Jump to content
IGNORED

Stanje u IT sektoru


Svarog

Recommended Posts

Nisam ni ja siguran oko termina, ali HTEC sebe naziva grupom.

Unicorn status je valjda rezervisan za startapove. :unsure:
A i to “naš” je upitno, sedište im je u San Francisku.

 

@Time Crisis misli se na to da će uskoro postati jednorozi, nije upitno da su već prisutni ovde.

Edited by mraki
  • Hvala 1
Link to comment

Neki fond je uložio 140 miliona za manjinsko vlasništvo pre par meseci. Tad je valuacija bila nešto preko 300 miliona čini mi se. Svaka čast ako su je tako brzo skro utrostručili, još u ovom periodu.

Edited by mraki
Link to comment

Ima li neko objašnjenje kako to da su u Hrvatskoj plate u IT industriji 20% (možda i više) niže nego u Srbiji? Hrvatska je ipak članica EU, uređena zemlja i ima dosta viši prosek plata nego u Srbiji. 

Kolegu su u nekoliko navrata startovali preko LinkedIn-a regruteri iz Hrvatske za DB Admin/Developer pozicije, kolega je bio raspoložen za relokaciju u slučaju osgovarajuće ponude, no kada bi se došlo do pitanja plaće™ redovno bi se ispostavilo da Hr kompanije nude manje nego što može za istu poziciju da se dobije ovde.

Edited by Willow
Typo jbg
Link to comment

Verovatno i nisu manje, nego ti regruteri misle da mogu da nađu isti kvalitet za 20-30% manje para jer nismo u EU. Po mom skromnom uzorku, plate su slične. Čak je skoro i bilo neko ispitivanje u Hrvatskoj na tu temu pa se i videlo na rezultatima.

  • +1 1
Link to comment
On 19.7.2022. at 21:41, Moonwalker said:


Menjanje je posledica «nemogucnosti» da se povecaju plate ili beneficije u firmi. Nije to samo do pojedinca, do kulture i dinamike biznisa je kao takvog. Vernost se ne isplati na dugi rok.

 

Meni je ovo primenjljivo na svaku vrstu industrije. Jednostavno danas ako ne menjas posao na svake dve do pet godina, stagniras i vodi te karijera ka propasti. Non stop moras da hustle kako bi opstao kompetentan

  • +1 1
Link to comment
49 minutes ago, Rowanoke said:

Meni je ovo primenjljivo na svaku vrstu industrije. Jednostavno danas ako ne menjas posao na svake dve do pet godina, stagniras i vodi te karijera ka propasti. Non stop moras da hustle kako bi opstao kompetentan

 

Ovo mozda vazi za IT (u nekim delovima sveta) sada, ali mislim da generalizacija ne vazi za sve i uvek.

 

Broj pozeljnih pozicija, broj raspolozivih kandidata, generalno stanje ekonomije, friction costs (cena promene posla), kultura kompanije, industrije i zemlje, ima tu jako puno faktora.

  • +1 1
Link to comment
Meni je ovo primenjljivo na svaku vrstu industrije. Jednostavno danas ako ne menjas posao na svake dve do pet godina, stagniras i vodi te karijera ka propasti. Non stop moras da hustle kako bi opstao kompetentan

Malo generalizuješ.
S zanima me šta zapravo znači "ostati kompetentan".
I zašto je to imperativ.



....shiit has hit the fan.
  • +1 1
Link to comment
30 minutes ago, CPP said:

 

Ovo mozda vazi za IT (u nekim delovima sveta) sada, ali mislim da generalizacija ne vazi za sve i uvek.

 


Zavisi i od drustva do drustva.

Mene npr. uzasava to, svako malo sam menjao posao do pre 3 godine, evo sad po prvi put radim 4 godine s istim klijentom i ubedljivo je najbolja prica do sada. Kamo srece da neko moze old skul da provede citav radni vek u istoj firmi, imas neki sense of security tako, meni je to vazno i tome stremim, nekom mozda nije. 

Sto je prilicno kontradiktorno i sumanuto samo po sebi, jer picim remote od prvog trenutka radnog veka :D 

 

Spoiler

test samostalnosti da se napusi kurca komotno

 

Link to comment

Generalizuje, ali je za dosta oblasti itekako u pravu.
IT strelovito napreduje i ako čovek ne prati dešavanja znanje će mu brzo zastariti.
IT povlači digitalizaciju u mnogim industrijama, pa npr jedan automehaničar više ne može da poznaje samo mehaniku, već mora da nabavi softver za očitavanje stanja auta i stalno da uči o novitetima na automobilima.
Firma u kojoj radim gura neki turistički portal i oni pokušavaju da se ukrcaju u voz koji vode npr Booking.com i Expedia dok klasične turističke agencije kojima šaljete upit, pa oni traže za vas, čekate odgovor, lagano gube tržište.
Za dosta industrija ko ne prati razvoj postaje nekonkurentan na tržištu.
A u IT se generalno isplati povremeno menjati firme jer u jednoj firmi ljudi lagano upadnu u kolotečinu i prestaju da prate nove stvari zarad stabilnosti i predvidivosti softvera koji im godinama radi.

  • +1 2
Link to comment

Pa za neke oblasti i nije, šta briga građevinskog inženjera ako se udomio u extra firmi koja redovno dobija unosne poslove da menja firmu?

 

Ali jedna druga stvar je verovatno tačna - svi oni nezadovoljni trenutnom zaradom lakše će naći odgovarajuću platu na novom mestu nego ispregovarati bolje uslove u trenutnoj.

  • +1 4
Link to comment
1 minute ago, dillinger said:

Pa za neke oblasti i nije, šta briga građevinskog inženjera ako se udomio u extra firmi koja redovno dobija unosne poslove da menja firmu?

 

Ma vazi isto i za IT. Mislim, hajde prvo da definisemo sta je cilj - finansije, stabilnost, zivotni balans ili da se uvek radi nesto novo i wow?

 

 

1 minute ago, dillinger said:

Ali jedna druga stvar je verovatno tačna - svi oni nezadovoljni trenutnom zaradom lakše će naći odgovarajuću platu na novom mestu nego ispregovarati bolje uslove u trenutnoj.

 

Upravo to.

Link to comment
59 minutes ago, Time Crisis said:

Definitivno ne za svaku vrstu industrije

Za većinu.

1 hour ago, CPP said:

 

Ovo mozda vazi za IT (u nekim delovima sveta) sada, ali mislim da generalizacija ne vazi za sve i uvek.

 

Broj pozeljnih pozicija, broj raspolozivih kandidata, generalno stanje ekonomije, friction costs (cena promene posla), kultura kompanije, industrije i zemlje, ima tu jako puno faktora.

Takva je ekonomija da svaka dugogodisnja sljaka se gleda negativno na CV, ako deset godina radis za jednu istu firmu teze mozes naci nesto novo bolje.

 

49 minutes ago, Frank Pembleton said:


Malo generalizuješ.
S zanima me šta zapravo znači "ostati kompetentan".
I zašto je to imperativ.



....shiit has hit the fan.

Ne znam u kom svetu zivis, ako ne ucis i non stop napredujes postajes nekonkurentan i na trzistu rada gubis vrednost.

Link to comment

Učiti i biti u toku možeš svakako, nije vezano isključivo za promenu radnog mesta. A i ne postoji u svakoj industriji u svakom trenutku par stotina otvorenih radnih mesta pa da samo biraš

  • +1 1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...