Jump to content
IGNORED

Stanje u IT sektoru


Svarog

Recommended Posts

5 minutes ago, radisa said:

Ako ako nije ugovorena cifra?

 

I druga stvar, kako bi to funkcionisalo? Dam otkaz i onda ne mogu ništa da radim, jer šta? Ili mogu da radim nešto drugo? Otvorim privatnu firmu? I kako će neko da proveri d aja radim u drugoj firmi istu poziciju koju sam radio, a ne recimo vozač ili sekrtetarica? Ili ne bi smeo da budem ni sekretarica?

 

I kamo ustavno pravo na rad? Zar to nije malo protivustavno da ti se ograničava pravo na rad?

 

Mislim da je to malo nedovršeno, zar ne?

 

 


Ne moze identican posao kod direktnih konkurenata na istom trzistu.

Edited by Moonwalker
Link to comment

u nemackama radis sta hoces po tom pitanju. moja je privatna stvar ako gledam druge poslove. znam dosta ljudi koji povremeno bace CV cisto da vide kako stoje stvari u slucaju da mora da menja posao. ja sam samo jednom dobio otkaz. u prvoj firmi u minhenu, koja je pukla posle /11. sve ostalo sam je prelazio svojom voljom u drugu firmi. u slucaju da dam otkaz sam uvek radio do zadnjeg dana u staroj firmi pre odlaska u drugu. samo tad kad sam dobio otkaz sam poslan odmah kuci i nisam vise dolazio na posao

Link to comment
1 minute ago, Moonwalker said:


Ne moze identican posao kod direktnih konkurenata na istom trzistu.

Dobro, i šta je indentičan posao? Kako stari poslodavac zna poziciju u drugoj firmi?

 

Ovde menjaju pozicije ljudima na ugovoru, da ne bi morali da ih zaposle za stalno, sa po jednom rečiju razlike i to prolazi... Kako bi u situaciji odlaska u neku drugu firmu to bilo?

 

Mislim da je u Srbiji sve to plašanje ljudi i ništa drugo... Na Zapadu ne znam kako je, ali verujem da se može eskivirati...

 

 

Link to comment
7 minutes ago, radisa said:

Ako ako nije ugovorena cifra?

 

I druga stvar, kako bi to funkcionisalo? Dam otkaz i onda ne mogu ništa da radim, jer šta? Ili mogu da radim nešto drugo? Otvorim privatnu firmu? I kako će neko da proveri d aja radim u drugoj firmi istu poziciju koju sam radio, a ne recimo vozač ili sekrtetarica? Ili ne bi smeo da budem ni sekretarica?

 

I kamo ustavno pravo na rad? Zar to nije malo protivustavno da ti se ograničava pravo na rad?

 

Mislim da je to malo nedovršeno, zar ne?

 

 

Cifra mora da bude barem odrediva (npr. kaze se plata u trenutku napuštanja ili prosečna plata u Srbiji). 

 

Уговором о раду могу да се утврде послови које запослени не може да ради у своје име и за свој рачун, као и у име и за рачун другог правног или физичког лица, без сагласности послодавца код кога је у радном односу (у даљем тексту: забрана конкуренције).

Забрана конкуренције може да се утврди само ако постоје услови да запослени радом код послодавца стекне нова, посебно важна технолошка знања, широк круг пословних партнера или да дође до сазнања важних пословних информација и тајни.

Општим актом и уговором о раду утврђује се и територијално важење забране конкуренције, у зависности од врсте посла на који се забрана односи.

Ако запослени прекрши забрану конкуренције, послодавац има право да од запосленог захтева накнаду штете.

 

Ovo su uslovi. 

 

Što se tiče ustavnosti, retko koje pravo je potpuno apsolutno. Ova klauzula je ograničena na dve godine, i uslovljena je isplatom nadoknade. Plus, možeš da radiš druge poslove svakako.

 

Pri tome tzv. Non-compete clause nije nešto što smo mi izmislili. Apolutno je ima svuda, pa i u Nemačkoj 

https://en.wikipedia.org/wiki/Non-compete_clause

Link to comment

@Willow

 

Ne znam kakva je klima u tvojoj sadasnjoj firmi i koliko ti posao visi o dobroj volji nadredjenih. Pod uslovom da neces imati konkretnih problema (otkaz, pomeranje na shit poziciju i slicno), ne vidim razlog da ne odes na razgovor.

 

Meni je stalno CV na marketu i, u principu, razgovaram sa svakim ko deluje iole ozbiljno. Ne trazim drugi posao  (vec jako dugo) ali volim da pricam. :D Svasta se sazna iz tih razgovora - namesti se posao prijatelju, ostvare se kontakti, ugovori se tezga, a bogami i strpnu se zaposleni od druge strane. Svaki intervju je dvosmerna ulica.

 

Sto se tice implikacija, verovatno su moguce razne neprijatnosti u zavisnosti od statusa u firmi, ali ako se svodi samo na licni osecaj da se radi nesto pogresno, "izdaja", "prevara", to treba prevazici.

 

Iz pozicije poslodavca, ja volim i ohrabrujem zaposlene da idu na market i vide gde su.

Prvo, niko ne kenja i ne seje otrov kao neko ko nema petlju da izadje na pijacu. Nema orijentir ni o tome sta se nudi, ni kako izgleda drugima, pa se onda hrani fantazijama iz traceva i valja pasivnu agresiju.

Drugo, ako radim s vrednim ljudima zelim da njima bude sto bolje. Ako iz kog god razloga to nije moguce u firmi (da li zbog rampe odozgo ili sto ja cenim da su ocekivanja nesrazmerna), nemam problem da to bude negde drugde.

Trece, menadzment je fleksibilniji i otvoreniji za korekcije ako zna da vazni ljudi znaju koliko vrede i imaju plan B.

Konacno, kad postoji balans izmedju ocekivanja firme i zaposlenih, meni je super jer ne moram da se bavim politikom, psihologijom i pedagogijom vec mogu da radim posao.

 

 

 

  • +1 7
Link to comment
1 minute ago, radisa said:

Dobro, i šta je indentičan posao? Kako stari poslodavac zna poziciju u drugoj firmi?

 

Ovde menjaju pozicije ljudima na ugovoru, da ne bi morali da ih zaposle za stalno, sa po jednom rečiju razlike i to prolazi... Kako bi u situaciji odlaska u neku drugu firmu to bilo?

 

Mislim da je u Srbiji sve to plašanje ljudi i ništa drugo... Na Zapadu ne znam kako je, ali verujem da se može eskivirati...

 

 

to su sve ostaci one filozofije da zapravo poslodavac čini radniku time što ga je primio i daje mu priliku da nauči posao, a ne obrnuto, da je radnik taj čiji posao omogućava poslodavcu da opstaje, zarađuje i napreduje

 

vraćamo se na onu staru koja trenutno spektakularno čabrira a to je: "ma ako nećeš ti, ima njih 20 koji čekaju na to mjesto..."

Link to comment

Sve može da se eskivira. Dok te ne uhvate, ništa nije zabranjeno. Poslodavac bi morao da dokaze štetu (osim ako se ne ugovori ugovorna kazna). Definitivno nedostaje malo preciznije definisanje ili bar sudske prakse. To što nema sudske prakse, znači da se niko nije sudio oko toga. Kod nas to više služi kao odvraćanje - ono neću da se zezam i da rizikujem. Mada poslodavci retko i plaćaju nadoknadu, čak i ako je ugovorena. I čim ti je ne plate, odmah si slobodan.

Link to comment
6 minutes ago, radisa said:

Dobro, i šta je indentičan posao? Kako stari poslodavac zna poziciju u drugoj firmi?

 

Ovde menjaju pozicije ljudima na ugovoru, da ne bi morali da ih zaposle za stalno, sa po jednom rečiju razlike i to prolazi... Kako bi u situaciji odlaska u neku drugu firmu to bilo?

 

Mislim da je u Srbiji sve to plašanje ljudi i ništa drugo... Na Zapadu ne znam kako je, ali verujem da se može eskivirati...

 

 


Nisam sigurna, verovatno one koji imaju uvid u komercijalne podatke, razvojne planove za neki period i slicno.

Ja sam je u jednom relativno kratkom periodu tu imala (6 meseci duzine), ali sam nakon toga otisla u deo branse za koje su ti podaci irelevantni i potpuno drugo trziste. 

Edited by Moonwalker
Link to comment
25 minutes ago, Moonwalker said:

Mogu samo neki zavisno od pozicija u ugovoru da imaju konkurentsku klauzulu da u nekom definisanom periodu ne mogu raditi identican posao kod konkurencije. 6 meseci, godinu dana.

 

Sad verovatno zavisi od jurisdikcije, ali koliko ja znam ovo nije enforceable za dzabe. Ono sto je moguce je garden leave gde te plate zeljeni period dogovorenu cifru a ti ne radis. 

  • +1 1
Link to comment
9 minutes ago, radisa said:

Dam otkaz i onda ne mogu ništa da radim, jer šta

Das otkaz, dobijas platu/nadoknadu i ne mozes da radis.

Dakle, placeno ti je da ne radis.

 

Na mgmt pozicijama imas i tzv (zlatni) padobran. Dobijas platu n meseci ( 5<n<25) i jos neki bonus (recimo plata za 1 godinu u jednom komadu, i/ili mesecna plata za svaku godinu rada u firmi).

Link to comment

@Willow ako se bojis da ce neko iz firme A javiti firmi B da si u procesu selekcije odjebi tu firmu A. Informisanje trenutne firme da je neko od njihovih u procesu selekcije je po mom misljenju veliki "greh" prema toj osobi jer je stavlja u katastrofalan polazaj

  • +1 4
Link to comment
Just now, Hamlet Strašni said:

Sve može da se eskivira. Dok te ne uhvate, ništa nije zabranjeno. Poslodavac bi morao da dokaze štetu (osim ako se ne ugovori ugovorna kazna). Definitivno nedostaje malo preciznije definisanje ili bar sudske prakse. To što nema sudske prakse, znači da se niko nije sudio oko toga. Kod nas to više služi kao odvraćanje - ono neću da se zezam i da rizikujem. Mada poslodavci retko i plaćaju nadoknadu, čak i ako je ugovorena. I čim ti je ne plate, odmah si slobodan.

 

u firmi u kojoj sam pre ove je bila klauzula u ugovoru da ne moze da predjes u firmu iz iste branse (masinska industrija - mechanical seals) godinu dana po odlasku. to je vazilo ne samo za masince, nego i za IT

Link to comment

Sve ovo o čemu pišete - šta je slična pozicija, šta su posebna znanja itd, je faktičko pitanje koje bi rešavao sud u svakoj konkretnoj situaciji posebno, ako dođe do spora. Ako ne dođe, svako bi radio šta misli da treba i na šta ima pravo.

Link to comment

Meni je ta zabrana konkurencije stajala u ugovorima koje sam potpisivao zadnjih, pih, možda još od 2008-9. Kad je nekadašnja firma to zavela svima, uz onako, autoritaran email od direktora, objašnjenje je bilo - sve je po zakonu... A ko neće da potpiše, zna se. 

Mogu da zamislim situacije da neko ima informacije i planovima za nastup na tržištu, novim proizvodima itd. što bi moglo da bude zloupotrebljeno od neke druge firme, pa te klauzule razumem, al računam da to bez nekog ozbiljnog sudskog dokazivanja teško može da prođe. Za nas na šljakerskim pozicijama (i nadzornike šljakera), malo teže da će se neko ovajditi od onoga što mi znamo. Kao kad je jedan bivši kolega izgubio službeni laptop u tramvaju u inostranstvu - jao, a firmini podaci? Koji crni podaci, onaj projekat i mi jedva uspevamo da iščitamo i izbildujemo... 

 

  • Haha 2
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...