Jump to content
IGNORED

Stanje u IT sektoru


Svarog

Recommended Posts

1 minute ago, Lezilebovich said:

@Willow ako se bojis da ce neko iz firme A javiti firmi B da si u procesu selekcije odjebi tu firmu A. Informisanje trenutne firme da je neko od njihovih u procesu selekcije je po mom misljenju veliki "greh" prema toj osobi jer je stavlja u katastrofalan polazaj

 

Nije to tako jednostavno, moze da bude ni vrabac u ruci ni golub na grani, sve zavisi od specificne stuacije i firmi i pojedinca.

 

A da HR curi na sve strane, to je redovna pojava. U principu, kad se izadje na market, treba ocekivati da se to zna.

  • +1 1
Link to comment

alo, gde vi to zivite?

zakonom zabranjeno traziti posao ako je slicna industrija?

jel morate da podmazete i guzicu pre posla da manager moze da vas lakse natakne i da mu lepse klizi?

 

 

Edited by 3opge
  • +1 1
Link to comment
1 minute ago, Zabalujev said:

Meni je ta zabrana konkurencije stajala u ugovorima koje sam potpisivao zadnjih, pih, možda još od 2008-9. Kad je nekadašnja firma to zavela svima, uz onako, autoritaran email od direktora, objašnjenje je bilo - sve je po zakonu... A ko neće da potpiše, zna se. 

 

Ja sam imao razne smesne ugovore. U pocetku je bilo konsultacija s advokatom, bude coveku frka, medjutim kad se rascistilo sta moze da prodje na sudu a sta ne, nisam imao problem da potpisem gluposti.

Link to comment
Just now, CPP said:

 

Ja sam imao razne smesne ugovore. U pocetku je bilo konsultacija s advokatom, bude coveku frka, medjutim kad se rascistilo sta moze da prodje na sudu a sta ne, nisam imao problem da potpisem gluposti.

Управо тако. А најгори су били Американци, који су хтели да не плаћају накнаду али да запослени мора да их пита, па ако одлуче да им не одговара да ради онд ће да му плате. И викали су - слобода уговарања, слобода уговарања. Мрш

Link to comment

Sto se tice zabrane rada u konkurenciji, koliko ja znam to jeste legalno u USA, tj. ako prihvatis potpisom ugovora u kome pise "dve godine nakon otkaza koji si ti inicirao ne smes da radis u BMW-u i Mercedesu", onda na sudu mogu da te terete i traze odstetu, mislim da ne mogu da te nateraju da das otkaz tamo (nisam siguran). U Evropi (konkretno Nemacka) takve klauzule su nelegalne. Koriste se ponekad, ali nemaju sansu na nemackom sudu.

 

Sto se tice firme A i firme B, firma B nikad nece reci firmi A da si konkurisao kod njih, to je no go, a i zasto bi to radila. Medjutim kad postoje ljudi iz firme A i B koji se dobro poznaju, to je vec vrlo siva zona i na kraju dana zavisi od privatnih odnosa i karaktera ljudi. Ja na to gledam ovako: ako je zaposleni vec resio da ode iz moje firme A, onda bolje da ode kod nekog koga znam u firmu B i neka tamo pomogne, tako da sam u slucajevima kad su mi tako nesto govorili iskulirao. Ja sam jednom bio u situaciji da mi se prijavio kandidat iz firme u kojoj sam nekad radio i nisam rekao nista (i odbio sam ga iz razloga nepoklapanja).

 

Ono sto je najveci no go je povljacenje ljudi sa sobom kada promenis firmu, tj aktivna reklama nove firme. To se bas ne radi. 

  • +1 1
Link to comment
1 minute ago, burekdzija said:

 

 

Ono sto je najveci no go je povljacenje ljudi sa sobom kada promenis firmu, tj aktivna reklama nove firme. To se bas ne radi. 


itekako se radi, pogotovo sa masnim referal fijevima u poslednje vreme :(

  • +1 3
Link to comment
Just now, Lezilebovich said:


itekako se radi, pogotovo sa masnim referal fijevima u poslednje vreme :(

 

da slazem se, mislio sam ne radi se po (mojoj) poslovnoj etici tj. ne bi trebalo da se radi.  

  • +1 1
Link to comment
7 minutes ago, burekdzija said:

Sto se tice zabrane rada u konkurenciji, koliko ja znam to jeste legalno u USA, tj. ako prihvatis potpisom ugovora u kome pise "dve godine nakon otkaza koji si ti inicirao ne smes da radis u BMW-u i Mercedesu", onda na sudu mogu da te terete i traze odstetu, mislim da ne mogu da te nateraju da das otkaz tamo (nisam siguran).

Zavisi od države - u Kaliforniji su takve stavke u ugovoru nevažeće.

  • +1 2
Link to comment
59 minutes ago, Willow said:

Našao sam se u čudnoj situaciji. 
Dobio sam poziv za prvi krug razgovora (HR) za poziciju u kompaniji A. Zanimljiva kompanija, mogla bi da bude lepa priča.   
Međutim, u nekom neformalnom razgovoru sa svojim team liderom, kompanije B, u kojoj trenutno radim, ispostavilo se da dvojica bivših kolega iz kompanije B sada rade u kompaniji A, a jedan od njih je team leader sa kojim ću verovatno raditi tehnički intervju ako uđem u uži izbor kandidata. Svi oni su u međusobnom kontaktu i odu ponekad na piće, pa ne sumnjam da će team leader kompanije A obavestiti mog aktuelnog team leadera da sam, eto, konkurisao za posao u drugoj kompaniji. Pretpostavljam da će to pokvariti atmosferu među nama. On je dobar lik pred penzijom i voleo bih da ostanemo u korektnim odnosima. 

U principu, nisam nesrećan u kompaniji B, ali postoje manjkavosti zbog kojih naginjem promeni sredine, što će se verovatno desiti u doglednoj budućnosti. 

 

Vidim da ovde na forumu ima sjajnih stručnjaka koji su team leaderi. Kako reagujete kada doznate da neko iz tima, bez vašeg znanja, konkuriše za drugi posao? Da li je to nemoralno ponašanje? 

 

Verovatno ću da se povučem sa konkursa i odustanem od razgovora sa HR-om kompanije A pre nego što vest ne procuri do mog team leadera. Jbg.  
Na stranu što bih mogao sebe dovesti u lose/lose poziciju ako se u kompaniji B pročuje za konkurs a usput izvisim u kompaniji A. Dobro, to nije toliki problem. Veći mi je problem od sjebavanja dobrih međuljudskih odnosa u timu. 
 

 

Ne postoji nista nemoralno i problematicno u tome da se trazi drugi posao i normalni leadovi i menadzeri nemaju nista protiv. Ali je moguce da su ili u firmi A ili B ili obe debili koji ce ti napraviti problem. To moras sam da procenis.

 

Moj stari sef jednom rece da je jedan kolega presao kod nas/njih tako sto su bili na istom spratu zgrade i onda je bukvalno presao u druge kancelarije i rekao da ga trenutni posao smara i jel ima nesto kod vas. Kaze jedno vreme kolega rukovodilac nije hteo da prica s njim, ali posle ga je proslo.

  • +1 2
Link to comment
Meni je ta zabrana konkurencije stajala u ugovorima koje sam potpisivao zadnjih, pih, možda još od 2008-9. Kad je nekadašnja firma to zavela svima, uz onako, autoritaran email od direktora, objašnjenje je bilo - sve je po zakonu... A ko neće da potpiše, zna se. 
Mogu da zamislim situacije da neko ima informacije i planovima za nastup na tržištu, novim proizvodima itd. što bi moglo da bude zloupotrebljeno od neke druge firme, pa te klauzule razumem, al računam da to bez nekog ozbiljnog sudskog dokazivanja teško može da prođe. Za nas na šljakerskim pozicijama (i nadzornike šljakera), malo teže da će se neko ovajditi od onoga što mi znamo. Kao kad je jedan bivši kolega izgubio službeni laptop u tramvaju u inostranstvu - jao, a firmini podaci? Koji crni podaci, onaj projekat i mi jedva uspevamo da iščitamo i izbildujemo... 
 
[emoji38]ol:

pa to je kao kad kazu shta ako ti neko provali i ukrade autorski softver koji radi neshto nekako. a meni isto treba po mesec dana da se setim sta i kako :rolf:

sent from bash mnogo dobar novi bubamoto

Link to comment
23 minutes ago, 3opge said:

alo, gde vi to zivite?

zakonom zabranjeno traziti posao ako je slicna industrija?

jel morate da podmazete i guzicu pre posla da manager moze da vas lakse natakne i da mu lepse klizi?

 

 

 

Nije zakonom zabranjeno, nego je zakonom propisano da može da se ugovori, uz plaćanje naknade zaposlenom od strane poslodavcu po prestanku radnog odnosa, i to u trajanju od najviše dve godine.

  • +1 1
Link to comment
14 minutes ago, burekdzija said:

Ono sto je najveci no go je povljacenje ljudi sa sobom kada promenis firmu, tj aktivna reklama nove firme. To se bas ne radi. 

 

Ne slazem se s ovim. Mislim, podjimo od vrha kad se promeni C-suite dovuku celu bulumentu sa sobom. 

Sad, slazem se da je neukusno reklamirati kako je tebi sad super.

Link to comment
20 minutes ago, Lezilebovich said:


itekako se radi, pogotovo sa masnim referal fijevima u poslednje vreme :(

Mi imamo tu situaciju da nam je troje ljudi otišlo u istu firmu (koja nam nije konkurencija, ali...)... Vukli su jedni druge...

  • +1 1
Link to comment
1 minute ago, radisa said:

Mi imamo tu situaciju da nam je troje ljudi otišlo u istu firmu (koja nam nije konkurencija, ali...)... Vukli su jedni druge...

 

Pa nije ni to neka neshvatljiva pojava, u vremenu agresivnog marketinga, Linkedin headhuntinga i sličnih marketinških pomagala i gluposti ljudi se vraćaju primarnom izvoru informacija na osnovu kojih donose odluke, a to su informacije od poznatih ljudi iz prve ruke, jer, ono, jebiga, povjerenje. Zatvorili smo krug. 

  • +1 4
Link to comment
7 minutes ago, James Marshall said:

 

Pa nije ni to neka neshvatljiva pojava, u vremenu agresivnog marketinga, Linkedin headhuntinga i sličnih marketinških pomagala i gluposti ljudi se vraćaju primarnom izvoru informacija na osnovu kojih donose odluke, a to su informacije od poznatih ljudi iz prve ruke, jer, ono, jebiga, povjerenje. Zatvorili smo krug. 

Ma da, sve OK, meni su oni svi troje dragi i razumem njihove odluke... Samo kažem, da sam imao situaciju...

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...