Jump to content
IGNORED

Stanje u IT sektoru


Svarog

Recommended Posts

Ima li na temi nekog ko se bavi PPC-em i/ili SEO-om?

 

Imam neko osnovno znanje iz obe oblasti iz nekog ranijeg vremena kad sam se bavio contentom, pre nego što sam napravio dugoročnu grešku i skrenuo u nekom drugom pravcu. Trenutno (van svoje branše) zarađujem 600-700€ mesečno, kao onaj Heavisideov primer, uz nenormalan workload, sve veći stres i fizičku iscrpljenost, i hteo bih na vreme da probam nešto novo, dok ne dođem u godine/situacije kad neću moći da krećem ispočetka. 

 

Kolike su otprilike plate, koliko je potrebno vremena naučiti za neku regularnu junior poziciju, ima li priznatih sertifikata kao odgovarajuće osnove za potragu za poslom? Neki kvalitetan i priznati kurs? Nailazio sam i na neke od 70 i na neke od 700€, nije mi problem da platim i ovaj drugi ako će me zaista dovesti negde.

 

Da li treba nagaziti iz sve snage i specijalizovati jednu oblast ili se na srpskom tržištu bolje prolazi ako se komplementarno poznaju obe? Znam da je u teoriji prvi odgovor tačan, praksa me zanima. Oblasti su istovremeno slične i različite, obe imaju sadržaj kao osnovu i na tome nekako gradim optimizam da mogu da savladam bar jednu. Mada i sa te veštine moram da skinem rđu, dugo se nisam time bavio, ali sam u međuvremenu stekao i prilično i praktično iskustvo u prodaji. 

 

Zeza me to što bih morao da optimizujem :D uloženo vreme, jer ga imam sve manje za bacanje, a biće sve gore u budućnosti. 

  • +1 1
Link to comment

 

24 minutes ago, Chika Spale said:

jos jedna stvar - mislim da je tom mindsetu (ne kazem kod tebe nego generalno u IT populaciji) da ako ne menjas posao na par godina ti si u problemu dosta doprineo i frontend gde se paradigme cak i u okviru iste tehnologije menjaju drasticno na svakih par godina. Ali onda sa druge strane medalje je to da se tu dobijaju fah idioti koji se prodaju za seniore koji ne razumeju (ili ih i ne zanima) ni sta je baza ni cemu to sluzi, ni sta je tip podatka itd.

 

skoro sam imao zanimljivu situaciju.

 

radili smo na projektu 3 godine. healhtcare, kada još imaš i svoj proprietary hardware, ima dugačke cikluse. moraju da se dobiju i neke silne regulative, da se urade kliničke studije, svašta tu ima...  tako da smo mi došli u situaciju da nam je go-live došao 3 godine nakon što je krenuo razvoj platforme.

 

e sad. deo platforme su i mobilne aplikacije. i njihov razvoj je takođe trajao 3 godine (gledano iz ove perspektive, s ovom pameću, to mislim da je bila greška i da nije moralo tako). mobile developeri su već početkom treće godine razvoja krenuli da kukaju kako nam je aplikacija "legacy", kako to mora da se refaktoriše.

 

ja u neverici.

 

ali kod njih je tako. Apple recimo izađe svakih godinu ili dve, obično krajem godine na njihovoj velikoj konferenciji, i kaže "e ovo je sad standard kako se rade mobilne aplikacije. ovo pre je bilo sranje. i imate svi da pređete za toliko i toliko jer ukidamo podršku". i onda meni dođe iOS tim i kaže "VIPER je loš. to ne radi. teško za održavanje. previše bolierplate koda. moramo da pređemo na SwiftUI i Combine". a taj isti tim je dramio pre 3 godine da nova aplikacija mora da se piše u VIPERu jer je to jedini ispravan način.

 

naravno, na intervjuima su primarna pitanja od kandidata da li se radi najnoviji stack. teško prihvataju da se "vrate unazad" i nadograđuju starije aplikacije. recimo Android developeri insistiraju na Kotlin kodu, i izbegavaju Java aplikacije.

 

u njihovom svetu prosto moraš da se krećeš onoliko brzo koliko glavni igrači guraju (Google, Apple). znatno drugačija dinamika u odnosu na druge tech domene (bekend, DevOps, embeded, Data Science...).

Edited by Svarog
  • +1 1
Link to comment
1 hour ago, Malvo said:

Ima li na temi nekog ko se bavi PPC-em i/ili SEO-om?

 

Imam neko osnovno znanje iz obe oblasti iz nekog ranijeg vremena kad sam se bavio contentom, pre nego što sam napravio dugoročnu grešku i skrenuo u nekom drugom pravcu. Trenutno (van svoje branše) zarađujem 600-700€ mesečno, kao onaj Heavisideov primer, uz nenormalan workload, sve veći stres i fizičku iscrpljenost, i hteo bih na vreme da probam nešto novo, dok ne dođem u godine/situacije kad neću moći da krećem ispočetka. 

 

Kolike su otprilike plate, koliko je potrebno vremena naučiti za neku regularnu junior poziciju, ima li priznatih sertifikata kao odgovarajuće osnove za potragu za poslom? Neki kvalitetan i priznati kurs? Nailazio sam i na neke od 70 i na neke od 700€, nije mi problem da platim i ovaj drugi ako će me zaista dovesti negde.

 

Da li treba nagaziti iz sve snage i specijalizovati jednu oblast ili se na srpskom tržištu bolje prolazi ako se komplementarno poznaju obe? Znam da je u teoriji prvi odgovor tačan, praksa me zanima. Oblasti su istovremeno slične i različite, obe imaju sadržaj kao osnovu i na tome nekako gradim optimizam da mogu da savladam bar jednu. Mada i sa te veštine moram da skinem rđu, dugo se nisam time bavio, ali sam u međuvremenu stekao i prilično i praktično iskustvo u prodaji. 

 

Zeza me to što bih morao da optimizujem :D uloženo vreme, jer ga imam sve manje za bacanje, a biće sve gore u budućnosti. 

 

I sad kad sam se raspisala vidim pitas za SEO ili PPC - najblize tome -mozda- mi je rodjaka koja je presla u digitalni marketing - pa sta da kazem zivi od toga ali pare nisu neke koliko vidim.

 

Ovako - kad mi se brat prekvalifikovao pre neku godinu, svi njegovi drugari iz ITja su se izjasnjavali po sistemu, ma kakav kurs, kad vidim CV sa kursom samo zguzvam CV u kantu, i time ga gurali u beznadje i situaciju u kojoj nije hteo da upise kurs dve godine da ne bi bio kursista zaboga, pa je tako proveo dve godine u nicemu. So much about ortaks, budi spreman da ces to da cujes, i da ce te dobri ortaci ako ih imas iz ITja savetovati da kopas krompir umesto kursa ITja. Ovo pisem jer je na malog imalo velikog efekta a bilo je bez previse osnova ispostavice se u njegovom slucaju.

On je onda zavrsio drzavnu prekvalifikaciju, znam da je radio Javu i React na tome. Sledeci korak - veza da se ubaci u prvu firmu. Sticajem okolnosti iskocila nam je jaka veza preko mog nekadasnjeg nazalost, nebitno, poenta za taj prvi posao da bi valjala veza jer samo sa slanjem CVja budi spreman na mnoga odbijanja. Da nije bilo to, bila je u izgledu jedna slabija firma gde su ih primali kamaru za mislim oko 300 evra. Ili bi bilo nesto trece.

Oba sledeca posla nasao je sam. U prvoj firmi bio skoro dve godine, placen mislim oko 600 do 800 evra, za to vreme naucio je posao na nekom nivou koji je ocigledno bio dovoljan da se zaposljava dalje. Sad mu je plata znatno veca. Sto se tice prekvalifikacije moj je utisak sad il nikad. Salim se malo naravno, zavisi od licne situacije, on je bio nezaposleni veciti apsolvent od oko 30 god na putu u klinicku depresiju, tako da nije imalo sta da se razmislja da li da ga poguramo, vise je bilo kako. Cela porodica je tu doprinela, sad mali ide naokolo i propoveda kako je on bio spreman i odvazan i sve uradio sam a ne kao ovi neki rodjaci koji samo kukaju a ne rade nista... :fantom:

Sta da ti kazem, izvagaj svoju situaciju, niko nema kristalnu kuglu, ali ako ne vidis podnosljivu opciju u tome u cemu si pa svakako ces morati nesto da menjas ili ce promene vec stici i same kako to vec ide.

Edited by Mel
  • +1 1
Link to comment
19 minutes ago, Mel said:

Ovako - kad mi se brat prekvalifikovao pre neku godinu, svi njegovi drugari iz ITja su se izjasnjavali po sistemu, ma kakav kurs, kad vidim CV sa kursom samo zguzvam CV u kantu, i time ga gurali u beznadje i situaciju u kojoj nije hteo da upise kurs dve godine da ne bi bio kursista zaboga, pa je tako proveo dve godine u nicemu. So much about ortaks, budi spreman da ces to da cujes, i da ce te dobri ortaci ako ih imas iz ITja savetovati da kopas krompir umesto kursa ITja. Ovo pisem jer je na malog imalo velikog efekta a bilo je bez previse osnova ispostavice se u njegovom slucaju.

 

To je grozan savet. Iz CVja se primarno gleda sta, gde i koliko dugo je radjeno. Obrazovanje je sporedna stavka kod ljudi vec sa par godina iskustva a pogotovo kod seniora. 

Ja sam prestao da mu dajem tezinu i kod juniora nakon desetog mastera software develpmenta sa relativno kulturne skole koji nije znao pertle da veze.

Jedino se pika iskustvo i test. Skola moze eventualno da ukaze da je kanditat bio izlozen formalnijem pristupu struci, ali samo izlozen, koliko se upilo to ne moze da kaze.

  • +1 2
Link to comment
6 hours ago, Malvo said:

Ima li na temi nekog ko se bavi PPC-em i/ili SEO-om?

 

Imam neko osnovno znanje iz obe oblasti iz nekog ranijeg vremena kad sam se bavio contentom, pre nego što sam napravio dugoročnu grešku i skrenuo u nekom drugom pravcu. Trenutno (van svoje branše) zarađujem 600-700€ mesečno, kao onaj Heavisideov primer, uz nenormalan workload, sve veći stres i fizičku iscrpljenost, i hteo bih na vreme da probam nešto novo, dok ne dođem u godine/situacije kad neću moći da krećem ispočetka. 

 

Kolike su otprilike plate, koliko je potrebno vremena naučiti za neku regularnu junior poziciju, ima li priznatih sertifikata kao odgovarajuće osnove za potragu za poslom? Neki kvalitetan i priznati kurs? Nailazio sam i na neke od 70 i na neke od 700€, nije mi problem da platim i ovaj drugi ako će me zaista dovesti negde.

 

Da li treba nagaziti iz sve snage i specijalizovati jednu oblast ili se na srpskom tržištu bolje prolazi ako se komplementarno poznaju obe? Znam da je u teoriji prvi odgovor tačan, praksa me zanima. Oblasti su istovremeno slične i različite, obe imaju sadržaj kao osnovu i na tome nekako gradim optimizam da mogu da savladam bar jednu. Mada i sa te veštine moram da skinem rđu, dugo se nisam time bavio, ali sam u međuvremenu stekao i prilično i praktično iskustvo u prodaji. 

 

Zeza me to što bih morao da optimizujem :D uloženo vreme, jer ga imam sve manje za bacanje, a biće sve gore u budućnosti. 

Ja radim izmedju ostalog PPC, i prilično volim taj deo posla - oglašavanje. Sa SEO-m imam manje dodira, ali to mi je nekako uvek bilo više priče i buke nego što je potrebno.

Od milion nekih faktora koji navodno utiču na search rank, sve se svede se na nekoliko njih koje zaista rade.

PPC neka egzaktna nauka, kada se upoznaš sa platformama i naučiš glavne stvari, drugo ništa nije uklesano u kamenu. Milion principa, teorija i strategija ima, ali to sve zavisi od situacije. Treba biti kreativan, isprobavati i kombinovati svašta nešto, testirati… Sve u svemu svet digitalnig advertajzinga je nešto na čemu počiva maltene čitav internet kakav poznajemo danas, i mnogo je složenije nego što se većini čini.

Što se kurseva tiče, to je baš buknulo pre par godina (najviše za vreme pandemije), imam osećaj da je svako ko išta zna napravio neki svoj kurs.

Po mom mišljenju većina ne vredi tih para, i sam sam platio jedan dosta skup domaći program pre 5-6 godina i ne vidim da su ičim opravdali cenu. Firma u kojoj sam saradjuje sa jednom stranom platformom za obuke, i dosta učestvujem u pripremi istih… iskreno, mislim da to nikako ne vredi tih para i da ne daje više od besplatnih, ali prodaje se vrlo lepo. :D

Po meni su ti dovoljni i neki Udemy ili čak YT kursevi za neki dobar overview platformi za oglašavanje, pre svega Google i FB a onda možda i Linkedin, Bing, Amazon. Ne zaboravi i Google Analytics, on je tu kjučni elemnt.

Ti naravno proceni šta ti odgovara, ali nemoj da padneš na priču nekog samozvanog gurua koji bi ti držao skajp lekcije za 500 evra. Struka je generalno puna tako nekih ljigavih i šupljih likova, toga se gnušam. 
Valjda ipak nisu većina, samo su bučniji, imaš i gomilu jako kvalitetnih ljudi od kojih se može svašta zanimljivo čuti, gomilu zanimljivih blogova i profila na društvenim mrežama…

Stvari se menjaju prilično velikom brzinom, i neka pravila koja danas važe, sutra već ne moraju. Google sve više ide na automatizaciju, FB oglašavanje je u solidno u problemu zbog novih pravila privatnosti i ukidanja 3rd party cookija… ali posla generalno ima i biće ga uvek, ne mogu mašine zameniti kreativu, niti se treba previše oslanjati na automatske opcije koje ti sprže budžet dok si rekao keks.

Google nudi besplatne lekcije i sertifikate za Analytics, Search, Display, Video itd…

Ne mogu reći da znače previše, jer svako može izguglati odgovore i proći na kvarno, ali svakako će tebi dosta značiti da se upoznaš sa platformom i principima.

Možda bi od toga mogao krenuti, ako ne znaš odakle bi…

FB ima neki blueprint program koji se plaća, ali možeš komotno i bez toga.

Što se plata tiče, jako je šarenoliko, zavisi da li si u gaenciji ili inhouse, kakva je agencija, kakvi su klijenti, za koja tržišta, od znanja i oblasti koje pokrivaš itd.

Generalno agencije ne plaćaju previše, ali se tu radeći sa različitim koijentima najviše nauči, kasnije svo fledaju da predju negde inhouse…

Editovao sam i nalupetao svašta, ne baš koncizno i lepo sročeno…

Ako te još nešto konkretno zanima, slobodno pitaj ovde ili na pm.

Edited by mraki
  • +1 3
Link to comment

Našao sam se u čudnoj situaciji. 
Dobio sam poziv za prvi krug razgovora (HR) za poziciju u kompaniji A. Zanimljiva kompanija, mogla bi da bude lepa priča.   
Međutim, u nekom neformalnom razgovoru sa svojim team liderom, kompanije B, u kojoj trenutno radim, ispostavilo se da dvojica bivših kolega iz kompanije B sada rade u kompaniji A, a jedan od njih je team leader sa kojim ću verovatno raditi tehnički intervju ako uđem u uži izbor kandidata. Svi oni su u međusobnom kontaktu i odu ponekad na piće, pa ne sumnjam da će team leader kompanije A obavestiti mog aktuelnog team leadera da sam, eto, konkurisao za posao u drugoj kompaniji. Pretpostavljam da će to pokvariti atmosferu među nama. On je dobar lik pred penzijom i voleo bih da ostanemo u korektnim odnosima. 

U principu, nisam nesrećan u kompaniji B, ali postoje manjkavosti zbog kojih naginjem promeni sredine, što će se verovatno desiti u doglednoj budućnosti. 

 

Vidim da ovde na forumu ima sjajnih stručnjaka koji su team leaderi. Kako reagujete kada doznate da neko iz tima, bez vašeg znanja, konkuriše za drugi posao? Da li je to nemoralno ponašanje? 

 

Verovatno ću da se povučem sa konkursa i odustanem od razgovora sa HR-om kompanije A pre nego što vest ne procuri do mog team leadera. Jbg.  
Na stranu što bih mogao sebe dovesti u lose/lose poziciju ako se u kompaniji B pročuje za konkurs a usput izvisim u kompaniji A. Dobro, to nije toliki problem. Veći mi je problem od sjebavanja dobrih međuljudskih odnosa u timu. 
 

Link to comment

Zar to nije protivzakonito?

 

Uajni i mraku, veliko hvala na odgovorima. Ako imate i neki kraći praktični savet, šta raditi ili šta ne raditi, nešto što biste uradili drugačije da sad opet počinjete, slobodno podelite.

Link to comment

Kako moze da bude zabranjeno? 
 

Mogu samo neki zavisno od pozicija u ugovoru da imaju konkurentsku klauzulu da u nekom definisanom periodu ne mogu raditi identican posao kod konkurencije. 6 meseci, godinu dana.

 

Ali to su uglavnom vise pozicije i prodaja. Ili neko ko ima uvid u poverljive komercijalne podatke.

Edited by Moonwalker
Link to comment
16 minutes ago, Willow said:

Da li je to nemoralno ponašanje? 

Ne bih rekao. A ako jeste, bio sam tako nemoralan više puta. Inače nikada ne bih u toj opisanoj situaciji rekao nekome: e ovaj tvoj konkuriše kod mene, jer znam da će to mnogima ugroziti odnose na način koji si opisao. A ako tim lider nije dovolljno dobar čovek i tim loš zato što neko traži promenu, onda i nije neki tim (lider).

  • +1 4
Link to comment

Meni su te klauzule uvijek bile govnarske i na ivici legitimnosti, prije nego li ovo da je zabranjeno tražiti drugi posao dok si zaposlen, šta koji kurac, treba da prvo ostanem bez posla pa onda krenem u traženje drugog, a do tad, šta, na belome lebu. More marš. 

Link to comment
Just now, James Marshall said:

Meni su te klauzule uvijek bile govnarske i na ivici legitimnosti, prije nego li ovo da je zabranjeno tražiti drugi posao dok si zaposlen, šta koji kurac, treba da prvo ostanem bez posla pa onda krenem u traženje drugog, a do tad, šta, na belome lebu. More marš. 

Pa ne mogu da budu na ivici legitimnosti kada ih zakon eksplicitno dozvoljava. Druga stvar je što se ugovaraju najrazličitije zabrane bez obaveze plaćanja naknade pa su ništave i poslodavac može da ih okači mačku o rep. U principu, kada daš otkaz, oni imajuobavezu da ti plaćaju platu ugovoreni period, a ti ne smeš da radiš taj period. Problem je samo ako je ugovorena neka minimalna cifra. To bi onda verovatno palo na sudu, npr ako je ugovoreno manje od minimalca. Ovde je zakon nedovoljno precizan, reako bih na štetu zaposlenog.

  • +1 1
Link to comment
5 minutes ago, Hamlet Strašni said:

Pa ne mogu da budu na ivici legitimnosti kada ih zakon eksplicitno dozvoljava. Druga stvar je što se ugovaraju najrazličitije zabrane bez obaveze plaćanja naknade pa su ništave i poslodavac može da ih okači mačku o rep. U principu, kada daš otkaz, oni imajuobavezu da ti plaćaju platu ugovoreni period, a ti ne smeš da radiš taj period. Problem je samo ako je ugovorena neka minimalna cifra. To bi onda verovatno palo na sudu, npr ako je ugovoreno manje od minimalca. Ovde je zakon nedovoljno precizan, reako bih na štetu zaposlenog.

Ako ako nije ugovorena cifra?

 

I druga stvar, kako bi to funkcionisalo? Dam otkaz i onda ne mogu ništa da radim, jer šta? Ili mogu da radim nešto drugo? Otvorim privatnu firmu? I kako će neko da proveri d aja radim u drugoj firmi istu poziciju koju sam radio, a ne recimo vozač ili sekrtetarica? Ili ne bi smeo da budem ni sekretarica?

 

I kamo ustavno pravo na rad? Zar to nije malo protivustavno da ti se ograničava pravo na rad?

 

Mislim da je to malo nedovršeno, zar ne?

 

 

Link to comment
5 minutes ago, Hamlet Strašni said:

Pa ne mogu da budu na ivici legitimnosti kada ih zakon eksplicitno dozvoljava. Druga stvar je što se ugovaraju najrazličitije zabrane bez obaveze plaćanja naknade pa su ništave i poslodavac može da ih okači mačku o rep. U principu, kada daš otkaz, oni imajuobavezu da ti plaćaju platu ugovoreni period, a ti ne smeš da radiš taj period. Problem je samo ako je ugovorena neka minimalna cifra. To bi onda verovatno palo na sudu, npr ako je ugovoreno manje od minimalca. Ovde je zakon nedovoljno precizan, reako bih na štetu zaposlenog.

Legitimnost, ne legalnost, svašta je nešto u zakonima a sranje je, legitimnost uvijek uključuje i neki vrijednosni odnos, u mom slučaju negativan. Šta koga boli kurac gdje ja idem poslije mog angažmana, angažovao si me da radim za tebe tokom određenog perioda, ja rad i vrijeme, ti platu, te priče "ideš sa tajnama iz branše" bla bla bla , pa najbolje bi bilo ako može ona spravica iz Ljudi u crnom da mi izbriše svu memoriju iz perioda rada za tu firmu. Govnarske fore. Zadrži me dobrom platom i dobrim uslovima, a ne nekakvim zabranama. 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...