Jump to content
IGNORED

Stanje u IT sektoru


Svarog

Recommended Posts

1 hour ago, Ayatollah said:

Daj bre, pa ovo je najjeftiniji mogući marketing i težak cringe i patetika

Zato sam i postavio :D

Sam priča bez uplakanog selfija, pa i ajde nekako…

 

@Mel pa da, sprdaju se sa ovim…

Edited by mraki
Link to comment
Quote

We’re excited to announce that our co-founder, Igor Bogicevic, has been selected for the Forbes Technology Council.

 

It’s an invitation-only community for world-class CIOs, CTOs and technology executives, he will be able to share his experiences working in the tech industry.

“I’m honored that I have become a part of the Forbes Technology Council and I’m looking forward to becoming a contributing member of this extraordinary group.

HR has been traditionally sidelined, overlooked, and, often, completely misunderstood — the same goes for a large part of people analytics, and technology built around it — we believe that we can help change that." – Igor Bogicevic, Orgnostic Co-Founder and CTO

 

Read a more detailed announcement here: https://bit.ly/3zP8hhm 

 

mislim da ljudi nisu svesni koliko je ovo velika vest.

sa Igorom sam radio par godina zajedno. sjajan lik privatno, iako se nismo na poslu slagali oko svega :D ostali smo u super odnosima.

 

u SBGu on je insistirao da zaposleni u Srbiji imaju stockoptions plan, što je tada, a i nije ni sad mnogo promenilo nažalost, bio baš izuzetak na tržištu.

SBG je prošao kroz turbulencije nekoliko puta kroz godine i iz originalnog tima se nije baš mnogo ljudi oparilo od tih akcija. kroz razne promene vlasništva se desio stock dilution. oni su nedavno prodati kao firma i sada se zaposleni isplaćuju, gde noviji "batch" ljudi drži i novije i vrednije akcije. nebitno ko je koliko tu sad izašao dobar finansijski, ali su oni dobar primer ostalima na tržištu da stockoptions rade i da mogu da budu nešto što će zaposleni uzimati u obzir prilikom pregovaranja za posao.

  • +1 2
Link to comment
30 minutes ago, Svarog said:

mislim da ljudi nisu svesni koliko je ovo velika vest.

 

Mozda masim nesto ocigledno ali forbes je obicni magazin pa moze li pojasnjenje?

 

 

Link to comment

kao i većina sličnih stvari - visibility.

ima težinu kod investitora i potencijalnih saradnji.

znaju za tebe, zovu, otvaraju se opcije.

 

a, po meni bar, posebna težina dolazi iz činjenice da je Igor to postigao odavde.

dakle, nije neki naš koji je zapalio pa se probio u USA ili već negde.

ovo je pečat da srpski IT sam može da te izgura na ovakvu vidljivost.

pa kao što je dobro za tržište samo po sebi (moj prvi pasos gore) tako je i dobro kao motivacija za ljude da probaju da ostanu ovde i uspeju odavde.

 

moje samo razmišljanje.

  • +1 1
Link to comment

I Tanja Totimirović iz Majkrosofta je isto neki Forbes council member, šta već, samo je ona PR…

Mislim, to je jedna osoba za koju znam, možda ih ima više.

(ne znam je lično, samo sa društvenih mreža)

Ono, svaka čast oboma, ali isto nisam stekao utisak da je to baš tako velika stvar, sem možda za njih lično.

Brzi Google search kaže da ih ima oko 10000 širom sveta.

 

 

Edited by mraki
  • +1 1
Link to comment
1 hour ago, Svarog said:

kroz razne promene vlasništva se desio stock dilution. oni su nedavno prodati kao firma i sada se zaposleni isplaćuju, gde noviji "batch" ljudi drži i novije i vrednije akcije

Ovo je klasika već dugo - i onaj ko ubode startap koji preživi do IPOa ima ne baš sjajne šanse da se opari pored investitora iz A, B, C, D... rundi. Generalno je savjet da se na akcije gleda kao na stoni fudbal - lijepo je kad je tu al to ne znači da treba pristati na manju platu. Naravno, ima izuzetaka, ali trend je ovakav.

Link to comment
  • 2 weeks later...
On 10.8.2022. at 12:02, Willow said:

Našao sam se u čudnoj situaciji. 
Dobio sam poziv za prvi krug razgovora (HR) za poziciju u kompaniji A. Zanimljiva kompanija, mogla bi da bude lepa priča.   
Međutim, u nekom neformalnom razgovoru sa svojim team liderom, kompanije B, u kojoj trenutno radim, ispostavilo se da dvojica bivših kolega iz kompanije B sada rade u kompaniji A, a jedan od njih je team leader sa kojim ću verovatno raditi tehnički intervju ako uđem u uži izbor kandidata. Svi oni su u međusobnom kontaktu i odu ponekad na piće, pa ne sumnjam da će team leader kompanije A obavestiti mog aktuelnog team leadera da sam, eto, konkurisao za posao u drugoj kompaniji. Pretpostavljam da će to pokvariti atmosferu među nama. On je dobar lik pred penzijom i voleo bih da ostanemo u korektnim odnosima. 

U principu, nisam nesrećan u kompaniji B, ali postoje manjkavosti zbog kojih naginjem promeni sredine, što će se verovatno desiti u doglednoj budućnosti. 

 

Vidim da ovde na forumu ima sjajnih stručnjaka koji su team leaderi. Kako reagujete kada doznate da neko iz tima, bez vašeg znanja, konkuriše za drugi posao? Da li je to nemoralno ponašanje? 

 

Verovatno ću da se povučem sa konkursa i odustanem od razgovora sa HR-om kompanije A pre nego što vest ne procuri do mog team leadera. Jbg.  
Na stranu što bih mogao sebe dovesti u lose/lose poziciju ako se u kompaniji B pročuje za konkurs a usput izvisim u kompaniji A. Dobro, to nije toliki problem. Veći mi je problem od sjebavanja dobrih međuljudskih odnosa u timu. 
 

Uh, kasno odgovaram i vidim da su ti mnogi vec odgovorili, ali su propustili da kažu ono što je po meni najbitnije i zaglavili na prici o legalnosti.

Ja volim da u firmi imam iskren odnos sa nadređenima (i podređenima) - i u svim firmama osim prve sam to i imao (bio sam neiskusan, suvise uplasen otkaza i teskoce nalazenja drugog posla). Kada sam zadovoljan (recimo u sadasnjoj firmi vec 5+ godina) ja to i kazem svim nadredjenima kad me pitaju. Kada sam nezadovoljan - na redovnim razgovorima sa menadzerom kazem cime sam nezadovoljan i da bi voleo da vidimo kako to mozemo da popravimo (najcesce je to plata, ali moze biti i smanjenje opterecenja novim zaposlavanjima, bolji uslovi u kancelariji, parking na poslu i sl.). Mozda cak i nesto sto osjecam da je bitno meni za razvoj - npr. kazem zadovoljan sam platom i uslovima, ali bih voleo da se oprovam u tehnologiji x, naucim y. To cak i nisu stvari koje firma moze uvek da promeni, al opet, nije lose da znaju. Npr. radis u banci i kazes sefu. Ma sve je OK, nego mi dosadio malo ovaj bankarski softver...

Ukoliko se nista bitno ne promeni, otvoreno im kazem i da sam poceo da razmatram promenu firme ili cak da su me zvali iz firme Y.

Hocu da kazem, da sam ja na tvom mestu, teamlead bi definitivno znao da sam nezadovoljan i cime sam nezadovoljan i koliko sam nezadovoljan, pa samim tim neki info da sam bio na intervjuu u drugoj firmi mu ne bi bio neko iznenadjenje, mozda samo wake-up call da se potrude da te zadrze...

P.S. Znam da nije primjenljivo u svim industrijama i da ce ti u nekim dati otkaz ako znaju da trazis drugi posao. U ITu je i normalno da se i vratis u bivsu firmu u kratkom roku.

Edited by Spooky
  • +1 2
Link to comment
  • 4 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...