Jump to content
IGNORED

Stanje u IT sektoru


Svarog

Recommended Posts

Meni je na proslom poslu sef pomagao oko CV-a jer je em znao to bas valjano sloziti em mu je bilo stalo da dobijem visu poziciju koju zasluzujem a on se nije mogao mogao izboriti za promociju.

 

Sto se tice konsultinga u Austriji obicno ima kaluzula da ne mozes da predjes kod klijenta, ali on ti svakako ne bi dao neku dobru platu ma koliko koristan bio.

 

Isto je tipicno da kad predje neko sposoban na visoj menadzerskoj poziciji dovuce ubrzo svojih 10-15 ljudi. Ako si obicni Team Lead mozes evenutalno dovuci par ljudi iz prethodne firme.

 

  • +1 1
Link to comment
27 minutes ago, bags said:

Meni je na proslom poslu sef pomagao oko CV-a jer je em znao to bas valjano sloziti

Crtica iz Njemačke (Erikson) - priča meni zet kako je bilo kad je on mijenjao posao. Ode kod šefa da mu napiše preporuku pa onda nedelju dana proučava svako slovo. Štos je što poslodavci izbjegavaju da napišu bilo šta negativno, al zato mogu pozitivne stvari tako dvosmisleno da sroče da ono što na prvi pogled izgleda kao dobra preporuka može da te unakazi u pregovorima sa novom firmom. Uglavnom nakon gomile konsultacija tražio je od šefa da neke stvari drugačije formuliše.

  • +1 2
Link to comment
17 minutes ago, bags said:

Sto se tice konsultinga u Austriji obicno ima kaluzula da ne mozes da predjes kod klijenta, ali on ti svakako ne bi dao neku dobru platu ma koliko koristan bio.

 

U komercijalnim service agreementima (koje zaposleni obično ni ne vide) sasvim je uobičajena klauzula u kojoj se ugovorne strane obavezuju da neće zaposliti ili na bilo koji drugi način angažovati bilo kog  menadžera, zaposlenog, saradnika ili kontraktora druge ugovorne strane koji je bio angažovan na tom projektu. Rok za tu zabranu ume da veoma varira, ali najčešće je to period od 2 do 5 godina, i vrlo često se ugovaraju ugovorne kazne za kršenje te zabrane, te se predviđa da kršenje ove odredbe može biti razlog za jednostrani raskid ugovora.

 

Btw, meni nije najjasnije čemu čuđenje (ne kod tebe bags, već uopšte na topiku) postojanjem klauzule zabrane konkurencije za zaposlene na visokim i/ili posebno osetljivim pozicijama u kompaniji, to je najnormalniji mehanizam kojim kompanije štite svoje poslovne tajne i know-how.  Pa zamislite recimo situaciju da šef R&D-a Samsunga sutra pređe na istu poziciju u Apple, ili da šef strateškog planiranja ili business developmenta npr. Novartisa za jedan dan može da ode u Pfizer. Ova stvar je primenjiva i na lokalnom nivou - npr. šef prodaje u nekoj lokalnoj srpskoj kompaniji, koji ima stotine veza i poznanstava na srpskom tržištu u određenoj branši, pa taj je prava bombona za bilo koga od konkurenata, i naravno da njegov trenutni poslodavac ima ozbiljan interes da takav zaposleni ne ode kod konkurenta, povećava njegovu prodaju, a ukanali prodaju trentunog poslodavca. Zato se i ugovaraju ti periodi u kojima neko ne može da radi, kako bi protekom vremena posledica njegovog odlaska na poslovanje kompanije bile amortizovane - drugo je pitanje da li se te klauzule tehnički dobro pišu, što najčešće nije slučaj, kao i da li poslodavci poštuju obaveze iz tih ugovora, odnosno da li se ugovaraju sa adekvatnim zaposlenima. Moj bivši poslodavac je ispoštovao do zadnjeg centa obaveze prema bivšem generalnom direktoru, jer mu je to bilo mnogo jeftinije nego da bivši generalni sa svojim imenom i reputacijom pređe kod konkurencije.  

  • +1 5
Link to comment
1 minute ago, Ayatollah said:

Btw, meni nije najjasnije čemu čuđenje (ne kod tebe bags, već uopšte na topiku) postojanjem klauzule zabrane konkurencije za zaposlene na visokim i/ili posebno osetljivim pozicijama u kompaniji, to je najnormalniji mehanizam kojim kompanije štite svoje poslovne tajne i know-how. 

 

Pa da, ali ljudi ovde se obicno ne srecu s Pfizerom i zastitom formule leka za rak kroz dogovorenu kompenzaciju, nego s Pera d.o.o. i zastitom neke trivijalnosti za dzabe.

BTW, znam da se ne radi o stranama u ugovoru, ali collusion medju jakim igracima je protivzakonit u USA.

Link to comment
3 minutes ago, Ayatollah said:

Btw, meni nije najjasnije čemu čuđenje (ne kod tebe bags, već uopšte na topiku) postojanjem klauzule zabrane konkurencije za zaposlene na visokim i/ili posebno osetljivim pozicijama u kompaniji, to je najnormalniji mehanizam kojim kompanije štite svoje poslovne tajne i know-how.  Pa zamislite recimo situaciju da šef R&D-a Samsunga sutra pređe na istu poziciju u Apple, ili da šef strateškog planiranja ili business developmenta npr. Novartisa za jedan dan može da ode u Pfizer.

 

Ta zelja je mozda najnormalnija za kompanije, ali je takodje najnormalnije za zaposlene da imaju zelju sto vise da zarade i najnormalnije je da su protiv toga. Najgluplja stvar bi bilo nesto prihvatiti zato sto je negde dozvoljeno ili zato sto je to kompaniji u interesu. Isto tako je na mnogim mestima nedozvoljeno, jer se neko za to izborio. Npr. Anthony Lewandowski je vodio diviziju za autonomna vozila u Googleu, nakon cega je osnovao i za masne pare Uberu prodao firmu koja je radila to isto. I u tome ne bi bilo nista problematicno, da nije ukrao dokumenta pre nego sto je napustio staru firmu. Ali znanje koje je skupio troseci pare od Googlea na istrazivanje, sve kontakte u industriji itd itd. nisu bili nikakva prepreka da predje ili u njegovom slucaju osnuje konkurenciju.

 

Sve je stvar i predmet pregovora. Ne pristajte nikad bilo sta da date za dzabe, jer je to u interesu nekog drugog. Ako je zaposleni toliko vredan da bi za kompaniju bila katastrofa da predje u konkurenciju, neka otvore novcanik. Zaposleni rade za plate i sve sto na vestacki nacin umanjuje njihovu platu mora da se tretira kao kradja. Ako je neko dovoljno vredan da dobije 5k evra od konkurencije, a radi za 2k jer ga njegova trenutna firma sprecava da negde predje, to je direktno kradja prihoda. Apple, Google i jos par njih su pre par godina platili 400 miliona kaznu jer su se medjusobno dogovorili da ne regrutuju tudje radnike i na taj nacin spustali visine plata. To je isti princip.

 

I to je sistem u kojem zivimo. Trzisna privreda ne postoji bez konkurencije.

  • +1 1
Link to comment

Opet se vraćamo na pitanje - šta je bitnije, firma ili radnik. Ispade da je radnik (pa bio to i CEO nivo) vlasništvo firme i da njegovo znanje zapravo nije njegovo, već firmino (kao da je to neki entitet iz više sfere svijesti), ono, radnik se ne pita kad se firma prodaje, seli, ide na nova tržišta, ulazi u nove industrije, jer radnik je kerov kurac i nebitan je za firmu i nije joj doprinio ništa, ali kad radnik odluči da pokupi svoje pinkle i ode, e onda ispade da su kontakti i znanja i sve ostalo zapravo firmini i firma hoće da se pita kuda ti to ideš, i da radnik treba to da na neki način kompenzuje firmi tako što neće raditi za konkurenciju. Ovako te zabrane (ma koliko one bile upakovane u oblandu ugovornih klauzula i bile pravno čiste) mirišu i dalje na neko robovlasništvo, jer šta ti robe imaš da ideš negdje drugo da naplaćuješ više to što si kod nas naučio (mada si i sam uložio truda u to da to naučiš), mi ćemo da ti odredimo gdje smiješ da ideš. 

Mislim možemo mi sad cinculirati do prekosutra kako je to uobičajena praksa svugdje u svijetu i kako je to sve po zakonima, to je na kraju dana opet klasično siledžijstvo. 

Link to comment

Da, i cisto ilustracije radi kako to izgleda na obostranu radost, bivsi kolega je napustio CCO poziciju u jednoj od prethodnih firmi i placen je dvogodisnju bruto platu da godinu dana ne radi u industriji. Nije morao da prihvati.

Link to comment
2 hours ago, Lezilebovich said:

@Willow ako se bojis da ce neko iz firme A javiti firmi B da si u procesu selekcije odjebi tu firmu A. Informisanje trenutne firme da je neko od njihovih u procesu selekcije je po mom misljenju veliki "greh" prema toj osobi jer je stavlja u katastrofalan polazaj

Meni se ovo desilo i imao sam srecu da sam uspeo da odjebem i firmu A i firmu B. I to je procurelo od HR-a koji me je intervjuisao :isuse:

 

Radio sam takodje za firmu koja je imala klauzulu da ne mozes da predjes kod nekog ko je u istoj bransi (a firma radi IT konsulting:rolleyes:), niko nije jebao ni 2% tu klauzulu. Prilicno sam siguran da nije bilo specifirano da dobijas bilo kakvu naknadu, samo zabrana. 

 

 

Link to comment
11 minutes ago, James Marshall said:

Opet se vraćamo na pitanje - šta je bitnije, firma ili radnik. Ispade da je radnik (pa bio to i CEO nivo) vlasništvo firme i da njegovo znanje zapravo nije njegovo, već firmino (kao da je to neki entitet iz više sfere svijesti), ono, radnik se ne pita kad se firma prodaje, seli, ide na nova tržišta, ulazi u nove industrije, jer radnik je kerov kurac i nebitan je za firmu i nije joj doprinio ništa, ali kad radnik odluči da pokupi svoje pinkle i ode, e onda ispade da su kontakti i znanja i sve ostalo zapravo firmini i firma hoće da se pita kuda ti to ideš, i da radnik treba to da na neki način kompenzuje firmi tako što neće raditi za konkurenciju. Ovako te zabrane (ma koliko one bile upakovane u oblandu ugovornih klauzula i bile pravno čiste) mirišu i dalje na neko robovlasništvo, jer šta ti robe imaš da ideš negdje drugo da naplaćuješ više to što si kod nas naučio (mada si i sam uložio truda u to da to naučiš), mi ćemo da ti odredimo gdje smiješ da ideš. 

Mislim možemo mi sad cinculirati do prekosutra kako je to uobičajena praksa svugdje u svijetu i kako je to sve po zakonima, to je na kraju dana opet klasično siledžijstvo. 

Ovo bi bilo tačno da može da mu se zabrani večno da radi. Ali ne može. Može do dve godine. Mora da se plati. I znanje i kontakti jesu delimično i firmini. Zabrana mora da ima smisla i da bude proporcionalna. Ona služi i da se ohrabre firme da dele znanje i razvijaju posao a da budu sigurne da im se neće to obiti o glavu. Nigde ne bi opstala zabrana kasirke iz Maksija da ide u Aromu npr. Ali ako sam ja 10 godina koristio firmine resurse da se zblizavam sa klijentima i da izgradjujem odnos, vežbao se i slično, nije fer da se ja samo pokupim i krenem da radim za direktnu konkurenciju. Pogotovo ako sam na početku rada pristao na to da ću imati zabranu konkurencije. 

Link to comment
3 minutes ago, Shan Jan said:

Meni se ovo desilo i imao sam srecu da sam uspeo da odjebem i firmu A i firmu B. I to je procurelo od HR-a koji me je intervjuisao :isuse:

 

Radio sam takodje za firmu koja je imala klauzulu da ne mozes da predjes kod nekog ko je u istoj bransi (a firma radi IT konsulting:rolleyes:), niko nije jebao ni 2% tu klauzulu. Prilicno sam siguran da nije bilo specifirano da dobijas bilo kakvu naknadu, samo zabrana. 

 

 

Pa zato je niko i nije jebao jer se bez naknade i ne važi i mogu da je okace mačku o rep.

Link to comment
2 minutes ago, Hamlet Strašni said:

Ovo bi bilo tačno da može da mu se zabrani večno da radi. Ali ne može. Može do dve godine. Mora da se plati. I znanje i kontakti jesu delimično i firmini. Zabrana mora da ima smisla i da bude proporcionalna. Ona služi i da se ohrabre firme da dele znanje i razvijaju posao a da budu sigurne da im se neće to obiti o glavu. Nigde ne bi opstala zabrana kasirke iz Maksija da ide u Aromu npr. Ali ako sam ja 10 godina koristio firmine resurse da se zblizavam sa klijentima i da izgradjujem odnos, vežbao se i slično, nije fer da se ja samo pokupim i krenem da radim za direktnu konkurenciju. Pogotovo ako sam na početku rada pristao na to da ću imati zabranu konkurencije. 

 

A to što si recimo 10 godina širio kontakte na ličnu inicijativu (zato što si recimo šarmantan na konvencijama), unapređivao firmu radeći na sebi, donoseći nove ideje i rješenja i ostavio im dobru reputaciju što među klijentima što među leadovima, je li to znači da ti firma treba plaćati za to neku naknadu i kad odeš iz iste?

Link to comment
1 minute ago, James Marshall said:

 

A to što si recimo 10 godina širio kontakte na ličnu inicijativu (zato što si recimo šarmantan na konvencijama), unapređivao firmu radeći na sebi, donoseći nove ideje i rješenja i ostavio im dobru reputaciju što među klijentima što među leadovima, je li to znači da ti firma treba plaćati za to neku naknadu i kad odeš iz iste?

Ne. Za to se dobija plata. Mislim da ti ne shvataš koncept. Ti možeš da radiš gde hoćeš čak i ako te plaćaju. Ali ako tvoja stara firma pretrpi štetu zbog toga u roku u kome je ugovorena klauzula, mogu da te tuže za naknadu. 

Link to comment
2 minutes ago, Hamlet Strašni said:

Ne. Za to se dobija plata. Mislim da ti ne shvataš koncept. Ti možeš da radiš gde hoćeš čak i ako te plaćaju. Ali ako tvoja stara firma pretrpi štetu zbog toga u roku u kome je ugovorena klauzula, mogu da te tuže za naknadu. 

Ja apsolutno shvatam koncept, samo što mi ne pričamo o istim stvarima, samo što ti meni sve vrijeme pričaš o tome kako jeste, a ja tebi kako bi trebalo da bude, i nije problem, jednostavno različite su nam životne filozofije. 

Ja znam kako jeste i smatram da je to govnarski i pokušavam da istjeram do kraja zašto to generalno nije dobro, po meni, ali kao što rekoh, sve zavisi od polaznih tačaka svakog od nas. 

  • +1 1
Link to comment
5 minutes ago, Hamlet Strašni said:

Ne. Za to se dobija plata. Mislim da ti ne shvataš koncept. Ti možeš da radiš gde hoćeš čak i ako te plaćaju. Ali ako tvoja stara firma pretrpi štetu zbog toga u roku u kome je ugovorena klauzula, mogu da te tuže za naknadu. 

Isto to se može reći i sa druge strane - dok sam radio za tu i tu firmu, davao sam svoj rad, vrijeme, trud, kad izađem, nema šta ta firma meni da brani ili prijeti tužbom gdje ću ja i šta da radim. Za tu platu koju su mi davali dobili su od mene pošten rad, kad je prošlo, prošlo.

Ovo o varijantama da se ne radi a prima plata, to je drugi par opanaka, to je samo odloženi otkaz u suštini. Plaćeno odsustvo. 

  • +1 1
Link to comment
Just now, James Marshall said:

Ja apsolutno shvatam koncept, samo što mi ne pričamo o istim stvarima, samo što ti meni sve vrijeme pričaš o tome kako jeste, a ja tebi kako bi trebalo da bude, i nije problem, jednostavno različite su nam životne filozofije. 

Ja znam kako jeste i smatram da je to govnarski i pokušavam da istjeram do kraja zašto to generalno nije dobro, po meni, ali kao što rekoh, sve zavisi od polaznih tačaka svakog od nas. 

Pa dobro, kapitalizam generalno je opresivna ideologija. Mislim, pričamo o nečemu sto je apsolutno uobicajeno u demokratskom svetu. Ne pričamo o kuluku ili feudalnim odnosima. 
 

Stvar je poprilično smislena kada je regulisana kako treba. Kod nas nije do kraja regulisano na dobar način, ali se i ne sprovodi skoro nikako.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...