Jump to content
IGNORED

Nemačka


Parsons

Recommended Posts

koje su jos razlike izmedju istoka i zapada danas sem ekonomske situacije? jel veliki broj zapadnjaka kuka sto "od usta odvaja za istok", odnosno koliko istocnjaka pati za bivsom zemljom. gledao sam dosta dokumentaraca (npr. the lost world of communism) o zivotu u DDR-u i video sam da ima dosta ljudi koji pate za tom zemljom. verovatno su to iste emocije kao kod nasih ljudi koji su ziveli u jugoslaviji. zato mi je veoma zanimljivo da cujem sta nemci danas misle o ujedinjenju i o periodu pre ujedinjenja.
ti bas teska pitanja pitas... evo ti moji utisci sa zapada. stalno izlaze razne studije po kojima oko 20% nemaca (obicno isti procenat i na jugu i na zapadu) misli da nemacka ponovo treba biti podeljena. evo se blizi dan ujedinjenja (3. oktobar) i verujem da ce opet izbaciti slicne statistike. ja nisam nikad upoznala nikoga iz tih 20%. moj uzorak je vecim delom zapad. ima onih koji se zale da nije fer koliko istok dobija para, ali ne idu bas do toga da ponovo zidaju zid (osim u vicevima). na zapadu sam cesto slusala price da su sad primorani da saradjuju sa berlinom i drezdenom, mada su brisel, amsterdam i pariz blizi. moja iskustva kukanja zbog previse para koje idu na istok su pretezno iz finansiranja nauke i obrazovanja i iz mog iskustva, ta kukanja su potpuno neutemeljena. godinama sam gledala kako se pare rasporedjuju (i slusala kuknjavu) a i sedim kao konsultant u nekom drzavnom odboru za dodelu grantova (trebaju im ljudi iz inostranstva, da nisu nemci, ali znaju nemacki, pa je izbor mali). za sve sto sam videla, istok (minus berlin, o tome cu kasnije) nema nikakvu prednost nad ostatkom nemacke. oni koji se zale obicno izbegavaju da primete da je to mozda politika za celu nemacku. u celoj nemackoj se do nekog nivoa radi uravnilovka. ako neko trazi nastavak finansiranja, a nije nista uradio za prethodnih 5 godina, ako je mali i jedini u svom selu koji se time bavi, ima sanse da ipak dobije lovu. ovaj argument se koristi za zapadne centre, za istok se kaze - mora, oni su sa istoka. meni licno je to isto, mozda je zapadnim nemcima miliji braunschweig nego ilmenau, ili milije 'pomozimo malome', nego 'pomozimo istoku'. za berlin je drugacija prica. zapadni berlin je do ujedinjenja bio vise pozornica nego funkcionalan grad. sva predratna industrija je zbrisala (npr siemens otisao u bavarsku), niko nije hteo da preuzme rizik da radi nesto vazno u berlinu... tako je zapadni berlin postao grad servisne industrije (od restorana do zdravstva) i nauke. kad su se ujedinili, drzava je pocela da pumpa velike pare, ali se situacija nije mnogo promenila, osim sto su nauka i zdravstvo jako porasli, i na istoku i na zapadu. nauka je prozdrljiva i potpuno neprofitabilna 'industrija', kao i zdravstvo, tako da je berlin potrosac drzavnih para. zato se i istocni berlin ovako zaljubicastio, nema drugih poslova do palamudaskih. mnogo ljudi sa zapada su protiv pumpanja para u berlin, narocito sto vole da nemaju jedan jak glavni grad. zbog bliske proslosti, po meni je berlin zasluzio da bude malo poguran.i zapad ima svoje trosadzije. od kad se glavni grad preselio u berlin, zajedno sa svim diplomatskim predstavnistvima, bonu je pretilo da ce ponovo biti selo kao sto je bilo dok nisu posadili administraciju tamo. kolicina para koju je nemacka upumpala u bon (ista ideja kao berlin, nisu znali sta da rade, pa ce da naprave 'naucni' grad) je neverovatna, sulude zgrade od po 100 miliona evra, ma sve su napravili idiotski. berlin se donekle isplatio, bon sve manje moze da se provlaci. na zapadu se niko ne zali na to. u drzavnoj sluzbi (bolnice, univerziteti, komunalne sluzbe, administracija...) se tarife i dalje dele na west/ost. ne pitaj me koliko je manje, jer se plate citaju iz trista tabela :D iz mog zapadnog pogleda: u poslednjih 5-6 godina, zapad ne pati zbog istoka.
Link to comment

Našao sam negde bio podatak da su do beše '98 ili '99 Nemci ulupali bili 1250 milijardi samo u sinhronizacije odnosno uniformnost na nacionalnom nivou - ono, da panduri imaju iste uniforme i ostalu opremu, da tramvajske i bus stanice izgledaju isto itd itd, kao i da se neke druge državne stvari polako postavljaju na isti nivo. Ostavlja utisak malo kao da nije bilo spajanje, nego kao da je zapadna Nemačka kupila DDR, ko Ameri Aljasku (barem meni kao Nenemcu prolazi tako nešto kroz glavu). Kad vidim sa kojim parama raspolaže država Srbija i da se nešto kao gura u EU (kao, tu nam je mesto), pada mi mrak na oči. No, taksa za solidaritet (tj. za istok) se i dalje odvaja svakog meseca od plate (koliko će još, nemam pojma).Što se tiče samih ljudi, ne znam kako je na istoku raspoloženje, pošto znam svega nekoliko pobegulja sa istoka ovde na zapadu. Uglavnom, smeju se kad ih zajebavam za pionirske marame, ponekad oslovim sa "druže" umesto "gospodine" (moguće i da mi majku pominju) i sl. Ovi bar koje znam su imali neke karakteristike više svojstvene našima, kao posledica odrastanja u socijalizmu; tipa, kad mi je trebala pomoć, svi wessies su podvili rep (doduše, radilo se o Keln oblasti, pa je to podrazumevajuće), a ossie mi je prvi ponudio pomoć, iako nismo bili ništa bliži nego ostali. Doduše, ovde na jugu su i wessies opušteniji i prijazniji nego gore u NRW, pa ne vidim razliku u toj oblasti, nego u tome što se ovde dole par ossija koje znam drži na poslu nekako rezervisano, bukvalno kao da su i oni gastarbajteri. Ali opet, ne mogu na osnovu tih nekoliko slučajeva da pravim generalizacije. U svakom slučaju, niko od njih nije izražavao bilo kakvu DDR nostalgiju (moguće da su pobegulje takvi).

Link to comment

iz ddra je od pada zida naovamo otisao svak ko valja, neki u brd a neki daleko. zivela sam dve godine u lajpcigu i nisam videla gore stoke. mrze zapadnu nemacku koja ih je 'okupirala' i unistila njihovu idealnu drzavu u kojoj su zene mogle da imaju posao, skole su bile odlicne jer nije bilo turaka da govore iskvarenim nemackim, a zivelo se skromno ali plemenito.

Link to comment

He ti zivela ja jos zivim. DDR je cudo. Ljudi zaista tripuju (oko 30%) po mojoj slobodnoj proceni da je: "DDR bio boljii da je tada drzava bila socijalnija". Doduse dobar deo njih je onaj koji je DDR upamtio samo sa TV-a. Bar ja imam takav osecaj. Standard im jeste losiji i oni non stop pricaju kako su gradjani drugog reda. To je cenim zato sto su navikli da drzava brine o njima, a ne sami o sebi.Druga stvar je privatizacija firmi koja je odradjena prebrzo i malo surovije nego sto treba pa veliki broj firmi je umesto restruktuiran jednostavno zatvoren. To jeste greska zapada.Trebace 50 godina da prodje da se to prepegla...

Link to comment

Ja video Frankfurtski i Nirnberski aerodrom, Hamburg, Bayreuth i Lufthansa mi platila taksi od Nuernberga do Frankfurta. I hocu da se odselim u Nemacku. Meni se to sve toliko dopalo, da evo dve godine kukam firmi da me za stalno posalje u Hamburg, a ne na jednu noc, pa ne mogu ljudski ni da vidim grad.Ocu u Nemacku i tacka.

Link to comment

Pa necu da budem Svabo. Ocu bre da budem gastarbajter, kupim mecku, obucem pantalone na pruge, kosulju na kocke, crnu kravatu, pustim brkove, pijem pivo i zderem kobasice. Jes da je ovo slika roditelja mojih skolskihh drugova tamo 70-tih, al bre ocu u taj red, rad i disciplinu. Pa da onda seruckam ovde ko svaki posten odseljeni, iz udobne fotelje i bezbedne razdaljine.A i lozim se na Nemce. Mislim, imaju odlican izbor kobasica (ubice me moralna policija ovdi).

Link to comment
pa di ces i hamburg, bre, tebi mesto ovde u kelnu onda (ako je zbog kobasica :P )
A to imam u planu za kraj oktobra. Da skoknem i opajam sve sto se nudi postenom pederu :)
^^pa vrsi pritisak na sadasnjeg poslodavca da te posalje tamo ili trazi novog poslodavca u Nemackoj :)
Nece picka. Trebam mu ovde u ovoj najprljavijoj zabiti Evropske Unije. A merkam Kraft Food :) bar da me posalju na trening. Jedno 10 godina da treniram i onda nek rade sa mnom sta oce.
Link to comment
westerwelle napusio bbc novinara sto je postavio pitanje na engleskom. wir sind hier in deutschland. nije ni cudo:nas ac/dc lepotan se istako na fliessend engleskom.
Nacista jebeni pa veliki deo njihovih glasaca ali i funkcionera su bivsi neonacisti...
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...