Jump to content
IGNORED

Stanje u IT sektoru


Svarog

Recommended Posts

55 minutes ago, CPP said:

 

Ah the joys of outsourcing. Gde na maltene svakom projektu postrojavas eksterne rukovodioce da skoluju svoje new hires na nekom drugom i da nece da vide pare dok ne dodje Pera/Mika/Zika koji zna znanje.

 

 

Dobre konsultatntske firme tako ne rade, da šalju juniore...

 

Mislim, ne bih sad o primerima, ja sma to viđao xy puta, jedan deo projekata sam radio tako što smo preuzimali od takvih koji šalju juniore, bez seniorske podrške (osim na papiru)...

 

Tako se gubi poverenje i na duže staze to ne radi...

 

 

 

 

Link to comment

Da sam neki vlasnik, ili rukovodilac firme koji zapošljava nove radnike, nikad ne bih zaposlio hoopera. Čim neko ima više promenjenih firmi nego godina staža, u meni se pali alarm.

Link to comment
1 hour ago, CPP said:

 

Mislim da pricamo o razlicitim stvarima, 10 godina na istom poslu ne znaci da sve vreme radis jedno te isto. Mislim, ima i toga ali to je redje.

Da napredovanje unutar posla je isto jako bitno i to se racuna kao bitno na CV.

Link to comment

Ima jos jedan trend koji sam primetio. Ljudi koji prave pauze. Recimo dve godine rade, pa godinu ne rade. Ili recimo 6 meseci rade pa rupa od 6 meseci pa godinu dana pa rupa 6 meseci.

Link to comment
6 minutes ago, bags said:

Ima jos jedan trend koji sam primetio. Ljudi koji prave pauze. Recimo dve godine rade, pa godinu ne rade. Ili recimo 6 meseci rade pa rupa od 6 meseci pa godinu dana pa rupa 6 meseci.

 

Ako zarađuju koliko zarađuju i pritom nisu sloni ekstravagantnom načinu života a žive u Srbiji, why not?

  • +1 1
Link to comment
2 hours ago, Rowanoke said:

I kako mislis da neko ko je 10 godina na istom poslu gde je vec posle 6 meseci usao u rutinu da se razvija i napreduje? Vec stagnira.

Vec ti je odgovoreno, ali da dodam - deluje mi da ekstrapoliras na osnovu svog iskustva ili nekog rekla-kazala. Radim u jednoj firmi skoro 10 godina i za to vreme vecina development timova je napravila visestruke skokove kad su u pitanju tehnologije/alati sa kojima radi, kao i kontejnerizacije, CI/CD pipeline-a, i bezanja od on-prema na cloud. Konkretno ovo je proizvodna firma, i u tom vremenskom opsegu svi timovi su ili radili na proizvodu za proizvodom, ili ako rade na jednom "jacem" proizvodu sve vreme, predjen je put od monolita do mikroservisa, menjaju se neki delovi boljim komponentama (baze, queing mehanizmi itd itd). Na stranu to da znam N primera ljudi koji rade duze vremena u jednoj firmi (ne samo mojoj) i menjaju pozicije u toj istoj firmi - ne pricam o vertikalnom napredovanju, nego horizotalnom - qa u deva, ili dev u release inzenjera, ili release inzenjer u devopsa itd. Ljudi kojima je nacelno ok u nekoj firmi ce traziti pre prostor za promenu unutar te firme ako se zasite konkretnog posla koji se ne menja dinamikom kojom oni zele (sto opet adekvatan menadzment bi trebalo da se trudi da predupredi novim projektima/unapredjenjem postojecih proizvoda itd)

  • +1 1
Link to comment
9 minutes ago, bags said:

Ima jos jedan trend koji sam primetio. Ljudi koji prave pauze. Recimo dve godine rade, pa godinu ne rade. Ili recimo 6 meseci rade pa rupa od 6 meseci pa godinu dana pa rupa 6 meseci.

Ovo u srbiji ili globalno? Verovatno lako burn out?

Link to comment
1 minute ago, Rowanoke said:
13 minutes ago, bags said:

 

Ovo u srbiji ili globalno? Verovatno lako burn out?

 

Globano ali verujem da ima u Srbiji. Deo je i od ovog sto kaze Tihajeza a deo i zbog burnouta. Meni ovi iz HR uvek napomenu da ne pitam nikad nista za te periode. ( osim ako nisu duzi od dve god)

  • +1 1
Link to comment
3 minutes ago, Chika Spale said:

 horizotalnom - qa u deva, ili dev u release inzenjera, ili release inzenjer u devopsa itd. Ljudi kojima je nacelno ok u nekoj firmi ce traziti pre prostor za promenu unutar te firme ako se zasite konkretnog posla koji se ne menja dinamikom kojom oni zele (sto opet adekvatan menadzment bi trebalo da se trudi da predupredi novim projektima/unapredjenjem postojecih proizvoda itd)

Pa da,

Na to isto mislim kada kazem obavezna promena posla na svake dve do 5 godine, pa makar i unutar firme, samo tako ne cementiras sebi put.

Ako je neko na jednoj istoj poziciji godinama isto radi na istom nivou, postaje rizicno ako moras da trazis novi posao.

 

  • +1 1
Link to comment
3 minutes ago, bags said:

Veci je tu problem povecanje plate a ne ucenje. Barem u zapadnoj evropi...

Treba si priustiti da se u ovako promenljivim vremenima non stop zadovoljan sa istom pozicijom. Ko ne menja ili je zadovoljan platom ali dugorocno rizikuje.

  • +1 1
Link to comment

Dugoročno je sve rizik. Ko je tu u prednosti, neko ko ima 10 i više godina iskustva rada u jednoj tehnologiji (branši, poziciji) ili neko ko non stop menja poslove i propratnu opremu ( i posledično, stručnjak je ni u čemu)?

Link to comment
2 minutes ago, Rowanoke said:

Treba si priustiti da se u ovako promenljivim vremenima non stop zadovoljan sa istom pozicijom. Ko ne menja ili je zadovoljan platom ali dugorocno rizikuje.

 

Sta je tu krajnji cilj? Skakanje do kraja ili ima nesto gde moze da se zadrzi?

  • +1 1
Link to comment
12 minutes ago, CPP said:

 

Sta je tu krajnji cilj? Skakanje do kraja ili ima nesto gde moze da se zadrzi?

Mahom danasnje kompanije nisu stabilne, nijedna nije sposobna da ti ponudi dugorocnu stabilnost, jedino ako nisi u Big5 Google, apple etc Privatnici i startupovi su jako zapaljive branse, 

Menjas dok ne naidjes na nekog ili nesto stabilno, gde mozes da ides uzlaznom putanjom. 

Link to comment
21 minutes ago, Rowanoke said:

Pa da,

Na to isto mislim kada kazem obavezna promena posla na svake dve do 5 godine, pa makar i unutar firme, samo tako ne cementiras sebi put.

Ako je neko na jednoj istoj poziciji godinama isto radi na istom nivou, postaje rizicno ako moras da trazis novi posao.

 

Slozio bih se, ali opet uz ogradu sta znaci "isto radi na istom nivou"? Ako je to da je neko medior dev npr koji je godinama na toj poziciji ali je za to vreme radio na x projekata u okviru iste firme, menjao tehnologije (kao sto sam ilustrovao gore na primeru svoje firme) takva osoba je po meni suvo zlato a ne da je rizican za nalazenje novog posla.

 

Jos jedna stvar - mislim da je tom mindsetu (ne kazem kod tebe nego generalno u IT populaciji) da ako ne menjas posao na par godina ti si u problemu dosta doprineo i frontend gde se paradigme cak i u okviru iste tehnologije menjaju drasticno na svakih par godina. Ali onda sa druge strane medalje je to da se tu dobijaju fah idioti koji se prodaju za seniore koji ne razumeju (ili ih i ne zanima) ni sta je baza ni cemu to sluzi, ni sta je tip podatka itd.

  • +1 2
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...