Jump to content
IGNORED

Stanje u IT sektoru


Svarog

Recommended Posts

9 hours ago, *edited by mod said:

Nije toliko do firme nego do propisa. U većini zemalja ako radiš van zemlje gde si prijavljen duže od mesec dana, firma je dužna da te tu prebaci zbog poreza što je verovatno pakao za papirologiju.


Upravo to.

 

27 minutes ago, freakns said:

ja sam naucio, ako ti neko ima ispod 35 godina, taj ili ta ce neminovno otici. 


+1

Link to comment
4 hours ago, Zverilla said:

Meni je ovo carski.

Onaj ko direktno odlucuje sta (ne)ce biti napravljeno i time uspeh i buducnost proizvoda je obicno jedan od slabije placenih u timovima.

 

Dakle, firma ulozi X puta po 3-5000e mesecno u programere i onda ustedi na PM.u, koji ce im dati da prave gluposti. Ili koga ce oni da vuku za nos.
Mislim da sam vec pisao ovde kako u meni znanoj e-commerce firmi jeftini PM.ovi bukvalno svake godine prave "novi" checkout i spale po 3-4 meseca u bekend i frontend timovima. Jer bitno je ustedeti par stotina evra mesecno na plati PM.a :D

Pa, to što si ti opisao je product manager, a ne project manager. Product manager je u mom bablu plaćen više od developera, u rangu senior system arhitekata. Imaju  bonuse i sve to. Project menadžer već može biti plaćen manje, zavisi kakvi su projekti i to mi je tako u redu.

  • +1 3
Link to comment
12 minutes ago, Heaviside said:

Pa, to što si ti opisao je product manager, a ne project manager. Product manager je u mom bablu plaćen više od developera, u rangu senior system arhitekata. Imaju  bonuse i sve to. Project menadžer već može biti plaćen manje, zavisi kakvi su projekti i to mi je tako u redu.

Pazi stvarno :)

Povukao me opis onoga što @Sammael radi, ličilo više na produkt, @garmonboziaje lepo napisao nesto drugo 

 

Kod mene je mešano, imao iskustva i sa prilično lošim, malo plaćenim product-* ljudima (mrdači tiketa u Jiri), a i sa dobrim, dobro plaćenim. Bas zavisi od firme do firme.

  • +1 3
Link to comment
15 hours ago, Zverilla said:

Meni je ovo carski.

Onaj ko direktno odlucuje sta (ne)ce biti napravljeno i time uspeh i buducnost proizvoda je obicno jedan od slabije placenih u timovima.

 

Dakle, firma ulozi X puta po 3-5000e mesecno u programere i onda ustedi na PM.u, koji ce im dati da prave gluposti. Ili koga ce oni da vuku za nos.
Mislim da sam vec pisao ovde kako u meni znanoj e-commerce firmi jeftini PM.ovi bukvalno svake godine prave "novi" checkout i spale po 3-4 meseca u bekend i frontend timovima. Jer bitno je ustedeti par stotina evra mesecno na plati PM.a :D

 

Da li je u pitanju to sto su ustedeli na plati? Kad bi iste te ljude platili vise, oni bi radili bolje?

Link to comment
Taj deo da članovi tima dolaze u kontakt sa širim kontekstom mi se baš dopada. Ritual da product manager/owner ili idealno klijent na svakih nekoliko nedelja daju feedback inženjerima je odlična stvar. 
 
Ovo za birokratiju si u pravu. Scrum master / agile coach postaje dobrim delom birokratska funkcija od trenutka kada tim uđe u performing fazu. Ima uvek prostora za napredak, ali proklamovani cilj je napraviti self organazing team i ako SM radi dobar posao postaje sve manje značajan. I onda ljudi počnu da preteruju, što iz najbolje namere što da bi opravdali svoje postojanje. Govorim o by the book implementaciji scrum-a. Ako SM usput i programira/testira ili je ne daj bože i PO, to je druga priča. 
 
Ja sam radio kao full time agile coach, ali sam  posle dve godine promenio posao baš zato što sam želeo da imam uticaj na više od birokratskih tj. procesno-organizacionih pitanja. To iskustvo mi je pomoglo i u CV-u jer sam imao nešto što je ipak neka liderska uloga i suštinski jer zbog tog iskustva bolje razumem procese i biznis aspekte. Preskočio sam dve stepenice zahvaljujući tome. Da je bilo duže od dve godine moguće da bi mi bio problem da se vratim u ekspertsku ulogu, ovako je ispalo super.

Aaaaaa qa

Čitao sam temu i onda mi zvonio telefon pa sam se javio a ispalo je da quotujem i umreh od smeha kad sam video šta sam otkucao uvetom.

Ajd pošto ovako ispalo možda i ja dam doprinos kad izčitam sve.
  • Haha 1
Link to comment
9 hours ago, Mel said:

 

Da li je u pitanju to sto su ustedeli na plati? Kad bi iste te ljude platili vise, oni bi radili bolje?

Naravno da ne :)

 

nego je kolko para toliko muzike. Ako nekoga slabo plaćaš, ne možeš očekivati da ima neko posebno znanje ili veštine 

Link to comment
14 hours ago, Zverilla said:

Ako nekoga slabo plaćaš, ne možeš očekivati da ima neko posebno znanje ili veštine 

 

Uh. Nagledao sam se ja ljudi genija koji su bili bas surovo potplaceni.

  • +1 5
Link to comment
8 hours ago, bags said:

 

Uh. Nagledao sam se ja ljudi genija koji su bili bas surovo potplaceni.

To otvara prostor za sumnju, da li su zaista geniji ;)

 

Naravno da ima izvanrednih ispod cene, ali oni su obično jako dugo na jednom mestu. Kad krenu da traže novo, traže bar pristojne pare

 

Ali u proseku koji gadja većinu, za nove pozicije je kolko para tol'ko muzike

 

  • +1 1
Link to comment
26 minutes ago, Zverilla said:

To otvara prostor za sumnju, da li su zaista geniji ;)

 

Mislim da smo mi kao narod dosta agresivniji sto se tice plata. Dosta vise Austrijanaca i Nemaca je spremno da radi za manje pare od realnih ako im se nesto svidja. (Projekat,tim,atmosfera pa cak i blizina posla)

 

Ja sam kroz karijeru utvrdio da nema uvek puno veze izmedju skilla, plate i pozicije.

Edited by bags
Link to comment

+1

Važi i za nove pozicije samo u manjoj meri. Nije ni tu uvek koliko para toliko muzike. Veština pregovaranja, performans na intervjuima, poznavanja tržišta, znanja koliko je firmi hitno i koliko su kandidata već imali, koliki im je budžet, pa lične stvari koje je pominjao bags. Drugačije pegovaraju ljudi koji se zbog posla rutinski sele u drugi grad i državu i ljudi koji su geografski zakucani, zavisi i gde su zakucani, koliko im trebaju pare. Mnogo je faktora u igri, nije samo kvalitet. 

Edited by Heaviside
Link to comment
4 minutes ago, Zaboravan said:

Negde pročitao, očekivali pad potražnje za IT ljudima zbog priliva iz rata™. 

Ono skočilo za dvajes %. 

:huh:

Prilivi iz rata u najvećoj meri ili već imaju svoje uhodane frilens ili standardne IT poslove ili su potpuno neobučeni za IT.

  • +1 1
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...