Jump to content
IGNORED

Stanje u IT sektoru


Svarog

Recommended Posts

3 minutes ago, Sammael said:

Da napravimo firmu Đuka Consulting d.o.o. i onda se makar prodajemo za skupe pare i kome hoćemo, a ne ovako.

Mislim da Đuka rezervisan a i kontraproduktivan. 

:lolol:

Link to comment
1 hour ago, garmonbozia said:

Uskoro ne znači ni DOO,  od 1. januara kreće nov zakon za frilensere koji će imati oko 30% poreza ukupno uključujući i zdravstveno i penziono. Sve to bez registrovanja DOO i ostalih gluposti. Ko ima olakšice, više mu se isplati DOO, nakon isteka svih olakšica je mnogo lakše preći na ovaj način poslovanja.


Gde si ovo nasao? Interesuje me detaljnije :)

Link to comment
2 hours ago, garmonbozia said:

Zavisi gde, ali tipa HolyCode i Interventure mislim da nema pravog seniora ispod 4k. Odgovaraj na poruke! 😀 i gledaj remote poslove. 

HolyCode je pre dve godine 3K nudio za vođu tima, a max 2,4K za seniora člana tima. Bar ono što ja znam.

Ja čekam da vidim šta će da mi ponude na godišnjem razgovoru krajem godine. Ali nisam očekivao više od 200€ povišice. Sad kada pričate... 😄

 

Link to comment
4 hours ago, radisa said:

S tim da su mene par juniora lepo oladili odlaskom (mislim, ja njih razumem negde, ali su mene oladili time, pogotovo devojka koju sam jedno 50 puta pitao da li planiraš da ideš, da li si zadovoljna, da li ti nešto treba, a koja je dala otkaz jebenim telefonom), a ne možeš ništa naći po ceni koju vlasnik hoće da plati... 

 

Meni se kolega žalio na ovo isto. Iskreno i ne kapiram taj stav najbolje, čemu ogorčenje? Svako ide tamo gdje misli da mu je najbolje.

 

@salerokada drugi kolega, iz drugog tima, medior, tražio u firmi koja najagresivnije ulaže ovih dana 4.5k bez blama. Iskreno se iznenadio kada su ga otkačili.

  • +1 1
Link to comment
6 hours ago, Sammael said:

 

Dobijem obećanje da će se desiti u nekom neodređenom vremenskom momentu u budućnosti, tzv. "za par meseci."

 

Trenutna realnost je da je potražnja za menadžerima daleko manja nego za developerima, a u većini firmi je daleko verovatnije da će neko biti interno unapređen nego doveden neko spolja. Da li imam talenta je na drugima da prosude, premda je možda indikativno što me stalno stavljaju da vodim neke koske od projekata/timova/proizvoda. Mislim, indikativno da sam budala što prihvatam.

Traži im da ti kažu kada tačno.

Ili kad te pitaju kad će nešto biti gotovo, svaki put im daj taj isti odgovor ;)

 

I pocni aktivno da tražiš posao, nesto će ti doći. Ako ne više para, manje posla, ili više odmora, ili ako lepo ispregovsras, svega pomalo više osim obaveza 

  • +1 4
Link to comment
15 minutes ago, keitel said:

 

Meni se kolega žalio na ovo isto. Iskreno i ne kapiram taj stav najbolje, čemu ogorčenje? Svako ide tamo gdje misli da mu je najbolje.

 

 

Pa jbg, neke stvari se planiraju srednjeročno, trebala je da radi na nekim projektima, sad ću ja da sam ginem na tome, ili eventualno sa još nekim polujuniorom, za koga je ova genije, a nije dobacila ni do 20% svog potencijala još...,

 

A pitana je 100 puta da li je sve ok, da li je sve u redu, izlazilo joj se u suret za 100 stvari, neke poprilično i privatne, a ona nije jebeno ni htela da razgovara o ostanku... Na sve to sam je 100x pitao da li planira da ide, da li treba nekog da cimam za platu, za neke uslove, da li je zadovoljna sa saradnjom... Bila je jošđjedna, malo starija i malo lošija sa sličnom pričom, njoj su ponuđeni bolji uslovi, finansijski, pa je ipak otišla...,

 

Mislim, ja kontam zašto su obe otišle, kad nas se mnogo radi, nekad su suludi pritisci. ali se jebeno mnogo može naučiti iz jako puno oblasti, ne samo IT-ja (on tu ispadne sporedna stvar, često, jer je to nama smao alat, znaanje se nalazi na drugom mestu)...

 

Zajedno smo nas troje radili, sa još jednim kolegom , i taman sam mislio da sam apravio dobar tim i jebi ga, svi troje odu u par meseci... Jako je teško napraviti doabr tim da ljudi kliknu i da se razumeju...


Sad treba sve iz početka praviti, a klijenti ne čekaju da ti napraviš tim...

  • +1 3
Link to comment
5 minutes ago, radisa said:

 

 

A pitana je 100 puta da li je sve ok, da li je sve u redu, izlazilo joj se u suret za 100 stvari, neke poprilično i privatne, a ona nije jebeno ni htela da razgovara o ostanku... Na sve to sam je 100x pitao da li planira da ide, da li treba nekog da cimam za platu, za neke uslove, da li je zadovoljna sa saradnjom...

Mozda ste je smorili tolikim pitanjima :D ?

  • +1 2
  • Haha 7
Link to comment
5 minutes ago, radisa said:

Pa jbg, neke stvari se planiraju srednjeročno, trebala je da radi na nekim projektima, sad ću ja da sam ginem na tome, ili eventualno sa još nekim polujuniorom, za koga je ova genije, a nije dobacila ni do 20% svog potencijala još...,

 

A pitana je 100 puta da li je sve ok, da li je sve u redu, izlazilo joj se u suret za 100 stvari, neke poprilično i privatne, a ona nije jebeno ni htela da razgovara o ostanku... Na sve to sam je 100x pitao da li planira da ide, da li treba nekog da cimam za platu, za neke uslove, da li je zadovoljna sa saradnjom... Bila je jošđjedna, malo starija i malo lošija sa sličnom pričom, njoj su ponuđeni bolji uslovi, finansijski, pa je ipak otišla...,

 

Mislim, ja kontam zašto su obe otišle, kad nas se mnogo radi, nekad su suludi pritisci. ali se jebeno mnogo može naučiti iz jako puno oblasti, ne samo IT-ja (on tu ispadne sporedna stvar, često, jer je to nama smao alat, znaanje se nalazi na drugom mestu)...

 

Zajedno smo nas troje radili, sa još jednim kolegom , i taman sam mislio da sam apravio dobar tim i jebi ga, svi troje odu u par meseci... Jako je teško napraviti doabr tim da ljudi kliknu i da se razumeju...


Sad treba sve iz početka praviti, a klijenti ne čekaju da ti napraviš tim...

Ima ono gen X gen mil. Z i sl. 

Izgleda... Stvarno je retkost naći nekoga ko razume da mora učiti da bi došao do neke ozbiljne plate. 

Link to comment

Nije IT, ali i kod mene se slično događa - koleginici rečeno da će dobiti više odgovornosti, preuzeti komplikovane sudske predmete, dobiti veću pltu - odmaglila u roku od dve nedelje. Kaže da neće da ima toliki pritisak na leđima i da ne može da izdrži način rada u advokaturi, pa će da se ispiše iz komore i da ode u neki sektor murije preko veze. Još nekoliko kolega je otišlo iz sličnih razloga - postali su advokati, pa tek tada shvatili da to ipak nije za njih i da žele da rade nešto drugo. Jedan je čak potpuno napustio pravo i počeo da se bavi poslom koji nema nikakve veze sa pravom.

 

Odgovornost i pritisak su preveliki teret za puno ljudi i zapravo vrlo malo njih može da ih podnese.

  • +1 3
Link to comment
5 minutes ago, napadaj said:

Nije IT, ali i kod mene se slično događa - koleginici rečeno da će dobiti više odgovornosti, preuzeti komplikovane sudske predmete, dobiti veću pltu - odmaglila u roku od dve nedelje. Kaže da neće da ima toliki pritisak na leđima i da ne može da izdrži način rada u advokaturi, pa će da se ispiše iz komore i da ode u neki sektor murije preko veze. Još nekoliko kolega je otišlo iz sličnih razloga - postali su advokati, pa tek tada shvatili da to ipak nije za njih i da žele da rade nešto drugo. Jedan je čak potpuno napustio pravo i počeo da se bavi poslom koji nema nikakve veze sa pravom.

 

Odgovornost i pritisak su preveliki teret za puno ljudi i zapravo vrlo malo njih može da ih podnese.

Nije samo u tome. Sasvim je časno reći, hvala ali ne hvala. 

Ali imaš jedan deo koji gura u fazonu, "zabole me, dok dobijam platu" pa negde se tako vozi duže negde padne brzo... 

Još ako je nekako došao do kakve pozicije™ pa uvaljuje drugima... 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...