Jump to content
IGNORED

Transakciona analiza i psihološke igre


Recommended Posts

Jel se o ovom polemise?

In Third Degree RAPO, the first party may get as far as having consensual sex with the second party. She then calls the police and formally accuses him of rape. Third Degree RAPO is, fortunately, not that common. It's clear that it can easily destroy people's lives.

Ovde ne pise da je iko izazvao silovanje.

Link to comment
24 minutes ago, betty said:

ja cu kao predstavnica psiho zajednice da kazem da sam o bernu slusala samo od laika koji su citali popularne knjige, a na ova 4 univerziteta na kojima sam sto studirala, sto radila, niko ga nije spominjao u mom prisustvu. 

...ali većina terapeutskog dela psiho zajednice bira propagatora Berna za predsednika bar deceniju i po unazad.

 

edit

I da ponovim, oni drže veeeliki deo tržišta za lečenje zavisnosti.

Edited by Malkmus
Link to comment
1 hour ago, Hermetico said:

Ovo je izjava koju ili briše forumacija ili se ja brišem odavde. Oba su mi ok.

 

Svako usmeravanje krivice ili odgovornosti prema žrtvama seksualnog nasilja biće automatski sankcionisano u rasponu od brisanja sadržaja do zabrane pristupa forumu. Isto se odnosi na bilo kakav pokušaj da se nasilnici i predatori predstave kao žrtve. 

 

Own your rules or gtfo.

 

Ajd makar citiraj sve

 

Quote

I da ti kažem kratko i jasno - da ne bude opet pogrešnog čitanja - sa stanovišta bilo kakve odgovornosti - psihološka igra ne znači apsolutno ništa. Taman posla kad bi bilo šta značila. I tu je kraj onoga o čemu bi eventualno imali o čemu da polemišemo. 

 

Čisto zarad nekih budućih čitanja. 

 

Vidi, nisam ti ja prava meta za takvo histerisanje. Žao mi je, ali nisam. 

Link to comment
7 minutes ago, Malkmus said:

...ali većina terapeutskog dela psiho zajednice bira propagatora Berna za predsednika bar deceniju i po unazad.

 

edit

I da ponovim, oni drže veeeliki deo tržišta za lečenje zavisnosti.

 

TA je je zvanično prihvaćena kao metod psihoanalize. 

Psihoterapeuti je često koriste jer može relativno brzo da donese rezultate.

Plus ima interesantne tehnike. /pa je često mešaju sa Geštaltom/  

 

Link to comment
13 minutes ago, steins said:

 

Ajd makar citiraj sve

 

 

Čisto zarad nekih budućih čitanja. 

 

Vidi, nisam ti ja prava meta za takvo histerisanje. Žao mi je, ali nisam. 

Nisi ti više meta ni za šta, nisi ti više kriv. Kriv je onaj ko ti je dopustio da saopštavaš to i tako u javnom prostoru. Nije histerija, takvih kao ti ima koliko hoćeš. Kao i teorija koje objašnjavaju zašto su žrtve nekog pola, nacionalnosti, boje kože ili seksualnih preferencija izazvale nasilje nad sobom. 

 

Stvarno nisi ti kriv, apsolutno tačno. Evo i izvini što sam te 'cimao' da pišeš od momenta od kog je uredništvo bilo odgovorno. Nadao sam se da neko drugi čita i razume.

Link to comment
4 minutes ago, Hermetico said:

Nisi ti više meta ni za šta, nisi ti više kriv. Kriv je onaj ko ti je dopustio da saopštavaš to i tako u javnom prostoru. Nije histerija, takvih kao ti ima koliko hoćeš. Kao i teorija koje objašnjavaju zašto su žrtve nekog pola, nacionalnosti, boje kože ili seksualnih preferencija izazvale nasilje nad sobom. 

 

Stvarno nisi ti kriv, apsolutno tačno. Evo i izvini što sam te 'cimao' da pišeš od momenta od kog je uredništvo bilo odgovorno. Nadao sam se da neko drugi čita i razume.

 

Pa jebote kakva si ti kukavna pizda. :isuse:

Sam si kreirao raspravu sa mnom, sam si mi izučitavao gomilu stvari koje apsolutno nisam ni pomislio a kamoli rekao /evo i sad mi učitavaš i rasizam i fašizam/ i sad mi još smeštaš kažnjavanje. 

A bog te jebo, i ja sam budala što uopšte ulazim u bilo kakve rasprave - desi mi se ponekad da zaboravim onu staru narodnu o raspravljanju sa budalom. :isuse:

 

U pravu si, treba me banovati :frust:

 

Ustvari, samobanujem se.

Edited by steins
Link to comment
4 hours ago, betty said:

ja cu kao predstavnica psiho zajednice da kazem da sam o bernu slusala samo od laika koji su citali popularne knjige, a na ova 4 univerziteta na kojima sam sto studirala, sto radila, niko ga nije spominjao u mom prisustvu. 

Ja sam u par navrata htela sa kažem da je meni taj Bern ili ova njegova interpretaacija malo jeziva, kad se konsekventno gleda, ali se diskusija previše zaoštrila pa nisam htela da dolivam ulje na požar.

Knjiga “Koju igru igraš” je bila nenormalno popularna u doba kad sam krenula u srednju školu. Pokušala sam to da čitam, nije mi to nikako prijalo, ostavila.

Molim te, betty, ako te ne mrzi, zbog nas ubogih laika, proširi ovo što si napisala da bih bila sigurna da te razumem: Bern je stručno irelevantan? 

  • +1 2
Link to comment

+ ko je od psihoterapeuta priznat od naucne zajednice, sem, pretpostavljam, osnivaca psihoterpije, frojd, jung, adler? kako stoje osnivaci gestalta Kofka, Kiler, Vertejmer, kako strukturalisti Vunt i ostali, kao danasnji gurui poput Jaloma i Matrea npr? jel se vode kao sarlatani ili ima i onih koje naucna zajednica priznaje? kako uopste izabrati psihoterapeuta, kog pravca i koju edukaciju da je prosao? koliko kao laik i iz daljine primecujem, najvise se psihoterpijom kod nas bave oni koji su zavrsili FMK, vecina od pocetka prolazi trenige gestalt ili transakcione ili vec koje.(mislim i da su im predavaci vecinom i psihoterapeuti)... pa rade sa klijentima cim zavrse fax i prodju edukaciju. ovi sa filozofskog to rade kasnije i manje, po nekim mojim (privatnim, laickim ) zapazanjima....

  • +1 3
Link to comment
Quote

psihološka frenologija. Ko danas može da shvati ozbiljno čoveka koji piše ovakve stvari?

Većina onih koji biraju predsednika Saveza društava srpskih psihoterapeuta, koji opet debelo zarađuje na izdavanju Bernovih knjiga.

 

e. I Frojd je zastareo, Jung je bio sklon misticizmu i raznim čudnovatostima, pa to ne smeta da imaju svoje sledbenike među aktivnim terapeutima.

 

Po mom mišljenju bi pravo pitanje bilo zašto su te pseudonauke legitimne i legalne.

Edited by Malkmus
  • +1 2
Link to comment

S druge strane je slippery slope napraviti ilegalnim sve što nije eksplicitno naučno, pogotovo u sferi psihe koja nije naučno reducibilna. Čak mi se čini da te težnje ka ozbiljnom shvatanju isključivo naučno potvrđenih tvrdnji koje se daju kvantifikovati samo dovode do hipermedikalizacije, dok se underlying problem ne rešava.

Meni je jungovska psihoanaliza mnogo pomogla promenila život bez da verujem u kolektivno nesvesno npr. Dok mi je kognitivno-bihejvioralna terapija napravila veće probleme od onih koje sam otišla da rešavam.

Rekla bih da se zaista dobri terapeuti ne drže ko pijani plota ni jednog utvrđnog pravca ili mislioca. I da svako ko želi sebe da leči mora da pristupi otvoreno, ali i kritički svemu što čuje, uz uzimanje stvari u svoje ruke pored savetovanja sa stručnim licem. Naravno, nema svako ni mogućnost ni privilegiju za to...

  • +1 5
Link to comment

vjerujem da se niko (normalan) slijepo ne drzi vjere praotaca tj postulata zacetnika skole misljenja sto godina kasnije, da nije tako, ne bismo imali razvoj nauke.

sad, koliko je nenormalnih, ne znam.

  • +1 1
Link to comment
1 hour ago, Shitgenstein said:

S druge strane je slippery slope napraviti ilegalnim sve što nije eksplicitno naučno, pogotovo u sferi psihe koja nije naučno reducibilna. Čak mi se čini da te težnje ka ozbiljnom shvatanju isključivo naučno potvrđenih tvrdnji koje se daju kvantifikovati samo dovode do hipermedikalizacije, dok se underlying problem ne rešava.

Meni je jungovska psihoanaliza mnogo pomogla promenila život bez da verujem u kolektivno nesvesno npr. Dok mi je kognitivno-bihejvioralna terapija napravila veće probleme od onih koje sam otišla da rešavam.

Rekla bih da se zaista dobri terapeuti ne drže ko pijani plota ni jednog utvrđnog pravca ili mislioca. I da svako ko želi sebe da leči mora da pristupi otvoreno, ali i kritički svemu što čuje, uz uzimanje stvari u svoje ruke pored savetovanja sa stručnim licem. Naravno, nema svako ni mogućnost ni privilegiju za to...

Onda možda postoje dobri terapeuti koji veruju u Bernove stavove.

 

S tim što za mene lično takav nikad neće postojati, kao ni dobar jungijanac.

Link to comment
On 10.8.2021. at 8:19, Hermetico said:

Prijavio sam forum na Stub srama, jer više nego zaslužuje, samobanovaću uskoro se jer ste sveukupno nazadni.

 

Tuga je da neko raspravlja o idiotluku antivaksera, dok se idiotluk ljudi koji tvrde da žrtva može da izazove svoje silovanje da ne kažem imbrejsuje. Mada kapiram da je mnogo ljudi ovde ok, uređivačka politika nije i o tome ću pričati ako, gde i kad stignem. Pozdrav!

 

Mislim da ti je pristup pogresan.

 

Bilo bi bolje nastojati da se ili razjasni sta je taj Berne iz TA hteo da kaze tom igrom, ili da se cela stvar TA raskrinka sa strucnog stanovista.

Steins,  i terapeuti TA, koliko ja kapiram, se pozivaju na opsteprihvacene STRUCNE autoritete. Zabadanje glave u pesak tu nece da pomogne.

 

Drugim recima, ta TA se upravo poziva na autoritet nauke dok se ovde ta TA osporava na moralnom nivou, a time se oni kojima TA odgovara iz sopstvrnih predubedjenja nece promeniti stav, jer NAUKA.

 

I to tako da ne bude, ma Milivojevic nema DIPLOMU, i onaj celavi seksolog Tosevski je sarlatan, vec upravo sa terapeutskog stanovista osporavati njihove tvrdnje.

  • -1 2
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...