Jump to content
IGNORED

Stanje u IT sektoru


Svarog

Recommended Posts

7 hours ago, salerokada said:


I građevinarstvo se i dalje razvija. Ako taj inženjer ne prati novitete postaće dinosaurus. On će sigurno biti i dalje dobar za većinu stvari, tj. odličan zbog svog iskustva. Ali kada treba da se primeni nova tehnologija firma će morati da angažuje nekog drugog.

IT se baš brzo razvija, lako se postaje dinosaurusom. Naravno da su old skul ljudi cenjeni, ali posao se menja i džaba meni npr znanje o bazi i indeksima ako postao traži AWS.

 

Ko kaze da se ne razvija I ko kaze da I oni koji su dugo u jednoj firmi ne prate novitete? Ti noviteti retko kad menjaju posao za 180 stepeni vec uglavnom ljudi sa iskustvom I podlogom uz adekvatnu obuku mogu lako da to u svoje. Govorim npr da neko ko je, otkud znam dobro pozicioniran u razvojnom birou nekog tamo Siemensa sa prebogatim referencama daleko je bolji kadar od nekog ko svake ili svake druge god menja firmu I pocinje iznova.

 

Mislim da ne treba generalizovati I sigurno da se IT razlikuje od drugih oblasti u smislu lakseg prilagodjavanja I vece nezavisnosti u poslu. 

Edited by dillinger
  • +1 3
Link to comment
 
 
S tim u vezi skoro sam na linkedinu naišao na dobar post koji pravi razliku između pojma lojalnost i pojma odgovornost. Ovo drugo je svakako nešto što bi trebalo da ima svako ko se bavi ovim poslom, bez obzira na njegovo mjesto u hijerarhiji. Nekako mi se čini da je to najčešći uzrok nesporazuma sa ljudima, pogotovo sa mlađim generacijama, koje taj pojam ne shvataju na pravi način.


Budi dobar pa podeli link.


Sent from my iTelephone using Tapatalk
Link to comment
1 hour ago, burekdzija said:

Lojalnost firmi je po meni izmisljena kategorija. Moze postojati lojalnost proizvodu (=voleti proizvod) ili na primer ljudima (timu, sefu).

 

Mislim da je logicki pogresno (pricam za softver) da ostanak u istoj firmi / timu 10 + godina implicira tehnicku stagnaciju. Takav proizvod ne moze preziveti 10+godina.
 

Takodje bez generalizacije, ali iz mog iskustva job hoperi su velikom vecinom nemaci pojma. Uvek cu pre uzeti “lojalnog” ali malo zastarelog matorog developera nego job hopera. Evo poslednji primer: 17 godina u istoj (mojoj bivsoj) firmi, poslednje sto je radio je wildfly i pl sql, firma prodata i javio se meni. Fenomenalan i pouzdan covek koji je sve video, nema

u cv-u spring boot i elastic i k8s sto ja trazim. Zaposlio sam ga naravno posle 500 ms razmisljanja, posle 6 meseci kida, ma ubija.

 

Ima i do toga ćime se firma bavi...

 

AKo si u banci 10+ godina ili u državnom preduzeću ili u nekoj firimi gde guliš jedan isti legacy kod i prepravljaš ga non-stop, onda ćeš se zaglupeti ako ne radiš sam na sebi...

 

Ako si u konsultantskoj firmi, koja prati trendove, imaš svake godine 2-3 nova klijenta, sa novim tehnologuijama koje im implementiraš, ti su u velikoj prednosti u odnosu na hoopere jer imaš stabilnost u razvoju, i verovatno nekog ko može da te vodi da postaneš još bolji...

 

Ne postoji neka generalizacija, zavisi od mnogo faktora da li je dužina boravka u nekoj firmi + ili -...

  • +1 5
Link to comment
30 minutes ago, keitel said:

 

Slab tekst ako smem da primetim, deluje mi kao cherry picking - to što je neko posvećen nekoj veštini i/ili ima neko znanje ne mora uvek značiti da će npr. dobro funkcionisati u timu ili da će se pridržavati zadataka, rokova itd. S druge strane, deluje da lojalnost shvata samo kao slepu odanost ili tako nešto

Link to comment
4 minutes ago, Hamlet Strašni said:

За њега је  лојалност негативна особина. Застрашујуће.

Pretpostavljam da se tekst odnosi samo na poslovni kontekst

  • +1 1
Link to comment
14 minutes ago, radisa said:

 

Ima i do toga ćime se firma bavi...

 

AKo si u banci 10+ godina ili u državnom preduzeću ili u nekoj firimi gde guliš jedan isti legacy kod i prepravljaš ga non-stop, onda ćeš se zaglupeti ako ne radiš sam na sebi...

 

Ako si u konsultantskoj firmi, koja prati trendove, imaš svake godine 2-3 nova klijenta, sa novim tehnologuijama koje im implementiraš, ti su u velikoj prednosti u odnosu na hoopere jer imaš stabilnost u razvoju, i verovatno nekog ko može da te vodi da postaneš još bolji...

 

Ne postoji neka generalizacija, zavisi od mnogo faktora da li je dužina boravka u nekoj firmi + ili -...

Ovo je naravno tacno.

 

Ja uvek potenciram da svaki inzenjer treba da kusa i konsultantski hleb i da pravi proizvod pre nego sto kaze da razume softver. 
 

A zavisi dosta i od coveka. Ja sam video ljude koji 30 godina gule VC++ i savrseno su srecni. Naravno takav proizvod ne moze da prezivi, zato ima ljudi koji su poceli tako pa preko jsf danas gule angular, iako firmu tj proizvod nisu promenili.

 

Na temu razlike izmedju softvera za jednog klijenta i softvera kao proizvoda bih mogao knjigu da napisem, oba sam leba jeo. Mozda cu je jednog dana i napisati 😂.

Link to comment
4 minutes ago, Lezilebovich said:

Pretpostavljam da se tekst odnosi samo na poslovni kontekst

Ја нисам схватио тако јер говори о посвећености браку и деци као о позитивној особини...

  • +1 1
Link to comment
9 minutes ago, Hamlet Strašni said:

За њега је  лојалност негативна особина. Застрашујуће.

 

Pre verovatno "ono što on misli da lojalnost znači" jer ako je neki suvi inženjer/matematičar itd, verovatno mu jezičke finese nisu jača strana. "Lojalan" između ostalog znači i "koji poštuje uobičajene norme, ispravan, korektan u odnosu prema nekom ili nečemu", ali on verovatno misli da je to "posvećen" :)

Link to comment

Хм. Лојалан значи одан и веран. И мени је оданост фирми упитна, тј. манипулација. Можеш бити одан човеку или идеји. Фирми чија је сврха да заради паре тешко можеш бити одан осим ако није манипулација или нема неки озбиљан програм подршке запосленима и повратне одансти.

  • +1 2
Link to comment

Sa firmom imaš pre svega potpisan ugovor (o radu, delu itd) kojim se definišu odnosi i odgovornosti itd, za razliku od ideja ili partija, tako da nisam siguran šta bi tu uopšte lojalnost (kako je on vidi) trebalo da znači, osim da eto neće otići iz firme.

Edited by Time Crisis
Link to comment
6 minutes ago, Hamlet Strašni said:

Хм. Лојалан значи одан и веран. И мени је оданост фирми упитна, тј. манипулација. Можеш бити одан човеку или идеји. Фирми чија је сврха да заради паре тешко можеш бити одан осим ако није манипулација или нема неки озбиљан програм подршке запосленима и повратне одансти.

To malo zavisi i od veličine firme...

 

Ako firma ima 1000 zaposlenih, tu nema nekog smisla da se poteže lojalnost...

 

Ako firma ima 10 zaposlenih gde se svi znaju, bonusi se dele pošteno, ide se na egzotične timbildinge, ako se ima neki problem vlasnik izađe u susret na razne načine, onda ne vidim zašto ne bi bio lojalan takvoj firmi, tj. da nećeš otići baš za 200€ razlike u plati... Naravno, onda možeš da kažeš da sli lojalan valsniku, ali, suštinski, ti si lojalan firmi,...,

 

Kao i u svemu, ima raznih pogleda na istu stvar...

  • +1 2
Link to comment
Just now, Time Crisis said:

Sa firmom imaš pre svega potpisan ugovor (o radu, delu itd) kojim se definišu odnosi i odgovornosti itd, za razliku od ideja ili partija, tako da nisam siguran šta bi tu uopšte lojalnost trebalo da znači, osim da eto neće otići iz firme.

Значи да ти створе у глави емотивни однос према фирми, да изгараш због мисије и визије да останеш и када ти није добро. Класична манипулација. Друго је ако је фирма мала, па си лојаланљудском бићу које је суштински истовремено и фирма. Или имаш неког шефа или колегу са којим си делио добро и зло па остајеш због њега...

  • +1 3
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...