Jump to content
IGNORED

Случај Петница


Recommended Posts

Petnicu zatvoriti jer je sama ideja "petnice" degenerisala (kao i sve sto vremenom degenerise kada nema aktivnih promena),  postala i ostala je cisto mehanicki otaljavanje . Od toga leba nema, a novih koncepata ima sijaset.

 

 

Edited by Friend
Link to comment

O Petnici znam od ortaka iz vojske a kasnije cimera, genijalac u svakom smislu - jedva je cekao da ode tamo ponovo (pocetak devedesetih) o Vigoru je govorio kao o bogu sa jedne i ortaku sa druge strane.  Ne znam zasto vezivati za Petnicu konkretno ovo sto se dogadja na svakom mestu na kojem postoji autoritet - ucenik odnos. To daleko prevazilazi Petnicu jbg, takoreci patern.

 

Inace secam se (jedno od mnogih zapazanja iz srednje skole i sa faksa) kada sam sa galerije posmatrao studente vajarstva kako izlivaju kalup oko neke glinene skulpture. Profa krshan, bradat, u kasnim tridesetim, ko Mojsije - oko njega cetvoro studenata koji ga ocigledno vole i postuju, svi zajedno timski manevrisu oko kanti sa tecnim gipsom, letvicama, gazom. E sad - tu je bila studentkinja od recimo dvadeset godina (kazem, gledam sa galerije, voajerisem) prelepa plavusa, zgodna ko djavo, u kombinezonu sa tregerima i landaravoj siledzijki koja nista ne pokriva. Inace se izdvajala na tom delu katedre izgledom i harizmom. Ona je u tih petnaestak minuta dok sam posmatrao stvar prosto jurila profu oko one konstrukcije, ukrstala prste sa njim, gledala ga pogledom (kad god je mogla) kakav bi svaki muskarac pozeleo na sebi, najotvorenije nabacivanje zenskog celjadeta koje sam ikada video. Ovaj Crnogorac ladan ko shpricer, gledao sam njega koliko i nju, odusevio me stavom, tada sam poceo da ga postujem (pre toga mi je ishao na qratz zbog arogancije). Potpuno profi, barem pred studentima - da li je bilo nesto izmedju njih ne znam, ali verujem da nije, barem po njegovom ponasanju koje je bilo vrlo zrelo. Isto vazi i za vaspitaca u jednom niskom internatu - super lik, DIFovac, 30+, devojke su ga obozavale, prepricavao se slucaj kako je isterao neku (posle i disciplinski postupak, izbacena) koja mu se usunjala u sobu kada je nocu bio dezurni. Odrastao, normalan primerak homo sapiensa.

 

E sad jbg, koliko je nezrelih majmunolikoh pedagoga koji operisu u tim sivim zonama naduvanog autoriteta i moci, pa sigurno je da ih ima puno. Plus nas mentalitet zrtve i "cuti da se ne brukas"... ne znam, napisah na gornjoj temi, ovo je vrh ledenog brega i plasim se da mediji i tuzilastvo vade iz te bare samo ono sto im odgovara i sto smeju da diraju.

Edited by Caligula
  • +1 2
Link to comment

Samo neka vade, pa makar stigli do Branka Kockice na kraju. Proces je započet sa Mikom i sada se kotrlja, biće ovoga puno u nadolazećim mesecima. I to je dobro.

  • +1 4
Link to comment
9 minutes ago, Mos said:

Samo neka vade, pa makar stigli do Branka Kockice na kraju. Proces je započet sa Mikom i sada se kotrlja, biće ovoga puno u nadolazećim mesecima. I to je dobro.

 

Ma jasno, nego je tema nekako simptomaticno ista - glumci, pedagozi, sve neki upadljivo uceni ljudi. Rekoh vec, Jutke i Palme zauzvrat dobijaju sate po nacionalnim frekvencijama da pljuju po zrtvama i prete svedocima, uz pomoc tabloida. Kao da ne vidimo sumu od drveta jbg, ovo je sistemski problem a ne iskljucivo hir razbarusenih umetnika.

 

Zato mi smeta ovo vezivanje za Petnicu, za FDU, zaPozorista, Privatne Skole... a maltretiranja ima neuporedivo vise ispod svega toga, u sistemskim institucijama, drzavnim preduzecima i svuda gde moze da se trguje.

Edited by Caligula
Link to comment
34 minutes ago, Rowanoke said:

Pa nije ni vecina kod mike aleksica upusala glumu. Pre smatram da je to par izuzetaka.

 

To i kazem - Petnica je nekima posluzila kao odskocna daska, ali se u mitologizaciji stiglo dotle da se maltene niko ne bi bavio naukom da nije bilo IPS. Mozda se ne bi isti ovi ljudi bavili naukom, bavili bi se neki drugi umesto njih. Niti je svaki talenat iz Srbije prosao kroz IPS, niti su svi koji su prosli kroz IPS bili talenti za nauku - daleko od istine je i jedno i drugo.

 

Ja ne mislim da ISP treba sravniti sa zemljom, ali treba je sustinski reformisati i "nacionalizovati" (sto moze da bude legalni taboo, ali s obzirom na to koliko je Srbija ulozila u stanicu, ne verujem da bi iko mogao mnogo da se "buni"). Jedan stari predlog je da se preda na upravljanje BU kao kamp za izvodjenje vezbi za studente nizih godina ili iz pojedinih predmeta. BU ima odredjena iskustva s tom vrstom "terenskih vezbi", jedan primer je ogledno dobro Sumarskog na Gocu (ne znam da li jos postoji). U svakom slucaju, ovaj koncept je prevazidjen.

  • +1 5
Link to comment

@Caligula

ma nije tu razlog predrasuda prema umjetnicima nego fakat da se iz tih skolica izrasta sto ipak relaksira zrtve

 

edit, i ja mislim da se petnica mitologizuje. kao da je nasa laboratorija a ne naucni kamp za srednjoskolce.

Edited by morgana
Link to comment
10 minutes ago, Caligula said:

Zato mi smeta ovo vezivanje za Petnicu, za FDU, zaPozorista, Privatne Skole... a maltretiranja ima neuporedivo vise ispod svega toga, u sistemskim institucijama, drzavnim preduzecima i svuda gde moze da se trguje.

 

Ovo je naravno tacno.

Pakao prezivljavaju medicinske sestre na dvadesetcetvorosatnim dezurstvima sa lekarima, sodoma i gomora

Link to comment
7 minutes ago, morgana said:

@Caligula

ma nije tu razlog predrasuda prema umjetnicima nego fakat da se iz tih skolica izrasta sto ipak relaksira zrtve

 

 

Pa to sam napomenuo kao uzrok - ovo su krenule da prijavljuju pre svega samosvesne zene koje ne robuju previse mentalitetu i bari u kojoj zivimo, sto opet znaci da su i njihovi napasnici iz nekog "viseg" miljea.

 

Ono sto meni bode oci je tabloidizacija i stavljanje u prvi plan stvari koje su za drugi plan. A sa druge strane zatrpavanje masovnijih i vecih problema, maltretiranja i trgovine uticajem koja se ovde jebeno podrazumeva.

Edited by Caligula
  • +1 2
Link to comment
39 minutes ago, napadaj said:

U Petnici je nezdrava kompetitivnost.

 

Kad sam se pojavio u letnjoj školi dok sam išao u osnovnu, tip na prijemu je mojoj kevi rekao "A to je taj __________ _______________!", keva se zgranula. Ispstavilo se da su roditelji dve moje školske drugarice koje su takođe konkurisale, ali bile odbijene, danima i nedeljama zvali Petnicu i tražili da poziv upućen meni bude povučen ili da i njihove ćerke budu naknadno pozvane. Sumanuta je ambicija roditelja petničara, odnosno potencijalnih petničara, a ponekad i same dece.

 

Petnica svakako jeste odlična i ja poznajem ljude kojima je mnogo značila u karijeri.

E Boze me oprosti i sakloni.

 

Pa takve bih roditelje ja u....... tri lepe da ne kazem gde....

Link to comment

Hm... Ja sam bila baš davno, a i kad premotam, ne sećam se baš. Možda jedino malo "čudne" igre, pred odlazak. Jesu i ostali imali taj flow?

Послато са SM-N960F помоћу Тапатока

Link to comment
12 minutes ago, Caligula said:

 

Pa to sam napomenuo kao uzrok - ovo su krenule da prijavljuju pre svega samosvesne zene koje ne robuju previse mentalitetu i bari u kojoj zivimo, sto opet znaci da su i njihovi napasnici iz nekog "viseg" miljea.

 

Ono sto meni bode oci je tabloidizacija i stavljanje u prvi plan stvari koje su za drugi plan. A sa druge strane zatrpavanje masovnijih i vecih problema, maltretiranja i trgovine uticajem koja se ovde jebeno podrazumeva.

 

razumijem sta kazes i svakako je palma zasticenija zvjerka od nekog mike, moja teza ovdje je da imamo pricu o umjetnicima i naucnicima zato sto rade sa omladinom tj njihove su ucenice sad daleko od njih i na sigurnom su. i stajnfeld je imala gdje da ode mada nije napastvovana kao ucenica.

sluzbenice i proverbijalne medicinske sestre se i akutno bore za posao i ulozi u eventualnoj optuzbi su im zato veci.

  • +1 3
Link to comment
23 minutes ago, Edit said:

Hm... Ja sam bila baš davno, a i kad premotam, ne sećam se baš. Možda jedino malo "čudne" igre, pred odlazak. Jesu i ostali imali taj flow?

Послато са SM-N960F помоћу Тапатока
 

Kakve cudne igre?

Link to comment

NIje bilo tako. Ja sam srednju školu završio pre malo manje od 15 godina, u to vreme su roditelji samo jednog mog druga okapali u školi da bi mu pravdali časove i da bi se raspitivali za njegove ocene i svi smo mu se smejali zbog toga. Danas mi rođaka koja predaje u jednoj osnovnoj školi u Novom Sadu kaže da gotovo svi roditelji neprestano zovu, urgiraju, pravdaju, insistiraju, smatraju i zahtevaju.

 

 

 

Edited by napadaj
  • +1 4
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...