Jump to content
IGNORED

Stanje u IT sektoru


Svarog

Recommended Posts

14 minutes ago, Plajvi said:

Kamo srece da neko moze old skul da provede citav radni vek u istoj firmi, imas neki sense of security tako, meni je to vazno i tome stremim, nekom mozda nije.

Kod mene (prilično velika firma) nedavno otpustiše i ljude koji su 25 godina radili u firmi pri čemu na all-hands sastancima uvijek razbijamo od rasta. Doduše firma je američka, u Evropi je malo drugačije mada i tu stvari idu u sličnom pravcu.

  • +1 1
Link to comment
12 minutes ago, Rowanoke said:

Takva je ekonomija da svaka dugogodisnja sljaka se gleda negativno na CV, ako deset godina radis za jednu istu firmu teze mozes naci nesto novo bolje.

 

Kad kazem ekonomija mislim na to da li su poslodavci raspolozeni da ulazu u rast ili kresu mast i spremaju se za post. Nije uvek i svuda boom.

 

Sto se tice CV, moja iskustva i stavovi su dijametralno suprotni. Ako je broj pozicija priblizan broju godina iskustva u duzem periodu, u startu me ne interesuje.

 

12 minutes ago, Rowanoke said:

 

Ne znam u kom svetu zivis, ako ne ucis i non stop napredujes postajes nekonkurentan i na trzistu rada gubis vrednost.

 

Svako iole razuman uci svaki dan na poslu. Coveka koji je 10+ godina radio u istoj firmi specifican ne-sexy posao koji mi treba trazim svecom i moram da ga kontaktiram bas u pravom trenutku i pregovaram veridbu, vencanje i krstenje. Latest i sexiest ima na svakom cosku.

 

Ovo isto ko onaj brak topic. :blink:

 

  • +1 1
Link to comment
15 minutes ago, Time Crisis said:

Učiti i biti u toku možeš svakako, nije vezano isključivo za promenu radnog mesta.

Pa naravno...

 

U mom poslu bukvalno zavisi od firme, a ne od pozicije... Svi koji su otišli iz firme su ostali zaglavljeni u jednom segmentu posla, bez uvida u nove tehnologije, jer kad odeš iz konsultantse firme, obično odlaziš da radiš za samo jednu firmu, gde su inovacije zadnja rupa na svirali, a stabilnost sistema je najbitnija...

 

Trenutna firma, svake godine u portfolio  usluga ubaci bar dve nove stvari koje se očekuje da će u nerednom periodu biti važne na tržištu... I tako se  u stavri uče nove i wev stvari...

 

Mislim, aj sam pre 3 godine odbio bukvalno 100% povećanje plate, jer nisam hteo da radim samo za jednu firmu... Osećao bih da sam propustio nešto interesantno (i propustio bih :) ), a ovako sam bio zadovoljan zaradom...

 

 

Link to comment
2 minutes ago, CPP said:

 

 

 

Sto se tice CV, moja iskustva i stavovi su dijametralno suprotni. Ako je broj pozicija priblizan broju godina iskustva u duzem periodu, u startu me ne interesuje.

 

 

Svako iole razuman uci svaki dan na poslu. Coveka koji je 10+ godina radio u istoj firmi specifican ne-sexy posao koji mi treba trazim svecom i moram da ga kontaktiram bas u pravom trenutku i pregovaram veridbu, vencanje i krstenje. Latest i sexiest ima na svakom cosku.

 

 

Prva rečenica je esencija zapošljavanja... AKo neko menja posao na godinu do 2,ti ćeš teško odraditi utilizaciju njegovog znanja, a on će i od tebe da ode negde drugde...

 

A tek druga rečenica koliko je tačna... :)

  • +1 1
Link to comment
12 minutes ago, CPP said:

 

Kad kazem ekonomija mislim na to da li su poslodavci raspolozeni da ulazu u rast ili kresu mast i spremaju se za post. Nije uvek i svuda boom.

 

Sto se tice CV, moja iskustva i stavovi su dijametralno suprotni. Ako je broj pozicija priblizan broju godina iskustva u duzem periodu, u startu me ne interesuje.

 

 

Svako iole razuman uci svaki dan na poslu. Coveka koji je 10+ godina radio u istoj firmi specifican ne-sexy posao koji mi treba trazim svecom i moram da ga kontaktiram bas u pravom trenutku i pregovaram veridbu, vencanje i krstenje. Latest i sexiest ima na svakom cosku.

 

Ovo isto ko onaj brak topic. :blink:

 

Za koju vrstu posla je dobro biti toliki dug niz godina na jednom istom poslu? I kolike su sanse da je potraznja za takvima velika? Po mome, veoma mala.

Dakle vecina poslova na trzistu je za ljude koji su spremni da menjaju i uskoce odmah.

Ako Vam treba neko ko je na nekom poslu deceniju da predje kod Vas onda takve pozicije se ni ne postavljaju preko oglasa, nego direkt headhunta se za takvu poziciju.

Link to comment
5 minutes ago, Rowanoke said:

Za koju vrstu posla je dobro biti toliki dug niz godina na jednom istom poslu? I kolike su sanse da je potraznja za takvima velika? Po mome, veoma mala.

Dakle vecina poslova na trzistu je za ljude koji su spremni da menjaju i uskoce odmah.

Ako Vam treba neko ko je na nekom poslu deceniju da predje kod Vas onda takve pozicije se ni ne postavljaju preko oglasa, nego direkt headhunta se za takvu poziciju.

 

Za ovo si u pravu. 

Moj komentar se odnosio na to sta je dugorocno bolja strategija, gde se ne slazem da je cesto menjanje posla jedini put. Iskustvo iz okruzenja mi govori da nema jednostavne strategije koja uvek daje najbolje rezultate.

A dodao sam cisto iz pozicije "druge strane" da odsustvo sarenisa i seksa iz CVja nije mana. Sve zavisi sta se trazi.

 

Molim te nemoj da mi persiras, pricamo ovde neobavezno. Ja retko pisem, a tema mi je zanimljiva, bolje da je ne ubijemo formalizacijom. :)

  • Hvala 1
Link to comment
3 minutes ago, CPP said:

gde se ne slazem da je cesto menjanje posla jedini put. Iskustvo iz okruzenja mi govori da nema jednostavne strategije

Izmedju 2 do 5 godina, ne svake godine.

Lojalnost firmi je super, samo koliko ce firma biti lojalna tebi to je upitno. 

Link to comment
5 minutes ago, Rowanoke said:

Lojalnost firmi je super, samo koliko ce firma biti lojalna tebi to je upitno. 

 

Uf, lojalnost firmi, to je tezak krindz. Bilo bi me blam da to ikad potegnem kao argument, u stvari blam me je kad cujem nekog drugog. 

Mada, postoje stepeni krindza. Kad to prica visi menadzment u sklopu nekog vision/mission town halla onda ajde, ali kad se to koristi na svakom koraku onda je vreme da se covek zapita dal je na poslu ili u sekti.

 

 

Link to comment

Lojalnost firmi se kod nas bas olako poteze, jer izgleda da u 90% firmi niko nije cuo da se lojalnost mora prvo zasluziti. Generalno, ako firma dobro tretira zaposlenog, da biste ga preveli na drugo mesto morate platiti loyalty threshold, 10- 30%, u zavisnosti od toga koliko je nekome dobro u prethodnoj firmi. 

  • +1 1
Link to comment

Ja sam radio sa ženom koja ima 10 godina radnog staža i 10 firmi.
To vam je definicija osobe koju poslodavac ne želi u firmi jer sa 100% sigurnosti zna da ona neće ostati predugo u firmi.
Radio sam samo šest meseci sa njom i bio jako srećan kada je otišla na trudničko.

Sam sam proveo 9 godina u jednoj firmi radeći neke prastare tehnologije i bilo mi je jako teško da uhvatim koram i pređem u narednu. Nakon toga sam poleteo. Za 6 meseci sam naučio kao npr prethodnih 5 godina u staroj firmi.

Moje iskustvo nije pravilo, ali kada čovek ostane dugo u jednoj firmi navikne se na specifičan način rada, pravila, tehnologije i onda mu je teže da krene dalje.

  • +1 3
Link to comment
2 hours ago, dillinger said:

Pa za neke oblasti i nije, šta briga građevinskog inženjera ako se udomio u extra firmi koja redovno dobija unosne poslove da menja firmu?

 

Ali jedna druga stvar je verovatno tačna - svi oni nezadovoljni trenutnom zaradom lakše će naći odgovarajuću platu na novom mestu nego ispregovarati bolje uslove u trenutnoj.


I građevinarstvo se i dalje razvija. Ako taj inženjer ne prati novitete postaće dinosaurus. On će sigurno biti i dalje dobar za većinu stvari, tj. odličan zbog svog iskustva. Ali kada treba da se primeni nova tehnologija firma će morati da angažuje nekog drugog.

IT se baš brzo razvija, lako se postaje dinosaurusom. Naravno da su old skul ljudi cenjeni, ali posao se menja i džaba meni npr znanje o bazi i indeksima ako postao traži AWS.

Link to comment
Ne znam u kom svetu zivis, ako ne ucis i non stop napredujes postajes nekonkurentan i na trzistu rada gubis vrednost.

Pa dobro sad pomeraš stative.
Priča je o menjanju firme kao imperativu.
A učiti i usavršavati se treba i mora.
Naravno tu je pitanje šta podrazumevaš pod pojmom "industrija".



....shiit has hit the fan.
Link to comment
6 hours ago, placenik said:

Lojalnost firmi se kod nas bas olako poteze, jer izgleda da u 90% firmi niko nije cuo da se lojalnost mora prvo zasluziti. Generalno, ako firma dobro tretira zaposlenog, da biste ga preveli na drugo mesto morate platiti loyalty threshold, 10- 30%, u zavisnosti od toga koliko je nekome dobro u prethodnoj firmi. 

 

Što se tiče lojalnosti, ja sam došao u fazu kada mogu otvoreno da kažem hr-u da me zabole za firmu za koju radim. Ako mi je stalo do nečeg onda su to na prvom mjestu ljudi sa kojima sarađujem, a na sledećem tehnologije kojima se bavim. Možda blage razlike postoje u smislu, ako je u pitanju produktna firma onda bih mogao da se identifikujem sa tim produktom u onoj mjeri u kojoj sam doprinio njegovom razvoju, ni manje ni više od toga. 

 

S tim u vezi skoro sam na linkedinu naišao na dobar post koji pravi razliku između pojma lojalnost i pojma odgovornost. Ovo drugo je svakako nešto što bi trebalo da ima svako ko se bavi ovim poslom, bez obzira na njegovo mjesto u hijerarhiji. Nekako mi se čini da je to najčešći uzrok nesporazuma sa ljudima, pogotovo sa mlađim generacijama, koje taj pojam ne shvataju na pravi način.

Edited by keitel
  • +1 3
Link to comment
8 hours ago, Rowanoke said:

Za većinu.

Takva je ekonomija da svaka dugogodisnja sljaka se gleda negativno na CV, ako deset godina radis za jednu istu firmu teze mozes naci nesto novo bolje.

Pa i ne baš. Npr lik koji 10 godina sedi u Microsoft, Amazonu, Guglu i još X velikih kompanija će pre da nađe posao nego lik koji je za tih 10 godina promenio 5-10 startupa.

  • +1 1
  • -1 1
Link to comment
1 hour ago, keitel said:

 

 

 

S tim u vezi skoro sam na linkedinu naišao na dobar post koji pravi razliku između pojma lojalnost i pojma odgovornost. Ovo drugo je svakako nešto što bi trebalo da ima svako ko se bavi ovim poslom, bez obzira na njegovo mjesto u hijerarhiji. Nekako mi se čini da je to najčešći uzrok nesporazuma sa ljudima, pogotovo sa mlađim generacijama, koje taj pojam ne shvataju na pravi način.


E bravo.
Ako je firma OK i odnosi unutra dobri, odgovorno je zavrsiti projekat ako je pri kraju i ne odlaziti zbog samo vece plate ( bar ne u tih mesec- dva dok se projekat ne zavrsi, sve van toga je savrseno normalno otici ). Da li je to razumno za ocekivati ? 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...