Jump to content
IGNORED

Случај Петница


Recommended Posts

ne dangubi se.

mozda ovo bude modelovano vuchicevim metodama, ti pitaj shta ti hocesh, a ja cu da odgovaram shta ja hocu unsure.gif

mada, realno ja ni ne znam shta on sad treba da kaze, a da to ima smisla blink.png



a to stara novina? prashtajte [emoji38]ol:

sent from novi mnogo jak bubamoto.



  • +1 1
Link to comment
1 hour ago, napadaj said:

NIje bilo tako. Ja sam srednju školu završio pre malo manje od 15 godina, u to vreme su roditelji samo jednog mog druga okapali u školi da bi mu pravdali časove i da bi se raspitivali za njegove ocene i svi smo mu se smejali zbog toga. Danas mi rođaka koja predaje u jednoj osnovnoj školi u Novom Sadu kaže da gotovo svi roditelji neprestano zovu, urgiraju, pravdaju, insistiraju, smatraju i zahtevaju.

Stariji sam od tebe očigledno, seda glava će da kaže, dječače,  nisi u pravu. U moje vreme, during the war (doslovno za vreme rata) u osnovnoj se nismo smejali zbog intervencija, i tada su se potezala roditeljska zvanja, ponekad i pandurske značke, umelo je da se napomene odakle roditelj dolazi i gde radi. Radile su i varijante trange frange sa razrednom, tipa roditelj joj završi to što njoj treba, ona uzvratno počeše roditeljska leđa razgovorom u zbornici. Posle u srednjoj je nastala full dekadencija kasnih devedesetih, umeo je i poneki predrag peruničić da se nađe ispred zbornice da prozbori koju sa direktorom voždovačkim mangašem, da se dogovore kao ljudi, elem, mnogi je roditelj dovodio uticajne koliko je uspeo da dobaci. Ovo nije krenulo od juče.

  • +1 4
Link to comment
3 hours ago, Rowanoke said:

Pa i meni se dopada, ali ne vise zbog nauke vec zbog toga sto mogu moje vreme da krojim kako zelim. To je sustina. Prave cari posle jednog niza godina i vremena nestanu.

Valjda ljubav prema istrazivanju steknes svojim master radom ili nekada sto su se zvali magistarskim?  Mislis da se profesori, docenti, vandredni prof i ostali zaista bave banchtop naukom?

Meni je to sloboda u organizaciji vremena benefit ali glavni razlog je što mi je prosto zabavno to što radim. :D 

Neko stekne ljubav za nauku na magistarskim U mom slučaju je Petnica omogućila da zavirim u taj svet mnogo ranije, u godinama kada sam najintenzivnije otkrivala svoje mesto u svetu, i videla sam da mi se to dopada. Ne postoji univerzalni put.

No, kao što rekoh postojale su jako loše prakse u Petnici i kao što neko reče, kod nekih je to izazvalo probleme u samopouzdanju itd. Iskustva se očigledno jako razlikuju.

Ali nije ni poenta da li bih se bavila naukom ili ne, nego da je Petnica mnogima (pa i meni) zauzela značajno mesto u životu i utoliko je još teže kad saznaš da dok je tebi bilo tako, druge je neko fotografisao i opijao i vređao.

 

  

1 hour ago, Edit said:

Tipa pobednik je onaj tim koji od stvari koje ima veže najduži "kanap". Deca skidaju odeću i vezuju, da bi "kanap" bio duži. Neko fotka sve to.

Nikad čula, ali ne kažem da nema, tinejdžeri su to i očekivano je da prave rade neke gluposti.

To je drugi nivo problema u poređenju sa sistemskom zaštitom predatora.

Link to comment
1 hour ago, ultra plasticni said:

 

:blink:

 

Toga realno nema ni u izviđačkim odredima

 

Ja sam bio u izviđačima 10 godina i nikada nisam video ništa slično tom pravljenju užeta od soptvene odeće. Najekstremnija situacija u kojoj sam se ikada našao bila je polaganje za veštinu Partizanskog kurira :s_p:. To je bila najcenjenija veština i polaganje je uvek bilo spektakl u kojem učestvuje kremtm odreda. Jedan deo polaganja se zvao "sakrivena poruka" gde ti moraš da sakriješ mali papirić sa porukom negde kod sebe, a dvoje iz komisije moraju da ga nađu za 30 sekundi. Tačno je propisano gde smeš a gde ne smeš da ga sakriješ, a njima je bilo dozvoljeno da ti pregledaju sve osim donjeg veša. Ono, imali su pravo da ti nožem iseku pertle ili farmerke, to je bio deo spektakla. Polagale su i devojke, ostajale bez farmerki ili košulje. Danas nema teorije da bi tako nešto bilo moguće ali to je bio sam kraj 80ih i neko drugo vreme.

 

Po šatorima je naravno bilo čega hoćeš mada mislim da se nije radilo o predatorstvu već pre svega o tinejdžerima koji su bili napucani hormonima. Ja sam bio u ekipi sa svojim vršnjacima i još smo bili klinci. Među starijima (20+) se znalo ko čini kul ekipu koja se mota oko riba i obratno, a ko su štreberi kojima je posao da paze na klinčadiju. Karijeru sam završio pred kraj 92-ge i posle toga se sve izopačilo pa verovatno i izviđači. Nemam pojma kako to izgleda danas, ako uopšte postoji još uvek. Onda je bilo dobro zezanje i bilo je dobrih ljudi.

 

 

Link to comment
4 minutes ago, Њујоркер said:

Super tema za ovakav RTS. Bez rizika da uzdrma postojeću političku garnituru. Vigor Majić, ko to beše? Onaj što je hvaljen u opozicionim krugovima zbog kritike zagađenja vazduha i trgovine ugljojalovinom? Njemu verujemo? Građanine, raziđi se, zaštitimo decu, institucije da rade svoj posao. 

  • +1 2
Link to comment

Komentari sa N1:

 

Quote

Sve, sve, ali ova pisma podrške od strane bivših polaznika i saradnika, koja su preplavila društvene mreže. Sada su veoma empatični i saosećajni. I tvrde da nisu znali? Nemoguće. Ja sam bila u Petnici 7 + 10 dana u 1. razredu srednje škole (2008. godine) i znam o kome se radi, znam za noćne pijanke kod njega i "umetničke" fotografije i neprimerenu bliskost sa devojkama. A vi koji ste godinama bili tamo, RADILI tamo - pokušavate da nam prodate priču da niste znali? KAKO VAS NIJE SRAMOTA?!

 

Quote
Bozicu , Majicu ...... nemam dilemu da ce te se u slucaju pokretanja postupka prijaviti da postanete svedoci saradnici...KONTINUITET OD 1993 G.Vasa DECA su sigurno jako ponosna na vas. Kao otac bivse polaznice koja na srecu nije imala takva ikustva ali je za njih znala od 2011g.razmisljam da vam zalepim po JEDNU KRIVICNU PRIJAVU ZA NECINJENJE isvesno dovodjenje dece u opasnost od seksualnog napastvovanja...ETO ZA RAZLIKU OD VAS JA IMAM DUSU PA MOGU PONESTO DA PONESEM NA NJOJ.

 

Quote
Bilo je svacega tamo. S nije jedini koji se ponašao neprimereno. Bilo je tu i neprimerenog ponašanja saradnika i polaznika. Nemojte se praviti naivni. A Muva lista? Za neupućene:
1 bod ako smuvas drugog polaznika/polaznicu (što je ok jer su to ljudi približno istih godina, kao kad imaš dečka ili devojku u srednjoj školi),
2 boda za mladjeg saradnika/saradnicu (što već nije okej jer su to studenti koji su ti ujedno i predavači i mentori na radu) i
3 boda za šefa seminara (ovo je već previše, a bio sam i svedok toga).
Lista je neko vreme čak i stajala javno u labi iz hemije. Ne kažem da je u pitanju pedofilija, ali jeste nedolicno ponasanje. Alkohol u dvorištu crkve (u biblioteci što bi se reklo) i druge psihoaktivne supstance takodje nisu bile nepoznanica. Pa ne mislite valjda da su ljudi išli tamo samo da bi učili i radili zadatke? Bilo je i toga, naravno, glavni razlog je želja za druženjem sa ljudima sličnih afiniteta i rad na nečem zanimljivom van škole. Ali Petnica ima i svoju mračnu stranu. Ovde su iznete samo neke stvari.
 

 

Quote

Roditelji, profesori i šira javnost zapravo ne znaju kako izgleda Petnica iznutra i zašto su deca i mladi bili toliko oduševljeni. Nije to samo do nauke i (nevinog) druženja. Preko 50% polaznika će vam  pomenuti  da su im asocijacija na Petnicu i prve ljubavi (čitajte između redova - seksualni odnosi), pijanstva... Svašta se tamo tolerisalo, iako nije bilo zvanično dozvoljeno. Niko ne bi išao u Petnicu da je ona stvarno bila samo "štreberski kamp". I "štreberi" imaju hormone. E sada, na to ako dodate i sredovečne čike - jasno vam je o čemu se radi.

 

Quote

Pomenuti je samo ekstrem. 30 godina odlicno pliva u tom sistemu i kroz sve vlasti. Manje upadljivih ima jos, dosta su se lepo snasli, dok ima i pametnih i obrazovanih koji prolaze kao ove devojke, a u tekstu se navodi da ih mozda samo u toj instituciji zlostavljanih ima trocifren broj sto je strasno da niko ne primeti niti da nemaju kome da se obrate za pomoc. 

 

Quote

Ne lažite da niste znali. Svi smo znali, mi, deca od 15-16 godina smo znali da pravi gole fotografije polaznica, a odrasli nisu znali?

 

Quote

Uklapao se S. savršeno u petnički sistem. Nemojte sada da se pravite da niste znali. 

 

Quote

Ima ih jos. Kako biste inace objasnili da mnogi veliki mozgovi tamo to decenijama nisu primetili.
Nepotizam u obrazovanju, deca profesora i privilegovanih clanova drzavnog aparata su zakodje tema o kojoj se cuti u Petnici kao na brojnim obrazovnim institucijama.

Podrska hrabrim devojkama, a gledamo vec celu godinu kakve su muskarci kukavice i ko o tome progovara. Strah hara Srbijom na mnogim nivoima, politika je vrh ledenog brega

 

Quote
Zanima vas zašto uprava nije reagovala? U Petnici je svašta bilo normalizovano, veze i seksualni odnosi između saradnika i polaznica (koje su čak bile "stvar prestiža), alkohol, čak i marihuana... Nije ovo što je S. radio odskalalo previše od ostalog. Zvanično nije bilo dozvoljeno, nezvanično - sve se tolerisalo.
 

 

Quote

S. nije jedini, istražite malo šta se sve dešavalo tamo u periodu 2005-2010!

 

Quote

Naravnoda nije, Ana. Drugi je T. A bio je tu i treci, tezak manipulator sa drugom "devojkom" na svakom seminaru. Nadam se da je ovo tek pocetak.

 

Quote

Bravo za ove (i sve ostale) hrabre i jake devojke! I ovaj slucaj treba "isterati do kraja", kao drustvo u kome su ovakve strasne stvari uobicajene ne mozemo krenuti napred dok svako ime ne bude poznato i svacija odgovornost utvrdjena. Moramo da naucimo da takva ponasanja na vreme prepoznamo i ucinimo sve da se vise nikada ne ponove.

Kao covek kome je Petnica nesumnjivo doprinela u tim kljucnim formativnim godinama, veoma sam tuzan da postoje oni koje za Petnicu vezuju stravicna iskustva fizickog i metnalnog maltretiranja i ponizavanja. Ovo je poraz za sve nas koji smo kroz Petnicu prosli, bilo kao polaznici, saradnici ili zaposleni - ovakvo ponasanje smo morali da prepoznamo i na vreme zaustavimo. Sram nas bilo.

 

  • +1 1
  • Hvala 3
Link to comment
1 hour ago, aram said:

nemam baš visoko mišljenje o njima... a izgleda da sam se i ovde prevario, da nisu baš one pomogle u otkrivanju ovog slučaja.

 

 

Ako me sećanje služi na tekst (nemam ga kod sebe sad), rečeno je da su devojke ranije kad su se obraćale ažc, odustale od prijavljivanja zbog retraumatizacije tokom postupka. Ažc ne obelodanjuje slučajeve bez prethodne saglasnosti žena

Link to comment
11 minutes ago, I*m with the pilots said:

A ko je treca osoba pored Savana i Toromana?

 

Nastavak tog threada - https://rs.n1info.com/vesti/gligorijevic-javile-se-nove-zrtve-nasilja-u-petnici-moguce-da-ih-je-mnogo-vise/

 

Quote
Jel taj treći koji je menjao devojke Ž? Ili je on četvrti? I koliko ih onda zaboga ima?

 

Quote

Nije, taj za koga ja znam je N. Ponestace nam slova uskoro. Boze kako boli sve ovo i koliko me je sramota sto nismo izasli sami ranije i otvoreno ustali protiv petnickih praksi.

 

Ne znam na koga se odnosi. Sad su svi krenuli da se prisecaju raznih epizoda. Ima vise komentara koji sugerisu da "ima ih jos", ali tu treba biti oprezan. Moguce i da je kontraproduktivno rasplinjavati temu.

Link to comment
22 hours ago, chandra said:

 

Ta ce distinkcija malo teze ici. Naravno, treba braniti sve normalne ljude i pametnu decu koja su prosla kroz stanicu, ali ako se ovo zavrsi na svaljivanju odgovornosti na jednog perverznjaka, to mnogo govori o citavoj zajednici.

 

Zanimljivi su komentari po portalima.

 

Cek sada, ako je rec o "sekti" gde je tu normalnost?

 

Prilicno je to o sekti uvredljivo  za one polaznike koji nisu imali neprijatna iskustva, niti su izolovani socijalno niti su "cudni" pa da im se prikaci etiketa sektasa.

 

Jena je stvar govoriti:

a) mestu Petnice u obrazovno-istrazivackom sistemu;

b) seksualnom nasilju 1 profesora i insitucionalnom zataskavanju

 

a sasvim druga o sekti koja implicira sistemasku kulturu u Petnici ciji su, po definiciji, svi polaznici sektasi.

Link to comment
8 minutes ago, Budja said:

 

Cek sada, ako je rec o "sekti" gde je tu normalnost?

 

Prilicno je to o sekti uvredljivo  za one polaznike koji nisu imali neprijatna iskustva, niti su izolovani socijalno niti su "cudni" pa da im se prikaci etiketa sektasa.

 

Jena je stvar govoriti:

a) mestu Petnice u obrazovno-istrazivackom sistemu;

b) seksualnom nasilju 1 profesora i insitucionalnom zataskavanju

 

a sasvim druga o sekti koja implicira sistemasku kulturu u Petnici ciji su, po definiciji, svi polaznici sektasi.

 

Cini mi se da mesas ovde babe i zabe. a) i b) se odnose na ovaj konkretan slucaj.

 

Ovo drugo se pre odnosi na Petnicu kao takvu i pre nego sto je ovaj slucaj isplivao -zatvoreno drustvo, kult licnosti, hijerarhija, norme ponasanja, integrisanost i posvecenost clanova... Nadji negde osobine sekti...

 

Rec "sekta" mozda zvuci pregrubo zbog svih negativnih konotacija, ali nije ni potpuno promasena. "Definicija" po kojoj to znaci da su svi polaznici sektasi ti je, naravno, pogresna i besmislena. Velika vecina polaznika je kroz stanicu prosla ko kroz neki letnji kamp. Neki su tu bili godinama, pa su ostali imuni na te "sektaske" elemente.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...