Jump to content
IGNORED

Stanje u IT sektoru


Svarog

Recommended Posts

4 hours ago, keitel said:

Što se tiče lojalnosti, ja sam došao u fazu kada mogu otvoreno da kažem hr-u da me zabole za firmu za koju radim.

 

Ja sam sefici rekao nekidan da ovo to je uradjeno u zadnje tri godine  ( skoro nepogreive pogresne odluke) dovelo do toga da je ljudima potpune ravnodusnosti u celom timu od 23 ljudi. Ona je samo potvrdila i rekla da ne moze uopste nista da uradi. Meni prvom bi bilo najkorisnije za dalji razvoj da me sutra otpuste, ovako se samo kuvam kao zaba u toploj vodi.

 

 

  • Tužno 1
Link to comment
4 minutes ago, Hamlet Strašni said:

Значи да ти створе у глави емотивни однос према фирми, да изгараш због мисије и визије да останеш и када ти није добро. Класична манипулација. Друго је ако је фирма мала, па си лојаланљудском бићу које је суштински истовремено и фирма. Или имаш неког шефа или колегу са којим си делио добро и зло па остајеш због њега...

 

Realno taj prvi deo bi pre bio da je previše posvećen. Lojalnost u firmi retko proizilazi iz toga da nekom nije dobro, pre je to slučaj straha, neizvesnosti i drugih faktora

Link to comment
46 minutes ago, radisa said:

To malo zavisi i od veličine firme...

 

Ako firma ima 1000 zaposlenih, tu nema nekog smisla da se poteže lojalnost...

 

Ako firma ima 10 zaposlenih gde se svi znaju, bonusi se dele pošteno, ide se na egzotične timbildinge, ako se ima neki problem vlasnik izađe u susret na razne načine, onda ne vidim zašto ne bi bio lojalan takvoj firmi, tj. da nećeš otići baš za 200€ razlike u plati... Naravno, onda možeš da kažeš da sli lojalan valsniku, ali, suštinski, ti si lojalan firmi,...,

 

Kao i u svemu, ima raznih pogleda na istu stvar...

Može da se bude lojalan svom šefu i  odseku, timu i u velikoj firmi iz mnogo smislenih razloga. Izašli ti u susret na neki način u smislu rešavanja privatnih problema, dali ti šansu koju bi retko gde dobio, oprostili veliku grešku...

 

Može se biti ponosan i osećati vrsta lojalnosti i proizvodu ili tehnologiji koju je firma razvila. Osećati emocije zbog sinergije sa velikog broja ljudi koja je izbacila korisnu stvar na tržište. 

 

Može i celoj velikoj firmi da se bude lojalan, jeste retko a da nije ispiranje mozga, ali može. Meni je bivša firma od 1200 ljudi sredila papire za člana porodice koji nije nikada bio u planu da radi kod njih. I to bez da sad kao ja nekome dugujem uslugu. U sadašnjoj firmi od više stotina hiljada ljudi imam kolegu kome je otac tu proveo ceo radni vek, a sada i on tu radi. Obojici im plaćali školovanje. Svima nam plaćaju dodatno penziono i zdravstveno osiguranje, decu nam primaju na praksu ako nisu baš neodgovarajućeg profila i tako dalje. Ja sam nov i generalno na posao gledam krajnje hladno ali mogu da razumem i ako neko oseća visoku dozu lojalnosti od mojih sadašnjih kolega. 

 

 

  • +1 3
Link to comment
7 minutes ago, Heaviside said:

Može da se bude lojalan svom šefu i  odseku, timu i u velikoj firmi iz mnogo smislenih razloga. Izašli ti u susret na neki način u smislu rešavanja privatnih problema, dali ti šansu koju bi retko gde dobio, oprostili veliku grešku...

 

Može se biti ponosan i osećati vrsta lojalnosti i proizvodu ili tehnologiji koju je firma razvila. Osećati emocije zbog sinergije sa velikog broja ljudi koja je izbacila korisnu stvar na tržište. 

 

Može i celoj velikoj firmi da se bude lojalan, jeste retko a da nije ispiranje mozga, ali može. Meni je bivša firma od 1200 ljudi sredila papire za člana porodice koji nije nikada bio u planu da radi kod njih. I to bez da sad kao ja nekome dugujem uslugu. U sadašnjoj firmi od više stotina hiljada ljudi imam kolegu kome je otac tu proveo ceo radni vek, a sada i on tu radi. Obojici im plaćali školovanje. Svima nam plaćaju dodatno penziono i zdravstveno osiguranje, decu nam primaju na praksu ako nisu baš neodgovarajućeg profila i tako dalje. Ja sam nov i generalno na posao gledam krajnje hladno ali mogu da razumem i ako neko oseća visoku dozu lojalnosti od mojih sadašnjih kolega. 

 

 

Da, kad tako nesto postavis ima smisla, ali tako nesto je u modernom svetu bas retko, rekao bih...

Link to comment

postojale su firme kojima je čovek mogao da bude lojalan, znam za puno primera

 

a onda su došli investicioni fondovi

 

ja sam bio lojalan određenim ljudima, zato što smo imali iskren odnos, ni zbog čega drugog

 

poslove sam uvek nerado menjao, a menjao sam poprilično

 

jedino pravilo kog sam se držao je da na poslu mogu da se školujem o njihovom trošku kako bih mogao da bolje radim taj posao, to je davalo teoretsku pripremu za praktičnu primenu kod partnera i nenadjebiv je kombo

 

ne znam koliko je primenljivo na it, tako da se izvinjavam na upadici

Link to comment
15 minutes ago, Braća Strugacki said:

 

jedino pravilo kog sam se držao je da na poslu mogu da se školujem o njihovom trošku kako bih mogao da bolje radim taj posao, to je davalo teoretsku pripremu za praktičnu primenu kod partnera i nenadjebiv je kombo

 

ne znam koliko je primenljivo na it, tako da se izvinjavam na upadici

Vrlo je primenljivo, suštinski tako IT i treba da funkcioniše...

Link to comment
16 hours ago, Frank Pembleton said:


Pa dobro sad pomeraš stative.
Priča je o menjanju firme kao imperativu.
A učiti i usavršavati se treba i mora.
Naravno tu je pitanje šta podrazumevaš pod pojmom "industrija".



....shiit has hit the fan.

I kako mislis da neko ko je 10 godina na istom poslu gde je vec posle 6 meseci usao u rutinu da se razvija i napreduje? Vec stagnira.

13 hours ago, *edited by mod said:

Pa i ne baš. Npr lik koji 10 godina sedi u Microsoft, Amazonu, Guglu i još X velikih kompanija će pre da nađe posao nego lik koji je za tih 10 godina promenio 5-10 startupa.

Samo jako malo je takvih firmi na prste mozes ih izbrojati, to su izuzeci koji potvrdjuju pravilo

Link to comment
33 minutes ago, Rowanoke said:

I kako mislis da neko ko je 10 godina na istom poslu gde je vec posle 6 meseci usao u rutinu da se razvija i napreduje? Vec stagnira.

 

Mislim da se ipak IT ne razvija tom brzinom. (cak se i frontend prilicno ustabilio). Ciklusi su traju po par godina.

 

Kod mene recimo dobar developer moze posle 2,3 dana poceti vec biti koristan i raditi na manjim bugovima ili manjim novim featurima. Medjutim za ozbiljne stvari treba bar 12 meseci. Zavisi naravno od dosta od domena. Recimo par puta smo imali vrhunskog developera tehnicki koji na brzinu odrade komplikovan feature, bez puno razumevanja pozadine i onda po par meseci popravljaju bagove. A pravi kvalitet se vidi tek par godina posle kad krene refaktorisanje sto zbog biznisa zto zbog trendova i recimo novih arhitektura. Po mom misljenju je idealan period 3 godine. Prvih 6 meseci da se naviknes, onda godinu razvoja, pa godina odrzavanja i na kraju si zadnjih 6 meseci vec u intervjuima i odjavljujes se. 

  • +1 1
Link to comment
9 hours ago, Braća Strugacki said:

jedino pravilo kog sam se držao je da na poslu mogu da se školujem o njihovom trošku kako bih mogao da bolje radim taj posao, to je davalo teoretsku pripremu za praktičnu primenu kod partnera i nenadjebiv je kombo

 

Ja sam ovo u načelu video u zadnje tri firme ali nigde nije još profunkcionisalo kako sam mislio da treba, pa ako možeš malo šire na tu temu, cenio bih :)

tj. da li sam biraš i kako pravdaš obuke i da li imaju ono da za xy sume uložene imaš xy obaveznih meseci koje moraš da radiš ili im vraćaš novac, recimo

 

U prvoj firmi koja je skočila sa sto na hiljadu zaposlenih za mog rada je bilo da se prave workshops, celo odeljenje se imalo baviti razvojem ali na kraju je ostalo samo da imamo linkedin kurseve koje god želimo da uzmemo sami, neke radionice random, par je bilo odlično, za prezentacije i različite komunikacione kanale sa različitim ljudima, i jedan preskupi PRINCE2 koji nismo nikada koristili niti je bio plan da koristimo...

 

U zadnjoj, gde mi pozicija podrazumeva najšire moguće razumevanje apsolutno svega što se i dotiče našeg posla tokom silnih razgovora je potencirano da se i te kako ulaže u ljude i čak očekuje da se stalno uči, i da ako mi trebaju neke knjige firma će rado platiti i to. Na kraju ispade da knjige oni treba da ocene da li su bitne, i to je sporo i traljavo, a i kupili bi sebi pa uzmi iz ofisa i slično, ne vidim korist, jer sam od offisa 600km udaljen :D. A obuke su retke, sektaške i vrlo upitnog kvaliteta. Komapnija ima ćerku kompaniju koja se bavi obukom lidera ali iz svog nekog specifičnog pogleda i ugla, još uvek nisam siguran da to ima neku vrednost, a nije da sam blizu da vidim, jer to je za neke druge ljude, ono što vidim nije svakodnevno primenjivo, ili sam ja premator i preciničan za te stvari :/.

 

 

Kontam da je jako teško zapravo, posebno kada se ne baviš užim poslovima gde, što Radiša kaže, imaš par novih alata koje ćeš posle i koristiti, kada trebaš jako širok osnov da napraviš to bude, po pravilu, tanko i polovično.

 

 

 

Glede lojalnost.

To je sve farsa i slika, vredi koliko i nagrada za najbolje workplace there is koju daje neki institut finansiran iz donacija firmi, svi imaju to, ne znači mnogo. Tj. znači jako jako mnogo ali ga prirodno postiže 0,1% firmi/ljudi i to su oni koje vidiš na posterima i čuješ kao primere u nekim pričama. A svi ostali sanjaju i go through the motion, sve je biznis i industrija.

 

Link to comment
11 hours ago, radisa said:

Ako si u konsultantskoj firmi, koja prati trendove, imaš svake godine 2-3 nova klijenta, sa novim tehnologuijama koje im implementiraš, ti su u velikoj prednosti u odnosu na hoopere jer imaš stabilnost u razvoju, i verovatno nekog ko može da te vodi da postaneš još bolji...

 

Ah the joys of outsourcing. Gde na maltene svakom projektu postrojavas eksterne rukovodioce da skoluju svoje new hires na nekom drugom i da nece da vide pare dok ne dodje Pera/Mika/Zika koji zna znanje.

 

 

Link to comment
59 minutes ago, Rowanoke said:

I kako mislis da neko ko je 10 godina na istom poslu gde je vec posle 6 meseci usao u rutinu da se razvija i napreduje? Vec stagnira.

 

Mislim da pricamo o razlicitim stvarima, 10 godina na istom poslu ne znaci da sve vreme radis jedno te isto. Mislim, ima i toga ali to je redje.

Link to comment

@Rowanoke

Ti imaš pretpostavku da je neko za 6 meseci savladao sve i da onda stagnira.
Mislim da je to pogrešno, a evo i drugi te demantuju, kolika je kriva učenja i savladavanja procesa.

Plus ta ideja da svi moraju samo napred i da niko ne može biti zadovoljan svojim postignitim nivoom znanja kao konačnim je nametnut obrazac da se ljudima nametne trka i frka.
Možda je IT specifičan u tom smislu.
Ali onda ne ide to "za bilo koju industriju".
Da ponovim ono što sporim zapravo je to "menjanje firme na svake 2-3 godine". Postoji mogućnost napredovanja bez menjanja firme.



....shiit has hit the fan.

  • +1 5
Link to comment
46 minutes ago, CPP said:

 

Ah the joys of outsourcing. Gde na maltene svakom projektu postrojavas eksterne rukovodioce da skoluju svoje new hires na nekom drugom i da nece da vide pare dok ne dodje Pera/Mika/Zika koji zna znanje.

 

:(

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...