Jump to content
IGNORED

Transakciona analiza i psihološke igre


Recommended Posts

22 hours ago, pt 2.0 said:

@svi

je l postoji neki razlog zašto na temi govorimo klijenti a ne pacijenti?

i ja sam, citirajući, uporrebila isti izraz ali - zar “pacijent(i)” nije pravi termin?

 

Govorilo se najpre o psihoterapeutima unutar njihove privatne prakse, a to se ponegde naziva ordinacijama tamo gde postoji u timu i psihijatar, defektolog (na primer za decu).

 

Tako da tu stoji ovo što je Pixie rekla:
 

Quote

 

Klijent se češće upotrebljava u psihoterapiji u vanbolničkom setingu, jer "pacijent" dolazi kao neka vrsta "nalogodavca", čija se autonomija 

poštuje (jer zdravlje i/ili život nisu akutno ugroženi, a pored toga je i uticaj "klijenta" na ciljeve, tok i ishod terapije veći nego u akutnoj, operativnoj i sl. medicini, mada i tu nije sve crno-belo).

 

 

 

Osim toga, izlazi se iz medicinskog setinga, jer ne dolaze svi radi lekova.

U socijalnoj zaštiti, na primer, zovu se korisnicima usluge, a ta usluga može biti i psihološka.

Edited by Svemir Zeka
  • +1 1
Link to comment
  • 2 weeks later...

Ih.

Ima na svaku od načetih tema po malo.

 

Dokle se stiglo sa optužbom izrečenom na Twitteru da je Zoran Milivojević seksualno napao maloletnicu?

Koju igru je igrao Zoran Milivojević kada je na Fejsbuku linkovao rezultate istraživanja koji kažu da žene više vole tradicionalne muškarce nelepog lika i imaju male piše?

 

Što se tiše naših dobrih psihoterapeuta, da dodam da je ovde izrečeno da oni moraju da trpe emotivna pražnjenja i da slušaju sve probleme. Tačno. Ali oni su za to obrazovani. I za to im je plaćeno. Za 4 sata dnevnog rada, za 6 do 7 radnih dana eto njima prosečne beogradske plate.

 

Aleksandar Dimitrijević je proveo devet godina na ličnoj psihoanalizi. Inače cenim njegove nastupe i nije mi jasno zašto se odao psihoanalizi.

Interesuje me gde se potencijalni klijenti upozoravaju tačno, ne opstemestašnjenem i izokola, koliko može trajati ovaj proces uvida, slobodnih asocijacija, tumačenja snova?

Naročito ako imamo u vidu njihove čuvene škole u Cirihu i Parizu, kako da tu sitnicu slučajno izostave?

 

Šta kažu povodom trajanja terapije onima koji su imali tu nesreću da odrastaju u nasilnim porodicama ili su, u gorem slučaju, bili kao deca žrtve seksualnog zlostavljanja te im terapije traju decenijama?

 

 

...

 

 

Izvesni ljubitelj psihoanalize i psihodinamske terapije je, uz očigledno bogatu stručnu pomoć, snimio seriju Wanderlust u kojoj terapeutkinja paru koji dolazi na terapiju otprilike kaže tokom prvog viđenja: "Ja sam ta i ta, psihoanalitički i psihodinamski terapeut sam. Tokom prvog viđenja ćemo se upoznati i reći ćete mi nešto o svom problemu. Ukoliko se odlučite da nastavite sa terapijom kod mene, budite svesni da će ona trajati godinama".

 

 

...

 

 

E, i da vidimo kakva je atmosfera u društvu koje je doprinelo Zakonu o uslovima za obavljanje psihološke delatnosti.

 

https://psiholoskatribina.wordpress.com/2021/06/17/шта-се-то-догађа-у-друштву-психолога-ср/comment-page-1/

...

 

 

Da li je trebalo čekati nekog kao što je An Mari Ćurčić da moli da se naprave registri organizacija i institucija koje se bave mentalnim zdravljem i slične stvari a  reč je profesijama koje postoje više od sedam decenija kod nas i bave se pored ostalog i efikasnošću. Je l' to njen posao ili je to bio posao nekog drugog? Gde su do sada tim povodom bili dobrota kojom se hvale, efikasnost i inicijativa kojima uče klijente?

 

 

Može li naš insajder da nas podseti na oblike zrelog i odgovornog ponašanja koje su srpski psihići prikazali tokom sastanka vezanog za krizu izazvanu poplavama?

 

 

 

 

 

 

...

I još nešto, to što srpsko psihićstvo grozno ne znači da neko ko to piše kaže da se ne ide kod psihića. 

 

 

 

 

Edited by Malkmus
  • +1 1
Link to comment
On 22.8.2021. at 0:11, Pixie said:

 

Priznajem da nisam toliko upućena u situaciju "na terenu" (zato i tolika pitanja), ali meni se sada čini da je dosta toga što pišeš i kritikuješ samo jedan od aspekata/nivoa celog sistema u kome je glavni modus vivendi gledanje svog posla i snalaženje. A onaj ko se u tom sistemu bolje "snašao" pomaže da se taj sistem zadrži. Verovatno ni jedna struka ne deluje sasvim van toga. Što ne predstavlja opravdanje. A pogotovu ako je ta oblast toliko zakonski (i finansijski) neregulisana, onda se svi potencijalno kreću u nekoj sivoj zoni i potencijalna su meta. U takvoj situaciji nije baš lako podići glas i staviti se tako u domet radara.

 

@Pixie,da li si ti psihijatar ili psiholog?

Link to comment
5 hours ago, Malkmus said:

Da li je trebalo čekati nekog kao što je An Mari Ćurčić da moli da se naprave registri organizacija i institucija koje se bave mentalnim zdravljem i slične stvari a  reč je profesijama koje postoje više od sedam decenija kod nas i bave se pored ostalog i efikasnošću. Je l' to njen posao ili je to bio posao nekog drugog? Gde su do sada tim povodom bili dobrota kojom se hvale, efikasnost i inicijativa kojima uče klijente?

Da, zbog cega se ta novinarka uplela u ovu temu? Nekada je Bila na studiju B sada je nema vise.

Link to comment
7 minutes ago, Malkmus said:

Sada je na Al Jazeeri. Imala je tragediju u najbližoj okolini koja ima veze sa mentalnim zdravljem.

Ej Nisam znala, mnogo mi je kul kao osoba, 

Bas mi je zao, sta se desilo? Dok sa zivela u BGD vidjala sam je cesto ima dve cerkice i super supruga, 

A to uvek pocne od javnih licnosti, one su okidac, ili kao onaj Jurić koga je gnusno ubistvo svoje maloletne kcerke nateralo da bude toliko eksponiran. 

Link to comment

...odnosno suicid. Cela ideja An Mari i njene inicijative je da se više govori o tome, da ne bude tabu, da ljudi steknu hrabrost da govore o tome, da nije sramota reći da neko razmišlja o samoubistvu.

Druga je stvar senzacionalističko izveštavanje, priča o detaljima i razne ružne strategije koje mogu da izazovu nove slučajeve. Tema je osetljiva, ali je važno da se govori o njoj, na adekvatan način.

Zato je povela grupu na facebooku "Za tebe - Važno je", koja je primarno bila orijentisana na podršku u kriznim situacijama, od kojih je jedna i ta, suicidalne misli, bespomoćnost.

 

Link to comment
6 hours ago, Malkmus said:

Ih.

 

Ihahaaj

7 hours ago, Malkmus said:

...

I još nešto, to što srpsko psihićstvo grozno ne znači da neko ko to piše kaže da se ne ide kod psihića. 

 

 

7 hours ago, Malkmus said:

...

 

 

Da li je trebalo čekati nekog kao što je An Mari Ćurčić da moli da se naprave registri organizacija i institucija koje se bave mentalnim zdravljem i slične stvari a  ..............

 

2 hours ago, Rowanoke said:

Da, zbog cega se ta novinarka uplela u ovu temu? Nekada je Bila na studiju B sada je nema vise.

 

2 hours ago, Malkmus said:

Sada je na Al Jazeeri. Imala je tragediju u najbližoj okolini koja ima veze sa mentalnim zdravljem.

(grupisanje prema smislu)....

 

Link to comment
8 hours ago, Fakundo Sava said:

@Rowanoke

Bila je gost kod Galeba Nikačevića u podkastu povod je bio to o čemu pričamo

Ne mogu, odkako je unistio Noizz da bude clickbait website, dok je bio glavni i odgovorni urednik ja ne mogu da ga smislim, ali nju volim bas cu pogledati. 

8 hours ago, Svemir Zeka said:

...odnosno suicid. Cela ideja An Mari i njene inicijative je da se više govori o tome, da ne bude tabu, da ljudi steknu hrabrost da govore o tome, da nije sramota reći da neko razmišlja o samoubistvu.

Druga je stvar senzacionalističko izveštavanje, priča o detaljima i razne ružne strategije koje mogu da izazovu nove slučajeve. Tema je osetljiva, ali je važno da se govori o njoj, na adekvatan način.

Zato je povela grupu na facebooku "Za tebe - Važno je", koja je primarno bila orijentisana na podršku u kriznim situacijama, od kojih je jedna i ta, suicidalne misli, bespomoćnost.

 

Aha, dakle smisao njenog zalaganja je govor i destigmatizacija mentalnih bolesti i poremecaja? Ali kako to misli da uradi sama, kada za to treba dubinska promena 

Link to comment
3 hours ago, Rowanoke said:

 

Aha, dakle smisao njenog zalaganja je govor i destigmatizacija mentalnih bolesti i poremecaja? Ali kako to misli da uradi sama, kada za to treba dubinska promena 

Ima najbolje namere, a mislim da nema dobar uvid u stanje. 

Slično kao i Jovana Gligorijević.

  • +1 1
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...