Jump to content
IGNORED

Stanje u IT sektoru


Svarog

Recommended Posts

Iskreno, vrlo zanimljiva vest.

Nije da Rivian ima bezbroj RD centara pa da je došao i ovde, pa mi je utoliko zanimljivije.

 

Plus, očigledno su targetirali Beograd kao prestonicu a ne npr Novi Sad koji jeste lider u tom automotive IT sektoru, embedded sistemima i slično. Jer u NSu već posluju TTTech Auto (nekada RT RK), Continental, ZF Fridrihschafen, NTT itd.

Link to comment
  • 3 weeks later...
28 minutes ago, Venom said:

 

 

Sto bas IT? Po mom iskustvu na IT se gleda kao na janitorial service. Ako se neko sretao sa nerazumevanjem vaznosti uloge to su razni IT supporti, sys/dba admini i slicna bratija.

Link to comment
3 hours ago, Sammael said:

Očekivanja juniora za platu su sada 1500-2000€. Očekivanja mediora su se popela na 2500-3000€. Senior koji radi za ispod 4000€ se loše prodao, a znam za mnoge koji rade za daleko više.

 

Problem je u tome što se menadžment većih/starijih kompanija baš nikako nije prilagodio na novonastale okolnosti, a klinci su jako dobro informisani i ne pada ju na fore "imamo besplatno voće i xy dana odmora" (imaju i ostali, plus 30% veću platu). Neću da pričam o kvalitetu, to je zaista upitno, ali ima i kvalitetnih klinaca - iako su užasno selektivni šta hoće da rade. Ja ne mogu 1 normalnog kandidata da nađem kao mediora za bazu.

 

Poražavajuće mi je što kao menadžer koji ima nemalu odgovornost (+trenutno obavljam jedno 4 funkcije) imam manju platu nego što će imati ljudi koje primam. Čuo sam da je i drugde tako, što rezultuje totalnim gubitkom motivacije kod menadžera. Dođe mi da odslušam jedan React/Angular kurs, vratim se u dev priču, i odem negde da pravim front-end za iste pare ko što imam sad i 0 odgovornosti (za sve što ja neću moći da napravim su krivi naravno produkt i back-end, a, ako imam sreće, i UX eksperti).

 

Mislim da je tu odgovor u tvojoj licnosti, tj sta te goni. Moj otac je tip koji je stvoren za menadzera i to je dugi niz godina i bio. Sestra takodje. Ja sam izvrsilac radova. Cak i sad kad imam neke menadzerske duznosti (kao project manager, ne peoples manager), to ne pase bas tako perfektno na moj tip licnosti. Ti ocigledno da zaradjujes dobro mozes na bilo kojoj strani, tako da odluka treba da ti bude bukvalno koji tip posla tebe vuce i daje ti bolju energiju, i ne fiksiraj se na novac sem ako si u skripcu. Ionako svi idemo u ozbiljnu krizu i prekomponovanje i ekonomije i ko zna sta jos, ono uzivaj dok mozes bilo da je to menadzerska odgovornost ili bezanje od tog tipa odgovornosti, uplati neki od ovih smestaja sa spa na kraju sezone i tako to dok sve to jos moze.

Link to comment

^ Isto tako, firma u kojoj radiš ne deluje kao najbolja firma ako plaća više člana tima, nego team leada. Druga stvar je ako si project manager, to je već normalno da bude niža plata nego developerima ili team leadu. Ali ako si team lead i imaš manju platu od nekoga kome si ti team lead - to baš i nije normalno.

  • +1 4
Link to comment

Pare nisu glavni motiv, al ne mogu da se ne osećam retardirano kad znam da bi trebalo da imam bar 25% više nego što imam.

 

Ja sam trenutno i line manager, i project manager, i technical product manager, i scrum master, i učestvujem u arhitekturnim odlukama... u velikoj stranoj korporaciji. Nije najbolja, tu možemo da se složimo. 

Link to comment
3 minutes ago, Sammael said:

Pare nisu glavni motiv, al ne mogu da se ne osećam retardirano kad znam da bi trebalo da imam bar 25% više nego što imam.

 

Ja sam trenutno i line manager, i project manager, i technical product manager, i scrum master, i učestvujem u arhitekturnim odlukama... u velikoj stranoj korporaciji. Nije najbolja, tu možemo da se složimo. 

 

Sta se desava kad trazis korekciju plate? Takodje, da li je onda odgovor u menjanju firme a ne tipa posla? Ako si talentovan menadzer u smislu organizacije posla, prioroteta, strategije, to su zeznutiji skills nego development (ko to stvarno dobro radi, ne pricam o korporativnim menadzerima).

  • +1 1
Link to comment
26 minutes ago, Sammael said:

Pare nisu glavni motiv, al ne mogu da se ne osećam retardirano kad znam da bi trebalo da imam bar 25% više nego što imam.

 

Ja sam trenutno i line manager, i project manager, i technical product manager, i scrum master, i učestvujem u arhitekturnim odlukama... u velikoj stranoj korporaciji. Nije najbolja, tu možemo da se složimo. 

 

Ti si ja 😄

  • Wub 1
Link to comment

@Sammael beži odatle, izgorećeš. 

 

Ne postoji idealna firma, ali naravno, svako bira prema svojim afinitetima šta mu je bitno. Generalno radim isto što i ti, samo više sa tehničke strane i na C-level poziciji sam. Verovatno bi tvoji kvaliteti mogli da se upotrebe bolje na drugom mestu, pogotovo sa equity opcijama. :)

Edited by garmonbozia
  • Wub 1
Link to comment
46 minutes ago, Mel said:

 

Sta se desava kad trazis korekciju plate? Takodje, da li je onda odgovor u menjanju firme a ne tipa posla? Ako si talentovan menadzer u smislu organizacije posla, prioroteta, strategije, to su zeznutiji skills nego development (ko to stvarno dobro radi, ne pricam o korporativnim menadzerima).

 

Dobijem obećanje da će se desiti u nekom neodređenom vremenskom momentu u budućnosti, tzv. "za par meseci."

 

Trenutna realnost je da je potražnja za menadžerima daleko manja nego za developerima, a u većini firmi je daleko verovatnije da će neko biti interno unapređen nego doveden neko spolja. Da li imam talenta je na drugima da prosude, premda je možda indikativno što me stalno stavljaju da vodim neke koske od projekata/timova/proizvoda. Mislim, indikativno da sam budala što prihvatam.

  • Haha 1
Link to comment
8 minutes ago, Sammael said:

Dobijem obećanje da će se desiti u nekom neodređenom vremenskom momentu u budućnosti, tzv. "za par meseci."

 

Trenutna realnost je da je potražnja za menadžerima daleko manja nego za developerima, a u većini firmi je daleko verovatnije da će neko biti interno unapređen nego doveden neko spolja. Da li imam talenta je na drugima da prosude, premda je možda indikativno što me stalno stavljaju da vodim neke koske od projekata/timova/proizvoda. Mislim, indikativno da sam budala što prihvatam.

 

Cesta je pojava da se dobije "pozicija" gde imas silna zaduzenja i ne mozes da se sastavis, i na svaki pokusaj diskusije dobijes odgovor da je frka, da moras da budes bolji, itd. i to traje dok ne pregoris. Igra se na ambiciju (gle sta sve drzim) i nesigurnost (ne mogu da postignem) pa dokle potraje. 

 

  • +1 4
Link to comment

Moja ambicija je da imam dobre ljude koji se samomenadžuju i da se ja bavim usmeravanjem i strategijom, samo je problem što nikako već 20 i kusur godina da uspem do toga da stignem jer me svi samo zatrpavaju operativom. A na strateške pozicije me niko ne zove, ili ako se sam prijavim, obično pogledaju CV, vide da nisam imao formalnu titulu čak ni direktorsku nikad, i instant odjeb.

 

Skoro sam prvi put doživeo da mi regruter kaže da radim stvari koje su 3 nivoa iznad role za koju me intervjuisao (Senior Product Manager) i da će me imati u vidu kad budu radili reorganizaciju iduće godine. Makar neki recognition...

  • +1 7
Link to comment
2 minutes ago, Sammael said:

Moja ambicija je da imam dobre ljude koji se samomenadžuju i da se ja bavim usmeravanjem i strategijom, samo je problem što nikako već 20 i kusur godina da uspem do toga da stignem jer me svi samo zatrpavaju operativom. A na strateške pozicije me niko ne zove, ili ako se sam prijavim, obično pogledaju CV, vide da nisam imao formalnu titulu čak ni direktorsku nikad, i instant odjeb.

 

Pa to ti je tipicna ''Kad je muka dje si Djuka" uloga. Realno iz takve situacije se ne izlazi bez promene firme. Neko negde ti je postavio plafon i to je to. 

Da se probijes na visoku poziciju po prvi put bez preporuke tesko, osim ako im ne gori pod nogama (kriza ili ekspanzija), ili ne znaju sta rade, il su novi. 

  • +1 3
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...