Jump to content
IGNORED

Stanje u IT sektoru


Svarog

Recommended Posts

3 minutes ago, bags said:

Od ovih 10%  navodno je minimalno software engineera uglavnom rekruiteri, support, middle management.

 

Meni je nesto drugo neverovatno iz ovih zadnjih earnings izvestaja:

 

1. Facebook: Headcount was 83,553 as of June 30, 2022, an increase of 32% year-over-year.

2. Google: Headcount was 174,014as of June 30, 2022, an increase of 20% year-over-year.

 

Znaci Facebook je zaposlio oko 20.000 (380 sedmicno) a google oko 30.000 (570 sedmicno) globalno u zadnjih godinu dana.

 

To su neverovatni brojevi. Pogotovo kad se uzme koliko im je sam proces dug i komplikovan. Dodatno je zanimljiva logistika nabavke opreme za tolike ljude. :)

 

Ne treba cuditi kada krenu pipovati narednih meseci...

 

 

bizarno. Lici mozda malo na ono sto je booking radio,.

Link to comment
11 minutes ago, bags said:

Od ovih 10%  navodno je minimalno software engineera uglavnom rekruiteri, support, middle management.

 

Meni je nesto drugo neverovatno iz ovih zadnjih earnings izvestaja:

 

1. Facebook: Headcount was 83,553 as of June 30, 2022, an increase of 32% year-over-year.

2. Google: Headcount was 174,014as of June 30, 2022, an increase of 20% year-over-year.

 

Znaci Facebook je zaposlio oko 20.000 (380 sedmicno) a google oko 30.000 (570 sedmicno) globalno u zadnjih godinu dana.

 

To su neverovatni brojevi. Pogotovo kad se uzme koliko im je sam proces dug i komplikovan. Dodatno je zanimljiva logistika nabavke opreme za tolike ljude. :)

 

Ne treba cuditi kada krenu pipovati narednih meseci...

 

 

Je, ali čitam da je Meta imala meet gde je Zukerberga nerviralo što pitaju ljudi za slodbodne dane zbog kovida, da je rekao da realistično, u kompaniji ima dosta ljudi kojima tu nije mesto te da će tražiti više i podići temperaturu pa ako neko odluči da to nije za njega da mu je ta samo-selekcija ok.

 

I da je kompanija postala premekana i prefleksibilna pa da ima da se zategne.

 

Zanimljivo im je bilo, ima da se čita na netu, vrlo interesantno. Uz ono kako je video budućnost instagrama i kako će još više gurati leve sadržaje ljudima...

 

EDIT: zanimljivo takođe da je obraćanje bilo baš tog 30. Juna :D

Edited by Vapad
Link to comment
4 minutes ago, Mel said:

bizarno. Lici mozda malo na ono sto je booking radio,.

 

Ipak su oni daleko manji. Mada su bili bas agresivni kada su krenuli prelazak sa Perla na Javu.

  • +1 1
Link to comment
18 hours ago, bags said:

Od ovih 10%  navodno je minimalno software engineera uglavnom rekruiteri, support, middle management.

 

Meni je nesto drugo neverovatno iz ovih zadnjih earnings izvestaja:

 

1. Facebook: Headcount was 83,553 as of June 30, 2022, an increase of 32% year-over-year.

2. Google: Headcount was 174,014as of June 30, 2022, an increase of 20% year-over-year.

 

Znaci Facebook je zaposlio oko 20.000 (380 sedmicno) a google oko 30.000 (570 sedmicno) globalno u zadnjih godinu dana.

 

To su neverovatni brojevi. Pogotovo kad se uzme koliko im je sam proces dug i komplikovan. Dodatno je zanimljiva logistika nabavke opreme za tolike ljude. :)

 

Ne treba cuditi kada krenu pipovati narednih meseci...

 

Meni nije toliko čudno. Meta očajnički pokušava da pobegne od lošeg imidža FB, transformiše se u nešto novo i privuče mladje generacije što neće biti ni malo lako. Metaverse za sad deluje prilično apstraktno, ali sipaju u to…

Već i Instagram posustaje pod naletom Tiktoka, o FB da ne pričamo, logično je da ulažu milijarde u R&D.

 

Google najviše sipa u Cloud ne bi li tu malo smanjio prednost Amazona i Majkrosofta. Nisam skoro gledao statistiku i jesu li uspeli da im se približe. Znam da su imali i neke značajne akvizicije, verovatno i ti ljudi ulaze u ovu statistiku. Naravno, tu je gomila drugih projekata na kojima ne štede…

Nabavka opreme verujem da je najmanji problem u čitavoj priči.

 

Čitao sam na Teamblind neke teme vezano za proces selekcije i zarade, uglavnom zvuči kao cenkanje na nekom buvljaku. Ako ne troluju Indijci previše, rekao bih da sasvim osrednji programer uz malo truda danas može upasti tamo i dobiti prilično veliku platu.

Edited by mraki
Link to comment
18 minutes ago, mraki said:

Nabavka opreme verujem da je najmanji problem u čitavoj priči.

 

Nabavka opreme je ogroman problem vec vise od godinu dana. Sve vezano za infrastrukturu ima rokove isporuke od 6 do 18 meseci. Ozbiljne firme me otkacinju za hosting kad im kazem sta mi sve od gvozdjurije treba, bez obzira na velicinu ugovora. 

  • +1 1
Link to comment

Znam da je nabavka opreme generalno problem, samo ne verujem da je problem na ovom nivou i da Google ima većih poteškoća sa nabavkom opreme za nove radnike.

Edited by mraki
Link to comment
51 minutes ago, mraki said:

Nisam skoro gledao statistiku i jesu li uspeli da im se približe.

 

Sve su dalje. A i novi igraci poput Oracle su im za vratom.

 

52 minutes ago, mraki said:

Ako ne troluju Indijci previše, rekao bih da sasvim osrednji programer uz malo truda danas može upasti tamo i dobiti prilično veliku platu.

 

Mislim da nije lako. LeetCode i System design ne mozes pripremiti bez nekoliko meseci truda ( sem ako nisi isao po takmicenjima kao klinac)

Cak i kad prodjes velika je sansa da te posle par meseci izbace kroz PIP i sl.

Naravno u EU i Svajcarskoj je jos teze. ( izuzev Google u poljskoj koji daje cak i za lokalne uslove mizerne plate).

 

@radisa

Mozda napraviti split sa stanje u IT u Srbiji i stanje u IT generalno.

 

  • Hvala 1
Link to comment

@Shan Jan Budućnost ti je da se prešaltaš na DevOps-a.
Drugar je dugo tavorio kao sistemaš i pre šest meseci je uspeo da pronađe DevOps posao. Daleko je taj posao od savršenog, ali je napravio korak, pa sada lagano uči i posle nekog vremena može da ide dalje.

Ja se divim vama koji ste imali skram mastera. Najdalje što sam ja došao je da imam produkt menadžera. Produkt owner-i smo uglavnom bili mi programeri. Za skram mastera niko nije ni čuo.
btw: A što se agilnosti generalno tiče skoro sam od vođe tima na pitanje kada ćemo da imamo retrospektivu dobio odgovor da nismo zreli za retrospektivu! :blink:

Link to comment

Scrum, kao ni bilo koji drugi proces, nije "silver bullet" tj. rešenje za sve organizacione probleme.

ja Scrum doživljavam samo kao okvir, unutar kojeg pokušavam da nađem neki modus koji odgovara konkretnom timu/firmi u konkretnom domenu.

pa to nekad završi kao kakav lean ili Kanban, a nekad kao nešto što liči na zajebani i preteški SAFe. a nekad bude baš "by the book" Scrum.

mene su u startapu "optuživali" da usporavam, a ja samo stavio Kanban tablu u kancelariju i naterao svoj tim da prave stickynotes koji su predstavljali veće taskove na kojima rade. u enterpriseu su me pa "optužili" da sam divljak i ne razumam proces jer sam hteo da isti "srušim", i jesam hteo i to za početak da ukinem "planning week" (jebo ih "planning week").

 

ono što mene nervira je nezrelost industrije (generalno, a i posebno u Srbiji) i onda svaki put ponovo iste stvari se izmišljaju. 

dodatno, ta nezrelost dovodi do toga da kad je frka se odbace svi procesi i organizacije, i krene u neko "junačko programiranje" pa ko živ ko mrtav do dedlajna.

a industrija, ili bolje rečeno tržište, te gura u takvo ponašanje. jer maltene uvek se svede na to ko će prvi da nešto uradi (da l izbaci neki feature, da l celu aplikaciju, da l osvoji tržište novo...). i onda, u nekom trenutku, sve to dođe na naplatu (ko je rekao legacy?). a tad po pravilu ekipe koja je to napravila više nema u okolini.

 

koliko su iritantni svi ti konsultanti koji su zajahali na Agile, SAFe i sve tog tipa... toliko mene nerviraju i ovi ziloti poput James Copliena. jbt život, ljudi ubijaju i dave sa pristupom i hvataju se za neke principe koje kao ako narušiš ne radiš kako treba i valjalo bi da se osećaš loše zbog toga. morao sam radi svog mentalnog zdravlja da ih otpratim sve na Linkedinu (a baš kod Copliena sam recimo i zaradio Scrum Master sertifikat).

 

ja sam radio u regulisanoj industriji (healthcare) gde smo imali i razvijali svoj hardware. ima cela odvratna knjiga koja objašnjava kako Agile se postavlja u takvom okruženju (https://www.amazon.com/Agile-Methods-Safety-Critical-Systems-Examples/dp/1717543146). i znate šta - ja mislim da to ne radi, i da je Waterfall i dalje jedini metod s kojim možeš tamo nešto da postigneš.

  • +1 6
Link to comment

Kada kažeš legacy, on ne da dođe na naplatu, već puta 10.
Ovde gde radim su imali kontraktore koji su se dosta menjali, pa je projekat preglomazan a pom pakao.
I onda kada je trebalo da pređu na spring 2ku trebalo im je skoro dva meseca dva čoveka da rade na tome.
Naravno, opet jurnjava, da se izbaci što više stvari. Dve godine je isti codebase samo nabacivan dalje. I sada smo u situaciji da ne možemo da oporavimo jedan od zapostavljenih modula bez jedno 2 nedelje sređivanja zavisnosti.

Pričalo se o državnim firmama. Ja nisam radio u istoj, ali sam radio za njih. Tamo je do pre 10 godina bilo kvalitetnih ljudi.
A onda je došao SNS i polovina tih ljudi je napustila. Pa su došli stranci i sada skoro nikog ko zna nešto tamo nema. Ostali su jedino pojedinci ako im šefovi daju slobodno da mogu da rade outsource tokom radnog vremena. Jovanović koji vodi kancelariju za IT je klasičan apartčik. Nego je Brnabićka bila dovela nekog Slovenca i dala mu odrešene ruke i u timu je bilo par preduzimljivih devojaka pa su tu napravljeni neki rezultati.

Link to comment

Pa ne može HTEC da bude unicorn. Oni mogu da budu biznis koji će biti evaluiran na milijardu $. Ok, svaka čast na tome. Ali oni su jebeni outsource. To nije biznis koji lako skalira. Što je pa cela poenta startapa, da imaš scale-up uz minimalno dodavanje resursa. HTEC ako hoće da skalira moraju ozbiljno da gomilaju ljude. Žive od toga šta naplaćuju fee za ljude/projekte.

 

Ograđujem se da je to na osnovu mog znanja o firmi. Možda imaju neki proizvod koji mlati pare, ali ja toga nisam svestan.

  • +1 2
  • Hvala 1
Link to comment
7 hours ago, Lezilebovich said:

Čujem da se očekuje da ćemo uskoro dobiti prvog našeg jednoroga - HTEC.

 

Zar nisu već tu? Već su preuredili bivši hotel pored sajma, mislim da sam i video ljude da ulaze i izlaze

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...