Jump to content
IGNORED

Transakciona analiza i psihološke igre


Recommended Posts

Quote

Imalo je i potpuno besplatnih akcija u kojima su učestvovali edukanti pod supervizijom i volonterskog rada, nisam odavno čeprkala po netu. 

To se često radi, da, ali oni nisu terapeuti, oni su u edukaciji. Nego, imali li nekoo iskusan ko daje po akcijskim cenama? Neki profesor?

Jesu li smanjivali pre korone?

Da li je neko primetio da njihova udruženja nikad nisu učestvovala u humanitarnim akcijama, osim u slučaju katastrofalnih poplava i sada?

Ginekologe, oftalmologe i ostale bar svako može da nađe. I imaju fiksne cene, koliko ja znam.

Psihijatre ne može, jer ne žele da uzmu svakog za pacijenta i ne žele da budu dostupni.

Primer: ono dvoje koje su o pandemiji pričali kod Dragana Ilića. Tad mi je komentar obrisan, a upravo se odnosio na nemogućnost pronalaženja mesta na kojima vrše terapiju. A oboje profani.

 

edit: Takvima, ako postoje, bolje da ne otkrivate potpuni identitet. Raščerečiće ih kolege. 

 

Edited by Malkmus
Link to comment

Evo nekoliko nabacanih linkova. Prvo je elitno psihoanalitičko savetovalište, drugo elitno psihoanalitičko udruženje. Gde su tu trajanja i cene? Gde su tu verni opisi višegodišnjeg tretmana? Ostali linkovi su, eto, primera radi, za razne dubinske terapije.

 

http://www.psiholoskikrugovi.com/usluge.html

http://pss.org.rs/psihoanaliza/#tretman

 

http://www.dpps.rs/o-metodu/sta-je-psihoanaliticka-psihoterapija/

https://www.ip.org.rs/psihodrama.php

https://gestaltstudio.org.rs/o-nama/

 

edit: Da ne pričamo o nečemu što se zove minimalna cena terapije, koja je tabu tema... Dogovore se da ne idu ispod neke cene i ko snizi, nadrljao je.

Edited by Malkmus
Link to comment

Pa jesu, ostali primeri se odnose na psihoterapeute sa iskustvom i da, čekali pare koliko god treba, radili pro bono i izlazili u susret kad god je trebalo. 

 

Ginekolozi imaju fiksne cene majes, najtajnstveniji pregledi u univerzumu sa volšebnim triler preokretima i rolerkoster avanturama. 

 

Ja sam bila kod dva psihijatra+psihoterapeuta i razlika u ceni je bila značajno manja kod drugog (upola), tako da mi se nije činilo da nemaju slobodu da je formiraju sami. 

 

Ali verujem da ima svašta da se sređuje i da mora da se napravi bolji sistem, što ne znači da su svi ili većina hohštapleri, isto je kao u svim ostalim segmentima, ništa manje ili više haotično. 

 

(Kada je novac u pitanju, kritičku oštricu bih usmerila ka državi i ministarstvu zdravlja i insistiranju na  gotovo divljačkoj zanemarenosti psihijatrije i odurnoj nezainteresovanosti da se bilo šta popravi i poboljša). 

  • +1 2
Link to comment

Ne znam koliko je realno očekivati od terapeuta da rade besplatno ili da se pogađaju oko cene (uz neke opravdane izuzetke). Pod pretpostavkom da se poslom ne bave iz hobija. Takođe ne znam ni koliko je realno očekivati da se na sajtu nalaze tačni podaci o trajanju terapija (ne mislim na uopštene informacije), jer je to, između ostalog, stvar dogovora između terapeuta i klijenta. U Nemačkoj je kroz ovaj sistem plaćanja po "blokovima", koji sam opisala, u kome svaki sledeći korak tj. cilj terapije terapeut mora nekome da obrazloži, uveden neki vid kontrole, a i ne tako loš vid samokontrole. To (preispitivanje ciljeva, resursa i smisla nastavka terapije) bi u idealnoj situaciji trebalo da postoji i onda kada klijent direktno finansira terapiju tj. ne indirektno kroz doprinos zdravstvenom osiguranju.

Link to comment
1 hour ago, Malkmus said:

1. Mislio sam na dubinske terpeute. Kažu li, recimo, psihoanalitički terapeuti da će prosečan tretman traje 5 godina? Kažu li da rešavaju takve i takve probleme u nekom okvirnom roku, na primer 2-5 godina?

Bihejvioralni govore, oni tu poštuju kodeks, za psihoanalitičke nisam čuo, imam lično iskustvo, a dobro sam ispitao i druge. Postoje i njihovi sajtovi koji maglovito govore o procesu znatno ga ublažavajući.

 

2. Ko to prilagođava? Kako ćemo da dokažemo ko je u pravu? Nudim svoju reč da ni za sebe ni za druge o tome nikad nisam čuo i imam višegodišnji staž u čitanju komentara (foruma) na internetu, što i nisu neki dokazi, ali rekao bih da sam pročitao komentare ne malog broja ljudi kome je nestalo novca za terapiju, pa su se preorijentisali na državne recepte. Cene su fiksne, i trebalo bi da budu fiksne, a besplatne u privatnom sekstoru ne postoje, ukoliko nisu pod okriljem NGO organizacija.

 

 

edit: Da li može neki link za sajt ili za nečije opisano iskustvo ko je kod svog ne-NGO terapeuta dobio ili finansijsko planiranje ili besplatnu terapiju? Ili bar nešto podrobnije. Ili bar nego da se oglasi da takvim iskustvom?

I kako se uopšte može tvrditi da nisam u pravu za rečenicu da ovde nisu uobičajene finansijske konstrukcije? Pa ne znam da li sam ikada pročitao nešto o tome i na internacionalnim forumima, Redditu i sl.

Ono što je često je da se ljudi žale da ostanu bez novca za psihiće.

 

Ovo ti govorim iz iskustva komunikacije iz različitih razloga s njima: korekcije cene se rade, i to ti govorim za neke od psihoterapeuta koji su ujedno i treneri u tim pravcima psihoterapije, a početnici pod supervizijom redovno rade za simboličnu naknadu (da, rade u retkim slučajevima i besplatno, tvrdim i stojim iza toga :) Ne znam kako da ti dokažem, osim da napišem...ne govorim o svima, niti to mogu (niti iko to može).


Za psihoanalitičare ne znam. Niko od mojih poznanika nije medju njima.

 

Ovi ostali (opet se pozivam na dobar broj slučajeva, od kojih sam kod nekih ja sedela u fotelji, neke poznajem kao prijatelje, a za mnoga iskustva čujem kad dodju nezadovoljni ili zadovoljni nečijom uslugom) predstavljaju šta rade, i šta klijent može da očekuje, na čemu se radi, koji su ciljevi, kratkotrajni ili dugotrajni. Vrlo ti verujem da neko odrađuje taj posao na način koji kažeš, međutim, mislim da mi je uzorak dovoljno veliki da se ne može reći da *većina* psihoterapeuta kod nas (i psihijatara) radi posao tako što te zavrće, ne govori ti šta ti radi, i zloupotrebljava svoju moć u odnosu s klijentom.

 

NGO usluge su besplatne, i da, često godinama korišćene, baš kao što kažeš, nekada i bez naročitog razloga.

 

Edited by Svemir Zeka
  • +1 1
Link to comment
Just now, Taihoskopija said:

Pa jesu, ostali primeri se odnose na psihoterapeute sa iskustvom i da, čekali pare koliko god treba, radili pro bono i izlazili u susret kad god je trebalo. 

 

Ginekolozi imaju fiksne cene majes, najtajnstveniji pregledi u univerzumu sa volšebnim triler preokretima i rolerkoster avanturama. 

 

Ja sam bila kod dva psihijatra+psihoterapeuta i razlika u ceni je bila značajno manja kod drugog (upola), tako da mi se nije činilo da nemaju slobodu da je formiraju sami. 

 

Ali verujem da ima svašta da se sređuje i da mora da se napravi bolji sistem, što ne znači da su svi ili većina hohštapleri, isto je kao u svim ostalim segmentima, ništa manje ili više haotično. 

 

(Kada je novac u pitanju, kritičku oštricu bih usmerila ka državi i ministarstvu zdravlja i insistiranju na  gotovo divljačkoj zanemarenosti psihijatrije i odurnoj nezainteresovanosti da se bilo šta popravi i poboljša). 

Za ginekologe ne znam, ali onde gde sam ja išao i vodio sve svoje stare iz familije postoje sajtovi sa cenovnicima. I čak imaju objašnjenja procedura na tim sajtovima.

 

Nego, ovo drugo, boldovano mi je bitnije. Pa ja upravo pljujem po psihoterapijsko-psihijatrijskoj zajednici jer ništa ne rade da bi popravili situaciju. Ne žele ni o čemu javno da govore (puna arhiva mojih napada na dve persone, često sam upotrebljavao tajne kodove tipa: nedostupnost, ćutanje, cene, skrivanje), pa su te osobe napuštale konverzaciju. A jako su volele da govore o tome kako ovima ili onima treba pomoći. Podržavale levicu i društveno liberalne ideje. Ali to uopšte nije bio animozitet prema njima, već prema njima kao predstavnicima profesije koje su nam redovno stavljale to znanja da su to što jesu. Tako bih postupao sa nekim drugim na nekom drugom forumu.

 

Dakle, može se u budućnosti primetiti, ako nije do sada, koliko su obe profesije začaurene u monolog, koliko njihovi predstavnici vole da kao, ovlaš, provuku da su oni dobrotvori (a poslovni ljudi su, u stvari), obratiti pažnju da li je normalno da se profesori više fakulteta kriju jer im se, eto, ne plaća baš puna cena poreza, obratiti pažnju na to da li je realno žaliti se na nečiji-psihoterapeutski maltretman (ne, nije, ne trošite vreme i novac), da li je fer da svoje cene pravdaju visokim cenama školovanja, manipulativno ignorišući činjenicu da su predavači na njihovim školama alavi, a pritom povrat novca dobijaju za godinu-dve ako se stegnu, da li su ikad podneli ijednu prijavu na kršenje etike u medijima, da li prekršajnu, da li krivičnu, a istih ima ihaj, da li su ikada napisali ozbiljno pismo sa žalbom na nominalno vodeću štetočinsku ekipu nekom evropskom ili svetskom psihoterapijskom udruženju, da li su ikada prijavili zlostavljanje u državnim ustanovama ili to treba na svakih deset godina da rade američki mediji? 

Link to comment
2 minutes ago, Svemir Zeka said:

 

Ovo ti govorim iz iskustva komunikacije iz različitih razloga s njima: korekcije cene se rade, i to ti govorim za neke od psihoterapeuta koji su ujedno i treneri u tim pravcima psihoterapije, a oni pod supervizijom redovno rade za simboličnu naknadu (da, rade u retkim slučajevima i besplatno, tvrdim i stojim iza toga :) Ne znam kako da ti dokažem, osim da napišem...ne govorim o svima, niti to mogu (niti iko to može).


Za psihoanalitičare ne znam. Niko od mojih poznanika nije medju njima.

 

Ovi ostali (opet se pozivam na dobar broj slučajeva, od kojih sam kod nekih ja sedela u fotelji, neke poznajem kao prijatelje, a za mnoga iskustva čujem kad dodju nezadovoljni ili zadovoljni nečijom uslugom) predstavljaju šta rade, i šta klijent može da očekuje, na čemu se radi, koji su ciljevi, kratkotrajni ili dugotrajni. Vrlo ti verujem da neko odrađuje taj posao na način koji kažeš, međutim, mislim da mi je uzorak dovoljno veliki da se ne može reći da *većina* psihoterapeuta kod nas (i psihijatara) radi posao tako što te zavrće, ne govori ti šta ti radi, i zloupotrebljava svoju moć u odnosu s klijentom.

 

NGO usluge su besplatne, i da, često godinama korišćene, baš kao što kažeš, nekada i bez naročitog razloga.

 

Ok, hvala na odgovoru. 

Ja sam pisao o psihoanalitičkim i njima srodnim terapeutima.

Ovo što ti pišeš liči na razgovor sa bihejvioralnim, ali ne mora da znači da su oni u pitanju.

 

Ali, opet, u Beogradu, ja za to nisam čuo. Ako tako kažete u redu. Ali, jbga, ne čuh, a nije da ne znam klijenata...(edit: ovde sam mislio na cene i finansije)

Edited by Malkmus
Link to comment
1 hour ago, Taihoskopija said:

Ja imam u okuženju bar pet primera da su terapeuti izlazili u susret i smanjivali cene, čekali novac, radili bez ikakve nadoknade, što tokom studija i onih prvih tranzicija i traženja posla, što sada, u vreme epidemije. Znači bliže okruženje, u pitanju su moji prijatelji. 

 

Imalo je i potpuno besplatnih akcija u kojima su učestvovali edukanti pod supervizijom i volonterskog rada, nisam odavno čeprkala po netu. 

 

 

Ja to imam kuci ali ne smem da napisem.:D

  • Wub 1
Link to comment
46 minutes ago, Pixie said:

Ne znam koliko je realno očekivati od terapeuta da rade besplatno ili da se pogađaju oko cene (uz neke opravdane izuzetke). Pod pretpostavkom da se poslom ne bave iz hobija. Takođe ne znam ni koliko je realno očekivati da se na sajtu nalaze tačni podaci o trajanju terapija (ne mislim na uopštene informacije), jer je to, između ostalog, stvar dogovora između terapeuta i klijenta.

 

Upravo tako. Na stranu to sto odgovornost klijenta za placanje terapije moze da bude i deo terapijskog procesa.

 

Uzgred, psihoterapija i psihoanaliza nisu sinonimi. Ovo, naravno, ne govorim tebi vec generalno, savrseno mi je jasno da ti to znas. Psihoanaliticka psihoterapija je po pravilu duplo ili vise nego duplo jeftinija od drugih formi intervencije, upravo zato sto je frekventnija i duze traje. Sto se trajanja tice, sokiran sam da po svedocenju forumasa postoje terapeuti koji drze klijenta na terapiji sekund duze nego sto je to apsolutno neophodno. Za takve slucajeve nisam znao dok nisam dosao na ovaj topik. Tako nesto bi moralo biti kaznjivo, ne mogu da verujem da neko moze tako da se poigrava sa zdravljem sopstvenog klijenta.

 

Licno sam odusevljen psihoanalizom, to je bila ljubav na prvi pogled. Nikad nisam bio ni sa jedne strane tog procesa ali samo pracenje toga kako se radi i ono malo teorije sto sam pokupio usput mnogo mi je pomoglo oko posla kojim se bavim. Da sam mladji i da mogu ponovo da biram poziv psihoanaliza bi mi bila pri vrhu liste.

  • +1 1
Link to comment

Ja sam rekao da analiza predugo traje, a ne da zadržavaju klijenta duže nego što je potrebno. Ne govoriti neistinu 4.put na temi.

Prošli su analizu razni, ali to ne govori nužno nešto dobro o njima. Pretpostavljam da je Radovan Karadžić prošao. I Jovan Marić. I bračni par Toševski. I psihoanalitičarka Rašković koja priča vic u kome pominje šizofreničare. I Vudi Alen je spoznao ljubav svog života, isto i Slavoj Žižek.

Link to comment

E ta sramna svinjarija  Rašković Ivić je jedna od najgorih stvari na koje sam naletela na netu, imala sam fizički nagon za povraćanjem i mislim da to  nije prvi put da se šalika™ sa "otvorena vrata ludnice hnjonjo" pitanjima i sram je bilo.

 

Posebno zato što je svesna koliko je prisutna i jaka stigma i koliko uništava pacijente i mogućnost za integraciju u društvo.  Bukvalno je kao kad bi onkolog pravio dosetke o ćelavim pacijentima bez materice i jajnika ili tako neki besprizorni bizar.

 

Ako joj nije važno to što je neduhovita govnarka zbog profesionalnog integriteta i empatije, onda je moralo da bude zbog sebe i svog truda i godina uloženih u sopstveno školovanje. 

Link to comment

Da, na žalost (ili sreću) su i analitičari i terapeuti uopšte ljudi, koji ne mogu uvek da održe potrebnu distancu (tj. ne uvek kad bi bilo potrebno) i dešavaju se razne zapetljancije kao i patološka vezivanja sa obe strane, nije uvek svesna manipulacija u pitanju, mada je jasno na kome je u takvoj situaciji odgovornost.

 

Ali postoji tu i druga strana medalje. Ima na tu temu meni drag citat jednog savremenog (čini mi se švajcarskog) analitičara (Heinz Müller-Pozzi, koji je, po mom mišljenju, napisao i jedan od najboljih udžbenika o psihoanalitičkom načinu razmišljanja), a koji otprilike glasi "Wer sich nicht verwickeln lässt, spielt keine Rolle", tj. onaj ko ne dozvoli da ga "upetljaju", ne igra ni nikakvu (bitnu) ulogu.

 

Edit: Nisam citirala, ali odgovor se odnosio na prvi deo, Malkmusovog posta, nadam se da je to jasno.

Edited by Pixie
Link to comment

Moja psihoanalitičarka mi je davnih dana sama ponudila studentsku cenu, nije htela da je povisi nakon što sam ja više puta ponudila. Igrom slučaja znam da cenu prilagođava mogućnostima klijenta i kad je jednom fiksira, to je to. Odlično obavlja taj posao i nemam zamerki. 100% profesionalna a opet vrlo ljudski pristup.

Istina je da proces traje, ali kroz stvari kroz koje prolazim bih morala svejedno da prođem, ovako ih prolazim uz nekakvo savetovanje i deluje mi da bi taj proces trajao mnogo duže da sam sama bauljala po mraku svog života i uma.

 

Ja ne sumnjam da u toj širokoj grupi ima svakojakih budala, ali ne bih ocrnila celu profesiju.

Recimo kad bih čitala samo negativne komentare na ovoj temi, ne bih nikad potražila pomoć, i pogrešila bih.

  • +1 1
Link to comment

A možda je do njih što ne možeš nikom da se žaiš, što su tolike cene, što ima mnogo finansijskog muljanja i zbog toga nedostupnosti terapeuta, ako ostavimo po strani i da li valja psihoanaliza ili ne valja i da li klijent zna u šta se upušta?

 

Kada smo videli da psiho profesionalci izlaze iz zone komfora i daju i negativne uvide u stanje na terenu?

Ko piše knjige o vaspitanju dece osim Milivojevića?

Ko iz profesije obaveštava javnost i javno brani one u bolnicama zatvorenog tipa?

Ko ne podnosi prijave protiv kršenja etike?

Ko ne preuzima odgovornost za svoje postupanje i nepostupanje, a koristi svakodnevno frazu o preuzimanju odgovornosti za sopstvene postupke?

 

A je l' znate ko godinama bar načelno agituje za besplatnu psihoterapiju u okviru državnog sistema? Zoran Milivojević.

  • +1 1
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...