Jump to content
IGNORED

Stanje u IT sektoru


Svarog

Recommended Posts

39 minutes ago, Zaboravan said:

Ima ono gen X gen mil. Z i sl. 

Izgleda... Stvarno je retkost naći nekoga ko razume da mora učiti da bi došao do neke ozbiljne plate. 

Pa to i jeste problem, što sad u ITju svi imaju, realno, za Srbiju ozbiljne plate... I sad, što bi neko učio pa imao preko 2k za godinu dana, kad može da ima odmah 2k i da radi manje... Iz tog ugla savršen izbor, zar ne?

 

 

 

  • +1 2
Link to comment
1 minute ago, radisa said:

Pa to i jeste problem, što sad u ITju svi imaju, realno, za Srbiju ozbiljne plate... I sad, što bi učio pa imala preko 2k za godinu dana, kad može da ima odmah 2k i da radi manje... Iz tog ugla savršen izbor, zar ne?

 

 

 

Iz tog ugla, ovog trenutka, da. 

Ali taj nedostatak želje da nešto nauči, napravi, reši, vidi kako radi... Ne znam valjda sam suviše mator. 

Link to comment
26 minutes ago, napadaj said:

Nije IT, ali i kod mene se slično događa - koleginici rečeno da će dobiti više odgovornosti, preuzeti komplikovane sudske predmete, dobiti veću pltu - odmaglila u roku od dve nedelje. Kaže da neće da ima toliki pritisak na leđima i da ne može da izdrži način rada u advokaturi, pa će da se ispiše iz komore i da ode u neki sektor murije preko veze. Još nekoliko kolega je otišlo iz sličnih razloga - postali su advokati, pa tek tada shvatili da to ipak nije za njih i da žele da rade nešto drugo. Jedan je čak potpuno napustio pravo i počeo da se bavi poslom koji nema nikakve veze sa pravom.

 

Odgovornost i pritisak su preveliki teret za puno ljudi i zapravo vrlo malo njih može da ih podnese.

 

Off topic: + zavisnost od državne uprave + klijenti kojima nije jasno kako funkcionišu uprava i pravosuđe 

Link to comment
49 minutes ago, napadaj said:

pa tek tada shvatili da to ipak nije za njih i da žele da rade nešto drugo


Meni se to desilo na trecoj godini faksa, s prosekom 9 i budzetom :frust: 

Generalno, poznajem licno jako malo ljudi koji su zadovoljni industrijom u kojoj su, nevezano za poso, svi bi na neku ako ne zeleniju, makar novu livadu (kasne dvadesete, rane tridesete)

Kapitalizam prozdire cojka 

Link to comment
13 hours ago, Sammael said:

Očekivanja juniora za platu su sada 1500-2000€. Očekivanja mediora su se popela na 2500-3000€. Senior koji radi za ispod 4000€ se loše prodao, a znam za mnoge koji rade za daleko više.

 

Ima li firmi da nude remote iz Beca? Ovde  je 4k neto maksimum kao IC.

 

6 hours ago, radisa said:

11 godina je 11 godina, jeste da svi klijenti za koje radim su OK (osim jednog, državnog :), naravno), ali moglo bi se možda malo i menjati...

 

Mnogo je kume mnogo...

Link to comment
53 minutes ago, Zaboravan said:

Iz tog ugla, ovog trenutka, da. 

Ali taj nedostatak želje da nešto nauči, napravi, reši, vidi kako radi... Ne znam valjda sam suviše mator. 

 

Suviše si mator, jbg. I to moram da ponavljam masi kolega.

 

Postoje izuzeci, jako talentovani mladi ljudi koji i te kako žele da uče, prave, reše... ali čak i oni samo žele da se time bave u okviru neke niše koja ih zanima. Generalisti kao što sam nekada davno bio ja su izumrli kao vrsta.

 

Na oglas za junior DB developera mi se javilo ukupno četvoro ljudi, od toga jedan nije s bazama imao dodirnih tačaka. Odabrao sam kandidatkinju koja je imala dobar kombo teoretskog znanja i sposobnosti logičkog povezivanja, a drugo dvoje kandidata su bili slabiji ali prihvatljivi. Ali je kolega koji je ispitivao s tehničke strane promrmljao "danas su nam prihvatljivi kandidati koje bismo pre 5 godina otkačili na keca" i skroz je u pravu. Al vreme se promenilo.

 

Domen ne zanima današnje developere ni najmanje. Baze ih ne zanimaju kao takve. Čak većinu totalno nije briga ni da li to što naprave radi ili uopšte ima nekog smisla. Ali - to je tako.

Edited by Sammael
  • +1 2
Link to comment
2 minutes ago, bags said:

Ima li firmi da nude remote iz Beca? Ovde  je 4k neto maksimum kao IC.

 

Srpske firme? Nemam pojma, ali cenim da ima startapa. A možeš da pogledaš i remote.com, Oyster i slične full remote firme.

 

Ja sam na prvom poslu bio 11 godina, na drugom 10. Prošle godine promenio da vidim kako je u korporaciji. Bolje da ne lajem...

Link to comment
1 minute ago, Sammael said:

Srpske firme? Nemam pojma, ali cenim da ima startapa.

 

Mislio sam bas na neke startupu mozda kojima treba developer + project mangaer na nemackom...

Link to comment
4 minutes ago, Sammael said:

 

Baze ih ne zanimaju kao takve.

Ja sam zadovoljan kad neko zna da opiše (ne nužno i da otkuca :( )šta je left outer join...

 

O bilo čemu komplikovanijem ni ne mislim da mogu da znaju...

 

Imao sam pitanja za neke komplikovanije funkcije ili transformacije u ETL-u pitanje kako to uopšte radi... Jbg...

 

 

  • Tužno 1
Link to comment
7 minutes ago, Sammael said:

 

Srpske firme? Nemam pojma, ali cenim da ima startapa. A možeš da pogledaš i remote.com, Oyster i slične full remote firme.

 

A sto mislis da ne bi nudile sve ? Mi smo upravo zaposlili dve devojke iz Albanije. Doduse, otvorile su svoje agencije, mozda je to catch

Link to comment
3 minutes ago, Lezilebovich said:

A sto mislis da ne bi nudile sve ? Mi smo upravo zaposlili dve devojke iz Albanije. Doduse, otvorile su svoje agencije, mozda je to catch

 

Moja firma eksplicitno ne radi sa agencijama (nikad nije), i isključivo zapošljava ljude iz Srbije koji su na teritoriji Srbije. Laptop ne smeš da poneseš na privatni put sa sobom uopšte, pravno tumačenje je da je to carinski prekršaj i da si takođe u poreskom prekršaju ako radiš sa teritorije druge države.

  • Haha 2
Link to comment
2 minutes ago, Sammael said:

Laptop ne smeš da poneseš na privatni put sa sobom uopšte, pravno tumačenje je da je to carinski prekršaj i da si takođe u poreskom prekršaju ako radiš sa teritorije druge države.

 

Ovde je to slucaj sa ozbiljnijim ( u smisli etabliranim) firmama. Dosta startup-a daje do 120 dana.

 

1 minute ago, Have_Fun said:

Neće još

 

media_ESA50OWXsAAJk8k.jpg.ca415da10f4d2b123e5244a2942ed4a7.jpg

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...