za menadžerima daleko manja nego za developerima, a u većini firmi je daleko verovatnije da će neko biti interno unapređen nego doveden neko spolja. Da li imam talenta je na drugima da prosude, premda je možda indikativno što me stalno stavljaju da vodim neke koske od projekata/timova/proizvoda. Mislim, indikativno da sam budala što prihvatam.

 

Nisi budala a priori jer si morao da steknes iskustvo, ali nije dobro da se faza preuzeo sam nove poslove ajd sad titulu previse oduzi. Tesko je da se tu nesto prica ovako na daljinu, ali uvek mozes malo da probas sta se nudi kod konkurencije. Pazi i na burnout sto kaze forumas odozgo, jer sad si u recept situaciji za to.

 

 

  • +1 2
Link to comment
42 minutes ago, Sammael said:

Moja ambicija je da imam dobre ljude koji se samomenadžuju i da se ja bavim usmeravanjem i strategijom, samo je problem što nikako već 20 i kusur godina da uspem do toga da stignem jer me svi samo zatrpavaju operativom. A na strateške pozicije me niko ne zove, ili ako se sam prijavim, obično pogledaju CV, vide da nisam imao formalnu titulu čak ni direktorsku nikad, i instant odjeb.

 

Skoro sam prvi put doživeo da mi regruter kaže da radim stvari koje su 3 nivoa iznad role za koju me intervjuisao (Senior Product Manager) i da će me imati u vidu kad budu radili reorganizaciju iduće godine. Makar neki recognition...

 

Za boldovano unutar iste firme ili branse moras da se druzis i da si ekipi koja odlucuje simpatican iz kojih god razloga ili da menjas firmu. Ili da imas nesto za sto im je frka u trenutku. 

 

Ne odlucuje za te pozicije to ono sto ti realno mozes, sem kad je u pitanju neko vadjenje iz bule i ovo dole sto CPP pise.

 

To drugo odlucuje kad se rese da te natovare i onda te natovare za iste pare, kao sto pises. Znas onu narodnu o magaretu koje vuce :)

 

34 minutes ago, CPP said:

 

Pa to ti je tipicna ''Kad je muka dje si Djuka" uloga. Realno iz takve situacije se ne izlazi bez promene firme. Neko negde ti je postavio plafon i to je to. 

Da se probijes na visoku poziciju po prvi put bez preporuke tesko, osim ako im ne gori pod nogama (kriza ili ekspanzija), ili ne znaju sta rade, il su novi. 

 

Treba  da malo pristedis sebe i ne prihvatas bas sve (ako ima prostora za pasivnu agresiju) i pokusas malo da se resis zaduzenja kojima s te natovarili, pa da ti ostane prostora i mentalnog kapaciteta za social engineering ako ti te to zanima. Ali to sad mora postepeno.

Edited by Moonwalker
  • +1 4
Link to comment
1 hour ago, CPP said:

 

Pa to ti je tipicna ''Kad je muka dje si Djuka" uloga. Realno iz takve situacije se ne izlazi bez promene firme. Neko negde ti je postavio plafon i to je to. 

Da se probijes na visoku poziciju po prvi put bez preporuke tesko, osim ako im ne gori pod nogama (kriza ili ekspanzija), ili ne znaju sta rade, il su novi. 

I ja sam u sličnom čabru kao Sammael, samo jbg, ja  sam u maloj fgirmi pa to nekako prihvatam drugačije... S tim da su mene par juniora lepo oladili odlaskom (mislim, ja njih razumem negde, ali su mene oladili time, pogotovo devojka koju sam jedno 50 puta pitao da li planiraš da ideš, da li si zadovoljna, da li ti nešto treba, a koja je dala otkaz jebenim telefonom), a ne možeš ništa naći po ceni koju vlasnik hoće da plati...  I sad radim poslednjeih par meseci i za  tih par juniora i sebe i i još jednu seniorku koja je otišla, a mi dobili projekat nacrtan za nju... Koji nije moj fah uopšte, ali, "kad je muka, ajde Đuka"...

 

Sa druge strane, jako sama ove godine počeo da pizdim, ne na sam posao. meni ne smeta da radim koliko god treba, nego na neke odnose vezane za upravljanje firmom, podelu para i tako... Sad čekam kraj godine, pa da vidim šta ću i kako ću, ako ne izađem na kraju na oređenu cifru koju sam zacrtao, polako ću da se pakujem... 11 godina je 11 godina, jeste da svi klijenti za koje radim su OK (osim jednog, državnog :), naravno), ali moglo bi se možda malo i menjati...

Link to comment
20 minutes ago, radisa said:

S tim da su mene par juniora lepo oladili odlaskom (mislim, ja njih razumem negde, ali su mene oladili time, pogotovo devojka koju sam jedno 50 puta pitao da li planiraš da ideš, da li si zadovoljna, da li ti nešto treba, a koja je dala otkaz jebenim telefonom),

 

Gde su otisli da rade, znas li? Ostali su u zemlji i rade isti tip posla u kontekstu toga sto su radili u vasoj firmi?

Edited by Moonwalker
Link to comment
10 minutes ago, Moonwalker said:

 

Gde su otisli da rade, znas li? Ostali su u zemlji i rade isti tip posla u kontekstu toga sto su radili u vasoj firmi?

Različit tip posla u zemlji (recimo različit, pošto je ono što mi radimo sa tehnčke strane jako šarano, tako da recimo da su otišli da rade samo jedna segment onog što su radili ovde) ...

 

 

Link to comment
39 minutes ago, radisa said:

I ja sam u sličnom čabru kao Sammael, samo jbg, ja  sam u maloj fgirmi pa to nekako prihvatam drugačije... S tim da su mene par juniora lepo oladili odlaskom (mislim, ja njih razumem negde, ali su mene oladili time, pogotovo devojka koju sam jedno 50 puta pitao da li planiraš da ideš, da li si zadovoljna, da li ti nešto treba, a koja je dala otkaz jebenim telefonom), a ne možeš ništa naći po ceni koju vlasnik hoće da plati...  I sad radim poslednjeih par meseci i za  tih par juniora i sebe i i još jednu seniorku koja je otišla, a mi dobili projekat nacrtan za nju... Koji nije moj fah uopšte, ali, "kad je muka, ajde Đuka"...

 

Sa druge strane, jako sama ove godine počeo da pizdim, ne na sam posao. meni ne smeta da radim koliko god treba, nego na neke odnose vezane za upravljanje firmom, podelu para i tako... Sad čekam kraj godine, pa da vidim šta ću i kako ću, ako ne izađem na kraju na oređenu cifru koju sam zacrtao, polako ću da se pakujem... 11 godina je 11 godina, jeste da svi klijenti za koje radim su OK (osim jednog, državnog :), naravno), ali moglo bi se možda malo i menjati...

 

Imas jak argument u tome da ti se obim posla i kompleksnost posla povecao. Bas bi bilo cudno da ti ne uvazi to (ne kazem i nemoguce naravno : ) )

Link to comment
29 minutes ago, radisa said:

Različit tip posla u zemlji (recimo različit, pošto je ono što mi radimo sa tehnčke strane jako šarano, tako da recimo da su otišli da rade samo jedna segment onog što su radili ovde) ...

 

 

 

Sa jedne strane svastarenje ima svojih mana da se ne nauci detaljno, e sad koliko je detaljisanje kome isplativo na duzi rok. Danak neiskustvu, juniorstvu posla glede, a i ljudskih kontakata. Sad pipavo malo za mene nije mi bransa, ali nije ni toliko razlicito.  Bolje je vise stvari skupljati dok si mladji, sveziji, i manje opterecen drugim stvarima.  Ima i do toga koliko je sta od onoga sta se radi koliko je perspektivno na relativno duzi rok na tom trzistu ili je osnov neceg novog, to je IT ugao.

 

Ljudski ugao: Korektnih ljudi u poslu bransa je manje sto ce da nauce vremenom, vrata se ne zatvaraju na taj nacin. Ljudi se srecu ponovo, na ovaj ili onaj nacin. Pogotovo na nasem trzistu i to ne kod nasih, jer i ovi spolja kad posluju tu koriste benefite kaubojstine, samo cinicnije, nas bahatluk je jelte trasnparentan i dvosmeran. Bila sa obe strane.

 

Trebaju vama ipak ne bas juniori po zivotnom iskustvu i pokusaj uvek da imas jos nekog ko poznaje psihu i blizi je po godinama kandidata da bude pristutan kad ugovarate.

 

Ako odlaze iz zemlje, to nije do firme. Apropos tebe i uzrasta dece vezano za skolu, ako se vec resite na cimanje i stres moguce da ti je to jedan od onih momenata kad je "zgodno".

Edited by Moonwalker
Link to comment
40 minutes ago, radisa said:

Sa druge strane, jako sama ove godine počeo da pizdim, ne na sam posao. meni ne smeta da radim koliko god treba, nego na neke odnose vezane za upravljanje firmom, podelu para i tako...

 

Uglavnom posao nije problem, mislim, da jeste, treba se pitati da li se pogresila struka. Stvar je u tome sto je sam posao jos i najmanji deo posla. Sto je vise nivoa odlucivanja i vise se popne, iz koje god struke se doslo, zavrsi se na politici. Politika na gore, politika na dole, politika s leva, desna, iza ledja...

 

Sto se tice same teme, menadzment je tu (iz svoje perspektive) vise manje racionalan. Tovare te ko magare, ti radis (i cutis ili ropces). Zasto menjati nesto sto radi dok radi?

Stvari se, najcesce, na nekom sirem nivou menjaju na bolje nakon sto nekom (ili vise njih) pukne film, oteraju sve u pm i odu. Onda se preostalima sasolji neko vreme i u meri u kojoj je cela funkcija razjebana. Sad, sta je bolje, to je ko s onim pingvinima na santi kojima je frka od orke, a s druge strane gladni.

 

Zato mislim da uvek treba biti na marketu.

 

Link to comment
26 minutes ago, CPP said:

 

Onda se preostalima sasolji neko vreme i u meri u kojoj je cela funkcija razjebana.

Ovo je bilo na mom starom poslu, dobijao sam povišicu uglavnom kada neko ode iz firme.

@radisa Hoperu! :D

@Sammael Od kada su to važeće plate? U mom svetu junior kreće od 500-800€ pa stiže do 1500. Medior je 1500-2500. A senior 2500-3500. Za 4K ili više moraš da budeš baš dobar. Ako je stanje kao što pričaš, onda da počnem da odgovaram na linkedin poruke!

Link to comment

Uskoro ne znači ni DOO,  od 1. januara kreće nov zakon za frilensere koji će imati oko 30% poreza ukupno uključujući i zdravstveno i penziono. Sve to bez registrovanja DOO i ostalih gluposti. Ko ima olakšice, više mu se isplati DOO, nakon isteka svih olakšica je mnogo lakše preći na ovaj način poslovanja.

Edited by garmonbozia
Link to comment
54 minutes ago, salerokada said:

Ovo je bilo na mom starom poslu, dobijao sam povišicu uglavnom kada neko ode iz firme.

@radisa Hoperu! :D

@Sammael Od kada su to važeće plate? U mom svetu junior kreće od 500-800€ pa stiže do 1500. Medior je 1500-2500. A senior 2500-3500. Za 4K ili više moraš da budeš baš dobar. Ako je stanje kao što pričaš, onda da počnem da odgovaram na linkedin poruke!

 

Juniori nisu na 500 baš odavno, kod nas je to red veličine za pripravnike.

 

Ove godine je sve skočilo još dodatno zbog Rata u Ukrajini™ i otvaranja mase ukrajinskih i ruskih firmi po Srbiji. 

 

Naravno, zavisi od tipa firme, ali ja sam kuma zaposlio u prilično OK startapu (u smislu finansiranja i stabilnosti), gde ima milijardu benefita (equity, doručak u firmi, ručak u firmi, bazen, saunu, teretanu, personalnog asistenta, zdravstveno za celu porodicu, itd.) bez ikakvih problema pre godinu dana za 3200 (dobio bi i više nego ga bilo sramota da traži), a u međuvremenu je imao dve nemale povišice. Istovremeno su mu iz moje firme nudili 2500 i bili iznenađeni kad nije prihvatio.

Link to comment
2 hours ago, radisa said:

I ja sam u sličnom čabru kao Sammael, samo jbg, ja  sam u maloj fgirmi pa to nekako prihvatam drugačije... S tim da su mene par juniora lepo oladili odlaskom (mislim, ja njih razumem negde, ali su mene oladili time, pogotovo devojka koju sam jedno 50 puta pitao da li planiraš da ideš, da li si zadovoljna, da li ti nešto treba, a koja je dala otkaz jebenim telefonom), a ne možeš ništa naći po ceni koju vlasnik hoće da plati...  I sad radim poslednjeih par meseci i za  tih par juniora i sebe i i još jednu seniorku koja je otišla, a mi dobili projekat nacrtan za nju... Koji nije moj fah uopšte, ali, "kad je muka, ajde Đuka"...

 

Sa druge strane, jako sama ove godine počeo da pizdim, ne na sam posao. meni ne smeta da radim koliko god treba, nego na neke odnose vezane za upravljanje firmom, podelu para i tako... Sad čekam kraj godine, pa da vidim šta ću i kako ću, ako ne izađem na kraju na oređenu cifru koju sam zacrtao, polako ću da se pakujem... 11 godina je 11 godina, jeste da svi klijenti za koje radim su OK (osim jednog, državnog :), naravno), ali moglo bi se možda malo i menjati...

Ne znam da li svi doživljamo sebe (mislim na mene) ili je ovde leglo Đuka :lolol:

Rasturio  me period korone, otišlo što seniora što juniora, doslovno desetkovani... burnout poprilično, više me ne zanima cifra (mislim na normalne cifre za exyu) uzimam slobodne dane i ozbiljno razmišljam o promeni posla i profesije... 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...