Jump to content
IGNORED

Stanje u IT sektoru


Svarog

Recommended Posts

5 minutes ago, Svarog said:

inače, čuo sam priču od jednog matorog i povezanog "vuka" koji kaže da se očekuje ukrupnjavanje na tržištu. u smislu da će se klijentske firme okrenuti većim firmama provajderima. otkačiće ove ekipice, seniornije ali skuplje, koje im rade projekte iz nekih stanova i slično i okrenuti se ovim provajderima koji mogu jevtinije da im daju klince neke ili slabije inženjere koji će im čisto održavati projekte u životu. malo mi je to mišljenje onako ali ima smisla.

 

Ovo je tacno. Mi smo ove nedelje pravili liste za sve kontraktore sa tri pitanja:

- Lista feature koja je planirana za sledecu godinu i koji su tacno benefiti

- Koji je rizik ako osoba napusti

- Ko interno ima skil da preuzme

 

Mislim da ce u Q1 u Evropi biti slaughterhouse i da ce mnogo firmi koje prodaju servise koji nemaju jasan value biti ugaseno.

 

Dosta ljudi iz upper managementa lozi se na Maska i sad kad su videli da se twitter ne raspada nakon sto je 80% ljudi otislo bice uskoro "Selo veselo".

 

Edited by bags
  • +1 2
  • Tužno 1
Link to comment
3 minutes ago, bags said:

 

Dosta ljudi iz upper managementa lozi se na Maska i sad kad su videli da se twitter ne raspada nakon sto je 80% ljudi otislo bice uskoro "Selo veselo

80% cega - RnD ili uhljbi na raznim sporednim i manje sporednim pozicijama.

Link to comment
Just now, x500 said:

80% cega - RnD ili uhljbi na raznim sporednim i manje sporednim pozicijama.

 

80% core teama (Devops, SRE, Dev)  Pa kad su videli sta su narapvili zvali su ljude nazad i slali 5-minute time bomb ponude. hahaha

 

 

  • +1 1
Link to comment

Akcije firme u kojoj radim su od pocetka godine pale jebenih 67%. Vidim da su i druge tech firme debelo u crvenom. Sto je najgore i dalje smo profitabilni al ko to gleda...

 

Posledica ovoga je smanjenje radne snage. Mi u BGu smo jos uvek ok jer se to uglavnom seli sa zapada kod nas ili u Indiju ali je primetan pad novopridoslica i kod nas u lokalu. 

 

Ne verujem da ce plate da rastu, bezobzira na ovu inflaciju, jer firme secu troskove svuda. Mozda ako si tesko zamenjiv ali inace ne.

  • +1 3
Link to comment

Nama skočile akcije 40% u poslednja tri meseca, a 2022 nam je bila best year ever i opet zabrana zapošljavanja u bazi (Nemačka) i štednja na sve strane. Ja putujem dosta i dobio sam pola budžeta za putovanja od prošle godine. Povišica bi morala da padne na leto inače sam bacio dosta truda...valjda će do tada da bude sve OK. Mogu da zamislim kako je po firmama kojima pada cena akcija.

  • +1 3
Link to comment

pokupio sa Linkedina. jbt...

 

Quote

A month ago I started a (fake) new job.
I did a (fake) onboarding.
I met (fake) colleagues.

Scammers are posing as fake recruiters and tracking people that were laid-off recently in the tech industry. In my case, they used my AngelList profile to reach me.

I received an email from a recruiter from Coinbase. The message was sent via BambooHR. I know this RH platform so it sounded legit.

The approach was very straight to the point. The next day I did an online interview and got a job offer. It was a remote position as a contractor, something that I'm quite familiarized with. The salary was good, but I requested a couple of days to think.

First I checked the (fake) recruiter background. He had 8k connections on LinkedIn, 9 recommendations and previously worked on Airbnb, Workday and Meta.

I chatted with a friend from Binance. Her feedback was: "everything in the cripto world is quite shady and new. Is not that awkward receiving a job offer in 24h". I also found a guy from the Coinbase marketing team that shares tons of connections with me. He recommended the company and answered some of my doubts.

So I signed the contract.

One day later I got a welcome email and a link to Bitrix24. The whole onboarding was there and I virtually met a HR person. He explained that I was going to do a 10 days paid training. I even got some video tutorials!

The first day was normal, the second day not so much. I had to install Paxful and analise this Coinbase competitor. At some moment I was requested to buy USD 200 in Bitcoins. After funding my wallet I should transfer this BTC to a Coinbase training account.

I raised a red flag and requested a video chat with the (fake) recruiter.

The person who was doing the onboarding noticed that I was not comfortable and cleverly explained that I should order my remote equipment in the meanwhile. He directed me to a (fake) landing page from Insight where I had to pick some items: a MacBook Pro, noise cancelling headphones, etc. Around 10 mins later I got an email from someone from Insight with an invoice: USD 3200.

I paid attention to the email and I looked for grammar errors. I also noticed subtle changes in the company's email and website. That's when I was sure I was being scammed!

I sent messages to all the companies involved about the scam, LinkedIn included. Their response, I'm not kidding, was almost a shrug emoji. Later I found some articles about this crime: cryptocurrency transactions are irreversible, did you know?

These scammers know how to target vulnerable people and swindle them. I felt really stupid and naive when I discovered it, but I know this is not a silly scam. These guys are pro, they know the standard remote first jobs conditions and the tech industry's hiring culture.

 

Link to comment
Just now, Ros said:

svi headhunter profili na kojima je neka super riba prikazana su fejkovi.

 

što me podseti... pre x godina me kontaktira regruterka iz domaće neke firme. na slici deluje top. naravno, ne budem lenj pa potražim ko je. prvi hit na Google - mis (ili prva pratilja, ne sećam se) na sajmu automobila dve godine ranije. kada smo se upoznali uživo (tada se još išlo u kanc na intervjue a ne remote :D) ispostavi se da je i ovako super prijatna i ok. nisam prihvatio ponudu na kraju :D 

  • Haha 2
  • Tužno 1
Link to comment

mene vec danima neka firma juri sa ovakvim oglasom:

 

volis li vise pse ili macke? ako volis pse, bice ti drago da znas da su u nasim ofisima psi dobrodosli u uvek je neki prisutan. ako vise volis macke, takodje nije problem jer mozes 100% da radis od kuce :D

 

 

Hallo XXXXXXX, magst du lieber Hunde oder Katzen? Falls du Hunde magst, wirst du dich freuen, dass in unserem Office Hunde willkommen sind und auch immer einer da ist. Falls du eher der Katzentyp bist, auch kein Problem, weil du bei uns auch 100% remote arbeiten kannst! Coole Info oder? :-D Wir suchen dich als Inhouse ERP Entwickler (m/w/d) I Microsoft Dynamics NAV / BC für die powwow:

 

 

  • +1 1
  • Haha 3
Link to comment
1 minute ago, Svarog said:

 

što me podseti... pre x godina me kontaktira regruterka iz domaće neke firme. na slici deluje top. naravno, ne budem lenj pa potražim ko je. prvi hit na Google - mis (ili prva pratilja, ne sećam se) na sajmu automobila dve godine ranije. kada smo se upoznali uživo (tada se još išlo u kanc na intervjue a ne remote :D) ispostavi se da je i ovako super prijatna i ok. nisam prihvatio ponudu na kraju :D 

 

ja sam par puta stavio fotku profila na google search, kad ne lezi vraze, ista slika na gomili profila

Link to comment
1 hour ago, Svarog said:

 

što me podseti... pre x godina me kontaktira regruterka iz domaće neke firme. na slici deluje top. naravno, ne budem lenj pa potražim ko je. prvi hit na Google - mis (ili prva pratilja, ne sećam se) na sajmu automobila dve godine ranije. kada smo se upoznali uživo (tada se još išlo u kanc na intervjue a ne remote :D) ispostavi se da je i ovako super prijatna i ok. nisam prihvatio ponudu na kraju :D 

Ček ček. Da joj nisu inicijali Z. K. ? :)

Link to comment
18 minutes ago, smooth.Op said:

Ček ček. Da joj nisu inicijali Z. K. ? :)

 

ahahahaa. jeste.

setio sam se imena kad si ostavio inicijale, prezime sam morao da potražim na Linkedinu, prošlo je 10+ godina od tad a i ona vidim da je menjala firme.

 

  • Haha 1
Link to comment

Brate... Pre jedno sedam godina, na tadašnjem poslu vodio ja decu da budemo kao gosti te firme gde je radila. Ona i još dve-tri koleginice iz HR nam bile domaćini. Proveli nas kroz celu firmu, pa onda na ručak u tc stadion i na još sadržaja. Uglavnom ceo dan bili zajedno. Ja friško oženjen. Nikad u životu mi se nije desio tako instant crush. Još luđa stvar je što ona non-stop u komunikaciji sa mnom, sela za moj sto na ručku itd. Neka klinka izvalila kako me ova gleda i ubi me od zezanja. Nije ništa bilo naravno, jer ne bih ili nemam muda, kako god to da definišemo, u nekom drugom životu možda... :)
Top žemska.

  • +1 1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...