Jump to content
IGNORED

Nemačka


Parsons

Recommended Posts

E, sad, zanimljivo je sto je ovo 2005 izgledalo potpuno drugacije. Dakle, nije ova podela nekadasnjom granicom sve vreme tu od 1989. pa jos traje, nego je danas na neki mnogo bezazleniji nacin ponovo uspostavljena. I pored toga sto je Berlin od 1989. doziveo nekoliko bitnih demografskih promena (ne samo imigranti, nego i masovan odlazak radnicke klase).
bezazleniji mozda, ali ne i bezazlen. a da nije vodjena prilicno gruba kampanja svih protiv Die Linke, verovatno bi rezultati bili jos bolji, za njih. i mislim da ce i biti, na sledecim izborima, jer ne verujem da SPD moze da se povrati.
Link to comment
jel mozete nesto da napisete o levicarima (linke). kako su odjednom dobili ovoliko glasova?! citao sam o njihovoj kampanji i porukama, ali to je sve sto znam o njima.
Evo ja cu da ti kazem pa cu da spavam. Ako te jos nesto zanima mogu da pisem sutra...Linke su ti nekadasnja komunisticka partija DDR-a. Njihova politika je:1. Veci porez za bogate2. Veca izdavanja za socijalu3. Ne spasavati velike korporacije i banke (moja omiljena)4. Povuci vojsku iz Avganistana5. Izaci iz NATO paktaE sada ovo zadnje je utopija koja je i njima jasna, ali ono na cemu oni insistiraju su prva 3 clana ovaj cetvrti potegnu po nekad. Jaki su istoku u rangu su CDu i SPD u zavisnosti od pokrajine. Recimo danas su paralelno odrzani izbori u Brandeburguz i tu su dobili koliko i SPD a znacajno vise od CDU. U Thüringen-u (gde su proslog meseca bili izbori) su dobili i vise od SPD-a 5-7% manje od CDU-a. Jednostavnim porukama preotimaju SPD-u glasace.Da bi se shvatio njihov ogroman uspon na istoku moras da razumes da i 20 god. nakon pada zida postoje znacajne razlike izmedju istoka i zapada. Kako u nacinu razmisljanja tako i u standardu zivota i ekonomskoj razvijenosti. I te kako Nemci prave razliku izmedju zapadnjaka i istocnjaka. SPD je prvo Srederovim reformama a potom koalicijom sa CDU gde je bio mladji partner izgubio puno glasova. Ova opozicija im je prilika da se srede. Na istoku su ti izgubljeni glasovi prirodno otisli komunistima, na zapadu zbog gadljivosti na iste vise ka FDP, zelene i apstinenciju, mada su i Linke na zapadu dosta napredovali. Kampanju su za moj racun izveli vrhunski, ali ih kolje to sto su laka meta jeftinih parola. Ko od sale ih povezu sa Stazijem i to je to. Ono kao u Americi 50-tih. Ako si malko liberalniji kazu ti da si komunista i zavrsio si karijeru...Inace aktivisti levicara se redovno peglaju sa nacistima po ulicama kada ovi recimo slave Hitlerov rodjendan i slicne jubileje...
Link to comment
videcemo sta ce biti u kelnu. ja ocekujem promenu slicnu kao u zapadnom berlinu.
evo da se samocitiram. cdu je preuzeo keln, samo je jedan wahlkreiss ostao i to radnicki deo, a ne liberalni, multikulti jug i centar.
Link to comment
:isuse::frust: moram poslati protestno pismo mom faksu da poradi vise na lakoj matematici. ali svejedno. zanimaju me i ta 3.
Za to bi morao da nadjes statistiku za Minhen... Cenim da njihovi glasovi nisu ravnomerno rasporedjeni.Verovatnije je da ta 3 se svode na samo jednog...
Link to comment
Kod mene ispalo ovako:CDU.....28.6%SPD.....20.6%Grüne...18.4%FDP.....17.4%Linke....8.3%Ostali...6.6%Ali dobro, ovo je staro CDU uporište. Pirati dobili 0.2% :lol:
Paculla koze zeleni su za mir u svetu ali da nisu nuzno dobrostojeci.Ti sigurno poznajes nekog zelenog od ovih 18%?U cemu je tajna?
Link to comment
...Inace aktivisti levicara se redovno peglaju sa nacistima po ulicama kada ovi recimo slave Hitlerov rodjendan i slicne jubileje...
Misliš ono šta fali u Srbiji - neko ko će izaći na ulice i porazbijati nosine Obrazovcima i ostalim nacošima (kad već panduri neće).
Paculla koze zeleni su za mir u svetu ali da nisu nuzno dobrostojeci.Ti sigurno poznajes nekog zelenog od ovih 18%?U cemu je tajna?
Mislim da je to kod mene više po inerciji (vrlo je "zelen" kraj, ulaže se u ekologiju najviše u DE, na posao se ide biciklima, računi i ostalo se šalju mailovima a ne poštom na papiru itd, pa ljudi bez mnogo udubljavanja u politički program izaberu "manje zlo") i usled duvanja SPD-a, kao što je rečeno, lokalni bivši SPD glasači su suviše veliki snobovi da bi dali glas levici, pa ga ulupaju u Zelene ili FDP. A takve već poznajem.
Link to comment
Misliš ono šta fali u Srbiji - neko ko će izaći na ulice i porazbijati nosine Obrazovcima i ostalim nacošima (kad već panduri neće).
Bas to. Kako je ovde na istoku NDP relativno jak. Vole tako da drze performanse. Onda se skupe aktivisti Linkea i peglaju se sa njima pa onda murija vodenim topovima rasteruje. Bilo nekoliko puta na moje oci
Link to comment
Bas to. Kako je ovde na istoku NDP relativno jak. Vole tako da drze performanse. Onda se skupe aktivisti Linkea i peglaju se sa njima pa onda murija vodenim topovima rasteruje. Bilo nekoliko puta na moje oci
policija uglavnom i sluzi da spasava naciste.
Link to comment

Pre ce biti da murija stoji izmedju njih i da cesto staje na stranu Linkea u sukobu sa neonazi grupama ako dodje do sukoba. Linke na svojim kontra-protestima ima vise ljudi od neonazi grupacija ali i sam znas posto zivis na istoku ko su udarne "pesnice" NPD na ulici a to su huligani Dinamo Berlina, Drezdena i iz Lajpciga koji vaze ne za najgore u Nemackoj nego jedne od najgorih u Evropi a znas i znas sam na sta su spremni i kako izgledaju. Nikakav Linek bez pomoci murije tu ne bi pomogao osim kada su znatno brojni sto je, na srecu, cest slucaj.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...