Jump to content
IGNORED

Transakciona analiza i psihološke igre


Recommended Posts

10 hours ago, Pixie said:

 

U kom smislu drugo? Misliš zato što je u pitanju stariji muškarac ili neka druga razlika? Ja sebe ne doživljavam nešto super mlado, ipak imam neko životno i radno iskustvo, ali vidim da me pacijenti doživljavaju kao "mladju", bez obzira na njihove godine, pretpostavljam u poređenju sa trenutnom većinom kolega, tako da iz te perspektive mogu da razumem. Yalom bi svakako bio pogrešna asocijacija, @ToniAdams kaže da ličim na Tori Amos, to je svakako bliže istini. :D

i stojim iza toga

  • Wub 1
Link to comment
10 hours ago, Pixie said:

 

Na šta misliš? Je l' može verzija za nas sa jeftinijim ulaznicama? :D

 

 

Ako si motivisan i terapeut ti je simpatičan, nema bolje startne kombinacije. :thumbsup:

https://m.facebook.com/groups/438617870007254/permalink/1088459715023063/?m_entstream_source=group

 

Na ovo. Ne znam kako odjednom bas ova objava posle pisanja ovde da mi je malo grupa cudna jer nisu uposlili profesionalne psihologe kao sto je ona druga Hrvatska grupa. 

  • Hvala 1
Link to comment
23 hours ago, Pixie said:

 

Nisam sigurna, ni ja ne radim u Srbiji, ali mislim da su to već odvojene specijalizacije. Neurologija se bavi poremećajima celokupnog nervnog sistema (ne samo mozga), kod kojih postoji jasna korelacija izmedju lezije, "defekta" i poremećene funkcije. Kod ("čisto", ako to uopšte postoji) psihičkih poremećaja najčešće ne postoji takva nedvosmislena povezanost (tj. bar prema trenutnim saznanjima), mada naravno ima "sivih zona" i preklapanja. U Nemačkoj je zato recimo u okviru specijalizacije iz psihijatrije obavezno da se provede minimum jedna godina na neurološkom odeljenju (a važi i obrnuto za neurologe, minimum jedna godina na psihijatriji).

ja ne bih rekla da je postojanje organske lezije sa odgovarajućim kliničkim korelatom ono što pravi razliku između psih i neur nauka, s obzirom na to da i svi psih poremećaji imaju svoj organski supstrat. pod tim podrazumevam ne samo morfološke promene, već i funkcionalne poremećaje CNS-a (metaboličke, neurotransmiterske i sl.), koji tako komplikovani i višestrani kakvi su, teško se uteruju u pojam "lezije". danas se takođe zna da su u svim psihičkim poremećajima prisutni elementi neuroinflamacije koja klasično spada u domen neurologije. pored toga, čini mi se da ovakva "definicija" ne obuhvata one neurološke poremećaje koji nisu fokalni a ni mnogo vidljivi u formi bilo kakvih lezija, kao npr. prim. generalizovani napadi. 
 
inače, i ovde su psihijatrija i neurologija odavno odvojene discipline. u mojoj glavi, neurologija više pokriva poremećaje "neuroloških" funkcija (motorne, senzitivne, senzorne, vegetativne i sl.), a psihijatrija poremećaje psihičkih funkcija. mada, ni tu nisam načisto, npr. da li poremećaji mišljenja više pripadaju psih ili neur. u stvari, s obzirom na to da su ova dva sveta suštinski povezani zajedničkim organskim supstratom (CNS), ja ih uopšte ne bih delila. doduše, meni je i cela savremena medicina malo pogrešno koncipirana i potreban mi je neki malo integrativniji pristup :) 
za početak, CNS ne može bez druga dva master regulatorna sistema, endokrinog i imunskog, koji neprekidno interreaguju i menjaju se u skladu sa promenama u onom drugom kako bi očuvali homeostazu u organizmu. tako da bih ja recimo uvela psihoneuroendokrinoimunologiju kao zvaničnu disciplinu umesto ove dve odvojene :D
  • +1 2
Link to comment

Ja lično i ne bih toliko cepidlačila oko toga šta spada u koju disciplinu, jer to u principu jesu konvencije koje su odraz trenutnog nivoa (sa)znanja. Da budem iskrena, što sam starija to me sve više nervira, kad svako gleda samo "svoje", kao da bilo koja funkcija može da se kompletno izoluje od celine (čoveka). 

 

U neurologiji obično postoji (za nas danas) jasnija korelacija između poremećene funkcije i (anatomskog, fiziološkog) korelata. Oni psihički poremećaji gde je moguće jasno napraviti korelaciju (kao npr. psihoze kod autoimunog encefalitisa, "organski" poremećaji kod tumora, endokrinih promena, demencije itd.) su uglavnom predmet proučavanja i lečenja (i) u drugim disciplinama. Kod ("psihijatrijskih") psihičkih poremećaja u užem smislu je uspostavljanje neke uzročno-posledične korelacije (uglavnom i, ponavljam, prema onome što trenutno znamo) u tom naučno-medicinskom smislu nešto teže, što ne znači da neki (morfološki, endokrinološki...) korelati ne postoje. I (da se opet ponovim :D) granice u svakom slučaju ne bih povlačila geografski.

  • +1 2
Link to comment
On 4.9.2021. at 6:19, Rowanoke said:

Ne mogu, odkako je unistio Noizz da bude clickbait website, dok je bio glavni i odgovorni urednik ja ne mogu da ga smislim, ali nju volim bas cu pogledati. 

Aha, dakle smisao njenog zalaganja je govor i destigmatizacija mentalnih bolesti i poremecaja? Ali kako to misli da uradi sama, kada za to treba dubinska promena 

Nije više ni sama, postoje inicijative....ali uglavnom, što sam ovo pisala - jer si pitala otkud ona u tome

 

Mislim da posledice te i drugih inicijativa i nisu zanemarljive, imam utisak da se ljudi više otvaraju u poslednje vreme što se tiče psihičkih kriza. To je moj utisak, ne bih izvodila neke glomazne zaključke.

  • Hvala 1
Link to comment
On 4.9.2021. at 11:04, Rowanoke said:

Jovanu isto volim, raskrinkala je mnoge korupcijske skandale, 

Otisla sam danas da vidim tu njenu grupu Za tebe Vazno je,

 

Mahom je grupa namenjena za pisanje svojih problema gde su opskurni saveti davani, nisam primetila da je neko strucan tu zaposljen kao u onoj Hrvatskoj Grupi O mentalnom zdravlju uz kavu, tu su ozbiljni odgovori sa psihoterapeutima i psihijatrima psiholozima, ova njena grupa mi se cini, mozda gresim malo opskurna. 

U grupi ima svega i svačega, ali baš da nema ničeg korisnog, ne bih se složila, budući da je pratim dosta dugo. Baš, na primer, tu možeš da pronadješ info o besplatnoj pomoći, gde je omogućena.

Moderacija se, čini se, trudi da ograniči gluposti, ne znam koliko uspeva i da li postoji premoderacija postova, ili se naknadno nadgledaju.

Bar jedna moderatorka je iz IMZ.

  • +1 2
Link to comment

current

 

Igra "Femkanje" u poodmakloj nesvesnosti - (:D)

 

(grupisanje prema smislu.  filter: "Igre".  smisao: značaj-ozbiljnost teme Sn&u. Bela u igri Femkanje; M//Ž. U III stepenu kraj Igre je težak i često tragičan za sve učesnike. Igra "Psihijatrija" DA, kompatibilna je, zajednički objekt-(:D). U prvom stepenu, vid strukturisanja vremena,  Nesvesna zabava (:D) )

Link to comment

Šta je to Sn&u??? Treći put ovo koristiš pojma nemam šta je. 

 

1 hour ago, beyoncé said:
ja ne bih rekla da je postojanje organske lezije sa odgovarajućim kliničkim korelatom ono što pravi razliku između psih i neur nauka, s obzirom na to da i svi psih poremećaji imaju svoj organski supstrat. pod tim podrazumevam ne samo morfološke promene, već i funkcionalne poremećaje CNS-a (metaboličke, neurotransmiterske i sl.), koji tako komplikovani i višestrani kakvi su, teško se uteruju u pojam "lezije". danas se takođe zna da su u svim psihičkim poremećajima prisutni elementi neuroinflamacije koja klasično spada u domen neurologije. pored toga, čini mi se da ovakva "definicija" ne obuhvata one neurološke poremećaje koji nisu fokalni a ni mnogo vidljivi u formi bilo kakvih lezija, kao npr. prim. generalizovani napadi. 
 
inače, i ovde su psihijatrija i neurologija odavno odvojene discipline. u mojoj glavi, neurologija više pokriva poremećaje "neuroloških" funkcija (motorne, senzitivne, senzorne, vegetativne i sl.), a psihijatrija poremećaje psihičkih funkcija. mada, ni tu nisam načisto, npr. da li poremećaji mišljenja više pripadaju psih ili neur. u stvari, s obzirom na to da su ova dva sveta suštinski povezani zajedničkim organskim supstratom (CNS), ja ih uopšte ne bih delila. doduše, meni je i cela savremena medicina malo pogrešno koncipirana i potreban mi je neki malo integrativniji pristup :) 
za početak, CNS ne može bez druga dva master regulatorna sistema, endokrinog i imunskog, koji neprekidno interreaguju i menjaju se u skladu sa promenama u onom drugom kako bi očuvali homeostazu u organizmu. tako da bih ja recimo uvela psihoneuroendokrinoimunologiju kao zvaničnu disciplinu umesto ove dve odvojene :D

Jao, daaaa, videla sam da je puno ljudi sa poremecajima stitne zlezde pisalo u toj grupi, koliko je realno da toliko stitna utice na psihu? I da li su bolesti stitne toliko zaista ucestali?

 

Posto bukvalno skoro svakog drugog znam da ima problema sa stitnom.

Link to comment

@Pixie

pa to, i ja mislim da je podela disciplina prema uzrocima/funkcijama neprirodna, pre sam za discipline prema problemima. mene je više inspirisala teza da se anat. mesto stanovanja psihičkih funkcija ne zna, ali nije toliko važno, samo sam malo polemisala :) hvala. 

 

1 hour ago, Rowanoke said:

 

Jao, daaaa, videla sam da je puno ljudi sa poremecajima stitne zlezde pisalo u toj grupi, koliko je realno da toliko stitna utice na psihu? I da li su bolesti stitne toliko zaista ucestali?

 

Posto bukvalno skoro svakog drugog znam da ima problema sa stitnom.

ne znam da li su učestalije nego pre, ali nisu baš tolika retkost inače, pogotovo autoimunska bolest štitaste. češća je kod žena, naravno, kao i većina autoimunskih poremećaja.

i hipo- i hiperfunkcija štitaste u odraslom uzrastu može dovesti do psih simptoma. da dodatno ilustrujem moj prethodni post o vezi između endokrinog sistema i CNS-a: nedostatak hormona štitaste žlezde u prvim godinama života i detinjstvu dovodi do smanjenog razvoja i sazrevanja mozga, što za posledicu ima i tešku mentalnu retardaciju, tj. ono što se medicinski naziva kretenizam. 

Edited by beyoncé
Link to comment
4 hours ago, burazer said:

current

 

Igra "Femkanje" u poodmakloj nesvesnosti - (:D)

 

(grupisanje prema smislu.  filter: "Igre".  smisao: značaj-ozbiljnost teme Sn&u. Bela u igri Femkanje; M//Ž. U III stepenu kraj Igre je težak i često tragičan za sve učesnike. Igra "Psihijatrija" DA, kompatibilna je, zajednički objekt-(:D). U prvom stepenu, vid strukturisanja vremena,  Nesvesna zabava (:D) )

 

A čemu ovo služi? 

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...