Jump to content
IGNORED

Stanje u IT sektoru


Svarog

Recommended Posts

9 hours ago, Ros said:

svi headhunter profili na kojima je neka super riba prikazana su fejkovi.

Nisu svi. Znam jednu hedhanterku koja deluje top i generalno dobro izgleda i uzivo - Teodora se zove

Link to comment

Možda je pravo vrijeme da se otvori i topik najbolji regruterski start na Linkedinu.

- Hi candidate, are you interested in..

- Can you tell me where are you located?

- Are you interested to know where I am located, or the company? (uz odgovarajuće propratne smajlije)

Link to comment

kad smo kod lažnih profila... 2 priče iz vrlo bliske prošlosti.

 

1)

dobili smo što direktnim prijavama na oglase što preko regruterskih agencija (!) čak 4 profila kandidata za koje se ispostavilo da su fejk. imena su neka generička srpska (Mateja Popović npr). na većini stavljeno za obrazovanje neki naš fax, ali kod jednog je stajao čak i neki kineski. čak i adresa stanovanja piše, kontam na Google Maps da su nešto random izvukli. broj telefona nije +381. imena firmi u delu gde pišu iskustvo su sva "nikadčuo". 

ispostavi se da su sve Kinezi. deluje da su to neke ekipe, vrlo moguće čak i firme, koje ganjaju full remote pozicije. najbolji među njima prođe intervju proces i onda cela ekipa radi na x poslova u paraleli. plate im ležu na račun, pa oni to posle dele i sigurno mogu lepo od toga da žive u kineskom standardu. 

motivacija im je sigurno ta što inače niko ne bi zaposlio random nepoznatu kinesku firmicu za posao koji žele in-house da drže. a da dođu do posla kao Kinezi verovatno im je sigurno teže nego kao nekakvi lokalci.

 

2)

sa više strana info da Indijci su potpuni haos po ovom pitanju.

prvi dan na novom poslu pojavljuje se Indijac koga nikad ranije nisu videli. tvrdi da je on taj koga su intervjuisali iako svi su sigurni da nije, jer ne liči uopšte.

druga vrsta problema je da se ljudi prosto ne pojave. prođu čitav proces, potpiše se ugovor i onda se ne pojave nikad.

koliko razumem ovaj prvi slučaj, gde jedan koji zna posao ubacuje ostale da uzmu po neku platu pre otpuštanja, toliko mi ovaj drugi je nejasan. možda je varijacija prvog gde nemaju koga da pošalju da dođe na posao, mada sumnjam.

naš jedan klijent kosu čupa zbog ovih i sličnih ludosti koje mu se dešavaju sa dev centrom koji su otvorili u Indiji. eto im ga cost optimization.

Edited by Svarog
  • +1 4
Link to comment

Ja sam radio kao screener svojevremeno, desavalo nam se da jedan kinez prodje prvi inicijalni intervju, sto je cist basic background plus provera znanja engleskog jezika, a skroz drugi dodje na tehnicki intervju. Sad on zna da cuka u komp, ali mu je engleski uzasan, nerazgovetan, ne mozes da komuniciras sa njim, prosto ne zna ga. I onda meni dodje takav, gledam u notesima od prethodnog screenera - fluent english with accent 4/5, jest kako da ne. 

Link to comment

Ja sam čuo priču da se na remote intervjuu pojavi lik koji ima ime i sliku evropljanina na linkedin-u, priča engleski sa jakim indijskim naglaskom i nipošto neće da uključi kameru.

Što se tiče regruterki jednom me cimne neka, baš izgleda lepo na slici. Ja odem na HelloWorld da pogledam komentare o firmi, a tamo se lik raspisao o intervjuu koji je imao u toj firmi i šalje srca regruterki u komentaru. :laugh:

  • Haha 2
Link to comment

Od sličnih stvari meni u proseku dva-tri puta mesečno dolaze zahtevi na LN od Indusa i Kineza koji navodno rade u istoj firmi kao ja. Naravno ima cela baza podataka pa se lako proveri, ali ima i dosta ljudi na LN koji dodaju sve žive pa onda ovi lažni deluju autentičnije.

Link to comment

Indijci su tu bogovi. Mi redovno dobijamo CV na 25+ stranica.

 

A muka ti dodje kad pogledas LN od kolega sa pojekta. Imamo decka koji je kontraktor i  radi manuelno testiranje a tamo stoji Technical Lead&Architect i ime nase organizacije. :)

 

Mada opet ima ih i neverovatnih.

 

 

  • +1 1
Link to comment

@extragluv

To me podseti, ja na remote intervjuu. Intervjuer nije uključio kameru. Ja ga cimam da uključi.
On uključi, vidi mu se glava, sve normalno.
U jednom trenutku se pomera, tipa poseže za cigarama. I vidim da lik nema majicu. :ohmy:

 

Spoiler

Prihvatio sam ponudu.
...za posao!!! :angry:

 

  • Haha 1
Link to comment

A jeste nekad radili sa frozen™ indijskim likovima?

 

Mi smo ih tako zvali, jer su bili u stanju da sede i bulje u ekran kao smrznuti 8 sati dnevno, i na svako pitanje da odgovaraju samo sa yes sir... Trajali bi nedelju dana najviše, naravno, ali je ludilo koje vidiš tu nenadmašno...

 

A inače, ja sam imao situaciju da mi indijac pobegne sa testiranja (on je trebao da potvrdi da su podaci u redu)... Bukvalo, 5 minuta pre testiranja, je otišao u HR firme, rekao da mu nije dobro i otišao kući... Ja ga čekam, njega nema, krenem da ga tražim po firmi, kažu mi da je je otišao kući, nije mu dobro... Posle dva sata, kažu mi da je bio kod lekara i uzeo bolovanje 2 nedelje... Zovem njegovog šefa, koji je u tom trenutku na drugom kraju planete, čovek se smeje i kaže mi, ma sve je to što si uradio OK, a i ako nije, ipravićemo kasnije kad uđe u produkcij, pusti budalu, nije mu ovo prvi put da to radi, imaš još 3 dana plaćen hotel, odradi još šta misliš da treba, ja ću sve potpisati...

 

Jbt, hajvan ladno nije znao šta treba da potvrdi i utekao je...

 

E sad, ja sam u toj istoj firmi upoznao dvojicu Indijaca, koja su verovatno najbolji FI i SD SAP konsultanti koje sam sreo u ovih 20-ak godina od kad se time bavim... Totalni ludaci sa ogromnim znanjem...

 

 

Edited by radisa
  • Hvala 1
Link to comment

meni je skoro neka regruterka tražila da ugasim kameru tokom inicijalnog intervjua.

objašnjenje je da firma ne želi da imaju bias decision making na osnovu nečijih godina, boje kože, starosti... što bi možda imalo i smisla da mi u CVu koji je prethodno videla nije fotka koja jasno pokazuje da sam privilegovani belac u najboljim godinama svog života.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...