Jump to content
IGNORED

Случај Петница


Recommended Posts

3 minutes ago, Rowanoke said:

Ne znam zasto postavljas sama sebi pitanje da li bi se formirala kao naucnik naucnica ili zainteresovala za naucni rad da nisi bila u Petnici?

 

 

Pa naravno da bi. Jer Nauka i naucni rad je iskljucivo u danasnjem vremenu postao rutina i svako se moze time baviti. Nema sta da sumnjas da li bez Petnice bi bila to sto jesi sada.

 

Ne volim to glorifikovanje nauke kao neceg superiornog i ne volim taj geek ili nerd culture. Dobijemo jednog Elona Muska takvim isticanjem malog genijalca. 

Uh, toliko gresis. Nauciti pisanje radova i bazicnu metodologiju rada je mogla svagde. Ali petnica i sl. su idealna prilike da steknes interesovanje i ljubav prema istrazivanju...

A za bavljenje naukom ti bas treba takva motivacija, jer manjka drugih stvari koje bi te privukle (nije lako, nije dobro placeno i svasta nesto).

A ovaj napad na nerd i geek kulturu ti necu oprostiti ;)

Imas milione uobrazenih sportista, pevaca, glumaca, biznismena. Ali od geekova se ocekuje da budu povuceni i neprimetni. I onda imas jednog koji je malo nadmeniji i sad je to problem...

  • +1 4
Link to comment

 

Stvari treba malo pogledati i u kontekstu vremena i situacije.

Verujem da su sva izneta iskustva devojčica o foto seansama istinita. 

Treba imati meru i u tom seks iskorišćavanju.

 

Ja sam sam bio polaznik dva programa u Petnici, u leto 1983. i 84.

Prvi put astronomija, posle arheologija.  Tada je alfa i omega svega bio Željko Jež sa arheologije, Vigor Majić je tada bio neko ko se brinuo o kuhinji, higijeni u menzi i po spavaonama. Željko je bio opasni lik sa kojim nema pogađanja a Majić dobri duh za nestašne. To je vreme prvih osmobitni komjutera, video plejera .... novog talasa ..... itd. . . itd. . . itd. . . itd. . . 

 

Gde su mladi tu je i zabava.  Drago mi je da sam bio u rado se i sada setim: kopanje u sondama po vrućoni pa posle ispiranje materijala na sitima u potoku, sedeljke i noćanke u pećini, noćne igre na bazenu ispod kampa, celonoćne rasprave nas štrebera dok skiciramo raznorazna sazvežđa i  brojimo meteorite, diskusije o svemu i svačemu sa mentorima .... 

 

Posle nauke i obuke, kako - kada, sledila bi kolektivna cirka, logorska vatra, šetnje po okolnim livadama i zaseocima, druženje sa lokalcima i lokalkama. ...

 

I u vreme kada sam ja bio tamo vladao je jaki post hipi duh i slobodnije ponašanje. Niko se nije obazirao ko je u čijem krevetu  ili spavaoni, niti ko gde sa kim leže, ako se pre doručka vrati na svoje mesto. 

Delili smo spaveće vreće sa drugaricama i izigravali frajere sutra na doručku u menzi .... 

 

Nama, mladjima (srednjoškolcima) su stvarno bili smešni ti prorasli, kosmati studenti sa arheologije i PMF, ali našim vršnjakinjama sigurno nisu, kolko se sećam, a dobro se sećam. 

 

Ako je posle naišao neki savremeni - moderniji sex predator sa neke biologije i sa nekom titulom to ne umanjuje mnogo značaj same stanice.

Bar u mojim očima.

 

 

 

Link to comment

Treba uzimati kontekst i vreme u obzir, istina, jer sad nastupa  vreme u kom rastu neke nove devojčice koje više neće da ćute. 

  • +1 7
  • Hvala 1
Link to comment
3 minutes ago, Bogotac said:

Izvinjavam se ma upadu,danas tek postao upoznat sa slucajem,jel se zna,posto ne mogu da nadjem,koji manijak je u pitanju?

 

Zna se, i znamo ga. Podobro.

Link to comment
4 minutes ago, Taihoskopija said:

Treba uzimati kontekst i vreme u obzir, istina, jer sad nastupa  vreme u kom rastu neke nove devojčice koje više neće da ćute. 

 

jedva cekam da porastu.

 

  • +1 9
Link to comment
43 minutes ago, Shitgenstein said:

Nigde ne impliciram da je nauka superiorna u odnosu na druga zanimanja, niti to mislim.

 

Postavljam pitanje jer mi je Petnica pokazala čari tog zanimanja i jer sam pohađajući različite seminare shvatila šta me najviše zanima, a imala sam u tom periodu i druga, nenaučna interesovanja koja sam mogla da pretvorim u karijeru.


Sve što sam htela da kažem citiranim postom jeste da je umnogome odlazak u Petnicu zaslužan za to što sam se opredelila za nauku a ne nešto drugo, i da mi je zbog toga drago jer mi se dopada ovaj posao.

Pa i meni se dopada, ali ne vise zbog nauke vec zbog toga sto mogu moje vreme da krojim kako zelim. To je sustina. Prave cari posle jednog niza godina i vremena nestanu.

38 minutes ago, Spooky said:

Uh, toliko gresis. Nauciti pisanje radova i bazicnu metodologiju rada je mogla svagde. Ali petnica i sl. su idealna prilike da steknes interesovanje i ljubav prema istrazivanju...

A za bavljenje naukom ti bas treba takva motivacija, jer manjka drugih stvari koje bi te privukle (nije lako, nije dobro placeno i svasta nesto).

A ovaj napad na nerd i geek kulturu ti necu oprostiti ;)

Imas milione uobrazenih sportista, pevaca, glumaca, biznismena. Ali od geekova se ocekuje da budu povuceni i neprimetni. I onda imas jednog koji je malo nadmeniji i sad je to problem...

Valjda ljubav prema istrazivanju steknes svojim master radom ili nekada sto su se zvali magistarskim?  Mislis da se profesori, docenti, vandredni prof i ostali zaista bave banchtop naukom?

Link to comment
43 minutes ago, Spooky said:

Uh, toliko gresis. Nauciti pisanje radova i bazicnu metodologiju rada je mogla svagde. Ali petnica i sl. su idealna prilike da steknes interesovanje i ljubav prema istrazivanju...

 

S jedne strane se slazem, s druge - sve u svoje vreme. Ima razloga zasto se pisanje naucnih radova ne radi u srednjoj skoli i zasto postoje fakulteti i post-graduate studije (uprkos svim manama koje taj sistem takodje ima).

 

Petnice nema po drugim zemljama, pa opet ima izuzetnih istrazivaca u svim oblastima - i iz zemalja poput Rumunije, Hrvatske, Ukrajine, Slovacke, Poljske... Nisam nigde video statistiku koja bi govorila da su srpski istrazivaci brojniji ili bolji. A i od srpskih istrazivaca, ogromna vecina zapravo nikada nije krocila u Petnicu, vec su se za nauku zainteresovali drugim putem.

  • +1 8
Link to comment
22 minutes ago, chandra said:

 

S jedne strane se slazem, s druge - sve u svoje vreme. Ima razloga zasto se pisanje naucnih radova ne radi u srednjoj skoli i zasto postoje fakulteti i post-graduate studije (uprkos svim manama koje taj sistem takodje ima).

 

Petnice nema po drugim zemljama, pa opet ima izuzetnih istrazivaca u svim oblastima - i iz zemalja poput Rumunije, Hrvatske, Ukrajine, Slovacke, Poljske... Nisam nigde video statistiku koja bi govorila da su srpski istrazivaci brojniji ili bolji. A i od srpskih istrazivaca, ogromna vecina zapravo nikada nije krocila u Petnicu, vec su se za nauku zainteresovali drugim putem.

Pa nije ni vecina kod mike aleksica upusala glumu. Pre smatram da je to par izuzetaka. 

 

 

 

Link to comment

U Petnici je nezdrava kompetitivnost.

 

Kad sam se pojavio u letnjoj školi dok sam išao u osnovnu, tip na prijemu je mojoj kevi rekao "A to je taj __________ _______________!", keva se zgranula. Ispstavilo se da su roditelji dve moje školske drugarice koje su takođe konkurisale, ali bile odbijene, danima i nedeljama zvali Petnicu i tražili da poziv upućen meni bude povučen ili da i njihove ćerke budu naknadno pozvane. Sumanuta je ambicija roditelja petničara, odnosno potencijalnih petničara, a ponekad i same dece.

 

Petnica svakako jeste odlična i ja poznajem ljude kojima je mnogo značila u karijeri.

  • +1 1
Link to comment

Nije izaslo u javnost ime, osim inicijala S. Ali svima nama koji su bili u petnici sasvim je jasno o kome se radi posle dve ipo sekunde citanja teksta u vremenu, blicu ili gdegod. On je drugi covek koga sam upoznao u leto 90te, posle Tase koji je tada vodio i geografiju i astronomiju. Inace, novinarka vremena jako dobro opisuje okolinu oko okrivljenog.

  • +1 3
Link to comment
7 minutes ago, Bogotac said:

Ko,ili jos nije izaslo ime u javnost?

Koliko citam bilo ih je 3. Jedan umro od korone a jedan je suicidan lik koji zivi u cumezu

Link to comment
Pa nije ni vecina kod mike aleksica upusala glumu. Pre smatram da je to par izuzetaka. 
 
 
 
Nije većina kod Mike, ali je većina upisanih bila kod Mike...







... Shiit has hit the fan

Link to comment
9 minutes ago, napadaj said:

Ispstavilo se da su roditelji dve moje školske drugarice koje su takođe konkurisale, ali bile odbijene, danima i nedeljama zvali Petnicu i tražili da poziv upućen meni bude povučen ili da i njihove ćerke budu naknadno pozvane.


Budi bog s nama!

 

:isuse:

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...