Jump to content
IGNORED

Transakciona analiza i psihološke igre


Recommended Posts

On 10.8.2021. at 8:38, betty said:

ja cu kao predstavnica psiho zajednice da kazem da sam o bernu slusala samo od laika koji su citali popularne knjige, a na ova 4 univerziteta na kojima sam sto studirala, sto radila, niko ga nije spominjao u mom prisustvu. 

 

Knjiga od pre pedeset godina ima vise od 6 hiljada citata. Neko to cita  citira.

Ako je rec o kvazi-nauci, iako nije predmet studija, trebalo bi valjda neko to da raskrinka bas zbog njene popularnosti.

Link to comment
3 hours ago, Shitgenstein said:

S druge strane je slippery slope napraviti ilegalnim sve što nije eksplicitno naučno, pogotovo u sferi psihe koja nije naučno reducibilna. Čak mi se čini da te težnje ka ozbiljnom shvatanju isključivo naučno potvrđenih tvrdnji koje se daju kvantifikovati samo dovode do hipermedikalizacije, dok se underlying problem ne rešava.

Meni je jungovska psihoanaliza mnogo pomogla promenila život bez da verujem u kolektivno nesvesno npr. Dok mi je kognitivno-bihejvioralna terapija napravila veće probleme od onih koje sam otišla da rešavam.

Rekla bih da se zaista dobri terapeuti ne drže ko pijani plota ni jednog utvrđnog pravca ili mislioca. I da svako ko želi sebe da leči mora da pristupi otvoreno, ali i kritički svemu što čuje, uz uzimanje stvari u svoje ruke pored savetovanja sa stručnim licem. Naravno, nema svako ni mogućnost ni privilegiju za to...

 

 

Je l to bese onaj turn u osamdesetim psihijatrije od psihoanalize kaa empirijski utvrdjenom pnasanju i onda kljukanje lekovima?

 

Problemi ljudske psihe su odlicna tematika za filozofiju nauke.

Link to comment
5 hours ago, Budja said:

ili da se cela stvar TA raskrinka sa strucnog stanovista.


komentarisali su forumaši sa stručnog stanovišta, ali uzalud  

 

5 hours ago, Budja said:

Knjiga od pre pedeset godina ima vise od 6 hiljada citata. Neko to cita  citira.

 

:isuse:

Link to comment

Ovako; svi postovi o transakcionoj analizi i psihološkim igrama su izmešteni sa teme o Branislavu Lečiću na ovu temu. Molimo vas da ovde napišete šta još imate na tu temu, pa da je polako šaljemo u arhivu ili na deponiju.

  • +1 1
Link to comment
On 10.8.2021. at 0:22, Hermetico said:

Jel ja grešim da si napisao da žena može sama da izazove silovanje?

 

 

Naravno da moze ali to ne znaci da je zlocin silovanja ni za dlaku manji nego sto bi bio i da nije nicim izazvan. Mozda bi neka porota ili neki sudija uzimao u obzir okolnosti pa smanjio kaznu ali u sustini o istom zlocinu se radi. Koliko vidim, ti zameras Steinsu da time sto tvrdi da tako nesto postoji opravdava, relativizuje ili razume cin silovanja, ja to nigde nisam video u njegovim postovima. Mozda je nesporazum u pitanju. Pocinioci raznih zlocina, ne samo zlocina silovanja, vrlo cesto izjavljuju da su bili "izazvani" ovim ili onim da urade to sto su uradili drugoj osobi. Na nesrecu ili kako god, da li je neko necim izazvan je jos uvek individualna odluka i stanje individualne svesti. Ne postoji niti moze postojati konsenzus oko toga sta nas sve moze isprovocirati da uradimo nesto. Zato postoji zakon da nas odvraca od ekstremnih posledica nase izazvanosti.

 

Uzgred, sve ono sto si napisao o navlacenju na seks pa prekidanju u "nezgodnom trenutku" mogu da rade (i rade) i muskarci.

  • +1 1
Link to comment
On 10.8.2021. at 20:56, nezvanova said:

+ ko je od psihoterapeuta priznat od naucne zajednice, sem, pretpostavljam, osnivaca psihoterpije, frojd, jung, adler? kako stoje osnivaci gestalta Kofka, Kiler, Vertejmer, kako strukturalisti Vunt i ostali, kao danasnji gurui poput Jaloma i Matrea npr? jel se vode kao sarlatani ili ima i onih koje naucna zajednica priznaje? kako uopste izabrati psihoterapeuta, kog pravca i koju edukaciju da je prosao? koliko kao laik i iz daljine primecujem, najvise se psihoterpijom kod nas bave oni koji su zavrsili FMK, vecina od pocetka prolazi trenige gestalt ili transakcione ili vec koje.(mislim i da su im predavaci vecinom i psihoterapeuti)... pa rade sa klijentima cim zavrse fax i prodju edukaciju. ovi sa filozofskog to rade kasnije i manje, po nekim mojim (privatnim, laickim ) zapazanjima....

 

Ono sto mogu da ti kazem je da psihoanaliticari terapeuti koji postuju procedure PDS-a prolaze kroz nevidjeni dril. U pitanju je edukacija koja traje tri-cetiri puta duze od osnovnih studija i tek kad to zavrsis zvanicno postajes psihoanaliticar.

 

Moje misljenje ovako sa strane je da kvalitet terapeuta ne zavisi previse od pravca i da terapeuti raznih pravaca mogu na ovaj ili onaj nacin da pomognu klijentu, pod uslovom da valjano obavljaju svoj posao, da su posveceni skoli koju zastupaju i da znaju sta rade. Ta transakciona analiza pretpostavljam (ne znam dovoljno o tom pravcu) da je na losem glasu kod nas prvenstveno jer je promovisao Milivojevic, koji govori, izgleda i ponasa se kao obicni sarlatan. Mene je uspeo da iznervira svaki put kad se pojavi na televiziji, cenim da ovi vrhunski psihoanaliticari padaju u nesvest kad ga vide.:laugh:

  • +1 2
Link to comment

I onda se udaju za narcisa koga ne mogu da zaleče, ili dete psihoanalitičara završi na 15+ godina terapije, ili se izdrogira, a bio je i onaj gori slučaj.

 

Da bi na terapijama neki pričali lične detalje, npr. dg i terapiju pacijenta koji radi pri vladi RS, prećutkivali kriminal u profesiji (finansijski se najlakše dokazuje, ostali teško), držali terapije koje traju neretko po više od 10 godina. No bitno je da su osposobljeni za govnočatstvo, kao u ovom već citiranom tekstu izrazito naučne metodologije i načina zaključivanja:

 

 

U snu se vidi da je on napustio selfobjektni svijet i da može vidjeti analitičara kao cjelovitu osobu odvojenu od sebe.
San:“ Sanjao sam da sam kakao. Feces ne vidim, samo znam da sam se pokakao. Pogledam u školjku i vidim da u vodi nema fecesa, već samo pjena od dezinficirajućeg sredstva i u toj pjeni ja ugledam nešto malo kako pliva. Kad sam bolje pogledao vidim da je to neka mala životinjica slična mišu. Pogledam još bolje i vidim da je to medvjedić. Medvjedić koji ima vašu facu i vrlo je simpatičan. Taj medvjedić je zapravo cijeli vi. To je topla draga životinja i postaje mi žao što sam je izbacio iz sebe. Istovremeno mi je i drago što to nije nešto ružno i prljavo kao miš, kako je znalo biti nekada, ali ipak mi je žao što je izišao iz mene.“

Komentar: U snu se vidi da je pacijentu žao što se odvaja od analitičara. Rastanak od dobrog vanjskog objekta nije praćen separacionom tjeskobom, jer je unutarnja reprezentacija dobrog objekta ostvarena.

http://www.hpsg.hr/narcisticne-osobnosti-primjeri-razlicitih-faza-iz-njihovih-analiza/

  • +1 1
Link to comment
10 hours ago, Malkmus said:

I onda se udaju za narcisa koga ne mogu da zaleče, ili dete psihoanalitičara završi na 15+ godina terapije, ili se izdrogira, a bio je i onaj gori slučaj.

 

 

 

Tako pedijatrima umiru deca, ortopedima propadaju kolena, deca prosvetnih radnika imaju jedinice, a endokrinolog hašimoto, frizerka ima ispucale krajeve, a zubar krive kečeve i plombu, advokat završi u zatvoru i to nisu razlozi za satanizovanje i devalviranje čitavih profesija, stvarno se preteruje. 

Edited by Taihoskopija
  • +1 5
Link to comment

Jeste, samo što ovi razvlače roditelje godinama na mamutskim terapijama. Uglanom ne u pozitivnom kontekstu.

Ali pitanjima koja usmeravaju na odgovor.:sleep:

 

I pade mi još nešto na pamet. Prava partnera analizanda. Joj, kad bi partneri znali šta analitičari znaju o njima.

edit (Kada veza nije toksična. Kada je toksična, svakako ima smisla ići u dubinu.)

Edited by Malkmus
Link to comment
1 hour ago, Taihoskopija said:

 

 

Tako pedijatrima umiru deca, ortopedima propadaju kolena, deca prosvetnih radnika imaju jedinice, a endokrinolog hašimoto, frizerka ima ispucale krajeve, a zubar krive kečeve i plombu, advokat završi u zatvoru i to nisu razlozi za satanizovanje i devalviranje čitavih profesija, stvarno se preteruje. 

 

Neverovatne predrasude o analiticarima kruze medju laicima, narocito potencijalnim klijentima. 

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...