Jump to content
IGNORED

Stanje u IT sektoru


Svarog

Recommended Posts

Ni prvi ni posljednji koji bi bili preuzeti jer su zagrizli više nego što su mogli u nekom trenutku. Ako si ušao u neki projekat a nisi "zatvorio konstrukciju" poješće te vukovi, za to smo se borili. Ispašće još da je NCC neko ljevičarsko antikapitalističko sredstvo :D

Link to comment
1 hour ago, Ayatollah said:

 

Stani, zamisli situaciju da npr. imaš dobru ideju za neki softver i da ti treba npr. 5 developera da taj softver razvije za godinu dana. Ti nađeš investitore, uzmeš kredit, subvencije za startup, prodaš stan, štagod drugo, zaposliš developere, iznajmiš opremu i kreneš da radiš sa svojim malim timom na razvoju tog softvera. To sazna neka konkurencija koja hoće da napravi nešto slično, ali im ne ide baš najbolje dok vama ide super, i desetog meseca im ponudi duplo veću platu da pređu kod njega i dovrše taj razvoj tamo. Oni svi pređu kod njega jer nemaju klauzulu zaštite konkurencije, i ti ostaneš preko noći bez celokupnog tima, i dok nađeš novi tim i uvedeš ga u posao, oni tamo su već završili i lansirali softver. Ti ostaneš kratkih rukava, u dugovima i bez proizvoda koji možeš da prodaš.

 

Evo, da li misliš da je to dobro i pravedno.

 

Globalni centar softvera je u Kaliforniji, za koju smo već rekli da nema upravo to. Očigledno u praksi nije toliko problem. Dao sam primer head of autonomous vehicles za Google koji odlazi iz Google, osniva svoju konkurentsku firmu i onda je prodaje Uberu za 680 miliona dolara, takođe konkurena u nečemu što je "next big thing" i vredi stotine milijardi. I to bi sve prošlo da se nije polakomio i sa sobom poneo dokumentaciju koju nije smeo.

 

Poslodavci vole da kažu da oni kupe kajmak zato što su preuzeli rizik. Pa, i to je rizik. U prevodu, pošteno je. Neko ko me plati za mesec dana posla će od mene da dobije mesec dana posla i to je to. Za nešto više, treba nešto više, što je razlog zašto većina firmi koje si opisao daju zaposlenima opcije za akcije tako da imaju razlog da ne idu kod konkurencije i rade 70 sati nedeljno ili spavaju ispod stola. Jedino što ako nam proizvod uspe neću pokupiti 100% kajmaka, nego ću ga podeliti sa zaposlenima. Ali ne može i jare i pare.

 

Čak i u tom modelu postoji milion i jedan način da zaposleni ostave život na poslu i izduvaju. Poslednji primer WeWork -- osnivač pokupio stotine miliona da se skloni, a radnici dobili krompir jer firma nije izašla na berzu. I to nije pošteno, ali ne vidim da se neko polomio da spreči takve situacije zakonom.

Link to comment
2 hours ago, Ayatollah said:

 

Stani, zamisli situaciju da npr. imaš dobru ideju za neki softver i da ti treba npr. 5 developera da taj softver razvije za godinu dana. Ti nađeš investitore, uzmeš kredit, subvencije za startup, prodaš stan, štagod drugo, zaposliš developere, iznajmiš opremu i kreneš da radiš sa svojim malim timom na razvoju tog softvera. To sazna neka konkurencija koja hoće da napravi nešto slično, ali im ne ide baš najbolje dok vama ide super, i desetog meseca im ponudi duplo veću platu da pređu kod njega i dovrše taj razvoj tamo. Oni svi pređu kod njega jer nemaju klauzulu zaštite konkurencije, i ti ostaneš preko noći bez celokupnog tima, i dok nađeš novi tim i uvedeš ga u posao, oni tamo su već završili i lansirali softver. Ti ostaneš kratkih rukava, u dugovima i bez proizvoda koji možeš da prodaš.

 

Evo, da li misliš da je to dobro i pravedno.

Ima tu i druga strana medalje. Radnik zarobljen na plati daleko ispod tržišne jer ne može sebi da priušti da ne radi 12 meseci. Specijalsta neki na primer kome je teško da promeni branšu ili je na kraju promeni pa svet dobije lošeg radnika u jednoj branši umesto eksperta u drugoj. 

 

Ima i ovo tvoje sasvim smisla, pipava je tema. Možda da se ograniči period zabrane na 6 meseci ili tako nešto. 

Edited by Heaviside
Link to comment

@Willow Te vođe tima iz firme B su već radili u firmi A i tvoj šef im nije zamerio što su prešli već se i dalje druže.

A ako bi ti baš i zamerio, problem je u njemu, ne u tebi. Tek onda treba da ideš dalje.

 

Inače ovo sa curenjem informacija se desilo i meni, gde je HR iz firme B pitala lika koji je ranije radio u firmi A o meni, a on to preneo svom poznaniku, mom vođi tima.

Što je najgore, ja tu uopšte nisam ušao u proces, već sam se samo devojci zahvalio rekavši da nisam zainteresovan.

  • +1 2
Link to comment
6 hours ago, Ayatollah said:

Evo, da li misliš da je to dobro i pravedno.

Silikonska dolina kakvu danas poznajemo je bukvalno nastala kad je Šokli napustio Bell i osnovao svoju firmu iz koje je kasnije čuvena osmorka zapalila i osnovala Fairchild a iz koga su kasnije otišli Nojs i Mur i osnovali Intel. Ne bih rekao da je to naškodilo Kaliforniji niti da su ikada za ovih 70 godina imali problem da privuku kapitali i ljude. Naprotiv, mnogi su (bezuspješno) pokušavali da ih kopiraju.

  • +1 1
Link to comment
13 hours ago, James Marshall said:

zamisli imaš igrača koji ima 100% garantovano tipa 40 miliona godišnje, i on holdoutuje cijelu sezonu, boli ga kurac, ne cima se, a lova kaplje

Ja se odmah setim Vinstona Bogardea, koji je baš to radio u Čelziju 4 godine...

 

According to Bogarde, it would be next to impossible to find a team that would offer him a contract comparable to the one he had at Chelsea: he was astounded at the salary the club had agreed on, as his value depreciated severely due to lack of first-team action, and decided to stay and honour his contract to the letter and appear for training every day, despite being only rarely selected to play.[13] Of his contract he said, "Why should I throw fifteen million Euro away when it is already mine? At the moment I signed it was in fact my money, my contract"; in the end, he only appeared 11 times during his four-year tenure, reportedly earning £40,000 a week during this period.

Link to comment
1 hour ago, papapavle said:

Ja se odmah setim Vinstona Bogardea, koji je baš to radio u Čelziju 4 godine...

 

According to Bogarde, it would be next to impossible to find a team that would offer him a contract comparable to the one he had at Chelsea: he was astounded at the salary the club had agreed on, as his value depreciated severely due to lack of first-team action, and decided to stay and honour his contract to the letter and appear for training every day, despite being only rarely selected to play.[13] Of his contract he said, "Why should I throw fifteen million Euro away when it is already mine? At the moment I signed it was in fact my money, my contract"; in the end, he only appeared 11 times during his four-year tenure, reportedly earning £40,000 a week during this period.

Pratim i podižem za Karlosa Kajzera...

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Carlos_Kaiser_(footballer)

  • Haha 3
Link to comment
5 minutes ago, Svarog said:

imao sam tu nesreću da nakratko radim sa jednim likom (PhP, frontend) koji je na fazon ovog Kajzera.

nama je trebalo 3 meseca da skontamo (nije bio direktno kod mene u timu, da se opravdam :Dda je prodavac magle i nemač pojma.

prvo smo mislili da mu treba vremena da skonta domen.

onda smo mislili da ja slacker, da ga prosto mrzi da radi. probali da mu skrenemo pažnju na to.

pred kraj smo već bili sigurni da ni nema pojma.

sam je dao otkaz nakon ukupno 3-4 meseca.

pre nas je bio u isto dve velike lokalne firme.

onda otišao za neke Skandinavce u manju firmu. startap neki.

sad je već u ko zna kojoj firmi po redu.

uredno na Linkedin kači slike sa team buildinga, sheruje uspehe firmi za koje radi, komentariše neke tehnologije...

pričao sam sa još par ljudi koji su se preklopili s njim - NIGDE nije NIŠTA uradio.

kako nas je sve prevario na intervjuima nije mi jasno.

bogotac.

Imao sam i ja tako jednog sličnog, ali je trajalo malo duže, jer je i znao ponešto (jbg, kod nas ima dosta drag-drop alata, to može svako), šlepao se, pitao, pa mu ljudi pomagali, ponešto mu je verovatno i žena odradila, koja je nešto nabadala i oko njegovog posla...

 

Otkaz je dobio kad smo provalili da ne zna SQL uopšte (trebao je da uradi nešto prosto, tipa left outer join 2 tabele, i radio je to 4 sata, a u stvari je sve vreme bio "Frozen"), posle sam se pitao kako nas je muntao toliko...

 

Posle otišao u neku prodaju :)

  • Haha 2
Link to comment
8 minutes ago, Svarog said:

imao sam tu nesreću da nakratko radim sa jednim likom (PhP, frontend) koji je na fazon ovog Kajzera.

nama je trebalo 3 meseca da skontamo (nije bio direktno kod mene u timu, da se opravdam :Dda je prodavac magle i nemač pojma.

prvo smo mislili da mu treba vremena da skonta domen.

onda smo mislili da ja slacker, da ga prosto mrzi da radi. probali da mu skrenemo pažnju na to.

pred kraj smo već bili sigurni da ni nema pojma.

sam je dao otkaz nakon ukupno 3-4 meseca.

pre nas je bio u isto dve velike lokalne firme.

onda otišao za neke Skandinavce u manju firmu. startap neki.

sad je već u ko zna kojoj firmi po redu.

uredno na Linkedin kači slike sa team buildinga, sheruje uspehe firmi za koje radi, komentariše neke tehnologije...

pričao sam sa još par ljudi koji su se preklopili s njim - NIGDE nije NIŠTA uradio.

kako nas je sve prevario na intervjuima nije mi jasno.

bogotac.

 

Vidjam to svuda ali kod mene u sektoru bas nikad. Desilo nam se da uzmemo juniora koji nema pojma, ali za pozicije sa iskustvom takvi ne mogu da prodju ni intervju. 

Ono sto se cesto desava da dodju ljudi koji sve znaju, sve moze, pa onda lupe u plafon. Redje se pokupe i odu, ali uglavnom skontaju koliko im fali pa onda polako...

 

Ne znam, meni su dve stvari kljucne kod intervjua - da osoba ima kliker, tj da relativno brzo povezuje stvari i, vaznije, da ima taj neki profesionalni ponos, tj. da je izgurati stvar kako treba i do kraja licni cilj, nevezan za firmu i okruzenje. Tehnologije, obrazovanja, iskustva, sve je to sporedno.

I da, cim postoji ambicija da se rukovodi i premesti iz operative u menadzment a jos se nije ispililo iz jajeta, to je minuscina. Vecina mojih menadzera mrzi taj deo posla, al sta da im radim kad mi trebaju ljudi koji razumeju posao na tim pozicijama.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...